Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?

  Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?

  Kadınlarda adet döngüsü dışında da vajinal kanamalar yaşanabilir. Adetten 10 gün sonra yaşanan kanamalar da sık rastlanan bir durumdur. Kadınlarda adetten sonra ortaya çıkan ara kanamalar lekelenme olarak da nitelendirilebilir. Adet döngüsünün dışında ortaya çıkan adetten 10 gün sonra görülen kanamaların nedenleri çok farklı durumlar olabilir;

  • Kadınlarda gebeliğe yönelik komplikasyonlar görülmesi ara dönemlerde kanama yaşanmasına yol açabilir. Gebelikle ilgili belirtiler ortaya çıkmaya başladığında ara kanamalar da görülebilir.
  • Dış gebelik ya da düşük yapma gibi problemlere bağlı olarak da bu dönemde kanama olabilir. Başarılı bir şekilde döllenen yumurtaların kendini fallop tüpüne yerleştirmesi durumunda dış gebelik şikayetleri yaşanır.
  • Adet döneminden 10 gün sonra yaşanan kanamalar belirli enfeksiyonlara bağlı olarak da görülebilir. Vajinal bölge enfeksiyonları beklenmeyen ve rahatsız edici kanamaların yaşanmasının nedeni olabilir.
  • Bir kadının şeker hastalığı, aşırı kilo alımı, aşırı kilo kaybı, yabancı cismin vajinada yer alması, stresli yaşam, tiroid bezi sorunları gibi durumları da bu dönemde kanamalara yol açabilir.
  • Bazı kanser türleri de adetten sonra kanama şikayetlerinin oluşmasının nedenleri arasında olabilir.
  • Homon dengesizliğinin görülmesi de ara dönemdeki kanamaların yaygın nedenleri arasındadır. Adet döngüsü içinde progesteron ve östrojen hormonları etkilidir. Söz konusu hormonlarda yaşanan denge bozuklukları adet dönemini de etkiler. Doğum kontrol hapı kullanma gibi durumlar da bu dönemde kanama yaşanmasına yol açabilir.

  Ara dönemde yaşanan adet kanamasının neden olduğu hemen tespit edilmeli ve bir sağlık sorunu varsa hemen tedavi süreci başlatılmalıdır.

  Adetten 10 gün sonra kanama ne kadar sürer?

  Çok yaygın bir şikayet olmasa da adet kanamasından 10 gün kadar sonra ortaya çıkan kanamalar uzun ve fazla sürebilmektedir.  Genellikle bu dönemde yaşanan kanamalar birkaç gün sürmektedir. Kadınlarda adet dönemi dışında yaşanan kanamalar çok farklı nedenlere bağlı olarak yaşanabilir. Bu yüzden kanamanın süresi aynı zamanda altında yatan nedenle de yakından ilgili bir durumdur.  Adet kanaması dışında yaşanan kanamaların uzun sürmesi durumunda kan kaybı da artacağı için en kısa sürede bir doktora görünmek doğru olacaktır.

  Bu içerik ilginizi çekti mi: Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?

  Adetten 10 gün sonra kanama tehlikeli mi?

  Adetten 10 gün sonra kanama tehlikeli mi?

  Adet dönemi dışında yaşanan kanamalar hiçbir zaman uzmanlar tarafından normal bir durum olarak kabul edilmez.  Bir kadında normal adet döngüsü 21-35 gün arasında olmaktadır. Adet kanaması 2-7 gün arasında normal olarak kabul edilmektedir. Bu durum dışında yaşanan kanamalar her zaman olumsuz bir durumun habercisi olabilir.

  Adetten 10 gün sonra kanama şikayetleri şu durumlarda tehlikeli olabilir;

  • Hormon Dengesizlikleri: Adet dönemi dışında yaşanan vajinal kanamalar hormon dengesizliklerine bağlı olarak görülebilir. Bu dönemde yaşanan kanamalar östrojen ve progesteron hormonu kaynaklı olabilir. Bu hormonlarda yaşanan dengesizlik sorunları işlevsiz yumurtalıklar olmasına ya da tiroid bezi sorunlarına yol açabilir. Bunun dışında doğum kontrol haplarının başlaması ve durdurulması gibi durumlar da bu süreçte ortaya çıkar. Doğum kontrol yöntemlerine başlandıktan sonra ilk 3 ay içinde beklenmeyen ara dönem kanamaları olması normal kabul edilir.
  • Gebelik komplikasyonları: Adet dönemi dışında yaşanan kanamalar gebelik komplikasyonları arasında yer alabilir. Bu dönemde  anne adaylarında dış gebelik ya da düşük olasılığı da söz konusudur. İki durum arasındaki fark kolayca anlaşılamadığı durumlarda gebelik dönemi içinde özellikle kanama yaşandığında bir uzmana görünmek doğru olacaktır.
  • Rahimde bulunan fibroidler: Bu yapılar rahim bölgesinde ortaya çıkmasına karşın kanserli içeriği bulunmayan büyüme durumlarıdır. Söz konusu yapılar hiç doğum yapmamış olan kadınlarda sıklıkla görülen bir durumdur.
  • Enfeksiyon şikayetleri: Adet döneminden 10 gün sonra yaşanan kanamalar üreme organlarında gelişen bir enfeksiyonun da göstergesi olabilir. Enfeksiyon yaşanması durumunda eş zamanlı olarak iltihaplanma şikayetleri de oluşur. Cinsel ilişkiye girilmesi, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon durumları, vajinal hastalıklar gibi durumlar görülebilir. Ayrıca bu kanamalar üreme organlarının iltihap kapmasına yol açan pelvik enflamatuar hastalık da olabilir.
  • Kanser: Vajina bölgesinde yaşanan kanser durumlar da ara dönemlerde kanama yaşanmasına yol açabilir. Kişide bazı kanser türlerine yönelik bir şüphe varsa beklenmeyen bir dönem içinde yaşanan kanama şikayetlerinde mutlaka bir uzmana görünmek doğru olacaktır.

  Adetten 10 gün sonra kanama olursa ne yapılmalıdır?

  Adetten 10 gün sonra kanama durumlarını belirleyebilmek için yapılması gereken ilk çalışma kadınların döngüye yönelik bir kayıt tutmasıdır. Adet döneminin başladığı ve bittiği zaman not alınmalıdır. Adet süresi ve dönemler arasında yaşanan kanamaların notunun tutulması bir rahatsızlığa yönelik inceleme yaparken doktorlar için çok önemli bir bilgi kaynağı olabilir.

  Adetten 10 gün sonra yaşanan kanamalarda hemen bir doktora başvurmak gerekir .Bu durumda ilk olarak pelvik muayene ve sonrasında fiziksel muayene uygulanması gereken süreçler arasında yer alır. Teşhis için yapılacak testler ile adetten 10 gün sonra görülen kanama nedenleri belirlenebilir.

  Gerekli olması durumunda bu dönem içinde kadından bir biyopsi örneği alınabilir. Rahim ağzı ve rahim astarından alınan doku laboratuvar ortamında incelenebilir. Ayrıca bu dönemde ultrason gibi farklı teşhis yöntemleriyle de detaylı bir inceleme yapılmalıdır.

  Adetten 10 gün sonra görülen kanamalar kadınlarda kendi kendine geçebilir. Ancak altında yatan nedeni bulmak ilerleyen dönemde bir sağlık sorunu yaşanmaması adına hayati önem taşır.

  Bu içeriği de okuyalım: Adet Düzensizliği Neden Olur?

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Burcu Atar

   Iyi gunler merhaba ben adetimi her ay düzenli oluyordum. Bu ay da oldum bitti ama olduktan 10 gün sonra tekrar adet kanaması geliyor. Bu durum ilk defa başıma geldi hiç böyle bir şey yaşamadım neden böyle oldum? Bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.

   • Op. Dr.. Ayşe Duman

    Birçok nedeni olabilir.. Sizi muayene etmeden yönlendirme yapmak sağlıklı olmaz.

  • Oykuseyma

   Meraba ben 23 yaşındayım evli değilim ayın 13 de adet oldum 6,7 gun suruyo normalde bitmedi kahverengi akıntı hep devam etti adet bitimindeki gibi ayın 5 i şuan hala devam ediyor 17 gun olmuş hiç boyle birsey olmuyordu her ay 21 inde adet oluyordum daha erken olmaya basladim. Ne olmus olabilir bilgi verirmisiniz

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba birçok nedenden dolayı böyle bir durum yaşıyor olabilirsiniz. Jinekolojik muayene sonrası bilgi almanız daha sağlıklı olur.

  Bir yorum yazınız