Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?

  Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?

  Kadınlarda adet döngüsü dışında da vajinal kanamalar yaşanabilir. Adetten 10 gün sonra yaşanan kanamalar da sık rastlanan bir durumdur. Kadınlarda adetten sonra ortaya çıkan ara kanamalar lekelenme olarak da nitelendirilebilir. Adet döngüsünün dışında ortaya çıkan adetten 10 gün sonra görülen kanamaların nedenleri çok farklı durumlar olabilir;

  • Kadınlarda gebeliğe yönelik komplikasyonlar görülmesi ara dönemlerde kanama yaşanmasına yol açabilir. Gebelikle ilgili belirtiler ortaya çıkmaya başladığında ara kanamalar da görülebilir.
  • Dış gebelik ya da düşük yapma gibi problemlere bağlı olarak da bu dönemde kanama olabilir. Başarılı bir şekilde döllenen yumurtaların kendini fallop tüpüne yerleştirmesi durumunda dış gebelik şikayetleri yaşanır.
  • Adet döneminden 10 gün sonra yaşanan kanamalar belirli enfeksiyonlara bağlı olarak da görülebilir. Vajinal bölge enfeksiyonları beklenmeyen ve rahatsız edici kanamaların yaşanmasının nedeni olabilir.
  • Bir kadının şeker hastalığı, aşırı kilo alımı, aşırı kilo kaybı, yabancı cismin vajinada yer alması, stresli yaşam, tiroid bezi sorunları gibi durumları da bu dönemde kanamalara yol açabilir.
  • Bazı kanser türleri de adetten sonra kanama şikayetlerinin oluşmasının nedenleri arasında olabilir.
  • Homon dengesizliğinin görülmesi de ara dönemdeki kanamaların yaygın nedenleri arasındadır. Adet döngüsü içinde progesteron ve östrojen hormonları etkilidir. Söz konusu hormonlarda yaşanan denge bozuklukları adet dönemini de etkiler. Doğum kontrol hapı kullanma gibi durumlar da bu dönemde kanama yaşanmasına yol açabilir.

  Ara dönemde yaşanan adet kanamasının neden olduğu hemen tespit edilmeli ve bir sağlık sorunu varsa hemen tedavi süreci başlatılmalıdır.

  Adetten 10 gün sonra kanama ne kadar sürer?

  Çok yaygın bir şikayet olmasa da adet kanamasından 10 gün kadar sonra ortaya çıkan kanamalar uzun ve fazla sürebilmektedir.  Genellikle bu dönemde yaşanan kanamalar birkaç gün sürmektedir. Kadınlarda adet dönemi dışında yaşanan kanamalar çok farklı nedenlere bağlı olarak yaşanabilir. Bu yüzden kanamanın süresi aynı zamanda altında yatan nedenle de yakından ilgili bir durumdur.  Adet kanaması dışında yaşanan kanamaların uzun sürmesi durumunda kan kaybı da artacağı için en kısa sürede bir doktora görünmek doğru olacaktır.

  Bu içerik ilginizi çekti mi: Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?

  Adetten 10 gün sonra kanama tehlikeli mi?

  Adetten 10 gün sonra kanama tehlikeli mi?

  Adet dönemi dışında yaşanan kanamalar hiçbir zaman uzmanlar tarafından normal bir durum olarak kabul edilmez.  Bir kadında normal adet döngüsü 21-35 gün arasında olmaktadır. Adet kanaması 2-7 gün arasında normal olarak kabul edilmektedir. Bu durum dışında yaşanan kanamalar her zaman olumsuz bir durumun habercisi olabilir.

  Adetten 10 gün sonra kanama şikayetleri şu durumlarda tehlikeli olabilir;

  • Hormon Dengesizlikleri: Adet dönemi dışında yaşanan vajinal kanamalar hormon dengesizliklerine bağlı olarak görülebilir. Bu dönemde yaşanan kanamalar östrojen ve progesteron hormonu kaynaklı olabilir. Bu hormonlarda yaşanan dengesizlik sorunları işlevsiz yumurtalıklar olmasına ya da tiroid bezi sorunlarına yol açabilir. Bunun dışında doğum kontrol haplarının başlaması ve durdurulması gibi durumlar da bu süreçte ortaya çıkar. Doğum kontrol yöntemlerine başlandıktan sonra ilk 3 ay içinde beklenmeyen ara dönem kanamaları olması normal kabul edilir.
  • Gebelik komplikasyonları: Adet dönemi dışında yaşanan kanamalar gebelik komplikasyonları arasında yer alabilir. Bu dönemde  anne adaylarında dış gebelik ya da düşük olasılığı da söz konusudur. İki durum arasındaki fark kolayca anlaşılamadığı durumlarda gebelik dönemi içinde özellikle kanama yaşandığında bir uzmana görünmek doğru olacaktır.
  • Rahimde bulunan fibroidler: Bu yapılar rahim bölgesinde ortaya çıkmasına karşın kanserli içeriği bulunmayan büyüme durumlarıdır. Söz konusu yapılar hiç doğum yapmamış olan kadınlarda sıklıkla görülen bir durumdur.
  • Enfeksiyon şikayetleri: Adet döneminden 10 gün sonra yaşanan kanamalar üreme organlarında gelişen bir enfeksiyonun da göstergesi olabilir. Enfeksiyon yaşanması durumunda eş zamanlı olarak iltihaplanma şikayetleri de oluşur. Cinsel ilişkiye girilmesi, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon durumları, vajinal hastalıklar gibi durumlar görülebilir. Ayrıca bu kanamalar üreme organlarının iltihap kapmasına yol açan pelvik enflamatuar hastalık da olabilir.
  • Kanser: Vajina bölgesinde yaşanan kanser durumlar da ara dönemlerde kanama yaşanmasına yol açabilir. Kişide bazı kanser türlerine yönelik bir şüphe varsa beklenmeyen bir dönem içinde yaşanan kanama şikayetlerinde mutlaka bir uzmana görünmek doğru olacaktır.

  Adetten 10 gün sonra kanama olursa ne yapılmalıdır?

  Adetten 10 gün sonra kanama durumlarını belirleyebilmek için yapılması gereken ilk çalışma kadınların döngüye yönelik bir kayıt tutmasıdır. Adet döneminin başladığı ve bittiği zaman not alınmalıdır. Adet süresi ve dönemler arasında yaşanan kanamaların notunun tutulması bir rahatsızlığa yönelik inceleme yaparken doktorlar için çok önemli bir bilgi kaynağı olabilir.

  Adetten 10 gün sonra yaşanan kanamalarda hemen bir doktora başvurmak gerekir .Bu durumda ilk olarak pelvik muayene ve sonrasında fiziksel muayene uygulanması gereken süreçler arasında yer alır. Teşhis için yapılacak testler ile adetten 10 gün sonra görülen kanama nedenleri belirlenebilir.

  Gerekli olması durumunda bu dönem içinde kadından bir biyopsi örneği alınabilir. Rahim ağzı ve rahim astarından alınan doku laboratuvar ortamında incelenebilir. Ayrıca bu dönemde ultrason gibi farklı teşhis yöntemleriyle de detaylı bir inceleme yapılmalıdır.

  Adetten 10 gün sonra görülen kanamalar kadınlarda kendi kendine geçebilir. Ancak altında yatan nedeni bulmak ilerleyen dönemde bir sağlık sorunu yaşanmaması adına hayati önem taşır.

  Bu içeriği de okuyalım: Adet Düzensizliği Neden Olur?

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Burcu Atar avatarı

   Burcu Atar

   İyi günler merhaba, ben adetimi her ay düzenli oluyordum. Bu ay da oldum bitti ama olduktan 10 gün sonra tekrar adet kanaması geliyor. Bu durum ilk defa başıma geldi hiç böyle bir şey yaşamadım neden böyle oldum? Bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.

   • Op. Dr.. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr.. Ayşe Duman

    Birçok nedeni olabilir.. Sizi muayene etmeden yönlendirme yapmak sağlıklı olmaz.

  • Oykuseyma avatarı

   Oykuseyma

   Merhaba, ben 23 yaşındayım, evli değilim. Ayın 13’ünde adet oldum. 6,7 gün sürüyor normalde bitmedi, kahverengi akıntı hep devam etti. Adet bitimindeki gibi ayın 5’i şu an hala devam ediyor. 17 gün olmuş, hiç böyle bir şey olmuyordu, her ay 21’inde adet oluyordum daha erken olmaya başladım. Ne olmuş olabilir bilgi verir misiniz?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba birçok nedenden dolayı böyle bir durum yaşıyor olabilirsiniz. Jinekolojik muayene sonrası bilgi almanız daha sağlıklı olur.

  • Reyhan Özdemir avatarı

   Reyhan Özdemir

   Merhaba, 17 agustosta 3. çocuğuma doğum yaptım. İlk adetimi oldum, 10 gün sonra 2. adet diyeyim tekrar kanamam basladı ve bugün 13. gün devam ediyor. Geçen hafta karın ağrısından ev doktoruna gittim, idrar yolların iltihaplanmış dedi antibiyotik yazdı. İdrara bakamadı, kanamam yüzünden. 5 gündür antibiyotiği alıyorum ama kanamam hala var.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Geçmiş olsun kısa sürede tekrar muayene olup idrar tahlili yaptırırsanız tedavi süreci daha doğru ilerler.

  • evlii mutlu avatarı

   evlii mutlu

   Iyi gunler merhaba ben adetimi her ay düzenli oluyordum. Bu ay da oldum bitti ama olduktan 10 gün sonra tekrar adet kanaması geliyor. Bu durum ilk defa başıma geldi hiç böyle bir şey yaşamadım neden böyle oldum? Şimdide düzenli olan adet günüm geldi fakat regli olmadım acaba hamile miyimdir

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Ara kanamaların farklı birçok nedeni olabilir, bunu da muayene olarak öğrenebilirsiniz.

  • Ayla Özdemir avatarı

   Ayla Özdemir

   Merhaba geçtiğimiz ay adetim bittikten 2 gün sonra tekrar 4 gün süren damla damla kanamam oldu ve geçti.Bu ay adetimde gecikmeye sebep olabilir mi 5 gün geçti, test yaptım negatifti.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa en az 1 hafta bekleyerek kan testi yapabilirsiniz. Ara kanamaların birçok nedeni olabilir muayene olarak öğrenebilirsiniz.

  • Selma bzkurk avatarı

   Selma bzkurk

   Merhabalar, adetim bittikten sonra yumurtlama günümde dört gün boyunca kahverengi lekelenme yaşadım ayın 10’unda adet olmam gerekirken olmadım. Acaba adet olabilir mi o lekelenme?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Öncelikle lekelenmenin nedenini öğrenmek gerekir.

  • Reyhane Öztürk avatarı

   Reyhane Öztürk

   45 yaşındayım ara kanamalar oluyor 10 günde bir. 1 seneye yakın bu sikayetim devam ediyor. Son 2 aydır da kalçam ve bacaklarımda ağrı oluyor. Bir kaç doktora göründüm menopoza hazırlık yaptığımı söylediler ama yine de tedirginim ne yapmalıyım ? Tüplerim bağlı bu arada.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Menopoz için önceliğimiz 1 yıldır hiç adet görmemiş olmak. Süreçle ilgili doktorunuzun dediklerini dikkate almanız sağlıklı olacaktır.

  • K k avatarı

   K k

   Ayın 13ünde adet oldum normalden ağrılı geçti gebelikten şüphe etmiştim 4 5 gün sürdü ve bitti dün akşamdan beri de kasığımda idrara sıkışmışım gibi bi ağrı vardı bu sabah kanamam oldu. Bu durum beni çok rahatsız etti yarın doktora gideceğim ama randevu alamıyorum. Bu durum kötü şeylerin habercisi olabilir mi veya gebelik durumu olabilir mi.
   Gebelik adet sonrası olma ihtimali yok çünkü korunduk ve adet öncesi varsa da o ağrılı adet düşüktür diye düşünüyorum peki bu ara kanama ne?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Muayene olmadan ara kanamaların nedenini bilemeyiz.Adet olduysanız gebelik yok demektir, ara kanamaların birçok nedeni olabilir öğrenmek için muayene olunuz.

  • Fatma Çali avatarı

   Fatma Çali

   Merhaba ben şubatta doğum yaptım normal de adetim düzene girmişti bu sefer adet olduktan yaklaşık 10 gün sonra yine kanamam oldu ama rengi siyah 3 gündür sürüyor nedeni ne olabilir ne yapmalıyım

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba, nedenini bilmek için muayene etmek gerekir doğum sonrası değişkenlik olabilir.

  • Büşra fetvacı avatarı

   Büşra fetvacı

   Merhaba evliyim 4 ay önce doktora gittim gebelik testi ve sıvı alıp test yaptılar hiçbir şey çıkmadı ilaçlar falan kesildi iki ay sonra yeniden başladı ilişkisi sırasında ve sonrasında devamlı az az kanamam ve yanma var nedeni ne olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Muayene sonrası neden olduğu anlaşılabilir.

  • SYilmaz avatarı

   SYilmaz

   Merhaba ben 22 yaşındayım bekarım. Karaciğer rahatsızlığım var (kolanjit) kortizon kullanıyorum. 4 ayda istek dışı 9 kilo verdim. Bu süreçte adet döngum de değişiklikler oldu. Her zaman 27 gune bir oluyordum şuan 34 gün içinde 3.kez oldum çok ağrılı geçiyor çok zorlanıyorum en kisa zamanda doktora gideceğim fakat sizin yorumunuz ne yönde olur?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden ve süreci bilmeden buradan yönlendirme yapmam sağlıklı olmaz.

  • Ayşe karaca avatarı

   Ayşe karaca

   Merhaba ben ayın 21’inde adet oldum 4 gün sürdü normalde 6 gün sürüyo ve 9 gün sonrada leke gelmeye başladı ve devam ediyo ne yapmam gerekiyo çokta gelmiyor leke ara ara geliyor.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet süresi maksimum 10 gündür bunun dışında olan kanamalara ara kanamalar diyebiliriz. Nedenini öğrenmek için muayene olmanız gerekir.

  • Rabia Şekerci avatarı

   Rabia Şekerci

   Merhaba, ben 1 Aralık Salı günü adet oldum benim adetim genellikle 5.günde bitmiş olur, pazar günü adetim tamamen bitmişti erkek arkadaşımla korunmasız cinsel ilişkiye girdik ama döllenme gerçekleşmedi, ilişkiye girdikten iki gün sonra yani bugün benden az bir miktarda kanama geldi, lütfen cevaplayın hamile miyim? Hamile olsam iki günde kendini belli etmez diye düşünüyorum. Siz ne diyorsunuz?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik bu kadar erken sürede belirti vermez. Bir sonraki adet döngünüzü bekleyerek test yapabilirsiniz.

  • Zeynep Cangöz avatarı

   Zeynep Cangöz

   Merhaba, adet tarihimden 3 gün önce erkek arkadaşımla birlikte olduk.Daha sonra adet oldum bitti fakat kahverengi ve hafif kanlı akıntı gelmeye başladı ve idrara çıkarken yanma oluyordu. Reglimin üzerinden 7 gün geçtikten sonra erkek arkadaşımla yeniden birlikte olduk 2 gün sonra yeniden regl olmuş gibi kanama olmaya başladı ve kasık ağrısı göğüs hassiyeti var. Yani ben 1 hafta arayla 2 kez regl oldum bunun sebebi nedir? Gebelik olma ihtimali var mıdır yoksa enfeksiyon olabilir mi ?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik belirtisi bu kadar erken olmaz, muayeneye giderek nedenini öğrenmeniz daha sağlıklı olur.

  • Meryem Çağla avatarı

   Meryem Çağla

   Hpv testim pozitif çıktı ve 9 kasımda biyopsi yapıldı. Kanser gibi bir durum yok 29 kasımda regli oldum 3 aralıkta bitti. 10 aralıkta tekrar regli oldum ve hala devam ediyor. Bu ara idrar yolu enfeksiyonu geçirdim. Bu enfeksiyona bağlı mı kanama oldu?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Muayene etmeden ve gerekli tahlilleri görmeden bilemeyiz.

  • Leyla dolu avatarı

   Leyla dolu

   Merhaba
   Adetim bittikten bir gün sonra korunmasız ilişkiye girdim ama partnerim geri çekildi döllenme olmadı şüphe duyarak ertesi gün hapı aldım
   bir gün sonra tekrar birlikte olduk aynı şekilde geri çekildi
   5 gün sonra kanama parça parça geldi 4 gündür geliyor hapın yan etkisi mi başka bir sey var mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Hapın etkisi de olabilir muayene olarak nedenini öğrenebilirsiniz.

  • Merve avatarı

   Merve

   Ben 23 yaşındayım regl oldum normalde 7 günde bitmesi gerekiyodu bitmedi neden acaba hala devam ediyor hamile falan değilimdir değil mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Regl süresi 10 günü bulabilir.

  • Hatice cagla avatarı

   Hatice cagla

   Merhabalar iyi aksamlar hocam benim reglim bittikten sonra aradan 1 hafta sonra tekrar kan gündüzleri gelmiyor ama akşam olunca bel ağrısı ve kasık ağrısından sonra kanamam oluyor ve sabah sonra halsiz düşüyorum neden olabilir peki?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Nedenini anlamak için muayene etmek gerekir.

  • Özge Çayan avatarı

   Özge Çayan

   Merhaba,
   23 yaşındayım bekarım.zoretanin kullanıyorum 1 aydır. Adetim bu ay 1 hafta önce oldu ve kahverengi akıntı şeklinde yoğun ağrıyla geçti . Adetim bittikten 1 gün sonra tekrardan pembemsi bir kanamam oldu ve yanma hissi oluşuyor.Nedenini öğrenebilir miyim? Teşekkür ediyorum.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İlaçla ilgili olabilir süreci, size ilacı yazan doktorunuza aktarın bir jinekoloğa görünmeniz gerektiğini belirtirse muayene olabilirsiniz.

  • Neslişah ışık avatarı

   Neslişah ışık

   Merhabalar her ay düzenli regl oluyordum. Bu ay kanamam bitiminden 12 gün sonra kanamam oldu. Oda bitti sonrasında kan işedim 1 kere. Sonrasında kan işemedim ama idrar sonrası kan gelmesi devam ediyor. Bu sorunum olmadan 2 yıl öncede eşimle cinsel birliktelikte vajinamda ağrı ve acı sorunum da vardı. Yardımcı olabilir misiniz ?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Muayene olmanız faydalı olur görüşmek isterseniz 0541 857 85 94 ulaşabilirsiniz.

  • Esma kaya avatarı

   Esma kaya

   Hocam yerleşme kanaması dediğiniz gibi çok sık görülen bir şey değil ama ilişkiden 19 gün sonra olabilir mi? Bu dönemde geciktiğim için değerlerime baktırdım tarlusal kullandım adet oldum bitti. Döngü sürem kadar regl oldum ama hala kahverengi/kırmızı akıntı şeklinde geliyor. Gecikmeden sonra olduğu için normal midir, sizce gebelik riski var mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gördüyseniz gebelik yok demektir, lekelenmelerin neden devam ettiğini anlamak için muayene etmek gerekir.

  • Döne Arık avatarı

   Döne Arık

   Meraba adetim olmadan dişim ağrımaya başladı ilaç kullandım sonra çektirdim alveres kullandım bugün adetim 11 günü hafif hafif kan geliyo normal mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Lekelenmeleriniz devam ederse bir muayene olmanız faydalı olur.

  • Kudret sürsün avatarı

   Kudret sürsün

   Merhaba 6 gün adetim sürdü 2 gün sonra tekrardan kanamam geldi ve hala devam ediyor neden olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Muayene etmeden nedenini bilmek mümkün değil.

  • İncilay akkurt avatarı

   İncilay akkurt

   Merhaba ben adetten 10 gün sonra tekrar adet oldum ve 10 gündür adetim. Halen sürüyor. Nedeni nedir acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Büşra Pekin avatarı

   Büşra Pekin

   Merhaba geçtiğimiz pazar, sekiz gün önce regl dönemim bitti. Ondan üç gün sonra ertesi gün hapı aldım ve bugün tekrar regl oldum bunun sebebi hap mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Kesin nedenini bilemiyoruz. Ertesi gün hapı kaynaklı olabilir.

  • EYLEM ŞAHİN avatarı

   EYLEM ŞAHİN

   İyi günler. Her ayın 25’inde adet görüyorum. Eylülün 25’inde adet oldum. 30’unda bitti. Ekimin 11’inde yine kanamam oldu. 11’inde başladı. Bugün 3. gün. Neden olabilir? Bel ağrım çok oluyor.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bazen adet düzensizliği yaşanabilir. Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Selin avatarı

   Selin

   Merhaba. Ben eylül sonu adet oldum ve 10 gün sonra tekrar adet oldum. 12 gündür de devam ediyor. Doktora gittim bir şey bulamadı ama çok sancım var.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Gülcan Kulbekova avatarı

   Gülcan Kulbekova

   Merhaba ben 17 Kasımda adet oldum ve 5 gün sürdü. Aralığın 1’inde tekrar adetim geldi. Sizce neden olabilir? Bel ağrısı çok var.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden yorum yapamıyorum.

  • Sevgi doğan avatarı

   Sevgi doğan

   Merhabalar. 24 kasımda adetim bitmişti. 2 aralıkta tekrar adet oldum. Ayakta çok kalınca mide bulantısı, baş dönmesi de oluyor. Bunun sebebi ne olabilir? Teşekkürler şimdiden.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini biemiyorum.

  • Sema meral avatarı

   Sema meral

   47 yaşındayım. On gün ara ile regl oldum. 19 Kasımda regl oldum ve 28 Kasım da tekrar regl oldum. Aralık 11 de tekrar regl basladı. En azından bilmiyorum demeden önce ihtimalleri söyler misiniz?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Arzu şahin avatarı

   Arzu şahin

   Merhaba ben 39 yaşımdayım. 3. doğumdan 1 yıl sonra başlayan, çok sıklıkla yaşadığım, her ay ya 8 ya da 9, bazen de 10 günü bulan kanama sonrası tekrar eden bir lekelenme ve devamında kanamaya dönen bir düzensizlik içindeyim. Kordonlarım bağlı ve bir uzmana gittim. Biyopsi ve smear testim de temiz. Fakat bu durumum halen devam ediyor.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Senanur bıdak avatarı

   Senanur bıdak

   Merhaba. Adetim 10 gün önce bitti ama 3 gündür kanamam var. Aynı adet kanaması gibi çok fazla geliyor. Sebebi nedir acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden sebebini bilemiyorum.

  • Melisa avatarı

   Melisa

   Benden bugün leke geldi ama 10 gün önce yine 10 gün süren adet dönemi yaşadım. Yine ondan önceki temiz dönemim de 10 gündü, yine 10 gün adet dönemi oldu. Yani ben ayda 2 defa adetli, 10 gün temiz oluyorum son 2 aydır. Bu adet dönemleri 3-4 gün başında leke, 3-4 gün sonunda leke. Normal kanama dönemim her zaman 2 gün yoğun, 3 gün az, 4. gün leke başlar. Ama yine de ayda bir olurdum. Son aylarda 10 günde bir oluyorum. Nedenleri neler olabilir? Şimdiden teşekkür ederim.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Nedenini bilebilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Ayşe avatarı

   Ayşe

   Merhaba. Normalde şubatın 27’sinde adet olmam gerekiyordu ama olmadım. 27’sinden Martın 2’sine kadar nişanlımla ilişkiye girdik. Daha sonrasında martın 4’ünde adetim başladı ve normal döngüsünde geçti. Daha sonra 10-15 gün sonra bir kaç gün kahverengi lekelenmem oldu. Nisanın 4’ünde adet olmam gerekiyordu ama bugün nisanın 15’i ve hala adetim olmadı. Kasıklarımda ağrı var ve sık sık idrara çıkıyorum. Azıcık oluyor idrarım. Vajinamda sızı vs yok ama bir de 1 hafta öncesinde ağır kaldırdığım için göbeğim kaymıştı ve tedavi ile geri yerine yerleşti. Şuan da vajinamın içinde bir sarkma var. Dıştan elle hissedilebilen şişlik ve bir sarkma var. Acaba sebebi nedir? Gebelik söz konusu mudur?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bahsettiğiniz vajinadaki şişlik ve sarkma için sizi muayene etmem gerekir. Gebelik şüpheniz varsa test yapabilirsiniz.

  Bir yorum yazınız