GEBELİĞİN 33. HAFTASI
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  GEBELİĞİN 33. HAFTASI

  GEBELİĞİN 33. HAFTASI

  Gebelikte 33. Haftada bebeğinizde görülecek değişiklikler nelerdir?

  Önceki haftalara bakarak bu haftada bebeğiniz, gelişimi konusunda somut ilerlemeler göstermektedir.  Baş çevresi büyümekte, net olarak görmeye yaklaşmaktadır. Gözlerini ve göz kapaklarını sürekli oynatıyor ve hareketleriyle bulunduğu yerin keşfine çalışıyor. Gözleri artık ışığa iyice duyarlı hale geldi ve ışığa göre gözlerini kapatıp açmaya başladı… Bebeğiniz artık gerçekten sevimli bir hal almaya başladı. Bebeklerin doğum kilosuna ulaşmaları daha çok son haftalarda gerçekleşmektedir. Kemikleri hızla kalınlaşmakta ve olgunluğa erişmektedir. Bu haftada ultrason ve tahlillerde en çok dikkat edilecek konu, bebeğin kafa gelişimini tamamlamış olmasıdır. Kafa kemiğinin gelişimi normal seyrinde ise bu hafta sizleri korkutacak bir durum olmamalıdır.

  Gebelikte 33. Haftada bebeğinizin boyu ve kilosu ne kadardır?

  Bebeğiniz, büyümek yolunda bayağı yol kat etti. Bu hafta ortalama olarak 43 cm ve 1,915 gr değerlerine sahip bir bebeğe sahipsiniz.

  Gebelikte 33.haftada ultrason görüntüsü

  Kafa gelişimini tamamlamaya çalışan bebeğin rahim içerisinde farklı pozisyonlar aldığını görebilirsiniz.

  Gebelikte 33. Haftada anne adayında görülecek değişiklikler nelerdir?

  Gebeliğin bu haftasında anne adayına en çok mutluluk verecek şey; düzenli ve deliksiz bir uykudur. Geçen haftadan başlayan mide ve bağırsak sorunlarından dolayı bu hafta birçok kez tuvalete zorla yetişecek ve bu koşuşturmacadan dolayı oldukça yorulacaksınız. Bu haftada uyumak için her anı değerlendirin çünkü bir anda aniden hareketlenen, tekme atan, parmaklarını emerken gürültü çıkarmaya çalışan dünya tatlısı bir bebek, rahminizde yer tutmaktadır. Uykusuzluk, sizleri uyku hapları, ağrı kesiciler gibi ilaçlara yönlendirecektir ancak gebelik seyrinde mümkün olduğu kadar bu ilaçlardan uzak kalmanız gerektiğini unutmayın. Özellikle ayaklarınız ve ellerinizde şişmeler, su toplamaları görüyor olabilirsiniz.  Bundan dolayı yine her hafta dediğimiz gibi ayaklarınızı yukarıda tutarak uzanmaya dikkat ediniz. Bu haftada erken doğum tehlikesi başlamış olmuştur. Bundan dolayı ani hareketlere, heyecanlanmamaya ve yeme alışkanlıklarınıza daha da dikkat etmelisiniz.

  Gebelikte 33. Haftada baba adayına tavsiyeler

  Bu haftada yapabileceğiniz en iyi şey, erken doğum tehlikesinden dolayı sık aralıklarla anne adayıyla irtibat kurmak, en ufak bir sıkıntıda yanında olmak olacaktır.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız