Hamilelikte Cinsellik Nasıl Olmalı?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Hamilelikte Cinsellik Nasıl Olmalı?

  Hamilelikte Cinsellik Nasıl Olmalı?

  Kadınlar genellikle gebelik dönemi içinde cinsel ilişkinin bebeğe zarar vereceği düşüncesi taşıyor. Bu nedenle birçok kadın hamilelikte cinsellik konusuna karşı soğuk oluyor. Gebelik döneminde bebekte risk olmadığı zaman cinsel ilişki son aya kadar yapılabilir. Yani düşünüldüğü gibi gebelik döneminde cinsel ilişki açısından bir kısıtlama süreci yok.

  Gebelik dönemi kadınlar için derin değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. Sadece fiziksel değişimler yaşamakla kalmayan anne adayı psikolojik olarak da birçok problem yaşayabilir. Bu süreç cinsellik konusunda da ortaya çıkar. Yine de cinsel istek her dönemde insanlarda görülen bir durumdur. Anne adayları genellikle ilk hamilelikte dışarıdan bir tehlikenin bebeğe zarar vereceği düşüncesi ile kendini korumaya alabilir. Bu durumda anne adayı cinsel isteklerini bastırma yoluna gider.

  Anne adayı ve bebek sağlıklı olursa hamilelikte cinsellik her zaman olabilecek bir eylemdir. Gebelik dönemi içinde anne adaylarının dönemsel olarak cinsel isteği artabilir veya azalabilir. Bu değişken süreç normal olarak kabul görür. Gebelik döneminde cinsellik sadece doktor riskli gördüğünde yasaklanabilir.

  Hamilelikte cinsellik güvenli mi?

  Hamilelikte cinsellik çiftler için bir engel olmadığında tamamen güvenli ve yaşanabilecek bir olaydır. Anne adayına erken doğum olasılığı,  plasentanın aşağı yerleşmesi sebebiyle kanama, plasental problemler ve daha önce tekrarlayan düşükler yoksa bebek cinsel ilişkiden etkilenmez. Bu süreçte bebek cinsel ilişkiye bağlı rahatsızlık yaşamaz.

  Gebelik dönemi boyunca bebek anne adayının karın ve rahim kas dokuları tarafından korunduğu biliniyor. Bununla birlikte kese içinde yer alan amniyon sıvısı da bebeği dış etkilere karşı koruyor. Tüm bu nedenlere bağlı olarak hamilelik döneminde birçok anne adayı için cinsel ilişki yapılabilir. Yani hamilelikte cinsellik güvenli olarak nitelendirilebilir.

  Gebelik dönemi boyunca hormon değişimlerine bağlı ya da kadınların annelik duygusunun ağır basması sebebiyle cinsel istek daha az olabilir. Öyle ki bu dönemde baba adayında da cinsel istekte büyük bir azalma yaşanabilir. Bu iki durum da çok sık karşılaştığımız bir süreçtir. Bu dönemde çiftlerin sürekli sağlıklı bir iletişim kurması gerekiyor. Sağlık ve güvenlik ile ilgili soru işaretlerinde mutlaka uzmana danışarak süreç yönetilmelidir.

  Bu içeriğimizi okumalısınız: Hamileyken İlişkiye Girilir mi?

  Hamilelikte cinsellik bebeğe zarar verir mi?

  hamilelikte cinsellik

  Gebelik dönemi içinde çiftler cinsel deneyim yaşıyorlarsa bebeğe zarar verme ihtimalini de her zaman düşünürler. Hamilelikte cinsellik gebeliğin sorunsuz olarak devam etmesi durumunda bebeğe bir zarar vermeyecektir. Bu süreçte bir komplikasyon olmadıysa gebelik süreci ve bebek cinsel ilişkiden etkilenmez. Cinsel ilişki yaşayanlarda düşük, erken doğum gibi bir problem olmaz. Düşükler genellikle bebeğin kromozomal problemlerine bağlı olur. Yani bu durumu gebeliğe yormak yanlış olur.

  Gebeliğin ilerleyen sürecinde orgazm olan kişilerde rahim duvarında kasılmalar olur. Cinsel ilişkiden sonra yatarak dinlendiğinizde kasılmalar ortadan kalkar. Bu kasılmalar erken doğum gibi bir süreci tetiklemez. Gebeliğin son haftalarında erkeğin ejakulatı içinde yer alan prostaglandin isimli hormonun doğumu tetikleyeceğini düşünenler vardır.  Ancak bu kesin bir bilgi değil. Aynı zamanda doktorlar son haftalarda özellikle erken doğum deneyimi olan anne adayları için cinsel ilişkiye ara verilmesini isteyebilir.

  Cinsellik sırasında cinsel yolla bulaşan bir hastalık ortaya çıkarsa enfeksiyon oluşabilir. Bu durumda çok önemli sağlık sorunları yaratabilir.  Bu yüzden uzmanlar hamilelikte cinsellik sırasında korunma yöntemlerini öneriyor. Bu süreçte  cinsel ilişkiye arar verme birçok çiftin kendi seçimi olur.

  Hangi durumlarda hamilelikte cinsellikten uzak durulmalıdır?

  Hamilelikte cinsellik belirli durumlarda çiftlerin uzak durması gereken bir deneyimdir. Bu süreçte cinsel yaşam tamamen doktorun izniyle devam edebilir. Hamilelik sürecinde cinsellikten uzak durulması gereken durumlar şöyledir;

  • Hamilelik sürecinde anne adayının vajinal kanama yaşaması
  • Anne adayının karnında plasentanın aşağı konumda yer alması
  • Rahim ağzında açılma görülmesi
  • Amniyon sıvısının gelmesi
  • Anne adayının daha önce erken doğum deneyimi olması
  • Gebelikte çoğul gebelik olması
  • Gebeliğin son haftaları içinde olma
  • Ağrılı cinsel ilişki yaşanması
  • Anne adayının cinsel ilişkiden haz almaması ve zorlanması
  • Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon şüphesi gibi durumlardır.

  Amniyon sıvısı geldiğinde bebeğin kesesinde su azalmış olabilir veya doğum süreci başlamış olabilir. Bu nedenle gebelik döneminde cinsel ilişki kontrollü olmalıdır. Aynı zamanda anne adayının rahim ağzında açılma olursa erken doğum ve düşük riski vardır.

  Gebelik dönemi içinde düzenli olarak doktor kontrolleri yapılmalıdır. Cinsellik olmasa da anne adayları sürekli olarak doktora gitmeli ve kontrolleri aksatmamalıdır. Aynı zamanda doktorlar izin vermediğinde hiçbir şekilde cinsel ilişki yaşanmamalıdır. Bu durum sadece doktor izniyle yaşanabilecek bir deneyim şekli olabilir.

  Hamilelikte cinsellik olumsuz etkilenir mi?

  Bir kadın için düzenli bir cinsel hayat yaşam konforunu arttıran bir durumdur. Hem bedenen hem ruhen hem de sosyal açıdan kadınlar da cinsel hayatını düzenli devam ettirmelidir. Kadınlarda ortalama 2 kişinde birinde hayatı boyunca en az bir kez cinsellik problemi olduğu düşünülüyor. Her kadında cinsel süreç farklı olabilir.

  Gebelik döneminde kadınlarda ruhsal ve fiziksel olarak birçok değişimler olur. Bu durum hamilelikte cinsellik konusunu da etkiler. Bu süreçte kadınların cinsel yönelimi genellikle olumsuzdur.  Kadınlar gebelik döneminde bir problem yaşadıysa %80’inin cinsel hayatının olumsuz etkilendiği biliniyor. Gebelikte cinsel ilişki mutlaka doktor kontrolünde yürütülmelidir. Zaten bir tehlike olmadığında cinselliği etkileyecek bir durum görülmez.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız