GEBELİĞİN 37. HAFTASI
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  GEBELİĞİN 37. HAFTASI

  GEBELİĞİN 37. HAFTASI

  Bebeğiniz son sürat gelişimine devam ederken siz de günleri geri saymaya devam ediyorsunuz. Bu hafta bebeğiniz her şeyiyle tam bir bebek ama bu bebeğinizi doğurun anlamına gelmiyor. Şuan doğsa hiçbir sorun olmaz anlamına geliyor. Bebeğiniz bu haftada da yaklaşık 200 gram aldı. Bebeğinizin bu hızla büyümesi karnınızın içini biraz sıkıştırır ve bu bebeğinizin içerideki hareketlerini kısıtlar. Muhtemelen bebeğiniz önceki haftalarda olduğundan daha az tekme atacaktır. Tekmeler azaldı fakat bebeğiniz yuvarlanacak, esneyecek ve en güzeli siz tüm bunları hissedeceksiniz.

  Gebelikte 37. Haftada bebeğinizin boyu ve kilosu ne kadardır?

  37. haftada bebeğinizin yaklaşık ağırlığı 3 kilogramdır. Boyu ise 48-50 cm arasıdır. Doğum gününe kadar daha da büyüyecek.

  Gebelikte 37. Haftada Bebeğin Ultrason Görüntüsü Nasıldır?

  Bu haftada bebeğinizin ultrason görüntüsüne bakarken bebeğinizin gerindiğini görebilirsiniz. Bu haftada bebeğinizi parmağını emerken ya da hıçkırırken görebilirsiniz. Hatta kilo aldığını daha net bir şekilde görebilirsiniz.

  Gebelikte 37. Haftada Anne Adayındaki Değişiklikler Nelerdir?

  Gebeliğin 37. Haftasında anne adayının en yoğun hissettiği sıkıntı mide yanmasıdır. Bu haftada bir avuç badem yemek iyi gelebilir. Bu hafta anne için oldukça stresli geçer bunun nedeni yaklaşan doğumun gerginliği olmakla birlikte doktorunuzun size çatı uygulamak isteyebilir. Bu uygulama doğumun normal mi sezaryen mi olacağı konusunda doktorunuzun karar vermesi için gerekebilir.  Bu muayene ile rahimdeki açılma kontrol edilir.

  Gebelikte 37. Haftada Baba Adayına Tavsiyeler

  Anne adayının fiziksel değişikliği gün geçtikçe artacak ve hareket etmek onun için gittikçe zorlaşacak. Rahim ağzı biraz daha yumuşayacak ve bu sebeple özellikle eğilmesi çok sakıncalı olacaktır. Anne adayının ıkınmasına sebep olacak hareketlerden kaçınması gerekir. Bu konuda baba adayına çok iş düşmektedir. Baba adayı annenin hareketlerini sürekli takip etmeli ve özellikle ev işlerinde anne adayına yardım etmeli. Anne adayı olabildiğince onu strese sokan durumlardan uzak durmalı ve kendisini zorlayacak işlerden kaçınmalıdır. İşte bu durumlarda baba adayı anneye destek olmalı onun yapacağı işlere elinden geldiğince yardımcı olmalıdır.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız