Hamilelikte Adet Görülür mü?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Hamilelikte Adet Görülür mü?

  Hamilelikte Adet Görülür mü?

  Kadınlarda gebelik döneminde adet kanaması sona erer. Ancak bazı kadınlar gebelik döneminde de düzenli olmasa da adet kanaması tarzında kanamalar yaşayabilirler. Bu durumda hamilelikte adet görülür mü sorusu merak konusu haline gelir. Hamilelik döneminde kadınların adet görme durumlarına kesin bir yargıda bulunmak yanlış olur. Çünkü her kadında bu süreç kişisel olarak farklı işler. Genellikle kadınların önemli bir bölümünde son adet tarihinden sonra yumurtlama olur ve gebelik dönemi boyunca adet kanaması görülmez.

  Ancak bazı kadınlarda yumurtlama sonrası gebelik ortaya çıktığında adet kanamaları devam edebilir. Çok nadir olsa da hamilelik döneminde adet kanaması bazı anne adaylarında devam eden bir durum olabilir. Gebelik dönemindeki adeti düzenli bir adet döngüsü olarak görmemek gerekir.

  Kadınlar gebelik dönemi içinde bazı aylarda ya da tüm süreç boyunca 1-2 defa adet kanaması tarzında kanamalar yaşayabilir. Bunun yanında bazı kadınlar da gebelik dönemine özgü kanamaları adet kanaması olarak de değerlendirebilir. Özetle gebelikte adet görme durumu yaşanabilir.

  Hamilelikte adet kanaması normal mi?

  Hamilelikte adet kanaması çok insan üstü bir olay olarak değerlendirilmemelidir. Genellikle genetik olarak ailede birilerinde varsa mutlaka sizin de yaşamanız olasıdır.  Her anne adayı gebelik döneminde adet kanaması yaşayabilir. Bu durumda mutlaka uzman ile görüşmeli ve gerekli incelemeleri yapması beklenmelidir.

  Bazı durumlarda anne adayları gebelik dönemindeki kanamaları adet kanaması olarak da değerlendirebiliyorlar. Çünkü gebelik döneminin kendine has olan bazı kanama şikayetleri de söz konusu olabiliyor. Bu nedenle de gebelik dönemi boyunca adet kanaması olup olmadığı konusunda bir şikayet halinde hemen doktora gidilmesi gerekir. Aksi halde beklenmeyen olumsuz sonuçlar da ortaya çıkabilir. Kadınların önemli bir bölümünde gebelikte adet kanaması görülmez.

  Hamilelikte adet kanaması neden olur?

  Hamilelikte adet kanaması nedenleri genellikle bilinmemektedir. Birçok kadın gebelik dönemi boyunca bir veya daha fazla defa adet kanaması şikayetleri ile kadın doğum uzmanına başvurabilir. Bu süreçte genellikle kalıtsal nedenlerin hamilelikte adet kanamasına yol açtığı düşünülmektedir.  Söz konusu durum yaşandığında aslında diğer kanama türlerinden ayırt etmeye bakılmalıdır.

  Uzmanlar öncelikle adet kanaması değil de başka bir kanama olup olmadığına bakıyorlar. Adet kanaması dışında bir kanama şikayeti varsa hemen gerekli önlemler alınıyor. Bu süreçte öncelikli yaklaşım çocuk ve anne adayının sağlığı oluyor. Adet kanaması yaşanıyorsa genellikle kanama sürecinin sona ermesi kontrollü bir şekilde bekleniyor.

  Hamilelikte adet kanaması kaç gün sürer?

  Hamilelikte adet kanaması

  Hamilelikte adet görülür mü sorusuna yukarıda evet cevabını verdikten sonra anne adayları bu kanamanın kaç gün süreceğini ve hangi boyutlarda olacağını da merak ediyorlar. Gebelikte özellikle ilk 3 aylık dönemde yerleşme kanaması ya da farklı türde kanamalar yaşanabiliyor. Bu kanamalar genellikle 6-12 gün kadar devam ediyor. Kanamalarda şiddet ve süreklilik tamamen anne adayına göre değişiklik gösteren bir durum oluyor.

  Anne adayları gebelikte adet kanaması yaşadıysa bu süreçte ne kadar süreceği ve düzenli olup olmayacağını kestirmek güç oluyor. Bu dönemde sadece kanamanın izlenmesi gerekiyor.  Her anne adayında gebelikte çeşitli kanamalar yaşanabiliyor. Bu nedenle bir kanama durumunda hemen bir uzman ile görüşülmeli ve sürecin izlenmesi sağlanmalıdır.

  Hamilelikte üstüne adet görme nedir?

  Anne adaylarında hamilelik ortaya çıktıktan sonra menstruasyon dışı kanamalar üstüne adet görme veya üstüne görme şeklinde ifade edilir. Bu kanamalar son adet gününden hemen sonra ortaya çıkan hamilelik ile sonraki adet dönemindeki kanama menstruasyon ile karıştırılır. Söz konusu kanama gebeliğin başarılı bir şekilde yaşandığını yani embriyonun rahim içine yerleşmeyi başardığını gösterir.

  Üstüne görme ile adet kanaması arasında ciddi yapısal farklar bulunur. Üstüne görme kanaması çok daha düşük miktarda hatta lekelenme şeklinde ortaya çıkar. Bunun yanında regl kanamasına göre rengi de farklıdır. Bu kanama döllenme sonrası ortaya çıkan embriyonun rahme yerleşme sürecinde yaklaşık 10 gün sonra görülen bir kanamadır.

  Detay için: Hamileyken Üstüne Görme Nedir?

  Hamilelikte adet tehlikeli mi?

  Hamilelik döneminde anne adayları çok çeşitli kanama şikayetleri yaşayabilirler. Genellikle kadınların önemli bir bölümü gebelik döneminde adet kanaması yaşamazlar. Ancak önemli bir bölümü dış gebelik, düşük, doğum kontrol yöntemi sonrası gebelik gibi nedenlere bağlı olarak çeşitli kanamalar yaşayabilirler.

  Bunun yanında yerleşme kanaması şeklinde ilk 3 ay içinde yaşanan çeşitli kanamalar vardır. Bu kanamalardan bazıları tehlike doğururken bazıları da tamamen normal bir süreç olarak değerlendirilir. Hamilelikte kanama şikayetlerinde öncelikle bir doktora görünmek gerekir ve durumun tehlikeli olup olmadığı yaşanan inceleme sonrasında uzman tarafından ortaya koyulmaktadır. Tehlikeli bir durum varsa hemen gerekli önlemler de alınır.

  Hamilelikte adet düzenli olur mu?

  Hamilelikte kanama süreçleri hakkında kesin bir yargıya varmak çok yanlış olur. Anne adaylarında çoğu zaman nedensiz ve sebebi belli olmayan kanamalar da yaşanabilir. Hamilelikte adet görülür mü dışında düzenli olur mu konusu da merak ediliyor.

  Gebelik dönemi boyunca yaşanan hiçbir kanama düzenli olarak görülmez. Kanama olması durumunda anne adayının yakından takip edilmesi gerekir. Bu nedenle her anne adayı gebelik dönemi içinde adet kanamalarında sürecin yakından takip edilmesi için bir uzmana başvurmalıdır. Gerekli görülmesi halinde hemen anne adayı ve bebek için gerekli tedavi planı da oluşturulabilir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız