Beta HCG Nedir, Nasıl Hesaplanır?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Beta HCG Nedir, Nasıl Hesaplanır?

  Beta HCG Nedir, Nasıl Hesaplanır?

  Gebelik düşünen çiftler tarafından yakından bilinen hormonlardan biri de beta HCG hormonudur. Bu hormon koryonik gonadotropini olarak isimlendirilmektedir. Bu bölümde sizlere Beta HCG nedir, nasıl hesaplanır sorusu üzerine bir açıklama yapacağız. Beta HCG hormonu kadınlarda gebelik sürecinin erken dönemde tespit edilmesini sağlar. Kadınların evde idrarda yaptıkları test ile ya da sağlık kurumlarında kan testi sürecinde beta hcg değerine bakılır.

  Gebelik dönemi içinde olan kadınlarda beta hcg yumurtanın döllenmesinden 12 gün yükselmeye başlar. Bu hormon gebelik ile özdeş olarak bilinse de farklı hastalıklarda da artış gösterebiliyor. Şimdi gelin birlikte bu hormon hakkında çok daha detaylı açıklamalar yapalım.

  Beta hcg nedir?

  Beta HCG, alfa ve beta olacak şekilde iki alt türü bulunan insan koryonik gonadotropin hormonuna ait beta türü olarak isimlendirilir. Bu hormon gebeliğin oluşması adına erken dönemde fikir verir. Bir gebeliği en erken dönemde saptamanın tek yolu beta hcg değerini ölçmektir. Bu hormon erken dönemlerde artış gösterir ve kadınlarda hamileliğin başladığını gösterir. 

  Kadınlarda beta hcg hormonu kanda ve idrarda incelenebilir. Gebelik için kanda incelenen Beta hcg seviyesi idrara göre daha erken sonuç verir. Aynı zamanda kanda yapılan ölçümler her zaman kesin sonuç vermektedir. Yani idrarda yapılan inceleme sonrası kan testi yine kesin tanı için yapılır. Bu nedenle gebelik şüphesinde Beta HCG hormonuna bakılır.

  Beta hcg nasıl hesaplanır?

  Kadınlarda gebelik yoksa kanda beta hcg seviyesi 0 ile 10 mlU/mL arasındadır. Bu değerin üzerinde yer alan beta hcg seviyesi üreme döneminde olan kadınlar için gebelik olasılığını ortaya koyar. Beta hcg hesaplama sonucunda artışlar haftaya göre değişiklik gösterir.Ancak gebelik haftasını hesaplamak için beta hcg değerine bakmak güvenilir değildir. 

  Bu hormonun en önemli işlevi erken dönemde gebeliğin belirlenebilmesidir. Dönem ilerledikçe aralık genişler ve gebelikte artık 5 hafta sonunda bir problem yoksa beta hcg hormon seviyesi takip edilmez. Bu dönemde sadece normal rutin gebelik takibi kadın doğum uzmanı tarafından yapılır.

  Gebelik haftasına göre beta hcg nasıl hesaplanır?

  Beta hcg nasıl hesaplanır?

  Beta hcg seviyesi gebelik haftasına göre değişiklik gösterir.  Bu nedenle gebelik haftasının hesaplanması adına veya doğrulanması için bu hormonun seviyesi önemlidir. İşte haftalara göre beta hcg seviye aralığı;

  • 5-50 mlU/mL arasındaysa 3 haftalık gebelik
  • 5-426 mlU/mL arasındaysa 4 haftalık gebelik
  • 18-7340 mlU/mL arasındaysa 5 haftalık gebelik
  • 1080-56500 mlU/mL arasındaysa 6 haftalık gebelik
  • 7650-229000 mlU/mL arasındaysa 7-8 haftalık gebelik
  • 25700-288000 mlU/mL arasındaysa 9-12 haftalık gebelik
  • 13300-254000 mlU/mL arasındaysa 13-16 haftalık gebelik
  • 4060-165400 mlU/mL arasındaysa 17-24 haftalık gebelik
  • 3640-117000 mlU/mL arasındaysa 25-40 haftalık gebelik arasında olur.

  Yukarıda sayılan değerler gebelik haftası için normal kabul edilmektedir.

  Beta hcg yüksekliği nedir?

  Beta hcg seviyesinin yüksek olması gebelik olarak kabul edilir. Yine de kadınlarda bu hormonun yüksek olması gebelik için tek yeterli etmen olarak görülmemelidir. Kadınlarda kanda yapılan gebelik testinde 10 mlU/mL seviyesi üzerinde beta hcg hormonu varsa gebelikten şüphe edilir. Kesin sonuç alabilmek için de 2-3 gün içinde test tekrar edilir. Bunun dışında gebelik haftası bilinen anne adayları için buna göre bir değerlendirme yapılabilir.

  Beta hcg normal aralığın üzerinde saptanırsa farklı durumlar da söz konusu olabilir. Kadınlarda beşinci haftaya kadar ya da gebelik kesesi görülünceye kadar takip edilmelidir. Daha sonra gebelikte bir risk yoksa takip edilmez. Kadınlarda gebelik söz konusu değilse normal şartlarda beta hcg seviyesi sıfıra yakın olur.

  Beta hcg düşüklüğü nedir?

  beta hcg nedir?

  Kadınlarda kanda yapılan incelemelerde beta hcg yüksek çıkabileceği gibi düşük de çıkabilir. Genellikle gebelik varsa bu hormonun yüksek çıkması beklenir. Tabii bu seviye hafta tablosuna göre değişiklik gösterebilir. Ancak kanda bu hormon seviyesinin düşük çıkması da bazı şüpheleri beraberinde getirir. Öncelikle gebelik şüphesi olan bir kadında bu hormonun düşük olması dış gebelik ya da beklenmeyen bir düşük şikayeti olabileceğini ortaya koyabilir. Bunun dışında hamilelik haftası yanlış hesaplanan kadınlarda da beklenen seviyeden daha düşük bir beta hcg hormonu çıkabilir. Beta hcg hormonun gebelik şüphesinde düşük çıkması halinde hemen altta yatan neden belirlenmeli ve ileri tanı testleri devreye alınmalıdır.

  Beta hcg seviyesi nelerden etkilenir?

  Beta hcg testi sonucunun pozitif olması büyük olasılıkla kadınların hamile olduğunu gösterir. İdrarda yapılan testlerde hata oranı yüksektir. Bu nedenle hata payı çok daha düşük olduğu için kanda beta HCG hormonu ölçülmesi daha doğru olur. 

  Kısırlık tedavisi sırasında kullanılan bazı ilaçlarda da beta hcg hormonu bulunuyor. Buna ek olarak antibiyotik, doğum kontrol hapı ve hormon içeriğine sahip ilaçlar da vücutta bu hormonun seviyesini arttırır. Düşük görülen gebeliklerde beta hcg hormonu 4-6 hafta içinde standart aralığa gelir. Kürtaj temelli gebelik sonlandırmada bu süre değişebilir.

  Gebelik belirlendiğinde anne adayında bir düşük riski yoksa beta hcg seviyesine bakılmaz. Bu süreçte rutin gebelik takibi yapılır. Bu testi sadece kanda yapılacak test ile ölçerseniz daha doğru olur.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız