İmplantasyon Kanaması Nedir, Ne Zaman Olur?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  İmplantasyon Kanaması Nedir, Ne Zaman Olur?

  İmplantasyon Kanaması Nedir, Ne Zaman Olur?

  Kadınlarda çeşitli dönemlerde farklı vajinal kanamalar olur. Bu kanamalar özellikle adet döngüsü dışında olursa soru işaretleri barındırabilir. Ancak bazı vajinal kanamalar da güzel durumların habercisi olarak görülmektedir. Kadınlarda en yaygın kanamalar arasında implantasyon kanaması da gösterilebilir. Bu kanama gebelik sürecinin başlangıcı olarak kabul edilen bir durumdur. Cinsel birleşmeden sonra döllenme ortaya çıkar ve bu süreçten kısa bir süre sonra doğal bir süreç olarak implantasyon kanaması görülür.

  Genellikle kanamanın zamanı değişiklik gösterse de döllenme işleminden sonra ortalama 15 gün içinde yaşanır.  Bu kanama yaklaşık olarak adet kanamasına denk geleceği için karıştırılma olayı çok yaygındır. Ancak adet kanamasında şiddet ve yoğunluk iki gün içinde fazla olur. Bunun yanında implantasyon kanamasında lekelenme şeklinde bir kanama söz konusudur. Bu kanama 2-3 gün içinde bir tedavi uygulamaya gerek kalmadan ortadan kalkar.

  İmplantasyon kanaması nedir?

  İmplantasyon kanaması, kadınlarda gebeliğin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini ortaya koyan doğal bir süreçtir ve erken hamilelik belirtileri arasında kabul edilmektedir. Korunmasız cinsel ilişkiden sonra sperm ve yumurta birleşir. Bu olay döllenme olarak adlandırılır ve gebeliğin başlamasını sağlar. Bu süreçte döllenmiş olan yumurta fallop tüplerini geçer ve rahme yerleşerek gebeliği başlatır.

  İlerleyen zaman içinde bu yumurta hızlı bir şekilde büyür ve çoğalmalar görülür. Ardından hcg, östrojen ve progesteron hormonları ile birlikte implantasyon olarak bilinen yerleşme işlemi ortaya çıkar. Döllenen yumurtanın rahme tutunma yani yerleşme işlemi belirli şekillerde kendini hissettirir. Bu süreçte en belirgin belirti implantasyon kanaması yaşanmasıdır.

  Bu kanama açık renkli lekelenme şeklinde olur ve birkaç gün içinde ortadan kalkar. Genellikle kadınlar kanama yaşadıklarını fark etmezler bile. Çok kısa süren yerleşme kanaması sağlıklı bireyler için erken dönemde görülen bir gebelik belirtisidir. Bu kanama genellikle her dört kadından bir tanesinde yaşanmaktadır. Bu belirtide gebelik testi yapılabilir ve gebeliğin kesin gerçekleşip gerçekleşmediği saptanabilir. Yerleşme kanaması her kadında görülmeyebilir ve görülmemesi herhangi bir problem olduğuna da asla işaret olmaz.

  Detay önemli: Yerleşme Kanaması Nedir?

  İmplantasyon kanaması ne zaman olur?

  İmplantasyon kanaması ne zaman olur?

  Kadınlarda cinsel ilişkiden sonra yumurta ve sperm döllendiyse ve başarılı bir şekilde gebelik ortaya çıktıysa implantasyon kanaması yaşanması olasıdır. Bu kanama gebeliğin ortaya çıktığını gösteren bir durumdur.  Bu kanama durumu döllenme işleminden birkaç gün sonra görülmektedir. Ortalama olarak döllenme işleminden 15 gün sonra görülmesi normal olarak kabul edilmektedir. Kadınlarda adet döneminden birkaç gün sonra doğurganlık çok fazladır. Bu dönemde yaşanan cinsel ilişki gebeliğin oluşmasını sağlayabilir.

  Döllenmeden ortalama 15 gün sonra ise diğer adet dönemi beklenir. Bu nedenle adet dönemine yakın bir sürede yaşanan yerleşme kanaması adet kanaması ile karıştırılabilir. Ancak adet kanaması 1-2 gün boyunca kırmızı, yoğun ve şiddetli olur. İmplantasyon kanaması ise lekelenme şeklinde ve açık renkli olarak görülmektedir. Aynı zamanda yerleşme kanamasının ortaya çıkardığı ağrı kramp şeklindedir yani çok şiddetli olmaz. Aynı zamanda 1-2 gün içinde kendi kendine ortadan kalkan bir kanamadır. Bu kanama her kadında aynı zamanda ya da kesin görülecek diye bir durum söz konusu değildir. Bazı kadınlarda hiç görülmeyebilir.

  İmplantasyon kanaması belirtileri nelerdir?

  İmplantasyon kanaması öncelikle vajinal bir kanamadır ve çok az miktarda görülür. Kendi kendini sınırlama özelliği olan bir kanamadır. Bu özellikleri sayesinde adet kanamasından çok daha farklı olmaktadır. Yerleşme kanamasının adet kanamasından farkları şu şekildedir;

  • Adet kanaması 2-7 gün arasında sürerken implantasyon kanaması en geç 48 saat içinde sona erer.
  • Adet kanamasında ilk 1-2 gün kanama miktarı yoğundur ve sürekli bir kanama vardır. İmplantasyonda ise kan miktarı çok azdır, lekelenme şeklindedir ve sürekliliği yoktur.
  • Adet kanaması çok sancılı olur. Ancak yerleşme kanamasında kramp hissi söz konusudur. İki kanamada da başta ağrı, halsizlik ve sinirlilik hali gözlemlenebilir.

  Okuyalım: Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?

  İmplantasyon kanaması gebelikle ilgili bir süreçtir. Bu nedenle diğer kanamalardan bağımsı olarak erken dönem gebelik belirtisi olarak nitelendirilir. Bu süreçte diğer erken gebelik belirtilerinin de görülmesi bu kanamayı anlamadan etkili olabilir;

  • Mide bulantısı ve kusma şikayetleri
  • Kabızlık, hazım sorunları ve diğer sindirim sorunları
  • İdrara daha sık çıkmaya başlama
  • Sık sık duygu durumunun değişmesi
  • Vücutta şişme, halsizlik ve yorgunluk hislerinin artması
  • Cilt yağlanması, akne gibi cilt problemlerinin ani çıkışı
  • Baş ve kasta ağrılar
  • Meme dokularının hassaslaşması ve büyümesi

  Bu kanamanın belirtileri erken gebelik belirtileri olarak görülebilir ve başarılı bir gebelik ortaya çıktığının kesin habercisi olmaktadır.

  İmplantasyon kanaması ne kadar sürer?

  İmplantasyon kanaması döllenmeden sonra rahim içine yumurtanın yerleşmesi ile ortaya çıkar. Bu kanamanın tek yorumu başarılı bir şekilde hamilelik oluştu demektir.  Bu süreçte implantasyon kanaması birkaç saat içinde biter. Bu kanama 10-15 gün gibi bir sürede yaşanır ve kadınlarda kısa süreli olur. Genel olarak birkaç saat içinde sona erer. Bazı kadınlarda 2-3 gün kadar sürdüğü de gözlemlenebilir. Ara ara açık renkli lekelenme olarak görülen bu kanamalar genellikle 24-48 saat içinde biter ve herhangi bir tedavi uygulanmasına da gerek yoktur. Bu kanama belirtileri ortaya çıkarsa yapılması gereken bir gebelik testine başvurmak olur.

   

  Sıkça Sorulan Sorular

  İmplantasyon kanamasından sonra test yapılma süresi 5-6 gün olmaktadır. Bu süre sonunda gebelik testinde pozitif olarak sonuç elde edilebilir. Ancak bazı kadınlarda kanama hiç yaşanmayabilir.

  İmplantasyon kanamasının rengi pembe ya da kahverengi tonlarında olabilir. Zaman geçtikte adet kanaması gibi kanın renginde bir değişiklik de gözlenmez.

  İmplantasyon kanamasında hafif düzeyde kramplar yaşanabilir. Bu ağrılar bazı kadınlarda hiç görülmez ya da fark edilmez bile. Kısa süreli olan hissiyat derecesinde ağrılardır.

  İmplantasyon kanaması olursa erken gebelik dönemi olduğu anlaşılır. Bu kanı fark eden kadınların bir risk düşünmesine gerek yoktur. Tek yapılması gereken bir gebelik testi olacaktır.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız