GEBELİĞİN 32. HAFTASI
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  GEBELİĞİN 32. HAFTASI

  GEBELİĞİN 32. HAFTASI

  Gebelikte 32. Haftada bebeğinizde görülebilecek değişiklikler nelerdir?

  Hızla büyümesi devam eden bebeğinizin bu haftada saçları iyice belirginleşmiş ve uzamaya başlamıştır. Bebeğinizin tırnakları da oluşmaya başlamıştır. Bebeğiniz yaklaşık iki hafta önceki gibi çukurlu bir vücuda değil, pürüzsüz tertemiz bir vücuda sahip artık. Bu haftada bebeğinizin nefes alış verişleri hızlandı ve karnınıza daha hızlı vurmaya başladı. Artık tekmelerini daha stabil fark edebilirsiniz. Yağ birikimleri tamamen düzeldi ve gelişimi hızla tamamlanıyor. Bebeğin vücudunda yağ tabakanın zamanında ve yeterli şekilde oluşması, bebeğinizin cildinin korunmasında, organlarının gelişmesinde oldukça etkilidir. Laguna tüyü olarak adlandırılan tüylerin dökülmeye başladığını bildirmiştik. Doğuma kadar bu tüylerin tamamı dökülecek ancak sırt ve boyun bölgesinde bir miktar tüy kalabilir ve bu da bir sorun teşkil etmeyecektir.

  Gebelikte 32. Haftada bebeğinizin boyu ve kilosu ne kadardır?

  Doğuma an be an yaklaşıldığı bu dönemde bebeğiniz yaklaşık olarak 42 cm ve 1,701 gr kadar olmalıdır.

  Gebelikte 32. Haftada ultrason görüntüsü

  Gebelikte bu haftada ultrason görüntüleri, bebeğinizin dünyaya geleceği haline en yakın görüntüleri ortaya çıkaracaktır.

  Gebelikte 32. Haftada anne adayında görülecek değişiklikler nelerdir?

  Bu haftadan sonra doktor kontrolleriniz sıklaşacaktır. Bu hafta itibarı ile yaklaşık olarak iki haftada bir kontrole gitmeniz gerekecek. Doğum gerçekleşene kadar bu durum bu şekilde devam edecektir. Durumun bu şekilde devam etmesiyle gebelik seyir halindeki komplikasyonların görülme, görüldüğü takdirde düzeltilmesi kolaylaşacaktır.  Gebelikte 32.haftadan sonra mide ve bağırsak sorunlarınız oldukça artacaktır. Bundan dolayı mide yanmalarınızın ve bağırsak sorunlarının sıklıkla yaşanmaması için azar azar, sağlıklı gıdalar yemelisiniz ve meyve tüketimini artırmalısınız. Bebeğinizin büyümesiyle sadece rahim ve çevresinde bölgesel sıkıntılar yaşanacağını düşünmeyiniz. Bebeğinizin ağırlaşmasıyla birlikte vücudunuzdaki diğer organlar da büyüyecek ve nefes darlığı gibi sorunlar yaşamaya başlayacaksınız. Gebelikte 32.haftada görülecek bu durumların en aza indirgenmesi ve rahatsızlıkların engellenmesi için yeme ve dinlenme olaylarına özen göstermelisiniz. Dinlenirken ayaklarınızı uzatıp altına yastık koyarak ödem oluşmasına engel olabilirsiniz.

  Gebelikte 32. Haftada babaya tavsiyeler

  Bu haftadan sonra sizler de doğum çantası ve annenin sürekli kontrolü ile ilgilenmelisiniz. Unutmayın doğum her dakika yaklaşıyor.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız