Epidural Normal Doğum
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Epidural Normal Doğum

  Epidural Normal Doğum

  Normal doğum her annenin sıcak bakmaya başladığı bir yöntemdir. Bebeğini normal doğumla dünyaya getirmek isteyen anne adaylarının en büyük endişesi ise doğum sırasında duyacakları ağrıdır. Özellikle dışarıdan anlatılan asılsız hikayeler anne adaylarının normal doğuma karşı olumsuz tutum geliştirmesine yol açmaktadır.

  Son yıllarda yoğun olarak tercih edilen epidural normal doğum anne adaylarının bu şikayetini ortadan kaldırıyor. Epidural yöntem, doğum sırasında anne adaylarına bölgesel bir anestezi uygulaması olarak tanımlanabilir. Özel bir kateter yardımıyla anne adaylarının bu bölgesinden iğne yardımıyla girilerek güvenli bir şekilde doğuma girmesi sağlanır.

  Normal doğum sırasında anne adayları kasılmaları hisseder ancak acı hissetmez. Doğum sancısı doğum sırasında en yüksek seviyeye ulaşmaktadır.  Bu yüzden anne adayları doğum sancısı dolayısıyla stres yaşayabilir ve normal doğum fikrine sıcak bakmayabilir. Bu süreci acısız bir ana dönüştürebilecek epidural yöntem ile normal doğumu tercih edenlerin oranı her geçen gün daha da artmaktadır. Üstelik doğumdan sonra anne adayları hemen ayağa kalkarak yürümeye başlayabilir.

  Epidural normal doğum kimler için uygun değildir?

  Epidural normal doğum bazı durumlarda ya da bazı anne adaylarında uygun değildir.  Genel olarak uygulanabilen bu yöntem çok nadir de olsa bazı durumlarda uygulanmayabilir.

  Epidural doğumun uygun olmadığı kişiler ya da durumlar şu şekildedir;

  • Aktif kanaması olan anne adayları
  • Sıvı kaybı bulunan anne adayları
  • Aşırı kanaması olan kişiler
  • Çeşitli sebeplerle tansiyon düşüklüğü şikayetleri olanlar
  • Anestezi için kullanılacak maddelere alerjisi olan kişiler
  • İğnenin batırılacağı bölgede yanık, enfeksiyon gibi durumlar bulunanlar
  • Nörolojik hastalık tanısı ya da şüphesi bulunanlar
  • Kafa içi basıncı artmış beyin tümörü ve kanaması gibi şikayetleri olanlar
  • Pıhtılaşma önleyici tedavi sürecinde bulunan hastalar
  • Trombosit sayısı 100 binden düşük olan anne adayları
  • Akli dengesi yerinde olmayan anne adayları
  • Bu uygulamayı yapmayı kabul etmeyen anne adayları için epidural normal doğum yapılmaz.

  Bu uygulama öncesinde doktorlar anne adayına gerekli bilgilendirmeyi yaparlar. Ayrıca gerekli tüm tetkikler yapılır. Anne adayının uygun olmaması ya da bu uygulamayı tercih etmemesi durumunda diğer seçenekler değerlendirilmektedir.

  İlginizi çekebilir: Epiduralli Doğum

  Epidural normal doğum bel fıtığı olan anne adaylarında uygulanır mı?

  epidural dogum

  Anne adaylarında %33 oranında doğumdan sonra bel ağrısı şikayetleri olur. Yani epidural normal doğum olsa da olmasa da doğum sonrasında bel ağrısı şikayetleri olabilir. Gebelik döneminde vücut ağırlık merkezi daha öne kayar.  Bu durumda bel kasları ani değişime bağlı olarak tepki gösterebilir.

  Bel bölgesinde bir sorunu olmayan kadınlarda genel olarak epidural anestezi ağrı yapmamaktadır.  Birçok sağlık merkezinde bu yöntemle bel fıtığı ameliyatları yapılmaktadır. Bel fıtığı sorunu olanlar ya da bel çevresinde ağrı şikayeti bulunan anne adaylarında epidural normal doğum yapılabilir. Doğum sonrasında bel ağrıları devam edebilir. Bu durum tamamen doğumdan sonraki standart bir durumdur.

  Epidural normal doğum ilaçları bebeğe zarar verir mi?

  Epidural normal doğum sırasında anne adayının belirli bir bölgesinden girilerek kateter üzerinden belirli dozda ilaç verilir. İşlem sırasında gerekli tüm önlemler alındığı için epidural anestezi sırasında kullanılan ilaçların bebeğe hiçbir zararı yoktur. Kullanılan ilaçların çok az bir bölümü kana karışır. Bu durum anne adaylarının stres yapmasına yol açabilir. Ancak bu ilaçlar plasentadan geçerek bebek ulaştığında kısa süre içinde parçalanır ve bebek üzerinde bir etki göstermezler.

  Anne adayı doğumda düzgün nefes alıp vermeye başladığında bebeğe giden oksijen oranında da artış görülür. Bu yüzden epidural doğum sonrasında bebek daha canlı ve hareketli olarak dünyaya gelir. Her türlü olasılığı değerlendiren uzmanlar epidural normal doğumdan sonra bebeği 1 saat kadar özel olarak izlemektedir.

  Bu yöntem modern tıpta sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Hem bebek hem de anne adayı için zararı olmayan epidural anestezi her anne adayı için önerilmesi gereken bir uygulamadır.

  Epidural normal doğum nasıl yapılır?

  Anne adayının doğum sancıları rahatsız edici bir hale gelmeye başladığında ve doğum kanalı açıklığı ortalama 4 cm olduğunda anne hemen ameliyathaneye alınmaktadır. Sonrasında anne adayının koluna serum takıldıktan sonra tansiyon, nabız ve parmak ucundaki oksijen seviyesine bakılır.

  Epidural normal doğum sürecinin başarılı olması için doktor ve anne adayı uyum içinde çalışmalıdır. Anne adayı doğum sırasında uygun pozisyonda durmalıdır. Uygulama genel olarak oturur vaziyette yapılır. Vücut dik durumdayken hafif geri yaslanıldığında vücudun omur çıkıntıları birbirinden ayrılacak pozisyonda belden öne doğru bükülmektedir.  Çene göğüs bölgesine doğru yaslanır ve iki omuz aşağı bırakılır.

  Mevcut pozisyon sonrasında uzmanlar sırta ve bel bölgesine antiseptik ilaç sürerek bölgenin hijyenini sağlar. Daha sonra steril bir örtü yardımıyla bölge örtülür. Uygulamanın yapılacağı bölgede cilt ve cilt altındaki dokular ince bir iğne kullanılarak uyuşturulur.

  Epidural normal doğum sırasında anne adayı iğne girişini hisseder. Daha sonra özel iğne kullanılarak epidural aralığa kateter isimli ince tüp koyulur. Ardından arka tarafa flasterler kullanılarak sabitleme yapılır. Kateter üzerinden ilaçlar verildikten 15 dakika kadar sonra ağrı hissi ortadan kalkar. Anne bu durumda kasılmaları hisseder.

  Kateter üzerinde yer alan ağrı pompası yardımıyla kontrollü anestezi gerçekleştirilir. Böylece anne adayının sancı seviyesi azaltılır. Anne adayı doğum tamamlanana kadar acı hissetmez. Epidural normal doğum birçok anne adayı tarafından tercih edilen konforlu bir işlemdir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız