GEBELİĞİN 38. HAFTASI
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  GEBELİĞİN 38. HAFTASI

  GEBELİĞİN 38. HAFTASI

  Gebelikte 38. Haftada Bebekte Olan Değişiklikler Nelerdir?

  Artık bebeğiniz de doğumun yaklaştığının farkında, bulunduğu alan ona oldukça dar geliyor ve hareketliliği her zamankinden daha fazla anne adayını rahatsız ediyor. Hareketliliği nedeniyle kasılmalarınız oldukça artacak, ağrı vermeye başlayacaktır.

  Gebelikte 38. Haftada Bebeğin Boyu Ve Kilosu Ne Kadardır?

  Normal seyrinde devam eden gebeliklerde bebeğiniz, bu hafta geçen haftaya bakarak ortalama 50-100 gram daha ağırlaşmış ve 2900 gram ağırlığında, 48 cm uzunluğundadır.

  Gebelikte 38. Haftada Bebeğin Ultrason Görüntüsü

  Gebelikte 38.haftada bebek, gelişiminin hemen tamamını tamamlamış, karın bölgesi daha da belirginleşmiş, kafası ve karın çevresi orantılı, birbirine eşit seviyeye gelmiştir. Bu haftadan sonra bebekte görebileceğiniz tek değişiklik, kilo alması olacaktır.

  Gebelikte 38. Haftada Anne Adayındaki Değişiklikler Nelerdir?

  Gebelikte 38.hafta, anne adayı açısından en sıkıntılı dönemlerden birisidir. Çünkü karnında 3 kilograma yakın bir bebek taşıyor, bebek de anne rahmine sığmadığından hareketleriyle sürekli taciz ediyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi kasılmalar bir hayli fazlalaşmış, ağrılardan durulamaz hale gelmenize neden olmuştur. Kasılmalar, aralıklarını öyle azaltmış ve şiddetini öylesine artırmıştır ki en az 40saniye süren ve ortalama 10 dakikada bir tekrarlayan hale gelmiştir. Anne adayı, bu haftalarda uykuya hasret, yorgun ve bir hayli ağrılı dönemden geçmektedir. Annenin kasılmalarını karnın alt bölgesine dokununca anlayabilirsiniz. Doğumların yaklaşık %50 sinin bu haftada gerçekleştiğinin bilincinde olup, hazırlıkların tamamının yapılması gerekmektedir. Bebeğin doğum kanalına düşmesi, halk arasında suyun gelmesi olarak adlandırılan olay gerçekleşirse hemen hastaneye gidilmesi gerekmektedir.

  Gebelikte 38. Haftada Baba Adayına Tavsiyeler

  Gebelik sonlanmanın kapıda olduğu bu dönemde baba adayı, doğumun gerçekleşeceği hastaneyi ve doktoru belirlemesi, buralara en yakın ulaşım noktalarının seçimi ve doğum organizasyonunun eksiksiz olmasını sağlamakla yükümlüdür. Bu haftada doğum oranının çok yüksek olması nedeniyle baba adayı, başarabilirse sürekli annenin yanında olmalıdır. Eğer bunu başaramıyorsa yakın ve güvenilen bir kişinin sürekli anneye yakın olmasına dikkat edilmelidir. Olası doğum olayında anne adayının yardımına yetişecek, doğumun pürüzsüz gerçekleşmesini sağlayacak kişilerin anne adayı ile beraber olmasına özen gösterilmelidir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız