Evlilikte Cinselliğin Önemi
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Evlilikte Cinselliğin Önemi

  Evlilikte Cinselliğin Önemi

  Duygusal bir ilişki içinde kadın ve erkek birbirini tamamlamaktadır.  Aile içi ilişkilerde kadın ve erkeğe düşen bazı sorumluluklar vardır. Erkekle kadın genel açıdan bakıldığında birbirini tamamlayan iki parça olarak görülebilir.  Evliliğin uzun yıllar boyunca sağlıklı sürdürülebilmesi için çiftlerin üzerine düşen birçok görev vardır.

  Cinsel yaşam evliliğin en önemli unsurlarından biridir. Cinsel yaşamı sağlıklı geçen kişiler için evlilik her zaman mutlu devam eder ve sevgi ilk günkü gibi güçlü olur. Evlilikte cinselliğin önemi büyüktür.  Kadın erkek ilişkisi içinde cinsel mutluluk en özel duygu olarak görülür.

  Cinsellik sadakat sınırlarında devam ettiği sürece hem kadın hem de erkek özel olduğunu hisseder. Kadınlarda sevilme ve ten dokunuşu psikolojik olarak rahatlama sağlarken erkekte de kabullenme, potansiyelini kanıtlama ve eşini mutlu etme duygularını ortaya çıkarır.  Cinsel hayatında mutlu olan bir kadın stresten uzaklaşır ve kendini mutlu hisseder.  Erkek olgunlaşma sürecinde ilerledikçe veren taraf olmanın kendini ve evliliği mutlu edeceğini öğrenir.

  Evlilikte cinsellik birçok açıdan önemli bir olgudur. Bu yüzden sadece tek bir boyuttan değerlendirilmemeli çok yönlü olarak görülmelidir.

  Okuyabilirsiniz: Evlilikte Cinsellikten Korkma!!!

  Evlilikte cinsellik ve aile birliği ilişkisi

  Çiftlerin evlendikten sonra aile birlikteliğini uzun yıllar boyunca devam ettirmesi gerekir. Aile birliği için cinsellik çok önemli bir aratır. Cinsellik fiziksel, biyolojik ve toplumsal olarak aile birliğinde etkilidir.  Cinselliği sadece psikolojik bir boyutla değerlendirmek yanlış olacaktır.

  İnsanlar doğası gereği hormonlara sahiptir ve bu hormonlar cinsel isteği tetikler. Bu yüzden ailede huzurun ve mutluluğun ortaya çıkabilmesi ve devam edebilmesi için cinselliğin doğru şekilde anlaşılması ve aile içinde bir noktaya oturtulması gerekir.

  İnsanların kişisel gelişimi içinde cinsellik genetik ve sosyal faktörlerle ortaya çıkar. Sosyal faktörlerin daha etkili olduğu bu süreçte sağlıklı bir birliktelik yürütülmesi için cinselliğin de  aktif olarak devam etmesi gerekir.

  Aile içinde cinsel ilişki abartılı bir şekilde yaşanmamalı ya da reddedilmemelidir. Cinsel ilişki doğru bir şekilde kanalize edilirse mutlu bir aile birlikteliği ortaya çıkar. Cinsel yaşam boşlandığında başka alanlara yönelme görülebilir. Çiftlerin sağlıklı bir aile birlikteliği için cinselliği her zaman sağlıklı ve canlı tutması esastır.

  Evlilikte cinselliğin reddedilmesi

  Evlilikte Cinselliğin Önemi Nedir?

  Evlilikte cinselliğin önemi büyüktür. Ancak bazı durumlarda aile içinde cinsellik reddi görülebilir. Bu durumu biyolojik  ihtiyacın ve yaşama gerekliliğinin bir unsurunun kabul edilmemesi olarak görmek gerekir. İnsanlar yeme ve içme ihtiyaçlarını görmezden gelirlerse sağlık sorunları yaşayabilirler.

  Evlilikte çift taraflı ya da bir taraftan kaynaklı olarak cinsellik reddedilirse psikolojik olarak ruh sağlığının bozulması durumlarına gidilecektir.  Bazı kişiler cinsel isteklerini kontrolde tutarak sanat, müzik, resim, felsefe gibi alanlara harcayacağı bir enerjiye dönüştürebilir. Bu durum için güçlü bir kişilik yapısı şarttır.

  İnsan evlilik dışında cinsel gücünü farklı noktalara çekebilir. Ancak bu durum evlilik için doğru değildir.  Ruh sağlığını bozmadan ve evlilik ilişkisini zedelemeden cinsel enerjinin disiplin altına alınması gerekir. Cinsel ilişki reddi evlilikte büyük sorunlara yol açar ve uzun yıllar sonra bile evlilik kurumunun sona ermesine yol açabilir.

  Evlilikte olması gerekenden fazla cinsellik yaşanması

  Cinsellik her insanda farklı oranlarda ortaya çıkar. Bazı insanların cinsel istekleri çok fazlayken bazı insanlarda da istek seviyesi az olabilir. Cinsellik ise sonu olmayan bir duygudur. Yani evlilikte cinselliği önemi olan konulardan biri de dozudur. Cinsellik abartılmaya başladığı anda seks bağımlılığına dönüşebilir.

  Beyinde sağ n bölgede haz ve zevke yönelen hücreler bulunur. Sol ön bölgede ise acı, kederden kaçmaya yönelik hücreler yer alır. Seks bağımlılarında beyinde haz tuzağı ortaya çıkar. Bu kişiler cinsel ilişkiye girmeden hayattan zevk almamaya başlar. Hayatın tüm anlamı sabah ilk gözü açtıktan itibaren cinselliğe yönelik olur. İçgüdülerinin tutsağı olan kişilerde mantık ortadan kalkar ve sürekli cinsel bir eylem yapma isteği oluşur. Bu durum evlilikte ikili ilişkilere zarar verebileceği gibi çiftlerin birbirinden soğumasına da yol açabilir. Bu yüzden cinsellik evlilik içinde kararında ve yerinde olmalıdır.

  Evlilikte cinselliğin yanlış yorumlanması

  Çiftlerin evliliklerinde cinselliği yanlış yorumlamak da olumsuz durumlara yol açabilir. Cinselliği aile birliğinin temeli olarak görmek de yanlıştır.  Cinsellikte temel amaç çiftlerin birbirini hem fiziksel hem de psikolojik açıdan tatmin etmesidir.  Evlilikte cinsellik tek amaç haline geldiğinde sorunlar yaşanabilir.

  Cinselliğin evlilikte kaliteli bir şekilde yaşanması gerekir.  Sürekli doyuma ulaşma isteği olan kişilerde bir süre sonra cinsel tatmin olmamaya başlar. Zaman içinde cinsel ilişkiyi uzatmak için çeşitli uyarıcı ve ilaçlar kullanılmaya başlar.  Uzun doyum noktasına sürekli ulaşmaya çalışmak depresif bir durum ortaya çıkarabilir.

  Aile birliği içinde cinsellik dengeli olmalıdır. İnsanlar cinsel dürtülerini eğitmeyi öğrenmeli ve enerjisini daha iyi kullanmalıdır. Evlilikte cinselliğin önemi büyük olsa da bir araç olduğu unutulmamalıdır.  Cinsellikte her şey kararında yürürse evlilik de mutlu bir düzleme oturabilir.

  Çiftler cinsel yaşamlarını sürekli canlı ve renkli tutarsa evlilik de canlı ve renkli hale gelir. Bunun için partnerin beklentilerini anlama, karşı tarafı şaşırtma ve rutin bir cinsellikten uzak durma gereklidir. Evlilik ve cinsellik ilişkisini doğru kurmak, bu konudaki yanlışları ortadan kaldırmak için çiftlerin gerekli olması durumunda cinsel terapi desteği alması yararlı olur.

  Bu konuda detaylı bilgiye sahip olmak ister misiniz: Cinsel Sorunlara Çözüm Atölyesi (Eğitimi)

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız