GEBELİĞİN 39. HAFTASI
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  GEBELİĞİN 39. HAFTASI

  GEBELİĞİN 39. HAFTASI

  Gebelikte 39. Haftada Bebekte Olan Değişiklikler Nelerdir?

  Bebeğinizde bu haftada genel anlamda kilo dışında bir değişiklik olmayacaktır.  Ancak bebek, her an doğmaya hazır, doğumun yaklaştığının habercisi olarak yerinde duramamakta, sürekli anne adayını rahatsız etmektedir. Annede meydana gelen salgılar ve kasılmalar sadece doğumun habercisidir. Aralıklarla bebekten de salgıların geldiği bilinmektedir.

  Gebelikte 39. Haftada Bebeğin Boyu Ve Kilosu Ne Kadardır?

  Bu haftada bebek, rahim ağzına çok yakındır. Bu esnada bebeğin boyu ortalama 49-50 cm, kilosu ise 3200 gram kadardır.

  Gebelikte 39. Haftada Bebeğin Ultrason Görüntüsü  

  Doğuma normal şartlarda sadece bir haftanın kaldığı bu zamanda bebek, normal büyüklüğüne ulaşmış, ultrasonda en büyük halini almıştır. Öyle ki ultrasonda da görüleceği gibi artık rahim içerisinde dönemeyecek, hareket edemeyecek bir hale gelmiştir. Ayrıca, bebeğinizin ultrasonda görebileceğiniz görüntülerinde nefes alıp verdiği, kas dokunun tamamen gelişmesiyle kasıldığını fark edeceksiniz.

  Gebelikte 39. Haftada Anne Adayındaki Değişiklikler Nelerdir?

  Anne adayı, bu haftada ağrılardan uyumuyor, rahatça oturamıyor, sadece doğumun gerçekleşmesini istiyor olmalı. Anne, bu haftada doğuma tamamen hazır olmalı ve mümkün olduğu kadar etrafında rahatlatıcı kişileri bulundurmalıdır. Anne adayının etrafında bu haftada rahatlatıcı ve bilinçli, doğum esnasında nasıl hareket edileceğini bilen kişilerin olması, stresi azaltacak, doğum anında yaşanacak komplikasyonların önüne geçecektir. Anne adayı da bu haftada kan veya sıvı geldiğinde hemen bunu yanındakilerle paylaşmalı, hastaneye götürülmesini sağlamalıdır.

  Gebelikte 39. Haftada Baba Adayına Tavsiyeler

  Baba adayının bu haftadan yaklaşık iki hafta önce doğum çantasını tamamen hazırlamış olması, doğum esnasında ulaşım, hizmet ve doktor bakımından en uygun hastaneyi ayarlamış olması gerekmektedir. Hastanenin ve doktorun önceden belirlenmesi demek, doğumun sezaryen değil normal yöntemlerle gerçekleşmesi demektir. Bu haftada yukarıda belirttiğimiz bilinçli ve annenin sürekli yanında bulunacağı kişilerin olmasının yanında babanın da sürekli anne ile beraber olmasına özen gösterilmelidir. Baba adayı, annenin sürekli yanında olarak ona psikolojik anlamda destek vermeli, özellikle doğum anında yanından ayrılmayarak bebeklerinin dünyaya gelişi esnasında anneye destek olduğunu göstermelidir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız