Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

  Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

  Hamilelik şüphesi olan kadınların tamamı bu şüphesinden kurtulmak için hamilelik testine başvurur. Hamilelik testi ilk andan itibaren gebelik olup olmadığı konusunda fikir verebilir. Çok basit bir prosedürle yapılan hamilelik testi bize gebe olup olmadığımızı söyleyecektir. Bir hamilelik testinde en çok karşılaştığımız işaretlerden biri silik çizgidir. Peki, silik çizgi ne anlama geliyor?  Silik çizgi çıktı, hamileyim?

  Bunun gibi birçok sorunun cevabı silik çizginin anlamında yatıyor.  Hamilelik testinde kadınlar için tek bir çizgi testin negatif sonucunu gösterir. İki tane çizgi varsa gebelik süreci tescillenmiş olur. Ancak bir çizgi netken bir çizgi silik oluyorsa anne adayları biraz strese girebilir. Çünkü bu durumda hamile olup olmadığınız düşüncesi kafanızda yer edinir.

  Gebelik testinde silik çizgi prosedürün yanlış yapıldığını gösterebilir. Her testin hassasiyeti farklıdır. Bu yüzden belirtilen tüm adımların titizlikle yapılması gerekir. Hamilelik testinde silik çizgi çıktıysa öncelikle yapmanız gereken testi tekrar etmektir. Yine aynı sorunu yaşadıysanız bir uzmana görünebilirsiniz.

  Silik çizginin neden çıkabileceğine değinirsek bu konuda sizi daha iyi aydınlatmış olacağız.

  Hamilelik testinde silik çizgi neden çıkar?

  Hamilelik testlerinde çok sık olmasa da bir çizginin silik çıkması durumu yaşanabilir. Bir çizginin silik çıkmasının birçok nedeni olabilir. Gebelik testinde bir çizginin silik çıkmasına yol açabilecek en genel nedenleri hemen sizlerle paylaşalım;

  Testi Erken Uygulama:  Gebelik şüpheniz varsa testi mutlaka doğru zamanda yapmanız gerekiyor. Testi olması gereken zamandan erken uygularsanız bir çizgi silik çıkabilir. Beklenen adet döneminin tarihinden önce testin yapılması en bilinen hatalar arasındadır. Bu durumda kadında hCG hormonu bulunmaz. Bu yüzden bir çizgi silik çıkabilir. Bu durumda 3-4 gün bekleyin ve testi tekrarlayın.

  Yanlış İdrar Yapımı: Hamilelik testlerinde hCG hormonunun değişimine bakılarak gebelik sonucuna ulaşılır. İdrarın yanlış yapımı bir çizginin silik çıkmasına yol açabilir. İdrarın yoğun ve konsantre olduğu zamanlarda hCG hormonu daha belirgin olur. Çok su tüketirseniz idrarınız seyrelir ve test sonucu silik olabilir. Bu yüzden bol su tüketmediğiniz bir anda, özellikle de sabah saatlerinde yaptığınız test daha güvenilir sonuçlar verecektir.

  Erken Düşük Sorunu:  Bazı anneler kimyasal gebelik yaşayabilir ya da erken düşük sorunu görülebilir. Bu durumlarda embriyo olmasa da anne adayının vücudunda belli oranda hCG hormonu bulunabilir. Bu sorunlar sağlıksız olan yumurta hücresi, düşük sperm kalitesi ya da bazı enfeksiyonlar sebebiyle yaşanabilir. Bu durumlarda bir çizgi silik çıkabilir.

  Döllenmenin Geç Olması:  Anne adayının yumurtlama günü adet düzenine göre tahmini olarak belirlenmektedir.  Bazı kadınlar da olması gereken zamanda yumurtlamaz. Beklenen tarihten sonra yumurtlayan kadınlar da olabilir. Bu durumda geç döllenme yaşanır. Bu durumda beklenen adet tarihi gecikir ve hCG düzeyi belirlenemez. Geç döllenmede bir çizgi silik çıkabilir.

  Duyarlılığı Düşük Test: Hamilelik testleri farklı özelliklerde üretilmektedir. Her hamilelik testi idrardaki hCG oranına aynı tepkiyi vermez. İdrar testinde tespit edilebilen hCG oranı testin duyarlılığına göre değişir.  Bazı testler gebeliğin varlığını çok daha erken belirleyebilir. Bazı testlerde de erken dönemde sonuç alınamayabilir. Hamilelik testinizde silik çizgi sorunuyla karşılaşmamanız adına adet tarihinin gecikmesinden sonra test yapmanız daha doğru olur.

  Hamileliğin Yeni Olması: Gebelik testinin silik çizgi çıkmasının en büyük nedenlerinden biri hamilelik sürecinin henüz çok yeni olmasıdır. Beta hCG hormonu kan testlerinde hemen belirlenebilir. Ancak evde yapılan hamilelik testlerinde bu belirlemeyi yapmak zorlu olabilir. Ayrıca her idrar testinin duyarlılığı farklı olduğundan bazı testler gebeliği erken dönemde belirleyemeyebilir.

  Buharlaşma Yaşanması: Hamilelik testinde silik çizgi olmasının bir diğer nedeni ise buharlaşma olacaktır. Çizgilerin belirgin olarak görünmesini sağlayan boyalar idrardan etkilenebilir. Buna bağlı olarak yayılma görülebilir. Bu durumda gebelik olumlu olsa da çizgi silik görünebilir. Bu yüzden belirtileriniz güçlüyse hemen testi tekrarlamayı deneyin.

  Hamilelik testinde silik çizgi çıktıysa ne yapılmalıdır?

  hamilelikte testinde silik çizgi

  Hamile kaldığına yönelik şüpheleri güçlü olan kadınlar her zaman bu konuda bir adım atarlar ve erken de olsa gebelik testi yaparlar. Evde yapılan gebelik testinde silik çizgi çıkması gibi durumlar yaşanabilir. Bir çizginin düzgün diğerinin silik çıkması kadınları strese sokan bir durumdur.

  Evde kendi imkanlarınızla yaptığınız bir gebelik testinde silik çizgi gördüyseniz yapmanız gereken en doğru davranış testi tekrar etmek olacaktır. Ayrıca farklı duyarlılıkları olan başka marka hamilelik testlerini de yapabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak doktorunuza başvurarak bir kan testi yaptırarak sonucu netleştirme şansınız da vardır.

  Hamilelik testleri nasıl yorumlanır?

  Bir hamilelik testini yapmadan evvel son kullanma tarihine bakmalısınız. Saklama koşulları da testin güvenilirliğini etkilemektedir. Test kitlerinin genel mantığı birbirine çok benzemektedir. Bir testi yapmadan önce kullanma talimatını mutlaka okumalı ve tam olarak uygulamalısınız. Uzmanlar idrar oranının en yoğun olduğu sabah saatlerinde testi yapmanızı önermektedir.

  Gebelik testlerinden bazılarında test çubuğuna doğru idrar akışı sağlanır. Bazılarında da idrar bir damlalık kullanılarak çubuğun üzerine akıtılır.  Hamilelik testini yaparken kullanım talimatında yer alan süre kadar beklemeniz gerekiyor. Süreyi aşarsanız ortaya çıkan sonuç doğru olmayacaktır.

  Evde yaptığınız gebelik testinde mavi ya da pembe çizginin olduğu bir pencere olacaktır. Tek çizgi gebeliğin olmadığını, çift çizgi ise pozitif bir sonuç olduğunu gösterebilir. Bir çizgi silik çıkarsa sonuç net olmaz ve bu durumda belirttiğimiz önlemleri almanız doğru olur.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Banu yıldırım

   Merhabalar ben dün test yaptım, 2. çizgi silik çıktı ama bugün yaptım tek çizgi çıktı acaba hamile miyim değil miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba gebelik testinde tek çizgi gebelik yok anlamına gelir.

  • Deniz

   Esim üzerime bosaldiktan sonra tekrar içime soktu hamile kalma ihtimalim var mı? 13 şubatta adet olmuştum suan 3.gün geçti test yaptım testin bir çizgisi tam kırmızı bir de silik cok hafif

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar, gebelik şüpheniz varsa testinizi adetinizin 1 hafta kadar gecikmesi sonrası yaptırmanız daha kesin sonuç almanızı sağlar.

  • İsmail alan

   Merhabalar eşim adeti 21 bir günde bir oluyordu düzenli olarak bu ay olmadı bizde adet günün geçmeden test yaptık ama sonuç tek çizgi çıktı

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar, gebelik şüphesi varsa hamilelik testi için adet gününün en az 1 hafta kadar gecikmesi sonrası testi tekrarlayabilirsiniz.

  • Esra çakar

   Adet düzensizliğim var, bazen düzenli bazen düzensiz oluyor yine 1 ay kadar gecikti test yaptım ve pozitif olan yer silik çıktı bu ne anlama geliyor acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar silik çizgi çıkması gebeliğin çok başlangıcı ya da kimyasal gebelik anlamına da gelebiliyor. Test için beklediğiniz adet tarihinin en az 1 hafta gecikmesi sonrası test yaparsanız daha sağlıklı sonuç alırsınız

  Bir yorum yazınız