Hamilelikte Adet Görülür mü?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Hamilelikte Adet Görülür mü?

  Hamilelikte Adet Görülür mü?

  Kadınlarda gebelik döneminde adet kanaması sona erer. Ancak bazı kadınlar gebelik döneminde de düzenli olmasa da adet kanaması tarzında kanamalar yaşayabilirler. Bu durumda hamilelikte adet görülür mü sorusu merak konusu haline gelir. Hamilelik döneminde kadınların adet görme durumlarına kesin bir yargıda bulunmak yanlış olur. Çünkü her kadında bu süreç kişisel olarak farklı işler. Genellikle kadınların önemli bir bölümünde son adet tarihinden sonra yumurtlama olur ve gebelik dönemi boyunca adet kanaması görülmez.

  Ancak bazı kadınlarda yumurtlama sonrası gebelik ortaya çıktığında adet kanamaları devam edebilir. Çok nadir olsa da hamilelik döneminde adet kanaması bazı anne adaylarında devam eden bir durum olabilir. Gebelik dönemindeki adeti düzenli bir adet döngüsü olarak görmemek gerekir.

  Kadınlar gebelik dönemi içinde bazı aylarda ya da tüm süreç boyunca 1-2 defa adet kanaması tarzında kanamalar yaşayabilir. Bunun yanında bazı kadınlar da gebelik dönemine özgü kanamaları adet kanaması olarak de değerlendirebilir. Özetle gebelikte adet görme durumu yaşanabilir.

  Hamilelikte adet kanaması normal mi?

  Hamilelikte adet kanaması çok insan üstü bir olay olarak değerlendirilmemelidir. Genellikle genetik olarak ailede birilerinde varsa mutlaka sizin de yaşamanız olasıdır.  Her anne adayı gebelik döneminde adet kanaması yaşayabilir. Bu durumda mutlaka uzman ile görüşmeli ve gerekli incelemeleri yapması beklenmelidir.

  Bazı durumlarda anne adayları gebelik dönemindeki kanamaları adet kanaması olarak da değerlendirebiliyorlar. Çünkü gebelik döneminin kendine has olan bazı kanama şikayetleri de söz konusu olabiliyor. Bu nedenle de gebelik dönemi boyunca adet kanaması olup olmadığı konusunda bir şikayet halinde hemen doktora gidilmesi gerekir. Aksi halde beklenmeyen olumsuz sonuçlar da ortaya çıkabilir. Kadınların önemli bir bölümünde gebelikte adet kanaması görülmez.

  Hamilelikte adet kanaması neden olur?

  Hamilelikte adet kanaması nedenleri genellikle bilinmemektedir. Birçok kadın gebelik dönemi boyunca bir veya daha fazla defa adet kanaması şikayetleri ile kadın doğum uzmanına başvurabilir. Bu süreçte genellikle kalıtsal nedenlerin hamilelikte adet kanamasına yol açtığı düşünülmektedir.  Söz konusu durum yaşandığında aslında diğer kanama türlerinden ayırt etmeye bakılmalıdır.

  Uzmanlar öncelikle adet kanaması değil de başka bir kanama olup olmadığına bakıyorlar. Adet kanaması dışında bir kanama şikayeti varsa hemen gerekli önlemler alınıyor. Bu süreçte öncelikli yaklaşım çocuk ve anne adayının sağlığı oluyor. Adet kanaması yaşanıyorsa genellikle kanama sürecinin sona ermesi kontrollü bir şekilde bekleniyor.

  Hamilelikte adet kanaması kaç gün sürer?

  Hamilelikte adet kanaması

  Hamilelikte adet görülür mü sorusuna yukarıda evet cevabını verdikten sonra anne adayları bu kanamanın kaç gün süreceğini ve hangi boyutlarda olacağını da merak ediyorlar. Gebelikte özellikle ilk 3 aylık dönemde yerleşme kanaması ya da farklı türde kanamalar yaşanabiliyor. Bu kanamalar genellikle 6-12 gün kadar devam ediyor. Kanamalarda şiddet ve süreklilik tamamen anne adayına göre değişiklik gösteren bir durum oluyor.

  Anne adayları gebelikte adet kanaması yaşadıysa bu süreçte ne kadar süreceği ve düzenli olup olmayacağını kestirmek güç oluyor. Bu dönemde sadece kanamanın izlenmesi gerekiyor.  Her anne adayında gebelikte çeşitli kanamalar yaşanabiliyor. Bu nedenle bir kanama durumunda hemen bir uzman ile görüşülmeli ve sürecin izlenmesi sağlanmalıdır.

  Hamilelikte üstüne adet görme nedir?

  Anne adaylarında hamilelik ortaya çıktıktan sonra menstruasyon dışı kanamalar üstüne adet görme veya üstüne görme şeklinde ifade edilir. Bu kanamalar son adet gününden hemen sonra ortaya çıkan hamilelik ile sonraki adet dönemindeki kanama menstruasyon ile karıştırılır. Söz konusu kanama gebeliğin başarılı bir şekilde yaşandığını yani embriyonun rahim içine yerleşmeyi başardığını gösterir.

  Üstüne görme ile adet kanaması arasında ciddi yapısal farklar bulunur. Üstüne görme kanaması çok daha düşük miktarda hatta lekelenme şeklinde ortaya çıkar. Bunun yanında regl kanamasına göre rengi de farklıdır. Bu kanama döllenme sonrası ortaya çıkan embriyonun rahme yerleşme sürecinde yaklaşık 10 gün sonra görülen bir kanamadır.

  Detay için: Hamileyken Üstüne Görme Nedir?

  Hamilelikte adet tehlikeli mi?

  Hamilelik döneminde anne adayları çok çeşitli kanama şikayetleri yaşayabilirler. Genellikle kadınların önemli bir bölümü gebelik döneminde adet kanaması yaşamazlar. Ancak önemli bir bölümü dış gebelik, düşük, doğum kontrol yöntemi sonrası gebelik gibi nedenlere bağlı olarak çeşitli kanamalar yaşayabilirler.

  Bunun yanında yerleşme kanaması şeklinde ilk 3 ay içinde yaşanan çeşitli kanamalar vardır. Bu kanamalardan bazıları tehlike doğururken bazıları da tamamen normal bir süreç olarak değerlendirilir. Hamilelikte kanama şikayetlerinde öncelikle bir doktora görünmek gerekir ve durumun tehlikeli olup olmadığı yaşanan inceleme sonrasında uzman tarafından ortaya koyulmaktadır. Tehlikeli bir durum varsa hemen gerekli önlemler de alınır.

  Hamilelikte adet düzenli olur mu?

  Hamilelikte kanama süreçleri hakkında kesin bir yargıya varmak çok yanlış olur. Anne adaylarında çoğu zaman nedensiz ve sebebi belli olmayan kanamalar da yaşanabilir. Hamilelikte adet görülür mü dışında düzenli olur mu konusu da merak ediliyor.

  Gebelik dönemi boyunca yaşanan hiçbir kanama düzenli olarak görülmez. Kanama olması durumunda anne adayının yakından takip edilmesi gerekir. Bu nedenle her anne adayı gebelik dönemi içinde adet kanamalarında sürecin yakından takip edilmesi için bir uzmana başvurmalıdır. Gerekli görülmesi halinde hemen anne adayı ve bebek için gerekli tedavi planı da oluşturulabilir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • ayşe okyay avatarı

   ayşe okyay

   Merhaba 12 ağustosta adetim oldu. 26 ağustosta korunmalı ama şüpheli bir ilişki yaşadım. 3 eylülde hafif bir lekelenmem oldu. 7 eylülde normal adet oldum. 18 eylülde test yaptım negatif çıktı. 3 ekimde tekrar adet oldum. 10 ekimde test yaptım çok çok silik bir şekilde 2. çizgi çıktı. Adetlerim her zamanki gibiydi. 26 günde bir ve 26 ağustostan sonra ilişki yaşamadım.
   Sizce hamile olma olasılığım var mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İlişkiden sonra 2 kez regl olduğunuz için, teorik olarak hamile olmamanız gerekir. Ancak şüpheniz varsa kan veya idrar testi yaptırarak daha kesin bir sonuca ulaşabilirsiniz.

  • Buse yılmaz avatarı

   Buse yılmaz

   Merhabalar. Son ilişkimi 25 temmuz 2022 tarihinde yaşadım. İlişkiden 6-7 saat sonrada ertesi gün hapı içtim. Daha sonraki adetlerimi 1 gün önce veya 1 gün sonra olmak şartıyla düzenli bir şekilde “her zamanki gibi” oldum. Bu 19 ekimde 3. Adetimi oldum ( kanamam 4-5 gün arası yoğun kırmızı kan şeklinde) ancak yinede internette okuduklarımdan dolayı aklımda gebe olabileceğime dair bir şüphe var. Sizin görüşünüz nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İlişki sonrası 3 kez adet olmuşsunuz. Teorik olarak hamile olmamanız gerekir. Ancak şüpheniz varsa test yaptırabilirsiniz.

  • elif tancan avatarı

   elif tancan

   8 Eylülde korunmalı bir ilişki yaşadım. En fazla içime meni gelmiş olabilir. 21 Eylülde regl oldum ve 19 Ekimde lekelenmem oldu. 21’inde düzeldi ve normal regl geçirdim. Şimdi hamilelik belirtilerinde olan her şeyi yaşıyor sayılırım. Hamile olma ihtimalim var mı? İki kere regl geçirdim ilişkiden bu yana.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Normal şartlarda, ilişki sonrası 2 kez regl olduğunuz için gebe olmamanız gerekir.

  • Merve Nur avatarı

   Merve Nur

   Merhabalar. Sorumu cevaplarsanız çok sevinirim. 20 haziran gibi ilişki yaşadım. 5 temmuz, 22 ağustos ve 23 eylülde adet oldum. Ekimde adet olmadım ve 20 kasım olmasına rağmen hala adet olmadım. Gebelik böyle bir durumda olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    20 Hazirandan sonra ilişki yaşamadıysanız ve üzerine 3 kez regl olduysanız hamile değilsinizdir.

  • Ayşe sarı avatarı

   Ayşe sarı

   Merhabalar, 17 ekimde birliktelik yaşandı ama olabildiğince korunmaya çalıştık. Reglim 10 gün geçtikten sonra adet oldum ama aralık ayına geldim ve adet olmadım. Kısacası ilişkiden sonra sadece 1 kez regl oldum. Hamilelik gibi bir durum olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İlişki sonrası regl olduğunuz için gebe olmamanız gerekir ama şüpheniz varsa, beklediğiniz adetinizin 7-10 gün kadar gecikmesi durumunda test yapabilirsiniz.

  • Hatice kul avatarı

   Hatice kul

   Merhaba 11 Aralık’ta ilişki yaşadım. 12 Aralık’ta adet gördüm. Hamile olma riski var mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet öncesi yaşanılan cinsel beraberliklerden gebe kalma ihtimali oldukça düşüktür.

  • Buse nur avatarı

   Buse nur

   Hamile kalıp adet görüyorsak idrar testinde çıkar mı? Sürtünmeli ilişki yaşadım ve korkuyorum. İki kez adet gördüm. Çok yoğun olmasa da adetten sonra lekelenme devam ediyor. Hamilelik varsa idrar testinde çıkar mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Normal şartlarda gebelik sürecinde regl olunmaz. Şüpheniz varsa test yaptırabilirsiniz.

  • sena kabak avatarı

   sena kabak

   Merhaba. Bundan üç ay önce ters ilişki yasadım ve sonrasında üç kere regl oldum. Hamilelik şansı var mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Öncelikle ters ilişkiyi tavsiye etmiyoruz. Gebelik oluşması için penis-vajen birlikteliğinin olması gerekir.

  • Kar tanesi avatarı

   Kar tanesi

   Merhaba, sürtünme ile ilişkim oldu. Üzerinden 5 ay geçti. Normalde 5-6 gün regl olurken, adetim o zamandan beri 3 gün sürüyor ama her ay gayet düzenli zamanında ve 5 aydır hep aynı şekilde. Üç gün normal kanamam oluyor (az değil) ama daha sonra bitiyor. Bu düzensizliğin sebebi ne olabilir? Hamile olabilir miyim? İdrar testi yaptım bir kaç kez ve hepsi negatif.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet süresi değişiklik gösterebilir.

  • Elif avatarı

   Elif

   Ayşe hanım, 6 ay önce korunmasız bir ilişki yaşadım. Sonra başka biriyle evlendim ve şu an hamilelikte 3. ayıma girdim. Bunun eskiyle bir ilgisi yoktur değil mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Hayır yoktur.

  • Kır papatyası avatarı

   Kır papatyası

   Merhaba hocam, ağustos 2022 de sürtünme yolu ile ilişki yaşadım. Eylül, ekim, kasım, aralık, ocak, şubatta regl oldum. O günden sonra ilişki yaşamadım. Her ay 5 10 gün geçse de düzenli regl oldum. Geçen ay da regliydim. Hamile olabilir miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Ağustos ayında yaşanan birliktelikten sonra herhangi bir cinsel birliktelik yaşamadıysanız gebe değilsinizdir.

  • Sude avatarı

   Sude

   Hocam merhabalar. Ocak ayında korunmasız ilişki yaşadım. Ertesi gün hapı içtim hemen. İlişkiden bir gün sonra regl oldum ve regl bitince kan tahlili yaptırdım. Sonuç negatif çıktı. Ocak, Şubat, Mart aylarında düzenli regl oldum. Hamile olma ihtimali var mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İlişki sonrası düzenli regl oluyorsanız hamile değilsinizdir.

  • Tülay fistik avatarı

   Tülay fistik

   iyi günler. Adetimin son günü korunmasız ilişkiye girdim. Hemen ardından ertesi gün hapı içtim. Haptan 5 gün sonra kanamam oldu ama adet kanaması değildi. Kahverengiydi ve ilişkiden sonraki ay da adet oldum. Gebelik ihtimalim var mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İlişkiden sonra regl olduysanız gebe değilsinizdir.

  • Nevin avatarı

   Nevin

   Merhaba. En son 11 martta adetimin ilk günüydü. 11 nisanda test yaptım ve testim pozitif çıktı. 12 nisanda kanamam oldu bir pedi doldurmayacak kadar. Hemen doktoruma gittim. Alttan ultrason yaptılar ve kese küçük olduğu İçin görmediklerini söylediler ve kan testi yaptılar. Yarın tekrar kan test vereceğim. Ondan sonra düşük mü yoksa normal kanama mı diye karar verecekler. Ama düşük yaptım mı diye içim içimi yiyor. Size sormak istedik. Düşük mü sizce? Normal mi o kanama? Şimdiden cevabınız İçin teşekkürler.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bunu öğrenmek için kan tahlilinin sonucunu beklemeniz gerekiyor.

  • Nehir çakır avatarı

   Nehir çakır

   Adetimin bittiği gün korunmasız ilişki yaşadım. Adetime 6 gün var. Hamile kalır mıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet sonrası yaşanılan korunmasız cinsel birlikteliklerde gebelik oluşabilir.

  Bir yorum yazınız