Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

  Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

  Hamile kalmak isteyen veya istemeyen her kadın için, korunmasız cinsel ilişki sonrası süreç endişe vericidir. Bir gebeliğin nasıl ve ne zaman oluşacağının bilinebilmesi mümkün olmadığından en erken sürede gebelik testi yapılarak sonucun öğrenilmesi istenir. Her belirtinin sorgulandığı iki adet periyodu arası dönemde, kadınların en merak ettiği etken hamilelik kaç günde belli olur sorusunun yanıtıdır.

  Hamilelik nasıl oluşur?

  Spermle döllenen yumurta fallop tüpünden rahime ulaşır. Rahim iç duvarı olarak bilinen endometriyum, döllenmiş yumurtayı kabul etmeye hazırdır. Bu süreç genellikle altı ila sekiz gün sürmektedir. Yumurtanın rahim iç duvarına implante olması da birkaç gün sürer ve bu durumda hafif bir kanama oluşabilir.

  Tüm kadınlar implantasyon sürecinde kanama veya kramp gibi belirtiler yaşamamaktadır. İmplantasyon kanamasının normal adet kanamasından birtakım farkları vardır. Bu kanama veya lekelenme koyu kahverengi veya pembemsidir, genellikle pıhtı yoktur. Yalnızca birkaç saat veya birkaç gün sürer. Yumurtlamadan yaklaşık on gün sonra gerçekleşen implantasyon kanamasıyla ilişkili kramplar hafiftir ve kısa sürede yok olur.

  Kadınların aylık adet döngüsü sırasında, yumurtalık yumurtadan salınır ve korpus luteum adı verilen hücre kitlesi kalır. Bu kitle, östrojen ve progesteron hormonlarını serbest bırakmaktan sorumludur. Yumurta implante olmazsa, progesteron seviyeleri tekrar düşer ve adet kanaması başlar.  İmplantasyon gerçekleşirse, rahim iç duvarını korumak için progesteron üretimine devam edilir. Bu süreç sonucunda plasenta tarafından hCG adı verilen bir hormon salgılanır. Tüm kadınlarda düşük miktarlarda da olsa hCG mevcuttur. Ancak, hamilelikle birlikte bu seviyeler yükseldiği için tüm gebelik testleri bu hormonun seviyesinin ölçümlenmesi ile çalışır.  Vücutta normal olarak bulunan hCG miktarı, pozitif bir test sonucu oluşturmak için yeterli olmayacaktır. Gebeliğin ilk sekiz haftasında, hCG seviyeleri her iki günde bir iki katına çıkmaktadır.

  Hamilelik kaç günde belli olur?

  hamilelik kaçıncı günde belli olur

  İmplantasyondan sonra hamilelik testinin ne zaman yapılması gerektiğine dair kesin bir zaman dilimi yoktur. Beklenen adet dönemi geciktiğinde ya da gecikmeden bir hafta sonrasında daha kesin sonuçlar alınabilir. Sonucun ne kadar doğru olabileceği konusunda birkaç faktör devreye girmektedir. Yumurtlama döneminin ilk günlerinde oluşan gebeliklerde, pozitif sonucun daha erken alınması muhtemeldir.

  Evde uygulanan hamilelik testleri yıllar içinde oldukça geliştirilmiştir. Birçoğu idrardaki küçük miktarda hCG seviyesini tespit edecek kadar hassastır. Testin duyarlılığı, ambalaj üzerinde mlU / ml miktarı olarak belirtilir. MlU / ml sayısı ne kadar düşükse, test kiti o kadar hassastır. Aralık genellikle 10mIU / ml ile 50 mIU / ml arasındadır.

  Hamilelik kanda kaçıncı gün belli olur?

  Hamilelik hormonu olan hCG, kanda idrardan çok daha erken bulunur. Döllenmiş yumurta rahime implante olduktan altı ila sekiz gün sonra pozitif bir test sonucu alınabilir. Evde yapılan hamilelik testlerinde olumlu sonuç alındıktan sonra da, bu durumu doğrulamak için kan testi gereklidir.

  Kan testi, sağlık merkezlerinde alınan kan numunesi ile yapılır. Sonuç, genellikle kısa süre içerisinde öğrenilebilir.

  İlişkiden kaç gün sonra idrarda gebelik belli olur?

  Adet döngüsünün herhangi bir gününde idrarla hamilelik testi yapılabilir. Ancak, doğruluk oranı her zaman için idrarda bulunan hCG miktarına bağlıdır. Hamilelik mevcutsa dahi çok erken dönemde test yapılıyorsa olumsuz sonuçlar alınabilir.

  Korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamilelik şüphesi mevcutsa en kısa sürede test yapılmak istenmesi doğaldır. Fakat en doğru sonuç için ilişkiden sonra en az 12 gün beklenmelidir. Düzensiz adet dönemleri olan kadınlarda bu süre üç haftaya dek uzayabilir.

  Hamilelik testi ne zaman, nasıl yapılmalıdır?

  Evde idrarla yapılan gebelik testleri için en ideal zaman sabahın erken saatleridir. Çok fazla sıvı tüketimi yapılmadığında, idrardaki hCG konsantrasyonu yüksek seviyede olacaktır.

  Teste başlamadan önce daima testin son kullanma tarihini kontrol edilmeli ve talimatlar dikkatlice okunmalıdır. Bazı test türlerinde test çubuğu direkt olarak idrar akışına yerleştirilir, bazılarında ise toplanan idrardan birkaç damla test kitine damlatılır. Birkaç dakika sonra, seviye çubuğunda artı / eksi işareti, tek / çift çizgi çıkacaktır. Sonuçları kontrol etmeden önce ne kadar beklenileceği test talimatlarında yazılı olarak belirtilir.  Çizgi veya sembol görünmezse test hatalıdır, tekrarlanmalıdır.

  Hamilelik testleri güvenilir mi?

  İdrarla yapılan hamilelik testleri ekonomiktir, kolay uygulanabilir ve güvenilirdir. Ancak, bazı durumlarda yanlış pozitif veya yanlış negatif sonuçlar alınabilir.

  Yanlış negatif gebelik testinin nedenleri şöyledir:

  • Testin çok erken dönemde yapılması,
  • Sonucu kontrol etmek için yeterli sürede beklenilmemesi,
  • Çok seyreltilmiş idrarın kullanılması,
  • Testin kullanım süresinin geçmiş olması.

  Yanlış pozitif sonuç nadir olarak görülür ve nedenleri ise şunlardır:

  • İmplantasyondan kısa bir süre sonra hamileliğin erken düşükle sonlanması,
  • Yakın zamanda doğum veya düşük yapılması,
  • Menopoz sırasında ve sonrasında hCG artışı,
  • Bazı hormon ilaçları,
  • Test çubuğunda buharlaşma hattının oluşması.

  Erken hamilelik belirtileri nelerdir?

  Erken gebelik belirtilerinin türü ve şiddeti her kadında farklıdır. Hamilelik kaç günde belli olur sorusunun yanıtını arayan ve adet dönemi henüz başlamamış olan kadınların dikkatle takip etmesi gereken bazı semptomlar şöyledir:

  • Bulantı ve iştahsızlık,
  • Kabızlık,
  • Yorgunluk,
  • Göğüslerde hassasiyet,
  • Vajinal lekelenme,
  • Karın krampları,
  • Ruhsal dalgalanmalar,
  • Baş ağrısı.

  Yapılan gebelik testi negatifse ve buna rağmen adet kanaması başlamamışsa, hamileliğin yanı sıra geç adet döneme veya düzensiz döngüye katkıda bulunabilecek faktörler ise şunlardır:

  • Aşırı kilo kaybı veya kilo alımı,
  • Bazı hastalıklar,
  • Doğum kontrol haplarının bırakılması,

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız