Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?

  Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?

  Doğurganlık dönemine girmiş olan her kadın aylık bir yumurtlama döngüsü yaşar. Yumurtlama gerçekleştiğinde döllenme ortaya çıkmazsa adet periyotları yaşanır.  Adet döngüsü genel bir kalıp içine sığdırılabilir. Ancak her kadının adet süreci farklı şekilde olabilir. Adet düzeni kadınların üreme sağlığı konusunda da çok önemli bilgilerin elde edilmesini sağlar.

  Adet kanaması ortalama 2 ila 7 gün arasında sürecektir. Bu süreler arasındaki adet kanaması normal kabul edilebilir. Bir kadının adet kanaması 1 gün sürüyorsa altında yatan nedenleri öğrenebilmek adına bir uzmana başvurmak gerekebilir. Adet görmeye başlamış bir kadının döngüsünü yakalaması 1-2 yıl sürebilir. Ayrıca 7 günden fazla olan adet kanamasında da bir uzmana başvurarak altında önemli bir sorun olup olmadığına bakılmalıdır.

  İki adet dönemi arası kaç gün olur?

  İki adet dönemi arası kadınlar arasında farklı olabiliyor. Özellikle adet kanaması görmeye yeni başlayanlar iki adet dönemi arasının ne kadar olduğunu merak edecektir. İki adet tarihinin arasında en az 21 gün olmalıdır. Bu süreden daha kısa olan adet arası normal kabul edilmeyecektir. İki adet dönemi arası maksimum 35 gün olmalıdır.

  Her kadında iki adet dönemi arası süre değişecektir. Bazı kadınlarda 25 olurken bazıları 34 gün olabilir.  21 ile 35 gün arası uzmanlar tarafından normal olarak kabul edilen süredir. Bu süreyi belirlerken hesabın da doğru yapılması gerekiyor. Süreyi hesaplarken önceki adetin birinci gününden diğer adetin ilk gününe kadar geçen süreyi hesaplamak gerekiyor.  Yani adetler arasında kanama olmayan günleri hesaplamak yanlış olur.

  Adet miktarı normalde ne kadar olur?

  Adet kanamasının 2-7 gün arasında normal kabul edildiğini belirttik. Kadınların adet döneminde adet miktarının ne kadar olması gerektiği de merak edilen konular arasındadır. Adet miktarının ölçümü biraz zorlayıcı olabilir. Çünkü her kadın farklı sıklıkta ped değiştirmektedir.  Bazı kadınlar kandan rahatsız olarak fazla ped değiştirebilir. Bazıları da idare etmesi açısından daha az sıklıkta ped değiştirir.

  Kadınlar için gün içinde beşten fazla ped kullanılması normalin üzerinde kabul edilir. Normal bir süreçte kadınlar günde ortalama 1-2 ped değiştirmektedir. En ufak bir kanama pıhtısında ped değiştiren kadınlar için 5 ped  normal kabul edilebilir. Bu yüzden kişinin alışkanlığına göre yorum yapmak doğru olacaktır.

  İlginizi çekebilir: Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

  Adet kanaması neden uzun sürer?

  adet kanaması kaç gün sürer?

  Bazı kadınlarda adet kanaması 7 günden daha uzun sürebilir. Adet kanaması süresinin tamamen kişiye göre değiştiğini belirtmiştir. Adet döneminin süresi vücutta bulunan östrojen hormonunun üretilme oranına göre değişir. Bu hormon vücutta fazla üretiliyorsa rahim iç tabakası olması gerekenden daha kalın olur. Kalın olan tabaka da daha uzun sürede dökülür. Bu durum da adet döneminin daha uzun sürmesiyle sonuçlanır.

  Polip, kist, miyom gibi oluşumların üreme sisteminde olduğu kadınların da adet süresi normalden daha uzun olabilir. Adet döneminin normalden uzun sürmesinin diğer bir sebebi ise tiroid bezlerinde bozukluk olmasıdır. Kan inceltici ilaçlar, rahim kanseri, polikistik over sendromu, ektobik gebelik, pelvik sorunları, endometriozis gibi hastalıklar da adet periyotlarının uzun süreli olmasına yol açabilir. Adet dönemi bir anda uzun sürmeye başlayan kadınlar altında bir rahatsızlık olup olmadığını görmek için bir uzmana başvurmalıdır. Bu tarz rahatsızlıklarda adet kanamasının gecikmesi önemli bir belirti olarak görülebilir.

  Detaylarıyla anlattık: Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

  Ergenlikte adet düzeni nasıl olur?

  Ergenlik dönemine girildiğinde vücutta çok büyük değişimler olur. Özellikle adet düzeninin başlaması büyük bir olaydır. Ergenlik döneminde adet düzeninin nasıl olacağı bir sürü soru işaretiyle doludur. Adet düzensizlikleri kadınları en çok rahatsız eden konular arasındadır. Ancak adet döngüsünün başladığı ilk zamanlarda adet düzensizliklerinin olması çok olağandır.

  İlk adet kanamasının ardından düzene girmesi için 1-2 yıl beklemek gerekebilir. Düzensiz olan ergenlik adet kanamaları bir süre sonra kendiliğinden belli bir düzen yakalar. Yani ergenlik dönemine giren bireyler adet kanamalarının düzensiz olduğunu düşünerek kaygılanmamalıdır. Bu dönemde uzmana başvurulması gereken en önemli konu kanamanın yoğun olmasıdır.  Yoğun kanama sorunu yaşayanlarda bu duruma yol açan sebep bulunmalıdır. Çünkü yoğun kanama 7 günden de uzun sürüyorsa kansızlık gibi sorunlar ortaya çıkarabilir.

  Adet kanaması normalden uzun sürerse ne yapılmalıdır?

  Adet kanamasının normalden uzun sürmesi kadınlar için en büyük jinekolojik şikayetler arasındadır. Her yıl 10 milyonun üzerinde kadın bu şikayeti yaşar.  Her kadın belli dönemlerde adet döngüsünde ve kanamalarda düzensizlik yaşayabilir. Kadınlarda adet sürecini etkileyen çok sayıda unsur bulunur. Kadınlar günlük hayatlarında bu unsurların önemli bir bölümüne maruz kalır. Adet düzensizliklerinin genel sebebi hormon seviyesindeki değişiklikler olur. Adet kanamasının 10 günden daha uzun sürmesi risk barındırabilir.

  Adet kanaması uzun süren kadınlar bu durum düzenli hale gelmeye başladıysa bir uzmana başvurmalıdır. Doktorunuz öncelikle demir takviyeleri almanızı sağlayabilir. Ayrıca uzun süren adetten dolayı çok kan kaybedildiği için kan kaybını azaltacak önlemler de alınır. Adet döngüsünü bir düzene sokmak, kanama süresini ve miktarını azaltmak için ilaç tedavisi uygulanabilir. Ayrıca bu dönemde hormon dengesizliğini de tedavi etmek gerekir. Böylece adet döngüsü ve kanama süresi yeniden kontrol altına alınabilir. Normalden uzun süren adet kanaması olduğunda bir uzmandan destek almak ve tedaviye başlamak gerekir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • emine aktaş

   Merhaba iyi günler ben adetim 1.5 gün sürdü

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba birçok nedeni olabilir bir sonraki adetinizi bekleyip sonrasında da farklı şikayetleriniz olursa muayene olabilirsiniz

  Bir yorum yazınız