Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

  Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

  Hamile kalmak isteyen veya istemeyen her kadın için, korunmasız cinsel ilişki sonrası süreç endişe vericidir. Bir gebeliğin nasıl ve ne zaman oluşacağının bilinebilmesi mümkün olmadığından en erken sürede gebelik testi yapılarak sonucun öğrenilmesi istenir. Her belirtinin sorgulandığı iki adet periyodu arası dönemde, kadınların en merak ettiği etken hamilelik kaç günde belli olur sorusunun yanıtıdır.

  Hamilelik nasıl oluşur?

  Spermle döllenen yumurta fallop tüpünden rahime ulaşır. Rahim iç duvarı olarak bilinen endometriyum, döllenmiş yumurtayı kabul etmeye hazırdır. Bu süreç genellikle altı ila sekiz gün sürmektedir. Yumurtanın rahim iç duvarına implante olması da birkaç gün sürer ve bu durumda hafif bir kanama oluşabilir.

  Tüm kadınlar implantasyon sürecinde kanama veya kramp gibi belirtiler yaşamamaktadır. İmplantasyon kanamasının normal adet kanamasından birtakım farkları vardır. Bu kanama veya lekelenme koyu kahverengi veya pembemsidir, genellikle pıhtı yoktur. Yalnızca birkaç saat veya birkaç gün sürer. Yumurtlamadan yaklaşık on gün sonra gerçekleşen implantasyon kanamasıyla ilişkili kramplar hafiftir ve kısa sürede yok olur.

  Detaya dikkat: İmplantasyon Kanaması Nedir, Ne Zaman Olur?

  Kadınların aylık adet döngüsü sırasında, yumurtalık yumurtadan salınır ve korpus luteum adı verilen hücre kitlesi kalır. Bu kitle, östrojen ve progesteron hormonlarını serbest bırakmaktan sorumludur. Yumurta implante olmazsa, progesteron seviyeleri tekrar düşer ve adet kanaması başlar.  İmplantasyon gerçekleşirse, rahim iç duvarını korumak için progesteron üretimine devam edilir. Bu süreç sonucunda plasenta tarafından hCG adı verilen bir hormon salgılanır. Tüm kadınlarda düşük miktarlarda da olsa hCG mevcuttur. Ancak, hamilelikle birlikte bu seviyeler yükseldiği için tüm gebelik testleri bu hormonun seviyesinin ölçümlenmesi ile çalışır.  Vücutta normal olarak bulunan hCG miktarı, pozitif bir test sonucu oluşturmak için yeterli olmayacaktır. Gebeliğin ilk sekiz haftasında, hCG seviyeleri her iki günde bir iki katına çıkmaktadır.

  Hamilelik kaç günde belli olur?

  hamilelik kaçıncı günde belli olur

  İmplantasyondan sonra hamilelik testinin ne zaman yapılması gerektiğine dair kesin bir zaman dilimi yoktur. Beklenen adet dönemi geciktiğinde ya da gecikmeden bir hafta sonrasında daha kesin sonuçlar alınabilir. Sonucun ne kadar doğru olabileceği konusunda birkaç faktör devreye girmektedir. Yumurtlama döneminin ilk günlerinde oluşan gebeliklerde, pozitif sonucun daha erken alınması muhtemeldir.

  Evde uygulanan hamilelik testleri yıllar içinde oldukça geliştirilmiştir. Birçoğu idrardaki küçük miktarda hCG seviyesini tespit edecek kadar hassastır. Testin duyarlılığı, ambalaj üzerinde mlU / ml miktarı olarak belirtilir. MlU / ml sayısı ne kadar düşükse, test kiti o kadar hassastır. Aralık genellikle 10mIU / ml ile 50 mIU / ml arasındadır.

  Hamilelik kanda kaçıncı gün belli olur?

  Hamilelik hormonu olan hCG, kanda idrardan çok daha erken bulunur. Döllenmiş yumurta rahime implante olduktan altı ila sekiz gün sonra pozitif bir test sonucu alınabilir. Evde yapılan hamilelik testlerinde olumlu sonuç alındıktan sonra da, bu durumu doğrulamak için kan testi gereklidir.

  Kan testi, sağlık merkezlerinde alınan kan numunesi ile yapılır. Sonuç, genellikle kısa süre içerisinde öğrenilebilir.

  İlişkiden kaç gün sonra idrarda gebelik belli olur?

  Adet döngüsünün herhangi bir gününde idrarla hamilelik testi yapılabilir. Ancak, doğruluk oranı her zaman için idrarda bulunan hCG miktarına bağlıdır. Hamilelik mevcutsa dahi çok erken dönemde test yapılıyorsa olumsuz sonuçlar alınabilir.

  Korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamilelik şüphesi mevcutsa en kısa sürede test yapılmak istenmesi doğaldır. Fakat en doğru sonuç için ilişkiden sonra en az 12 gün beklenmelidir. Düzensiz adet dönemleri olan kadınlarda bu süre üç haftaya dek uzayabilir.

  Hamilelik testi ne zaman, nasıl yapılmalıdır?

  Evde idrarla yapılan gebelik testleri için en ideal zaman sabahın erken saatleridir. Çok fazla sıvı tüketimi yapılmadığında, idrardaki hCG konsantrasyonu yüksek seviyede olacaktır.

  Teste başlamadan önce daima testin son kullanma tarihini kontrol edilmeli ve talimatlar dikkatlice okunmalıdır. Bazı test türlerinde test çubuğu direkt olarak idrar akışına yerleştirilir, bazılarında ise toplanan idrardan birkaç damla test kitine damlatılır. Birkaç dakika sonra, seviye çubuğunda artı / eksi işareti, tek / çift çizgi çıkacaktır. Sonuçları kontrol etmeden önce ne kadar beklenileceği test talimatlarında yazılı olarak belirtilir.  Çizgi veya sembol görünmezse test hatalıdır, tekrarlanmalıdır.

  Hamilelik testleri güvenilir mi?

  İdrarla yapılan hamilelik testleri ekonomiktir, kolay uygulanabilir ve güvenilirdir. Ancak, bazı durumlarda yanlış pozitif veya yanlış negatif sonuçlar alınabilir.

  Yanlış negatif gebelik testinin nedenleri şöyledir:

  • Testin çok erken dönemde yapılması,
  • Sonucu kontrol etmek için yeterli sürede beklenilmemesi,
  • Çok seyreltilmiş idrarın kullanılması,
  • Testin kullanım süresinin geçmiş olması.

  Yanlış pozitif sonuç nadir olarak görülür ve nedenleri ise şunlardır:

  • İmplantasyondan kısa bir süre sonra hamileliğin erken düşükle sonlanması,
  • Yakın zamanda doğum veya düşük yapılması,
  • Menopoz sırasında ve sonrasında hCG artışı,
  • Bazı hormon ilaçları,
  • Test çubuğunda buharlaşma hattının oluşması.

  Erken hamilelik belirtileri nelerdir?

  Erken gebelik belirtilerinin türü ve şiddeti her kadında farklıdır. Hamilelik kaç günde belli olur sorusunun yanıtını arayan ve adet dönemi henüz başlamamış olan kadınların dikkatle takip etmesi gereken bazı semptomlar şöyledir:

  • Bulantı ve iştahsızlık,
  • Kabızlık,
  • Yorgunluk,
  • Göğüslerde hassasiyet,
  • Vajinal lekelenme,
  • Karın krampları,
  • Ruhsal dalgalanmalar,
  • Baş ağrısı.

  Yapılan gebelik testi negatifse ve buna rağmen adet kanaması başlamamışsa, hamileliğin yanı sıra geç adet döneme veya düzensiz döngüye katkıda bulunabilecek faktörler ise şunlardır:

  • Aşırı kilo kaybı veya kilo alımı,
  • Bazı hastalıklar,
  • Doğum kontrol haplarının bırakılması,

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Avatar of Aslı karatas

   Aslı karatas

   21 Kasım son adet tarihim 3 hafta 2 gün oldu acaba hamile iyim

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Kan veya idrar testi yaparak öğrenebilirsiniz.

  • Avatar of Erdem

   Erdem

   İlişkiden 6 gün sonra regli oldum reglimde erken oldu 14 gün önce 3 gün sürdü hamile miyim?
   İyi akşamlar

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir sonraki döngünüz 1 hafta gecikirse test yapıp öğrenebilirsiniz.

  • Avatar of Esma kaya

   Esma kaya

   Hocam ilişkiden 22 gün sonra verilen kan testine güvenebilir miyiz?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İlişkiden 22 gün sonra yapılan kan testine güvenebilirsiniz.

  • Avatar of Merve

   Merve

   Hocam merhaba, doğum kontrol hapı kullanıyorum. İlişkiye girdiğim gün almayı unutmuşum ertesi gün geç saatte aklıma geldi, hemen aldım. O günün ilacını da aldım. Hesabıma göre de yumurtlama günüme denk geldi o gün. Hemen bir gecede olur mu hamilelik, ertesi gün ilacı aldığım halde? Doğum kontrol hapını kullanmaya devam ediyorum. İki gündür de baş ağrım var olursa bu kadar çabuk olur mu ve hemen hissedilir mi böyle baş ağrısı falan? Şimdiden teşekkür ederim

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Konuyla ilgili YouTube drayseduman kanalımda ”Ertesi Gün Hapları” videomu izleyebilirsiniz. Gebelik bu kadar erken belirti vermez.

  • Avatar of Eda hediye dargın

   Eda hediye dargın

   Ayın 9.da ilişkim oldu adetim 1 hafta gecikti kahverengi akıntılarım var ne zmn kan testi vermeliyim

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir sonraki adetiniz en az 1 hafta gecikirse test yapabilirsiniz.

  • Avatar of Elif Yüksel

   Elif Yüksel

   İlişkiden 27 gün sonra kan testine güvenebilir miyiz kanamam oldu ama reglimi yerleşme mi ayırt edemedim (canlı kırmızıydı 5 gün sürdü )şimdiden teşekkürler🙂

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yerleşme kanaması beklediğiniz adet tarihinden önce olur yaklaşık 3-4 gün ağrısız, pembe, koyu pembe, açık renk gelebilir.Vaktinde adet olduysanız gebelik var diyemeyiz.

  • Avatar of Fatma Şahin

   Fatma Şahin

   Merhaba hocam, adetime 11 gün kala korunmadım, bugün tam 16 gün oldu adet olmadım. Hamile olabilir miyim? Adet günüm 5 gün geçti.

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Birkaç gün daha bekleyip idrar ya da kan testi yapabilirsiniz.

  • Avatar of Kayra Demir

   Kayra Demir

   İlişkiden 20 gün geçti adetimin gecikmesinin 5. günündeyim. İdrar testi yaptım sabah kalkınca tek çizgi negatif çıktı fakat hala korkuyorum

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    En az 1 hafta bekleyip test yapınız, kan testi daha kesin sonuç verir.

  • Avatar of Ecenur

   Ecenur

   İlişkiden 10 gün sonra kan testi doğru çıkar mı?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir sonraki adet döngünüz en az 1 hafta gecikirse test yapıp öğrenebilirsiniz.

  • Avatar of firdevs korkmaz

   firdevs korkmaz

   Hocam merhaba, ben çatlatma iğnesi vurdum 1 hafta sonra idrar yapamadım, pembe tonlarında kan lekesi geldi. Bunun belirtisi nedir hocam?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Çatlatma iğnesini doktor kontrolünde yaptırmanız gerekir, bu şekilde nedenini bilemeyiz.

  • Avatar of Gülşen Akça

   Gülşen Akça

   Hocam merhaba ben Kasım’ın 10’unda adet oldum ve halen adet olmadım. Yeni evliyim 4 aylık. Test yaptım hamilelik çıkmadı. Evlenince düzensiz adet olmaya başladım.

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Düzensizliğin neden olduğunu anlamak için muayene olmalısınız.

  • Avatar of Seda Dicle

   Seda Dicle

   Hocam 3 gün önce ilişki oldu ve bugün regl oldum hamilelik mümkün olur mu sizce?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Regli olduysanız hamilelik yok demektir çünkü rahim içi adetle beraber atılır.

  • Avatar of Nisa

   Nisa

   6 Eylül’de korunmasız ilişki oldu ama gününde regl oldum 3 ay boyunca şimdi adetim gecikti gebelik olma ihtimali var mı?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    6 Eylül’de yaşadığınız ilişkinin üstüne regli gördüyseniz hamilelik yok demektir.

  • Avatar of İrem çavuşoğlu

   İrem çavuşoğlu

   İlişkiden en erken kaç gün sonra test yapmalıyım

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet döngünüzün en az 1 hafta gecikmesi sonrası test yapabilirsiniz.

  • Avatar of Duygu keskin

   Duygu keskin

   4 aralıkta adet oldum 8 aralıkta bitti adetim dün ufak bir lekelenme oldu 13 gün oldu bugün adetim biteli acaba hamile miyim çubuk test yaptım negatif çıktı hocam

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    bu 13 günlük süreçte cinsel birleşme yaşadıysanız bir sonraki döngünüz gecikirse test yapabilirsiniz.

  • Avatar of Akan esen

   Akan esen

   Merhaba hocam. Benim adet takvimime göre en doğurgan olduğum günde yani son adetimden 9 gün sonra birliktelik oldu. Yine takvimime göre 19 Aralık’ta regl olmam gerekirdi . Ben gebelikten şüphelendiğim için erkenden kan testi ve idrar testi yaptım. İdrar testim 4. Gün geçmesine rağmen hala silik çıkıyor . Kan testim de 17 aralıkta 22.5 , 19 aralıkta 25.7 değerinde çıktı. Çok erken olduğu için mi bu şekilde sonuç alıyorum yoksa kimyasal gebelik olabilir mi ? Ne zaman bir daha tahlil yapmalıyım ?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adetiniz en az 1 hafta gecikirse idrar ya da kan testi ile öğrenebilirsiniz.

  • Avatar of Büşra

   Büşra

   Boş gebelik geçirdim kürtaj olduktan sonra 2 ay ve 2 adet geçirdim 2. adetim bittikten sonra çocuk icin başladık ama şu an yeniden düşük, boş gebelik gibi bir sıkıntı yaşar mıyım diye de korkuyorum adet günüme 9 gün kaldı eğer adet olmazsam testim pozitif çıkarsa hamilelik riskini hemen kan testinden öğrenebilir miyim?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Şimdiden bunun stresine girmeyiniz, bekleyip testinizi yaptırın daha sonrasında gebelik var ise vakti gelip kontrole gittiğinizde takip eden hekim sizi doğru şekilde yönlendirecektir, sevgiler.

  • Avatar of Mustafa Ege'nin annesi

   Mustafa Ege'nin annesi

   17 Aralık’ta adet olmam lazımdı 5 gün gecikti ama 2 gündür adet olucakmışım gibi karnım ağrıyor midem bulanıyor acaba gebelik var mıdır?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz var ise en az 1 hafta gecikirse idrar ya da kan testi yaptırarak öğrenebilirsiniz.

  • Avatar of Pelin Doğtaş

   Pelin Doğtaş

   2,3 ay önce kahverengi leke geldi sonra hiçbir şey olmadı regli oldum hamilelik belirtisi mi acaba?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Regli olduysanız gebelik yoktur, test yaparak öğrenebilirsiniz.

  • Avatar of Gülcan Arslan

   Gülcan Arslan

   İyi günler hocam ilişkiden 9 gün sonra kanda gebelik çıkar mı?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir sonraki adet döngünüz en az 1 hafta gecikirse test yaparak öğrenmeniz daha sağlıklı olur

  • Avatar of Hanife Yavuz

   Hanife Yavuz

   Hocam merhabalar
   Düzenli olarak yasmin doğum kontrol hapı kullanıyorum. Geçen ay hapın ortalarında 1 gün içmeyi unuttum aradan çok saat geçince içmedim ve o hapı atlayıp döngüye devam ettim ve adet oldum. Şuan 10 gün kaldı 2.adet olmama ama içimde hep bir şüphe var evde test yaptım 2 gün önce negatif çıktı tekrar kan testi yaptırmama gerek var mı?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adetiniz en az 1 hafta gecikirse test yapabilirsiniz.

  • Avatar of Banu Yıldız

   Banu Yıldız

   1 Ocak’ta ilişkiye girdim, adet dönemim de 14 – 17 ocak arası başlayacak. Eğer adet olursam hamilelik testi yaptırmama gerek var mıdır?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet olduğunuzda test yaptırmanıza gerek yoktur.

  • Avatar of Sinem çan

   Sinem çan

   Hocam ilişkiden 1 ay sonraki adet gecikmesinden sonra hastaneye gittim beta hcg değerim 0 çıktı bu sonuca güvenebilir miyim?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adetiniz en az 1 hafta kadar geciktiyse sonuca güvenebilirsiniz.

  • Avatar of Nurdan tonka

   Nurdan tonka

   Merhaba hocam 4 adet test yaptım pozitif çıktı beta hcg 202 dedi doktor durum nedir riskli midir?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Muayene olarak daha doğru sonuç alabilirsiniz.

  • Avatar of Leyla duman

   Leyla duman

   Merhaba hocam. Eşimle adetime 4 gün kala ilişkiye girdik. İçime boşalmadı ama adetim 2 gün gecikti. Hamile kalma olasılığım nedir? Kaç gün sonra test yaptırmam gerekir?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Normalde, adet öncesi 1 haftalık süreçte yaşanılan beraberliklerde, gebelik beklemiyoruz. Şüpheniz varsa, beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi durumunda test yapabilirsiniz.

  • Avatar of İrem

   İrem

   Hocam, ilişkiden 12 gün sonra yapılan kan testine güvenebilir miyiz?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi durumunda test yapmanız daha doğru olur.

  • Avatar of Deniz

   Deniz

   Hocam iyi günler. 3 gün önce korunmalı bir ilişkiye girdim. Kızlık zarım bozuldu. Ne olur ne olmaz diye test yaptım ve negatif çıktı. Hamile miyimdir acaba?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik olup olmadığını anlayabilmek için beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi durumunda test yapabilirsiniz.

  • Avatar of Yeliz Erkoç

   Yeliz Erkoç

   Merhabalar doktor hanım. 7 ocak son adet tarihim ve hala adet olmadım. Evde gebelik testi yaptım 8 şubat gecesi. Negatif çıktı güvenmedim. 9 şubat sabahı tekrar yaptım, pozitif ama içim rahat etmedi. 10 şubat gecesi tekrarladım negatif çıktı. 11 şubat sabahı, bu sabah tekrar yaptım pozitif çıktı ama kafam karıştı. Sizce hamilelik var mı?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Evde yapılan testler yanıltıcı olabilir. Kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Avatar of Seycan DOĞRU

   Seycan DOĞRU

   Hocam iyi günler. En son 5 ve 6 şubatta ilişkiye girdik ve 13 şubatta adet olmam gerekiyordu. Fakat 7 gün geçmesine rağmen adet olmadım. İki tane test yaptım, negatif çıktı. Buna rağmen hamile olabilir miyim? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gecikmesinden 7-10 gün sonra yapılan kan veya idrar testlerinde yanılma payı çok düşüktür.

  • Avatar of Fadime koca

   Fadime koca

   Hocam ilişkiden 10 gün sonra sağlık ocağında kan değerlerimin kontrolü için kan verdim. Hamile olsaydım söylerler miydi? Adetim bu ay 7 gün oldu, daha olmadım.

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklenen adetin 7-10 gün gecikmesi durumunda test yaptırabilirsiniz. Erken yapılan testler yanıltıcı olabilir.

  • Avatar of Sultan gül

   Sultan gül

   Hocam korunmasız ilişkiden 55 gün sonra hcgb testi yaptırdım 1.20 çıktı. Gebelik ihtimali var mıdır? Geç döllenme durumu ve diğer sebepler göz önüne alınırsa, bu değer yükselir mi?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adetinizin, 10 gün kadar gecikmesi sonucu yapılan testlerde yanılma payı oldukça düşüktür.

  • Avatar of Amara mehmetoglu

   Amara mehmetoglu

   İyi günler hocam. 4 defa test yaptım. Bir çizgi kırmızı çıkıyor, bir çizgi de silik çıkıyor. Bunun anlamı nedir? Hamilelik var mı?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir çizgi net diğeri silik ise gebelik olduğu anlamına gelebilir. Kan testi yaptırırsanız daha net bir sonuca ulaşabilirsiniz.

  • Avatar of Ayşe kilim

   Ayşe kilim

   Eşimle en son 14 haziranda birlikte oldum. Şuan mide bulantılarım, baş dönmelerim var. Sizce hamile miyim?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Hamilelik şüpheniz varsa, beklediğiniz adetinizin gecikmesi durumunda test yapabilirsiniz.

  • Avatar of Ahsen Kurt

   Ahsen Kurt

   Merhaba hocam benim ovülasyon zamanım 18 Eylüldü 17. 18. ve 19. günleri değerlendirdim. 25 ya da 26 günde adet görüyorum ve bugün 26. gün için, 1 Ekimde olması gerekiyordu. Olmadı. 2 sinde idrarda test yaptım negatif çıktı. Bu gebe olmadığımı mı gösterir. Arada baş ağrısı, çiğ yumurta akı gibi bir akıntı ve bazen sancı, bazen batma gibi ağrılarım var. Sırtımda, belimde ağrılar var. Başka bir sorun yok ama olmuyor da. İdrarda gebelik testimi ne zaman tekrarlamalıyım? Gebelik olma ihtimali var mı acaba?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Erken gebelik testi yanıltıcı olabilir. Daha kesin sonuç alabilmek için, 7-10 gün gecikme yaşandıktan sonra test yaptırabilirsiniz.

  • Avatar of Elif Dizgin

   Elif Dizgin

   Hocam 19 Eylül adet oldum. Adetim 3 gün sürüyor. 22’sinde ilişkim oldu fakat baş ağrım ve göğüs ağrılarım başladı. Bel, sırt ağrıları, sıcak basmaları oluyor. 14 gün geçti üstünden. Sol kasık tarafında hafif ağrım var. Parfüm kokusu beni rahatsız ediyor. Kan testi ne zaman versem çıkar? Adetim düzensiz oluyor genelde.

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gecikmesinden 7-10 gün sonra test yaptırırsanız daha doğru olur.

  • Avatar of Esra

   Esra

   33 gündür adet görmüyorum ve testim negatif çıktı. Hamile olma şansım var mı?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gecikmesinden 10 gün sonra yapılan kan veya idrar testlerinden daha sağlıklı sonuçlar elde edilir. Bu şekilde olduysa ve sonuç negatifse büyük ihtimalle hamile değilsinizdir. Her adet gecikmesi gebelikle alakalı değildir.

  • Avatar of Fatmaalp

   Fatmaalp

   Merhaba hocam.
   Yumurtlama dönemimin son gününde ilişkim oldu. Hamile kalma olasılığım var mı?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yumurtlama dönemine denk gelen bir zaman diliminde, korunmasız bir ilişki yaşadıysanız gebelik ihtimaliniz olabilir.

  • Avatar of Özlem aksoy

   Özlem aksoy

   Hocam merhaba. Ben 28 günde bir regl oluyorum ve adetim 5 gün sürüyor. 7. günü birlikteliğim oldu ve 2 gün geçti. Göbeğimde kaşıntı, sağ ve sol kasık ağrım oluyor. Kalçaya birden ağrı oluyor. Acaba gebelik var mıdır?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik olup olmadığını anlayabilmek için, beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi durumunda test yapabilirsiniz.

  • Avatar of Kübra Özcan

   Kübra Özcan

   Merhabalar hocam. 29 Ekim’de eşimle korunmasız birliktelik yaşadık. Şu an korunmasız ilişki sonrası 4. günüm ve ovulasyon dönemindeyim. Adetime şu an 2 buçuk hafta var. Hafif şekilde, adet olacakmışım gibi kasık ağrılarım var ve kahverengi lekelenmeler oldu bugün. Hamile olabilir miyim? Testi 12.gün yapmam doğru mudur?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bu dönem test yapmak için erken bir dönem. Beklediğiniz adetinizin gecikmesi durumu söz konusu olursa, 7-10 gün geçtikten sonra test yapabilirsiniz.

  • Avatar of Sevda karadağ

   Sevda karadağ

   Hocam merhaba. Reglim bitti. Aradan 3 gün geçtikten sonra ilişkiye girdim. Prezervatif yırtıldı ve 24 saat içinde ertesi gün hapı aldım. Ne zaman gebelik testi yapmalıyım ?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adetiniz gecikirse, 7-10 gün geçtikten sonra test yapabilirsiniz.

  • Avatar of Selin

   Selin

   Merhaba hocam. 9 ekim tarihinde, adetimin bitmesinden yaklaşık 2 gün sonra ilişkiye girdim. Ardından yaklaşık 48 saat sonra ertesi gün hapı aldım. İlişkiden 26 gün sonra yani 5 kasımda beklediğim bir zamanda adet oldum. Gebelik ihtimali var mıdır? ( Şu an yani adet dönemimde göğüslerimde hafif şişlik ve hafif ağrı var. Adetle ilgili olduğunu düşünüyorum)

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İlişki sonrası normal zamanında adet olduğunuz için gebe olmamanız gerekir.

  • Avatar of Gül

   Gül

   Hocam, ilişkiden 12 gün sonra yapılan idrar testine güvenebilir miyiz? Adetime 12 gün var.

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adetinizin 7-10 gün kadar gecikmesi durumunda test yapmanız daha doğru olacaktır.

  • Avatar of Elif

   Elif

   Merhaba hocam regl günümden 1 gün önce ilişkiye girdim. Ertesi gün hapı içtim. Reglim 10 gün geçti. 4 gün önce kan testi verdim. HCG 0 gecikme sebebi nedir?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gecikmesinin pek çok nedeni olabilir. Ertesi gün hapları da buna neden olabilir.

  • Avatar of Elifak

   Elifak

   Merhaba hocam. İlişkiden 5 gün sonra rahatsızlandım. Hastanede beta aldılar. 2 çıktı. Dayanamadım 10 gün sonrası evde test aldım ve sonuç negatif çıktı. Adet dönemime 5-6 gün var. Şuan tekrar test için adet gecikmesini mi beklemem gerek. Teşekkür ederim.

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adetiniz 7-10 gün kadar gecikirse bu durumda test yapmanız daha doğru olur.

  • Avatar of Zeynep nur

   Zeynep nur

   Hocam benim bir arkadaşım ilişkiye girmiş ve ilişkiye girdikten 10 gün sonra mide bulantıları falan başlamış. Test yaptırsa net çıkar mı ve hamile olabilir mi?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüphesi varsa beklenen adetin 7-10 gün kadar gecikmesi durumunda test yapabilir.

  • Avatar of Guliyeva H

   Guliyeva H

   Merhaba hocam. Ben aralık ayının 1’inde regl oldum ve 5 gün sürdü. 2 gündür sık sık idrara çıkma, hafif yanma gibi bir his ve lekelenme gibi bir akıntı var. Acaba hamile miyim?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa, beklediğiniz adetinizin 7-10 gün kadar gecikmesi durumunda test yapabilirsiniz.

  • Avatar of Yaşagül yolcu

   Yaşagül yolcu

   Merhaba hocam 14 gün önce eşimle korunmasız ilişkiye girdim. Sabahları midem bulanıyor, başım dönüyor. En son adet tarihim 27 Kasım. Hamilelik var mıdır? Teşekkürler hocam.

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi durumunda test yapabilirsiniz.

  • Avatar of Kader urat

   Kader urat

   Hocam ilişkiden 19 gün geçtikten sonra test yapılırsa, hamilelik hemen belli oluyor mu? Ya da kaç gün arayla hamile kalınıyor?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik oluşup oluşmadığını anlamak için, beklediğiniz adetinizin 7-10 gün kadar gecikmesi durumunda test yapabilirsiniz.

  • Avatar of Btok

   Btok

   Hocam merhaba. Ben hep 27-29 gün arasında adet görüyordum. Sadece bir sefer, doğum kontrol hapı kullanımının ilk ayı 36 günde oldum. Aradan 5 ay geçti.
   2 aydır korunmuyorum. Adet tarihimi 27 günden beri hesaplıyorum. Bugün 32. günüm ve yaklaşık 5 6 gündür kramplarım var. Kokulardan mide bulantım da oluyor. Sizce hamile olabilir miyim? Ne zaman idrar testi önerirsiniz?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi halinde test yapabilirsiniz.

  • Avatar of Elif

   Elif

   Merhaba hocam nasılsınız? Ben çocuk istiyordum. Yumurtlama günümde, ayın 1’inde ilişki yaşadım. Adetime 7 gün varken, bugün kan testi verdim ve testim negatif çıktı. Acaba doğru mudur?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa, beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi halinde test yaptırırsanız daha doğru bir sonuca ulaşabilirsiniz. Erken yapılan gebelik testleri doğru sonucu vermeyebilir.

  • Avatar of Gökçe

   Gökçe

   Hocam merhaba. İlişkiden sonraki 13. gündeyim. Önümdeki adet zamanına 1 hafta var. Hafif lekelenme oldu. İdrar veya kan testi yapsam çıkar mı?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi durumunda test yaparsanız daha doğru bir sonuca ulaşabilirsiniz. Erken yapılan testler yanıltıcı olabilir.

  • Avatar of Çağla ırmak

   Çağla ırmak

   Hocam merhaba. İlişkiden tam 1 ay sonra ve adetimin gecikmesinin 10. gününde gebelik testi yaptım ve negatif çıktı. Bu sonuca güvenebilir miyim?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklenen adetin 10 gün gecikmesi halinde yapılan kan testlerinin yanılma payı oldukça düşüktür.

  • Avatar of Ayşegül demir

   Ayşegül demir

   Merhaba. Ben 27 martta hasta olacaktım ama 3 aylık iğne vuruldum, halen adet olmadım. Hamile olabilir miyim?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi halinde kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Avatar of Ezgi kaya

   Ezgi kaya

   Hocam merhaba. Ben 21 şubatta korunaklı boşalma ve giriş olmadan, sürtünme yolu ile ilişki yaşadım. Martın 3’ünde regl oldum. Normalde 7 gün sürerdi ama bu sefer 4 gün sürdü. İlişkiden sonraki 22. gün idrar negatif ve ultrasonda da bir şey gözükmedi. Hamilelik riski nedir?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik oluşması için vajen-penis birlikteliğinin olması gerekir. İlişki sonrası regl olduysanız gebe değilsinizdir.

  • Avatar of Aydagül

   Aydagül

   Hocam ilişkiden 18 gün sonra beta HCG 0.109, 22 gün sonra verdiğim kan testinde beta HCG 0.243 çıktı. Gebelik var mıdır?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik testini beklediğiniz adet 7-10 gün kadar geciktikten sonra yapmanız daha doğru olur.

  • Avatar of nur mahmut

   nur mahmut

   İlişkiye girdikten 3 hafta sonra test yaptım ve negatif çıktı. Ella kullandığım için adetim bir ay gecikti. Acaba hamile miyim?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adetiniz 7-10 gün kadar gecikirse gebelik şüphesi için test yapabilirsiniz.

  • Avatar of Pinar dogan

   Pinar dogan

   Hocam merhaba. Reglim bittikten 13 gün sonra eşim ile birlikte oldum. Eşim korundu ama hala regl olmadım. Bugün 37. gün. Hamile olabilir miyim? Bilginizi rica ediyorum.

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa test yapabilirsiniz.

  • Avatar of Selen alemdaf

   Selen alemdaf

   Adetimden 3 gün sonra korunmasız bir ilişkiye girdim. Gebe kalma durumum nedir acaba?
   İlişkiden sonra sayarsam 12 gün oldu. İdrar ya da kanda çıkar mı?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Regl sonrası yaşanan korunmasız cinsel birlikteliklerde gebelik oluşabilir. Beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi halinde test yapabilirsiniz.

  • Avatar of Gülcan

   Gülcan

   Merhaba hocam. Adetim bitikten hemen bir gün sonra korunmasız ilişki yaşadım. Gebelik durumum olur mu veya kaç gün sonra beli olur?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet sonrası yaşanılan korunmasız birlikteliklerde gebelik oluşabilir. Beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi durumunda test yapabilirsiniz.

  • Avatar of Ayşe Nur Yalçın

   Ayşe Nur Yalçın

   Regl günümü geçti. Ondan sonra ilişkiye girdim. Göğüs hassasiyeti, mide bulantısı dışında diğer belirtiler var. Hamile miyim? Kramp ağrıları ara ara oluyor.

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa test yapabilirsiniz.

  • Avatar of Tuğba Yılmaz

   Tuğba Yılmaz

   Merhaba hocam. 11 gün önce ilişki yaşadım ve korunduk. Doğru korunduğumuzu da düşünüyorum fakat adetim ayın genelde 20-25’i arası bazen de 25i’nde oluyor. Biraz korkuyorum ve çok şüpheliyim. Şimdi idrar testi yapsam olur mu acaba? 11 gün geçti ve adet olacağıma dair hiçbir belirtim yok. Çok normalim. Ne bir göğüs ağrısı ne bir hassasiyet ya da ruhen aynı şekilde bir değişikliğim yok. Böyle olduğu zamanlarda da adet olmuştum ama şu an korkmuyor değilim.

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Erken yapılan testler yanıltıcı olabilir. Beklediğiniz adetinizde gecikme olursa test yapmanız daha doğru olur.

  • Avatar of Narmin N

   Narmin N

   Merhaba hocam, her zaman sizin videolarınızı izliyorum. Ben 1 kere abdominal gebelik geçirdim. 2 aylık Visanne kullandim endometriosis var diye. Visanne birakali 2 ay oldu, adet gecikmesinden önce, ilişkiden 10-12 gün sonra idrar testi yaptım. Sonuç negatif. Hala hamile olma şansım var mı? Testi çok erken yapmış olabilir miyim?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi halinde test yapabilirsiniz.

  Bir yorum yazınız