Doğuma 10 Gün Kala İlişkiye Girilir mi?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Doğuma 10 Gün Kala İlişkiye Girilir mi?

  Doğuma 10 Gün Kala İlişkiye Girilir mi?

  Gebelik sürecinde cinsel ilişki konusunda çiftler bebeğe zarar verir korkusuyla birçok soru işareti duyuyorlar. Özellikle gebeliğin son döneminde cinsel deneyim yaşamak isteyenler doğuma 10 gün kala ilişkiye girilir mi merak ediyorlar.

  Doktorunuz size aksini söylemediği sürece hamilelik sırasında cinsel ilişkiye girmek  tamamen güvenlidir.  Cinsel ilişkiye girmek  bebeğinize zarar vermez. Bir penis veya penetratif cinsel ilişki oyuncağı vajinanızın ötesine nüfuz edemez ve bebeğinize bir zarar vermez.

  Hamilelik sırasında cinsel ilişki yapmayı çok eğlenceli bulabilir veya istemediğinizi hissedebilirsiniz. Sevmenin veya cinsel arzularınızı gidermenin başka yollarını da bulabilirsiniz. En önemli şey, eşinizle duygularınız hakkında konuşmaktır ve bu konuda sizi desteklemesini sağlamaktır.

  Hamileliğiniz normalse ve herhangi bir komplikasyon  yoksa, cinsel ilişki yapmak ve orgazm olmak erken doğum yapma riskinizi artırmaz veya düşüklere neden olmaz. Hamilelikte bir orgazm veya hatta cinsel ilişki hafif kasılmalara neden olabilir. Bu olursa, rahminizin kaslarının sertleştiğini hissedeceksiniz. Bu kasılmalar Braxton Hicks kasılmaları ismiyle biliniyor ve biraz rahatsızlık verici olabiliyor. Bu kasılmalar her zaman normal görülmelidir ve endişeye gerek yoktur. Rahatlatacak bazı egzersizler yapabilir ve nefes alma egzersizleri uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda kasılmalar bitene kadar uzanıp dinlenebilirsiniz.

  Doğuma 10 gün kala ilişki hangi durumlarda tehlikelidir?

  Doktorunuz muhtemelen hamilelikte herhangi bir ağır kanama geçirdiyseniz cinsel ilişkiden kaçınmanızı tavsiye edecektir. Cinsel ilişki anne adayında kan toplaması veya plasenta düşüklüğü olması halinde önerilmez. Hematom (kan toplaması) ve plasentadaki düşüklük kanama riskini en üst seviyeye çeker. Ayrıca vajinal enfeksiyon, rahim ağzı yarası, rahim ağzı polipleri de ilişki sonrası kanamaya yol açabilir.

  Ayrıca aşağıdaki durumlarda cinsel ilişkiden kaçınmanız tavsiye edilir:

  • Sularınız geldi – enfeksiyon riskini artırabilir (sularınızın gelip gelmediğinden emin değilseniz doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz)
  • Rahiminize (serviks) girişte herhangi bir sorun varsa– erken doğuma girme veya düşük yapma riskiniz daha yüksek olabilir.
  • İkizleriniz varsa veya daha önce erken doğum yaptıysanız ve hamileliğin sonraki aşamalarındaysanız

  Cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili siz veya eşiniz risk grubunda iseniz sizi ve bebeğinizi korumak için prezervatif gibi bir koruyucu teknik kullanarak cinsel ilişkiye girmelisiniz. Aksi halde cinsel ilişkiye girme konusunda biraz ara vermeniz daha doğru olacaktır. Bir erken doğum riski veya kanama varsa doğuma 10 gün kala ilişki önerilmez. Bunun dışında bazen doğal doğumu desteklemesi için vajinal açılma yaşamak  doğuma 10 gün kala cinsel ilişki ve eşin özellikle boşalması tavsiye edilir

  İnceleyelim: Hamilelikte Cinsellik Nasıl Olmalı?

  Doğum zamanı geçse de cinsel ilişkiye girilir mi?

  Doğuma 10 gün kala ilişki riskleri nelerdir?

  Doğum için son tarihiniz gelip geçse de cinsel ilişki yaşayabilirsiniz. Hissetmeye devam ettiğiniz sürece, cinsel ilişkiye izin olur. Hamileliğiniz sırasında herhangi bir noktada cinsel ilişkiden kaçınmanız gerektiğinin tek nedeni doktorunuzun bu yönde bir önerisi olmasıdır. Bu süreçte de doktorunuz bir kanama veya farklı bir risk yoksa sizlere cinsel ilişki konusunda bir sınırlama getirmez. Tüm süreçler karşısında gebelik döneminde cinsel ilişki yaşayabilirsiniz.

  Doğuma 10 gün kala ilişki faydaları nelerdir?

  Cinsel ilişki, hamileliğiniz boyunca olduğu gibi 10 gün kala da birçok fayda sağlayacaktır.  Doğuma 10 gün kala ilişki daha rahat hissetmenize, uykunuzu iyileştirmenize ve hatta hamilelikle ilgili rahatsızlıkların bazılarını geçici olarak hafifletmenize yardımcı olabilir.

  Hepsi bu kadar değil. Bugünlerde aklınızda çok şey olması sizi endişelendirebilir. Ancak bu süreçte rahatlayacağınız en önemli seçenek cinsel ilişki olacaktır. Cinsel ilişki, tüm bunlardan hızlı bir mola vermenin eğlenceli bir yolu olabilir. Bu, bebeğin buraya ne zaman geleceği, emeğin nasıl hissedeceği, gibi doğum ilgili sürekli soru akışında rahatlamanızı sağlayacak bir eylem olacak. Doktorunuzun engelleme önerisi yoksa bu süreçte cinsel ilişkiden kaçınmayın.

  Buraya da bakalım: Hamileyken İlişkiye Girilir mi?

  Doğuma 10 gün kala ilişki riskleri nelerdir?

  Sağlık açısından doğuma 10 gün kala ilişkinin hiçbir riski yok. Doktorunuzun önerisi varsa 40 haftalık hamilelikte de dahil olmak üzere hamilelik sırasında cinsel ilişki yaşamak tamamen güvenlidir.

  Ancak bu 10 gün kala cinsel ilişki yapmanın daha önce olduğu gibi aynı hissedeceği anlamına gelmez. İkinci trimesterinizde cinsel ilişki ekstra zevkli hale getirmiş olabilir. Bu dönemde artan kan akışı, uyuşukluk hissine ilerlemiş olabilir. Rahim ağzınız olgunlaşmaya başlamışsa hafif lekelenme de fark edebilirsiniz.

  Eşiniz için de bu dönemde cinsel ilişki deneyimi farklı olabilir. Ekstra vajinal akıntı bugünlerde normaldir ve ekstra kayganlık yaratabilir. Eşiniz ayrıca rahim ağzınızı normalden daha fazla fark edebilir veya hissedebilir. Bunun dışında cinsel ilişki sizin ve bebeğiniz açısından bir risk barındırmaz.

   

  Sıkça Sorulan Sorular

  Hamilelikte doğuma 10 gün kala cinsel ilişki harika bir rahatlama olabilir. Ama eğer sizin için işe yaramıyorsa, ruh haliniz uygun değilse veya fiziksel olarak hazır değilseniz cinsel ilişkiye girmeyin. Bunun yerine, hamileliğinizin bu son günlerini en güzel şekilde yaşamaya çalışın ve eşinizle bağlantı kurmanın başka yollarını bulun.

  Rahim ağzınız ve rahminiz hazırsa ve doğum yakınsa doğuma 10 gün kala ilişki doğumu tetikleyebilir ancak bunun hiçbir zararı olmaz.Koşullar ve rahim ağzınız henüz olgunlaşmamışsa cinsel ilişki doğumu asla tetiklemez.

  Hayır doğuma 10 gün kala cinsel ilişki bebeğinize zarar vermez. Riskli olarak değerlendirdiğimiz kriterlere sahip olmadığınız sürece son günlerde bile tamamen güvenlidir.

  Hamilelik sırasında cinsel ilişki hala keyifli olmalıdır. Bazıları için daha da keyifli olabilir. Hamile olmadıklarında vajinal kuruluk yaşayan bazı kadınlar hamilelik sırasında daha fazla ıslanmaya sahip olacaktır. Bu nedenle son zamanlar daha fazla vajinal ıslanma sağladığı için acı yaşanmaması çok daha olasıdır.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız