Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

  Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

  Hamilelik şüphesi olan kadınların tamamı bu şüphesinden kurtulmak için hamilelik testine başvurur. Hamilelik testi ilk andan itibaren gebelik olup olmadığı konusunda fikir verebilir. Çok basit bir prosedürle yapılan hamilelik testi bize gebe olup olmadığımızı söyleyecektir. Bir hamilelik testinde en çok karşılaştığımız işaretlerden biri silik çizgidir. Peki, silik çizgi ne anlama geliyor?  Silik çizgi çıktı, hamileyim?

  Bunun gibi birçok sorunun cevabı silik çizginin anlamında yatıyor.  Hamilelik testinde kadınlar için tek bir çizgi testin negatif sonucunu gösterir. İki tane çizgi varsa gebelik süreci tescillenmiş olur. Ancak bir çizgi netken bir çizgi silik oluyorsa anne adayları biraz strese girebilir. Çünkü bu durumda hamile olup olmadığınız düşüncesi kafanızda yer edinir.

  Gebelik testinde silik çizgi prosedürün yanlış yapıldığını gösterebilir. Her testin hassasiyeti farklıdır. Bu yüzden belirtilen tüm adımların titizlikle yapılması gerekir. Hamilelik testinde silik çizgi çıktıysa öncelikle yapmanız gereken testi tekrar etmektir. Yine aynı sorunu yaşadıysanız bir uzmana görünebilirsiniz.

  Silik çizginin neden çıkabileceğine değinirsek bu konuda sizi daha iyi aydınlatmış olacağız.

  Hamilelik testinde silik çizgi neden çıkar?

  Hamilelik testlerinde çok sık olmasa da bir çizginin silik çıkması durumu yaşanabilir. Bir çizginin silik çıkmasının birçok nedeni olabilir. Gebelik testinde bir çizginin silik çıkmasına yol açabilecek en genel nedenleri hemen sizlerle paylaşalım;

  • Testi Erken Uygulama:

  Gebelik şüpheniz varsa testi mutlaka doğru zamanda yapmanız gerekiyor. Testi olması gereken zamandan erken uygularsanız bir çizgi silik çıkabilir. Beklenen adet döneminin tarihinden önce testin yapılması en bilinen hatalar arasındadır. Bu durumda kadında hCG hormonu bulunmaz. Bu yüzden bir çizgi silik çıkabilir. Bu durumda 3-4 gün bekleyin ve testi tekrarlayın.

  • Yanlış İdrar Yapımı:

  Hamilelik testlerinde hCG hormonunun değişimine bakılarak gebelik sonucuna ulaşılır. İdrarın yanlış yapımı bir çizginin silik çıkmasına yol açabilir. İdrarın yoğun ve konsantre olduğu zamanlarda hCG hormonu daha belirgin olur. Çok su tüketirseniz idrarınız seyrelir ve test sonucu silik olabilir. Bu yüzden bol su tüketmediğiniz bir anda, özellikle de sabah saatlerinde yaptığınız test daha güvenilir sonuçlar verecektir.

  • Erken Düşük Sorunu:

  Bazı anneler kimyasal gebelik yaşayabilir ya da erken düşük sorunu görülebilir. Bu durumlarda embriyo olmasa da anne adayının vücudunda belli oranda hCG hormonu bulunabilir. Bu sorunlar sağlıksız olan yumurta hücresi, düşük sperm kalitesi ya da bazı enfeksiyonlar sebebiyle yaşanabilir. Bu durumlarda bir çizgi silik çıkabilir.

  • Döllenmenin Geç Olması:

  Anne adayının yumurtlama günü adet düzenine göre tahmini olarak belirlenmektedir.  Bazı kadınlar da olması gereken zamanda yumurtlamaz. Beklenen tarihten sonra yumurtlayan kadınlar da olabilir. Bu durumda geç döllenme yaşanır. Bu durumda beklenen adet tarihi gecikir ve hCG düzeyi belirlenemez. Geç döllenmede bir çizgi silik çıkabilir.

  • Duyarlılığı Düşük Test:

  Hamilelik testleri farklı özelliklerde üretilmektedir. Her hamilelik testi idrardaki hCG oranına aynı tepkiyi vermez. İdrar testinde tespit edilebilen hCG oranı testin duyarlılığına göre değişir.  Bazı testler gebeliğin varlığını çok daha erken belirleyebilir. Bazı testlerde de erken dönemde sonuç alınamayabilir. Hamilelik testinizde silik çizgi sorunuyla karşılaşmamanız adına adet tarihinin gecikmesinden sonra test yapmanız daha doğru olur.

  • Hamileliğin Yeni Olması:

  Gebelik testinin silik çizgi çıkmasının en büyük nedenlerinden biri hamilelik sürecinin henüz çok yeni olmasıdır. Beta hCG hormonu kan testlerinde hemen belirlenebilir. Ancak evde yapılan hamilelik testlerinde bu belirlemeyi yapmak zorlu olabilir. Ayrıca her idrar testinin duyarlılığı farklı olduğundan bazı testler gebeliği erken dönemde belirleyemeyebilir.

  • Buharlaşma Yaşanması:

  Hamilelik testinde silik çizgi olmasının bir diğer nedeni ise buharlaşma olacaktır. Çizgilerin belirgin olarak görünmesini sağlayan boyalar idrardan etkilenebilir. Buna bağlı olarak yayılma görülebilir. Bu durumda gebelik olumlu olsa da çizgi silik görünebilir. Bu yüzden belirtileriniz güçlüyse hemen testi tekrarlamayı deneyin.

  Hamilelik testinde silik çizgi çıktıysa ne yapılmalıdır?

  hamilelikte testinde silik çizgi

  Hamile kaldığına yönelik şüpheleri güçlü olan kadınlar her zaman bu konuda bir adım atarlar ve erken de olsa gebelik testi yaparlar. Evde yapılan gebelik testinde silik çizgi çıkması gibi durumlar yaşanabilir. Bir çizginin düzgün diğerinin silik çıkması kadınları strese sokan bir durumdur.

  Evde kendi imkanlarınızla yaptığınız bir gebelik testinde silik çizgi gördüyseniz yapmanız gereken en doğru davranış testi tekrar etmek olacaktır. Ayrıca farklı duyarlılıkları olan başka marka hamilelik testlerini de yapabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak doktorunuza başvurarak bir kan testi yaptırarak sonucu netleştirme şansınız da vardır.

  Hamilelik testleri nasıl yorumlanır?

  Bir hamilelik testini yapmadan evvel son kullanma tarihine bakmalısınız. Saklama koşulları da testin güvenilirliğini etkilemektedir. Test kitlerinin genel mantığı birbirine çok benzemektedir. Bir testi yapmadan önce kullanma talimatını mutlaka okumalı ve tam olarak uygulamalısınız. Uzmanlar idrar oranının en yoğun olduğu sabah saatlerinde testi yapmanızı önermektedir.

  Gebelik testlerinden bazılarında test çubuğuna doğru idrar akışı sağlanır. Bazılarında da idrar bir damlalık kullanılarak çubuğun üzerine akıtılır.  Hamilelik testini yaparken kullanım talimatında yer alan süre kadar beklemeniz gerekiyor. Süreyi aşarsanız ortaya çıkan sonuç doğru olmayacaktır.

  Evde yaptığınız gebelik testinde mavi ya da pembe çizginin olduğu bir pencere olacaktır. Tek çizgi gebeliğin olmadığını, çift çizgi ise pozitif bir sonuç olduğunu gösterebilir. Bir çizgi silik çıkarsa sonuç net olmaz ve bu durumda belirttiğimiz önlemleri almanız doğru olur.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • NESRİN ÖZDEMİR avatarı

   NESRİN ÖZDEMİR

   Ben test yaptım ama silik bir çizgi çıktı. O silik çizgi, belirgin çizgiden biraz uzak. Yine de pozitif kabul edilebilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir belirgin, bir silik çizgi pozitif olabilir. Daha kesin bir sonuç istiyorsanız kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Banu yıldırım avatarı

   Banu yıldırım

   Merhabalar ben dün test yaptım, 2. çizgi silik çıktı ama bugün yaptım tek çizgi çıktı acaba hamile miyim değil miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba gebelik testinde tek çizgi gebelik yok anlamına gelir.

  • Deniz avatarı

   Deniz

   Esim üzerime bosaldiktan sonra tekrar içime soktu hamile kalma ihtimalim var mı? 13 şubatta adet olmuştum suan 3.gün geçti test yaptım testin bir çizgisi tam kırmızı bir de silik cok hafif

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar, gebelik şüpheniz varsa testinizi adetinizin 1 hafta kadar gecikmesi sonrası yaptırmanız daha kesin sonuç almanızı sağlar.

  • İsmail alan avatarı

   İsmail alan

   Merhabalar eşim adeti 21 bir günde bir oluyordu düzenli olarak bu ay olmadı bizde adet günün geçmeden test yaptık ama sonuç tek çizgi çıktı

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar, gebelik şüphesi varsa hamilelik testi için adet gününün en az 1 hafta kadar gecikmesi sonrası testi tekrarlayabilirsiniz.

  • Esra çakar avatarı

   Esra çakar

   Adet düzensizliğim var, bazen düzenli bazen düzensiz oluyor yine 1 ay kadar gecikti test yaptım ve pozitif olan yer silik çıktı bu ne anlama geliyor acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar silik çizgi çıkması gebeliğin çok başlangıcı ya da kimyasal gebelik anlamına da gelebiliyor. Test için beklediğiniz adet tarihinin en az 1 hafta gecikmesi sonrası test yaparsanız daha sağlıklı sonuç alırsınız

  • Halil Demir avatarı

   Halil Demir

   Merhabalar, eşimin adet dönemi 9 gün geçti ve test yaptık. Biri tam çizgi diğeri ise silik çıktı. Hamile olma ihtimali var mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir çizgi tam diğeri silik ise gebelik olabilir. Kan testi yaptırırsanız daha doğru bir sonuca ulaşabilirsiniz.

  • Canan Yılmaz avatarı

   Canan Yılmaz

   Merhaba reglim 1 hafta geçti. Normalde 2-4 gün gecikiyor. Test yaptım birkaç kez 2. çizgi hep silik çıkıyor. Kanda mı baktırayım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Kan tahlili ile daha doğru sonuç elde edebilirsiniz.

  • Merve avatarı

   Merve

   Merhaba hamilelik testi yapıyorum ama hiç çizgi çıkmıyor nedeni ne olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Test bozuk olabilir.

  • duru geben avatarı

   duru geben

   Merhaba dün gebelik testi yaptım pozitif çıktı plansız gebelik olduğu için doğal yollardan düşürmeye çalışıyorum bugün yaptım silik iki çizgi çıktı ne yapmalıyım

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Ayça Aydoğdu avatarı

   Ayça Aydoğdu

   Merhaba ben test yaptım beyaz ince bir çizgi çıktı ışıkta bakınca beyaz ince görünüyor hamilelik var mıdır acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba, tek çizgi gebelik yok demektir.

  • Eda Hacıoğlu avatarı

   Eda Hacıoğlu

   Merhaba ben 4 tane gebelik testi yaptım 4 ünde de iki çizgi çıktı bir tanesi silikti 4 testi de aralarla yaptım hamile miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Kan testi yaptırarak daha kesin sonuç alabilirsiniz.

  • Nazli Huseynli avatarı

   Nazli Huseynli

   Merhabalar benim eltimin adeti gecikti 15 gün kadar test yaptık ikinci çizgi silik çıktı, bu ne demek?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba, silik çizgi erken bir gebeliğin belirtisi olabilir. Bu durumda yeni bir test ya da kan testi yaptırabilir kişi.

  • Cansu sönmez avatarı

   Cansu sönmez

   Merhaba adetim aralık 22’siydi ve 26’sında bitti ben ovulasyon testine başladım ve iki çizgide çok belirgindi ve biz değerlendirdik şuan 7 gün oldu ve test yaptım çok silik çizgi çıktı evet çok erken ama adetten hemen sonra hamile kalınabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Hamilelik ilişkiden sonra bu kadar erken belirti vermez bir sonraki adet döngünüzü bekleyip gecikirseniz test yapabilirsiniz.

  • Mihriban avatarı

   Mihriban

   Merhaba hocam benim adetim birkaç gün gecikmişti bel, kasık ağrısı, mide bulantısı ara ara oluyordu bir de kahverengi lekelenmelerim oluyordu test yaptım iki tane ikisinde de ikinci çizgi silik çıktı ertesi gün adet kanaması tarzında kanamam oldu tekrardan test yapma gereği duydum. Kanama olunca bir şey çıkmadı sizce gebelik vardı düşük mü oldu?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gördüyseniz gebelik yok demektir.

  • Merve ERİŞ avatarı

   Merve ERİŞ

   Merhaba adetim tam 4 gün gecikti bugün 5. günü sabah test yaptım ikinci çizgi çok silik çıktı hatta fotoğrafta hiç görünmüyor. Ancak salı günü yani geciken adetimin 2. günü kan testi yaptırdım. Değerim 2.39 çıkmıştı. Gebelik olabilme ihtimali var mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    En az 1 hafta bekleyip testi tekrarlayabilirsiniz.

  • Melek Güler avatarı

   Melek Güler

   Adetim 4 gün geçti teste bir çizgi silik ama belirgin çıktı kan testinde 2 haftalık hamile olduğumu öğrendim şimdi ise bartolin kisti çıktı bebeğe zararı olur mu?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Düzenli kontrollerinizi yaptırınız doktorunuz daha doğru bilgi verecektir.

  • Damla altun avatarı

   Damla altun

   Merhaba. Benim kızım 4 aylık ve şuanda kucağımda emziriyorum. Doğumundan beri adet olmadım. Bugün test yaptım çizginin 1 tanesi silik çıktı. Diğeri belirgindi. Acaba gebelik var mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir belirgin, bir silik çizgi gebelik olduğu anlamına gelebilir. Kan testi yaptırırsanız daha doğru bir sonuca ulaşabilirsiniz.

  • Aleyna Kubat avatarı

   Aleyna Kubat

   Merhaba adetten 25 gün sonra test yaptım ve testin T si çok az çıktı. Gebelik var mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adetinizin 7-10 gün kadar gecikmesi durumunda test yaparsanız daha doğru bir sonuca ulaşabilirsiniz.

  • Senanur durmaz avatarı

   Senanur durmaz

   Merhaba abla, benim adetim normalde hep düzensiz. Test yaptım hep tek çizgi çıktı. Bugün bir test daha yaptım bir çizgi silik bir çizgi çok net çıktı. Silik çizgi koyu çizgiden önceydi. Hamile miyim acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba,

    Düzensiz adetinizle ilgili ayrı olarak doktora görünmenizde fayda var.
    Silik çizgi ise erken hamilelik belirtisi olabilir, yeni test ya da kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Ezize avatarı

   Ezize

   Merhaba, gecen ayın 16’sında regl gördüm. şimdi de test sonucum 2-3 saatte çok silik çıkıyor. Sizce ne yapmam gerek? Ama bazı gebelik belirtilerim de var.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yeni bir test ya da kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Esma Nur avatarı

   Esma Nur

   İyi günler vajinismus tedavisi yapıyor musunuz?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Evet yapıyoruz. Randevu ve bilgi için; iletişim bilgilerindeki numaradan asistanıma ulaşabilirsiniz.

  • Sevgi temiz avatarı

   Sevgi temiz

   Merhaba. Ben test yaptım tek çizgi çıktı. Ertesi gün çift çizgi verdi.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gecikmesinden 7-10 gün sonra yapılan kan veya idrar testiyle daha sağlıklı bir sonuç elde edebilirsiniz.

  • Songül sertkaya avatarı

   Songül sertkaya

   Merhaba hocam test yaptım ilk hiçbir şey belli olmadı. İki saat geçti, silik ikinci çizgi çıktı ve adetim tam 8 gün gecikti ama adet oldum. Bu hamilelik olduğu anlamına mı gelir? Yani üstüne görme ihtimali var mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Kan testinden daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilir.

  • Gulnar Kerimova avatarı

   Gulnar Kerimova

   Merhaba, ben gebelik testi yaptım. Bir çizgi koyu, ikincisi silik çizgi çıktı. Adetime henüz 3 gün var, hamile miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Silik çıkan ikinci çizgi erken hamileliği gösteriyor olabilir. Yeni bir test ya da kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Buse avatarı

   Buse

   Merhaba, bugün test yaptım. Çift çizgi çıktı. Birisi koyu, birisi açık. Şimdi hamile miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Çift çizgi gebe olduğunuz anlamına gelir. Ancak yanılma payı da olabilir. Kesin sonuç istiyorsanız kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Ayse coban avatarı

   Ayse coban

   Merhaba adetim 10 gün önce bitti ve dün test yaptım. 1 koyu çizgi 1 silik çizgi çıktı. Yardımcı olur musunuz?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa, beklediğiniz adetinizin gecikmesi durumunda, en az 1 hafta adet gecikmesi yaşandıktan sonra test yapmanızı tavsiye ediyoruz.

  • Nihan avatarı

   Nihan

   Merhaba adet tarihim 18 eylül, 1 Ekim’de ilişkim oldu. Sonrasında 3 de kahverengi şekilde lekelenmem oldu. 5 kadar sonra adete benzemeyen bir kanamam geldi ve kendiliğinden kesildi. 10’a kadar da bu lekelenme devam etti. Koku hassasiyeti, göğüslerimde acıma basladı. Kasık ve belimde ağrı var. 17 ekimde kan testi yaptırdım ve negatif çıktı. Hassasiyetlerim çoğalınca bütün markalarla kendim test yaptım. Hepsi de hafif pembeli silik çıkıyor. Ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adetinizin gecikmesi durumunda, 7-10 gün geçtikten sonra kan veya idrar testi yaptırabilirsiniz.

  • Gülüm avatarı

   Gülüm

   Ben bugün test yaptım ve 2. çizgi çok hafif çıktı. Hamile olma ihtimalim var mı acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir belirgin bir silik çizgi olması hamilelik olarak yorumlanabilir. Daha doğru bir sonuca ulaşmak için 7-10 gün kadar adet gecikmesi durumunda kan tahlili yaptırabilirsiniz.

  • Esma avatarı

   Esma

   Merhaba hocam, adetimin üzerinden 11 gün geçti. Bana dediler 10 gün geçsin yap ve yaptım. İki çizgi çıktı ama bir tanesi silik çıktı. Karın altında bazen kramplar oluyor. Hamile olabilir miyim acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir belirgin bir silik çizgi gebelik olduğu anlamına gelebilir. Kan veye idrar testi yaptırabilirsiniz.

  • SenaArslan avatarı

   SenaArslan

   İyi günler. Mide bulantım var. Göğüslerim şişti ve ağrıyor. Adet olmama daha var. Test oldum hiçbir çizgi belirmedi.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Erken yapılan testler yanıltıcı olur. Beklediğiniz adetiniz 7-10 gün gecikirse test yapabilirsiniz.

  • Ayşe Binali avatarı

   Ayşe Binali

   Hayırlı geceler hocam, öğlen vakitlerinde idrar testi yaptım ve ikinci çizgi silik çıktı. Emin olmak için hastaneye gidip kan tahlili verdim. Sonuç negatif çıktı. Hamilelik başlangıcı olabilir mi? Ya da adet gecikmesinden sonra tekrar mı denemeliyim testi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Daha doğru sonuçlar alabilmek için, beklediğiniz adetinizin 7-10 gün kadar gecikmesi durumunda test yaptırabilirsiniz.

  • Serpil bektaş avatarı

   Serpil bektaş

   Merhaba hocam. Ben 15 gündür adet olamıyorum. Günüm geçti ama 3 defa evde test yaptım. İlk yaptığım testte, biri hayalet çizgi silik belli bile olmuyor. Sonra fark ettim o çizgiyi. Aynı gün bir tane daha aldım. Onda da tek çizgi çıktı. İki gün sonra yine yaptım. O da tek çıktı ama adet olamıyorum. Sizce durum nedir? Hamile olma ihtimalim var mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adetinizin 10 gün kadar gecikmesinden sonra yapılan testlerin hata payı düşüktür. Kan testi daha doğru sonuç verir. Yapılan testler negatif ise hamile değilsinizdir.

  • Melike başar avatarı

   Melike başar

   Merhaba adetim 10 gün gecikti ve test yaptım. Tek çizgi çıktı. Sonrasında bir daha bakayım dedim. T olan yer dağınık pembe idi. Sizce hamile olabilir miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik testlerinde 1 normal, 1 silik çizgi olması halinde gebelik ihtimali olabilir. Kan testleri daha net sonuç verecektir.

  • Sevgi Taşdemir avatarı

   Sevgi Taşdemir

   İyi günler hocam benim adet günüm 2 gün gecikti ve gebelik testi yaptım ama silik çıktı. Hamile miyim? Diğer çizgi tam kırmızı.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik testlerinde 1 belirgin, 1 silik çizgi olması gebelik olduğu anlamına gelebilir. Emin olmak için, adetinizin en 7-10 gün gecikmesi durumunda kan testi yapabilirsiniz.

  • Mustafa pir avatarı

   Mustafa pir

   Merhaba hocam, adet bitimi ilişkiye girdik. Yumurtlama döneminde değildi. Bir dahaki adet dönemi geçeli on gün oldu ve gebelik testi yaptık. T çizgisi koyu renk, c çizgisi silik çıkıyor. İkincisini de üç gün sonrasında yaptık ve gene aynı. Acaba hamile mi? Yumurtlama dönemi olmadan hamile kalınır mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet sonrası yaşanılan korunmasız cinsel birlikteliklerde gebelik oluşabilir. Kan testi yaptırarak daha doğru bir sonuca ulaşabilirsiniz.

  • Zeliha yaman avatarı

   Zeliha yaman

   İyi günler. Bugün test yaptım. t çizgisi koyu, c çizgisi açık yani silik çıktı. Hamile olabilir miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik testlerinde bir belirgin bir silik çizgi olması gebelik olduğu anlamına gelebilir. Kan testi yaptırırsanız daha doğru bir sonuç elde edersiniz.

  • Bilinmeyen avatarı

   Bilinmeyen

   Merhaba ben bir hafta önce gebelik testi yaptım. İlk tek çizgi çıktı ama aradan 10 dakika geçtikten sonra çift çizgiye döndü. 3 gün sonra bir daha yaptım ve tek çizgi çıktı. Ardından 2 gün sonra 2 tane daha yaptım tek çizgi çıktı. Hamilelik var mı yok mu acaba? Kafam karıştı.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa, beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi durumunda kan testi yaptırabilirsiniz. Evde yapılan gebelik testleri ile kesin sonuç elde edilmez.

  • Sevdakocaman avatarı

   Sevdakocaman

   Merhaba hocam. Dün gebelik testi yaptım 2 çıktı. Sonra sabah aç karnına yaptım, 1 çizgi net diğer çizgi silik çıktı.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik testlerinde 1 net, 1 silik çizgi olması gebelik olduğu anlamına gelebilir. Emin olmak için kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Ozan tomak avatarı

   Ozan tomak

   Merhaba. Kız arkadaşımın adeti yaklaşık 10 gün gecikti. İlk testimiz tek çizgi çıktı. 2’nci testimiz 1 çizgi birde silik çizgi cıktı. 3’ncü testimiz de tek çizgi çıktı. Bu ne anlama gelir ve ne yapmamız gerekir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Melike Karaoğlan avatarı

   Melike Karaoğlan

   Merhaba hocam. Ben regl günümün gecikmesinden 1 gün sonra gebelik testi yaptım ve testimde 1 çizgi belirgin diğer çizgi silik çıktı. Hemen akşamında kan testi verdim. Gebelik yok dedi. Bu ne anlama geliyor?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Erken yapılan gebelik testleri yanıltıcı olabilir. Daha doğru bir sonuca ulaşmak için, beklediğiniz adetiniz 7-10 gün gecikmesi halinde kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Nazlı Aldemir avatarı

   Nazlı Aldemir

   Merhabalar, adetim 7 gün gecikti ve çok silik bir çizgi çıktı. Kan testi verdim 1.80 çıktı. Acaba hamile miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adetiniz 7 gün geciktikten sonra test yaptıysanız ve sonuç 1.80 çıktıysa bu durum gebelik oluşmadığı anlamına gelir.

  • Aleyna sancak avatarı

   Aleyna sancak

   Merhaba hocam. En son adetimde bir ayda iki kere adet gördüm. Sonrasında adetime 1 hafta kala ilişki oldu. Hafif kanama oldu ama adet görmedim. 21 gün gecikmeyle test yaptım iki tane. İkisinde de silik çizgi çıktı. Hamile miyim ve hamileysem çok yeni bir hamilelik mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adetiniz 21 gün geciktikten sonra test yaptıysanız ve her iki çizgi de silik çıktıysa gebe değilsinizdir.

  • Sultan güzel avatarı

   Sultan güzel

   Merhaba, dün hafif kan geldi ve lekelenme oldu. Test yaptım 1 tanesi belirgin çizgi, diğeri silik çizgi. Sabah gene yaptım. 1 tane çizgi. Acaba gebe miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    1 silik, 1 belirgin çizgi olması gebelik olduğu anlamına gelebilir. Emin olmak için; beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi durumunda kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Sema Nur avatarı

   Sema Nur

   Merhabalar, adetime 6 gün kala erken gebelik testi yaptım ve testte 2. çizgi silik çıktı. 2 test uyguladım. İkisinde de ikinci çizgim silik çıktı. Kimyasal gebelikten dolayı mı yoksa hamile miyim? Adetimden önce kan tahlili yapsam sonuç alır mıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Erken yapılan hamilelik testleri yanıltıcı olabilir. Beklediğiniz adetinizin 7-10 gün kadar gecikmesi halinde test yaparsanız daha doğru bir sonuca ulaşabilirsiniz.

  • Güldane Güngör avatarı

   Güldane Güngör

   Merhaba hocam. Benim günüm 12 gün geçti ve test yaptım. 1 tanesi net 2.si silik çıktı. Ertesi gün gene yaptım ve test tek çizgi çıktı.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Daha doğru bir sonuç almak için kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Berivan baran avatarı

   Berivan baran

   Merhaba hocam, benim reglimin üzerinden 1.5 ay geçti ve ben test yaptım. Bir çizgi tam kırmızı diğer çizgi ise ona yakın bordo renginde çıktı. Daha önce de 3 ay önce kürtaj olmuştum ama rahmim boştu ve içinde çocuk gelişmemişti. Ne yapmam gerekiyor bu konuda.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik oluştuğundan emin olmak için kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Sümeyra soylu avatarı

   Sümeyra soylu

   Adetim 8 gün gecikti ve dün test yaptım. Bir çizgi koyulaştı, biri silik çizgi çıktı. Hamile miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir çizginin belirgin diğer çizginin silik olması gebelik olduğu anlamına gelebilir. Kesin sonuç elde etmek için kan testi yaptırabilirsiniz.

  • İsimsiz olsa avatarı

   İsimsiz olsa

   Sevgilim ile ilişkiye girdik fakat içine gelme durumu olmadı. Adeti 8 gün gecikti, dün test yaptık ve bir çizgi belirgin, diğeri ise silikti.
   Mide ağrısı ve sürekli kusması var.
   Ne yapmalıyız?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik olup olmadığından emin olmak için kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Büşra kılıç avatarı

   Büşra kılıç

   Merhaba hocam ben iki gün test yaptım ama adetime daha 8 gün var ve ikisinde de bir kaç saat sonra silik çizgi çıktı. Ne demek oluyor?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Erken yapılan testler yanıltıcı olabilir. Beklediğiniz adetiniz en azından 1 hafta geciktikten sonra test yaparsanız daha doğru bir sonuç elde edebilirsiniz.

  Bir yorum yazınız