Hamileyken İlişkiye Girilir mi?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Hamileyken İlişkiye Girilir mi?

  Hamileyken İlişkiye Girilir mi?

  Gebelik dönemi her anne adayı için bir sürü belirsizliğin olduğu bir dönemdir. Özellikle ilk gebeliği olan kişilerde birçok soru işareti ortaya çıkması çok doğaldır. Özellikle hamileyken ilişkiye girilir mi sorusu birçok anne adayının aklını kurcalıyor. Öncelikle gebelik sürecinde cinsel ilişkiye girilebilecek ve girilemeyecek bazı durumlar vardır.

  Günümüzde dünyada gebelik döneminde cinsel ilişki deneyimlerine yönelik çok sayıda bilimsel araştırma sonucu var.  Birçok kişide gebelik sırasında cinsel ilişkinin doğumu erken başlatacağı önyargısı vardır. Ancak yapılan çalışmalarda çiftler gebelik dönemi içinde de cinsel ilişkiye girebiliyorlar. Tabii hamilelik döneminde cinsel ilişki bazı durumlarda tehlikelidir. Doktor bu durumlar yaşandığında çiftleri cinsel ilişkiye girmesini yasaklayabilir.

  Özetle gebelik dönemi içinde her süreç normal seyrinde ilerliyorsa cinsel ilişkiye girmekte bir sakında olmaz. Ancak bazı komplikasyonlar ortaya çıktığında mutlaka cinsel ilişkiden uzak durmanız gerekiyor. Bu süreçte tamamen çiftlerin yaşadıkları durumlar cinsel ilişki seyrini belirleyici olacak. Doktor izin vermediğinde ise çiftlerin cinsel ilişkiye girmemesi öneriliyor.

  Hamilelikte ilişkiye girmek tehlikeli mi?

  Hamilelikte cinsel yaşam çiftlerin en çok merak ettiği konulardan oluyor. Öncelikle her çift gebelik dönemi içinde cinsel hayatını devam ettirebilir.  Yani hamileyken ilişkiye girilir mi diye sorunlar bu sorunun cevabını evet olarak alabilirler. Kısaca hamileliğin cinsel ilişkiye girme konusunda bir engeli yoktur. Ancak bazı durumlarda hamilelikte cinsel ilişkiye girmek tehlikeli olabilir.

  Öncelikle bebekte erken doğum riski varsa cinsel ilişki tehlikeli olabilir. Bu durumda zaten uzmanlar gerekli uyarıları çifte yaparlar.  Aynı zamanda vajinal kanama olması da düşük riskidir. Anne adayında daha önce düşükle sonuçlanan gebelik varsa veya mevcut aktif kanaması varsa cinsel ilişkiye girilmemesi uzmanlar tarafından önerilir.

  Kadınlarda bir kanama, çoğul gebelik veya erken doğum geçirme gibi durumlar yoksa kısaca gebelik sürecinde bebeğe zarar verecek bir risk faktörü yoksa hamileyken ilişkiye girmek tehlike içermiyor. Ancak burada doktor kontrolleri düzenli yapılmalı ve çiftlerin gebelik döneminde sadece öneri olması durumunda ilişkiye girmesi gerekiyor. Aksi halde gebelik döneminde cinsel ilişkiye girilmesi tehlikeli olabilir.

  İlginizi çekti mi: Hamilelikte Cinsellik Nasıl Olmalı?

  Hamilelikte kaçıncı haftaya kadar ilişkiye girilir?

  Hamilelikte kaçıncı haftaya kadar ilişkiye girilir?

  Gebelik süreci içinde cinsel hayatın ne kadar aktif olarak sürebileceği merak edilen konulardan biri oluyor. Genellikle anne adaylarında aktif cinsel yaşam düşüncesi her zaman endişeleri de beraberinde getirebiliyor. Bu süreçte yaşanan değişiklikler cinsel yaşamı araştırmaya yönelik bir tutum ortaya çıkarıyor. Genellikle gebelik dönemi içinde aktif bir cinsel yaşam olabilir. Ancak bu süreçte cinsel ilişkinin kaçıncı haftaya kadar devam edebileceği de merak konusu oluyor.

  Cinsel ilişki tüm hamilelik süreci boyunca devam edebilir. Burada tek kıstas gebeliğin sorunsuz bir şekilde devam ediyor olmasıdır. Yani anne adayında gebelik problemsiz olarak sürüyorsa süreç boyunca cinsel ilişkiye devam etmek mümkün olur. Anne adayı da kendini cinsel ilişki için hazır hissetmelidir.

  Uzmanlar genellikle son aya ya da son iki aya kadar çiftlere cinsel ilişkinin devam edebileceğini söylüyorlar. Tabii bu durum uzmanın düşüncesi, gebeliğin seyri ve anne adayının cinsellik konusundaki tutumuna göre değişebilir. Ancak gebelikte cinsel ilişki uzun süre devam edebilir.

  İlginizi çekebilir: Evlilikte Cinselliğin Önemi

  Hamilelikte cinsel ilişki bebek için zararlı mı?

  Birçok kişi gebelik dönemi içinde cinsel yaşamına ara veriyor. Çünkü hem anne adayları hem de baba adayları gebelik dönemi içinde cinsel birleşmenin bebeğe zarar vereceğini savunuyor. Oysa bu çok yanlış bir tutumdur. Çünkü yapılan bilimsel araştırmalar hamilelikte cinsel ilişkinin bebeğe hiçbir zarar vermediğini ortaya koyuyor. Yani bebek cinsel ilişki sırasında hiçbir şekilde etki görmez.

  Gebelik dönemi içinde rahim, kese ve amniyon sıvısı bebeği dış etkilere karşı koruduğu için bebek cinsel ilişki sırasında yaşanan olaylardan etkilenmez. Tabii gebelik sürecinde cinsel ilişkinin yaşanması adına bebek açısından bir risk ortamı söz konusu olmamalıdır.

  Yani gebelik boyunca bebek için bir tehlike oluşturmadığı sürece çiftler cinsel ilişki yaşayabilirler. Bu süreçte bebeğe yönelik tehlikeler düşük ve erken doğum olabilir. Bu durumlarda zaten uzmanlar çiftlerin cinsel ilişkiden uzak durmasını söylüyorlar. Her ne olursa olsun çiftler gebelik döneminde cinsel ilişkiyi mutlaka doktor kontrolünde ve izniyle yürütmeye devam etmelidir.

  Hamilelikte ilişkiye girmek erken doğuma yol açar mı?

  Gebelik döneminde cinsel ilişkiye girmenin erken doğuma yol açacağı yönünde bir düşünce vardır. Bu durum genellikle batıl bir inanç olarak değerlendiriliyor. Gebelik döneminde erken doğuma yol açacak bazı etmenler bulunur. Bebekte amniyon sıvısının azalması, rahim ağzında azalma yaşanması gibi durumlar erken doğum için risk faktörleri olabilir. Ancak hamileyken ilişkiye girmek bu durumlara direkt olarak yol açmaz. Yani bu konuda bilimsel bir bilgi yoktur. Dolayısıyla gebelik döneminde cinsel ilişkinin erken doğuma yol açacağı bilgisi doğru değildir.

  Gebelik dönemi içinde çiftler hamilelik sorunsuz olarak ilerliyorsa cinsel ilişkiye girebilirler. Tabii burada doktorun değerlendirmeleri de çok önemlidir. Gebelik döneminde erken doğum riski olan kişilerde zaten uzmanlar cinsel ilişkiye girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor. Bu durumda çiftler cinsel ilişkiden uzak durmalıdır. Ancak sorunsuz giden gebeliklerde erken doğum olursa bunun sebebi cinsel ilişkiye girmek olmaz. Çiftler doktor onayı olduğu zaman cinsel ilişkiye hiç zorlanmadan girebilir ve cinsel hayatını yaşayabilirler.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız