Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

  Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

  Kadınlar genellikle günlük yaşamı sekteye uğratabilecek kadar uzun süreli ve yoğun adet kanamalarından şikayetçidir. Az gelen adet kanaması konforlu bir sonuç gibi görünse de, kadın sağlığını etkileyebilen adet bozukluğu türlerinden biridir.

  Az gelen adet kanaması nedir?

  Az gelen adet kanaması olarak bilinen hipomenore; adet dönemi sırasında son derece az kan akışı ile karakterize edilen, kanama süresinin de kısalmasına neden olan bir durumdur.

  Sağlıklı adet döngülerine sahip olan kadınlar, tipik olarak her dönemde yaklaşık 40-60 ml arasında kan kaybeder. Hipomenore olan kadınlarda ise bir döngüde 30 ml’den daha az kan kaybı yaşanır ve kanama süresi ortalama iki gündür.

  Hipomenore, genellikle ergenlikten hemen sonra ya da menopozdan önce ortaya çıkmaktadır. Nedeni; yumurtlamanın bu dönemlerde düzensiz olması ve endometriyal dokunun normal şekilde gelişememesidir.

  Az gelen adet kanaması belirtileri nelerdir?

  Hipomenore probleminde kanamanın az olması dışında herhangi bir belirti oluşmayabilir. Görülebilecek diğer belirtiler ise şöyledir:

  • Adet döneminde ped veya tampon ihtiyacının çok az olması,
  • Dönem boyunca kanamanın tutarlı bir şekilde az olması,
  • Adet döneminin üç günden kısa sürmesi,
  • Kanamanın lekelenmeye benzemesi.

  Vücuttaki problemin bir belirtisi olarak semptomlara akne, baş ağrısı, sindirim problemleri, ruh hali değişimleri ve yorgunluk gibi sorunlar da eklenebilir.

  Az gelen adet kanaması nedenleri nelerdir?

  az gelen adet kanaması nedenleri

  Adet döngüsünü birçok faktör etkileyebilir. Hipomenore nedenleri şunlardır:

  • Genetik: Ailesinde hipomenore olan bir kadında kalıtsal olarak görülebilir.
  • Hormonal dengesizlik: Düşük tiroid seviyeleri, hiperprolaktinemi, yüksek insülin ve androjen seviyesi gibi hormon problemleri yetersiz adet dönemlerine neden olabilir.
  • Düşük vücut yağı: Vücuttaki yağ seviyesi belirli bir seviyenin altına düşmesi, adet dönemlerin az olması hatta tamamen durmasına neden olabilir. Yeme bozuklukları, sağlıksız diyetleri ve yoğun egzersiz programı yağ oranı düşürebilir.
  • Hamilelik: Bazı kadınlar hamileliklerinin ilk birkaç ayında implantasyondan kaynaklanan vajinal kanama yaşayabilmektedir. Kanama, adet dönemleri ile birbirine benzer olabilir.
  • Asherman sendromu: Rahim içi adezyonlar olarak da bilinir. Yetersiz adet dönemleri veya hiç adet dönemlerinin olmaması bu hastalığın belirtileridir.
  • Polikistik over sendromu: Yumurtalıkların adet dönemini düzenlemek için gerekli olan hormon miktarını üretememesi, rahim iç duvarının düzgün gelişmemesini ile ilişkilidir.
  • Psikolojik faktörler: Kaygı, endişe, fiziksel ve duygusal stres hipomenoreyi tetikleyebilir. Psikolojik etkenler, östrojen ve progesteron gibi hormonların salgılanmasında görevli olan beyin aktivitelerini bastırır. Yetersiz hormon üretimi adet düzeni de etkiler.
  • Erken yumurtalık yetmezliği: 40 yaşından önce normal yumurtalık fonksiyonunun kaybedilmesi olarak tanımlanır. Adet kanaması giderek azalır ve sonlanır.
  • Perimenopoz ve menopoz: Perimenopoz, menopoza öncesi dönemdir. Menopoz dönemi yaklaştıkça hormonların dalgalanması nedeniyle adet kanaması azalabilir.
  • Rahim ameliyatları: Miyomektomi veya diğer operasyonlar sırasında endometriyal kavitenin boyutu küçülebilir. Kanama yüzeyi normalden daha küçük olduğu için az miktarda kanama olması normaldir.
  • Sheehan sendromu: Bu durum doğumdan sonra ağır kan kaybı yaşayan kadınlarda görülür ve hipofiz yetmezliğine yol açabilir. Hipofiz bezinin yeterli hormon salgılamaması adet bozuklukları meydana getirebilir.

  Az gelen adet kanamasına neden olabilecek diğer tıbbi durumlar arasında anemi, pelvik inflamatuar hastalıklar, doğum kontrol haplarının uzun süreli kullanımı, genişlemiş rahim ve kürtaj bulunmaktadır.

  Adet kanamasının az olması gebeliğe engel mi?

  Adet kanamasının az olması genellikle endişe verici bir durum değildir. Bununla birlikte, anormal nedenlere bağlı hipomenore kadın sağlığı üzerinde olumsuz sonuçlara neden olabilir.

  Tedavi edilmemiş olan polikistik over sendromu, tiroid hastalığı, yüksek stres ve kanamanın az olmasına neden olan diğer durumlar, kısırlık dahil olmak üzere yumurtlama problemleriyle yakından ilişkilidir. Hipomenore olan kadınlar hamile kalmakta zorluk yaşayabilir.

  Hipomenorenin diğer bir komplikasyonu, bu duruma neden olan koşulların ilerlemesidir. Sorunların gelişmesi yalnızca kadının üreme sağlığını değil, fiziksel ve psikolojik sağlığı da olumsuz etkileyebilir.

  Az gelen adet kanaması nasıl teşhis edilir?

  Teşhis yöntemleri şöyledir:

  • Kan testleri:

  Adet dönemi sırasında kanamanın az olmasının yaygın nedenlerinin çoğu kan testleri ile tespit edilebilir. Folikül uyarıcı hormon (FSH), luteinize edici hormon (LH), östrojen, prolaktin, insülin gibi hormonların düzeyi değerlendirilmelidir. Polikistik over sendromu mevcutsa, insülin ve androjenlerin seviyesi yüksek olacaktır.

  • Ultrason taraması:

  Ultrason ile endometriyumun kalınlığını, yumurtalıklar, foliküllerin boyutunu ve diğer anormallikleri teşhis edebilir.

  Kan testleri ve ultrason tetkikleriyle tanı koyulamaması halinde dilatasyon ve küretaj, MRI taramaları gibi testlere ihtiyaç duyulabilir.

  Az gelen adet kanaması nasıl çoğaltılır ve tedavi edilir?

  Az gelen adet kanaması, temel neden bilinmeden başarılı bir şekilde tedavi edilemeyecektir. Bu nedenle etkili tedavi, teşhise bağlıdır. Problem çözümlendiğinde kanama miktarı normale dönebilir. Ancak; ergenlik veya menopozdan kaynaklanan durumların tedavisi yapılamamaktadır.

  Riskli olmayan nedenlerden meydana gelen az gelen adet kanaması tedavi gerektirmezken, hastalıklardan veya sağlıksız alışkanlıklardan oluşan problemlerin tedavi edilmesi gerekir.

  Yapılacak tedavinin temeli, genellikle hormonal dengeyi düzeltmek olacaktır. Doğum kontrol hapları gibi ilaçlar, adet döngülerini düzenlemek ve kanamayı normalleştirmek için kullanılabilir. Ayrıca anemi mevcutsa demir, folat ve B12 vitamini gibi takviyeler verilebilir.

  Az gelen adet kanaması gelişme riskini arttıran bazı faktörler vardır ve bu faktörlerin önlenmesi gerekir:

  • Obezite,
  • Aşırı zayıflık,
  • Aşırı egzersiz,
  • Sağlıksız ve yetersiz beslenme,
  • Alkol ve sigara kullanımı,
  • Yetersiz fiziksel aktivite,
  • Anksiyete, depresyon gibi psikolojik hastalıklar.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Havva avatarı

   Havva

   İyi günler hocam benim adet düzensizliğim var ilk olduğum günden beri bazen çok geç oluyorum bazen olunca 15 günü geçiyor adet kanamam , bazen adet kanaması çok az geliyor ama 10 gün geçiyor ama bir türlü kesilme olmuyor hep az az geliyor.
   Kaç defa doktora gittim hiç bir şeyin yok diyorlar herşeyin normal diyorlar sizce bunların olması normal mi ? Öğrencisin stres yapıyorsun o yüzden böyle oluyorsun diyorlar .

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar, kontroller sonrası herhangi bir sağlık sorunu çıkmadıysa sizi gören ve muayene eden hekimin görüşlerine güvenmeniz sağlıklı olur.

  • Şeyma avatarı

   Şeyma

   Merhabalar Hocam, ben 2,5 aydır adet görüyorum. Bunun nedeni nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba adet kanaması dediğimiz ortalama 4-5 gün maksimum 10 gün sürebilir bunun dışındakiler adet kanaması olarak değerlendirilmez, bir muayene olmanız faydalı olabilir.

  • Sema savaş avatarı

   Sema savaş

   Hocam adet günlerimde ara ara lekeler geliyor. İlk defa böyle bir şey oluyor. Stresten olabilir mi?
   Gribim ve aferin içtim. O da etkiler mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Stres veya regl döneminde kullanılan ilaçlar nedeniyle olabilir. Sizi muayene etmeden kesin sebebi bunlardır diyemiyoruz.

  • Esra Gökmen avatarı

   Esra Gökmen

   Merhaba 42 yaşındayım ve bugüne kadar adetim düzenli olarak gelir ve 10 gün sürerdi. Ancak bu ay 2 gün normal bir şekilde geldi ve sonra tamamen kesildi. Acaba neden kaynaklanabilir? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Nur Savaş avatarı

   Nur Savaş

   Merhaba ertesi gün hapını içtikten 3 gün sonra adet oldum ve adetim ilk günden beri siyah geliyor. Bunun sebebi nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sebebini sizi muayene etmeden bilemiyorum. Ertesi gün hapı da buna neden olmuş olabilir.

  • Bercu ışıl avatarı

   Bercu ışıl

   Hocam iyi günler kız arkadaşımla ayın Kasım 6 sında sürtünme ile ilişki oldu ne olur olmaz die ella kullandık Kasım 27 test yaptık negatif çıktı Kasım 28 adet oldu ara ara oluyorum veya 1 gün hiç olmuyor diyor hamile midir yoksa haptan dolayı mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Haptan olabilir adet olduysa gebelik yok demektir.

  • sümeyyenur avatarı

   sümeyyenur

   merhaba hocam adet dönemim 3 gün ve az miktarda kanama oluyo bu normal mi

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba YouTube drayseduman kanalımda adet nasıl görülür videosunda detaylı bir şekilde anlattım oradan bilgi alabilirsiniz.

  • Aaaa bbb avatarı

   Aaaa bbb

   Merhaba hocam,
   Son 2 aya kadar adet düzenimde hiçbir bozukluk yoktu normal şekilde 3 gün kanamam olur 1 gün bile gecikmezdi ama son 2 aydır adet düzünsizliği yaşıyorum gene 3 gün boyunca sadece bir kaç damla kan oluyor oda beyaz akıntı ile karışık sebebi nedir.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bu tarz düzensizliklerde sizi muayene etmeden süreci gözlemlemeden sebebini bilemeyiz.

  • Beyzanur Uysal avatarı

   Beyzanur Uysal

   Merhabalar 7 senedir adet görüyorum henüz düzene oturmuş değil reglilerimde hep bir gecikme olur. Bel ve karın bölgemde ağrı olur ilk gün kanamam leke şeklinde gelir sonra 7,8 bazen 6,7 gün gelmez en son reglin son gününde ise koyu siyah renk bir kan gelir toplam 2 gün kanamam olur ama arada ağrılı geçirdiğim kendimi yorgun hissettiğim günler olur ped ihtiyacım nerdeyse hiç olmuyor sadece ilk gün günlük pede ihtiyaç duyuyorum o kadar sebebi ne olabilir

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar az kanamanın birçok nedeni olabilir bunu sizi görmeden bilmek mümkün değil

  • Tuba Oktay avatarı

   Tuba Oktay

   Merhaba spiralliyim adet olunca ilk günler kanama olur az gelir ikinci üçüncü günler normal gelir 5 günden sonra yine az olur 9. Gün kesin temiz olup duşumu alırım ama kanama aşırı yok normal mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba konuyla ilgili spirali takan hekim ile süreci takip etmek daha sağlıklı olur. Kanamanızın normalden çok olması durumunda hekiminize danışabilirsiniz

  • Esma Şahnali avatarı

   Esma Şahnali

   Merhaba hocam benim reglim geçen aydan beri çok düzensiz. İlk olduğum gün duş aldım ve kanamam olmadı. Kısa bir süre sonra oldu ama pıhtılı ve açık renk kan geliyordu. Ama çok az geliyordu. Bir de 15 gün sürdü ve sonra bitti. Ondan 15 gün sonra hemen yine oldum. Normalde hiç böyle olmaz. 35 günde 1 oluyorum. Sizce sebebi ne olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden yorum yapamıyorum.

  • Derya Koç avatarı

   Derya Koç

   Hocam benim adet günlerim düzenliydi, ilk defa ilk gün kahverengi renkte az kanamam geldi. Adetliyken doktorumun verdiği antibiyotik içtim. Ağrım artmaya başlarken parol içtim. Neden kanamam ilk defa az geldi? 16 yaşındayım.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Kullandığınız antibiyotikler regli döngünüzde düzensizlikler yaratabilir. Antibiyotiklerin, karaciğerde bulunan östrojen metobolizma seviyesini hızlandırması kanda bulunan östrojeni azaltması muhtemel.

  • Nisa Küçükekinci avatarı

   Nisa Küçükekinci

   Hocam merhabalar, adetimde düzensizlik var. 5 yıl doğum kontrol hapı kullandım. Hapı kullanmadan önce 7 gün adet oluyordum. Hapı kullanırken adetim 5 gün oluyordu. Şuan hapı bıraktım ve adetim 15 güne yakın, damla damla olmaya başladı. Doktora gittim hiçbir sıkıntı olmadığını söyledi. Haptan mı kaynaklanıyor? Neden böyle oluyor anlamadım hocam. Yardımcı olur musunuz?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Büşra Nur avatarı

   Büşra Nur

   25 yaşındayım ve adet olduğum günden beri hep kanamam çok olmuştur ve 7 gün yoğun bir şekilde sürmüştür. Cuma günü adet oldum. Şu an cumartesi gecesi ve kanamam neredeyse yok. Leke ve kahverengi şeklinde oluyor. İlk günden itibaren hep çok kanamam olurdu. Sizce bu neden?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Hanife avatarı

   Hanife

   Merhaba hocam. Benim adet döngüm çok normaldi ama bu ay çok az oldu. Sadece lekelenme oldu. Doğru düzgün olmadı. Neden olabilir bu acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden yorum yapamıyorum.

  • N.n avatarı

   N.n

   İlk gebelik zorunlu kürtaj, tekrar gebelik evde düşük ile sonuçlandı. Az kanamam oluyor. Bunun sebebi nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Düşük daha yeni olduysa, onunla alakalı olabilir. Nedenini sizi muayene etmeden bilemiyorum.

  • Selin avatarı

   Selin

   3 gün regl görmek normal midir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Evet normaldir.

  • Fidan imen avatarı

   Fidan imen

   Merhaba hocam ben 35 yaşındayım. Tüplerim bağlıydı. 10 sene sonra tüp bebek tedavisi gördüm ve bebeğim oldu geçen sene. Bu ay adetim 12 gün geçti. Fakat bugün kanamam geldi ama ped dolmadı. Çok az geldi. Şuan dolmuyor. Neden acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet miktarı, zamanı, süresi değişiklik gösterebilir.

  • Ecrin çiçek avatarı

   Ecrin çiçek

   Hocam merhabalar. Reglim her zaman 4 gün civarı sürüyordu. Birkaç aydır 3 gün zor oluyor ve 3. gün çok az geliyor. Bu ay da 2 gün oldu ve bitti. Sonrasında birkaç damla lekelenmem oldu. Stres kaynaklı olabilir mi? Zor bir dönemden geçiyorum. Yoksa bir kadın doğum uzmanına gözükmeli miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet süreleri değişiklik gösterebilir. Stres de bu süreye etki edebilir. 3 gün adet olmak normaldir.

  • Nazlı Artan avatarı

   Nazlı Artan

   Merhaba hocam, adetim düzenlidir. 1-2 gün geç veya erken olurum. Geçen ay 12’de adet oldum bu ay 12-13 gibi adet olacaktım ama bugün yani 18 martta oldum. İlk kez bu kadar gecikti. Kahverengi akıntı geldi ama halâ adet kanaması yok. Sizce nedeni nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet olma süresi değişiklik gösterebilir. Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Melis yağmur avatarı

   Melis yağmur

   Merhaba. 38 yaşımdayım. 2 kürtaj, üç kez spiral, en son 2020’de spirali bıraktım. Boşandım ve ilişkim yok. Ama son bir buçuk, iki yıldır adetim 2 gün sürüyor. İlk gün yoğun gibi ikinci gün az olarak sonlanıyor. İki doktora gittim. Biri menopoz başlangıcı dedi. Diğer doktor yumurtalıklarda hiçbir sorun yok, kürtajlara bağlı ve bundan sonra adet düzenin bu şekilde dedi. İkisi de farklı konuştu. Sizin de görüşünüzü almak istedim. Bir de yazz diye doğum kontrol hapı aldım. Buna başlasam iyi gelir mi? Şimdiden teşekkürler.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Ancak sizi muayene ederek yorum yapabilirim.

  • Özge Yıldız avatarı

   Özge Yıldız

   Hocam merhaba. Adet dönemim hep düzenli geçer ama bu ay geciktiği için tarlusal adlı hapı kullandım. Sadece bir tablet. Haptaki bütün yan etkileri yaşadıktan sonra acile gitmek zorunda kaldım. Kan testlerim düzgün çıktı. Şuan da kanamam var ama pedim kirlenmiyor bile. Lütfen bana yardımcı olun. Teşekkür ederim.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yardımcı olabilmek için muayene etmem gerekir.

  • Gamze şeker avatarı

   Gamze şeker

   Adet sürem eskiden bir haftaydı, sonra düşmeye başladı. Son bir yıldır üç güne, son iki aydır da bir güne düştü. Bu ay da hiç adet olmadım. Doktorlar sadece progesteron ve östrojen hapı veriyor ve bu da göğsümde şiddetli ağrıya sebep olduğu için bıraktım. En son geçen ay 5 gün kendim progesteron hapı kullandım. 3 gün oldum ama bu ay hiç adet olmadım. Ne yapmam gerekiyor hocam? Erken menopoza giriyor olabilir miyim? Fsh hormonun 7 ay önce 9 civarında çıkmıştı. Doktorlar net bir şey demiyor. Nasıl bir yol haritası çizmeliyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Ebru Gündede avatarı

   Ebru Gündede

   Hocam merhaba, 38 yaşındayım. Adetim günü gününe oluyor (28 günde bir). Fakat 2 yıldır miktarı gittikçe azaldı (1 güne düştü). Çok sulu, pembe, neredeyse renksiz. Ayrıca karnımın sol tarafında kasılma ve hafif yumuşak şişlik var. Çorap falan giyerken kasıyor. 2 yıldır kabızlık da var. Bu sorunların sebebini merak ediyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sebebini anlayabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Deniz Gato avatarı

   Deniz Gato

   Merhabalar. Adet olmadan önce bir hafta kadar lekeli oluyorum ve daha sonra normal bir şekilde 6 gün kanamam olup bitiyor. Bu süreç uzadığı için beni mutsuz ediyor. Son bir senedir bunu yaşıyorum. Kadın doğuma da gittim gayet normal dediler. Neden bir türlü sökülemiyorum hocam? Yardımcı olur musunuz?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • selmaa avatarı

   selmaa

   Hocam ben genç yaştayım. Kıyafetlerle sürtünme gibi bir şey yaşandı. Üzerinden 3 ay geçti. 4. reglimi oldum. Normalde 3 gün sürerdi ama bugün 4. gün mememde şişlik hissediyorum ama onun dışında bir belirti yok. Hamile olabilir miyim? Çok korkuyorum.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Hamile değilsinizdir.

  Bir yorum yazınız