Hamileyken Üstüne Görme Nedir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Hamileyken Üstüne Görme Nedir?

  Hamileyken Üstüne Görme Nedir?

  Üstüne görme; regl döneminden 2-5 gün önce başlayarak leke şeklinde pembe ya da kahverengi tonlarda olan kanamalardır. Hamilelikte üstüne görmenin bilimsel adı da yerleşme kanaması olarak bilinir. Bu terim halk arasında üstüne görme olarak kullanılır.

  Yerleşme kanaması yaşayan kadınlarda gebelik olduğu anlaşılmaz. Tüp bebek tedavisinde başlayan gebeliklerde gebelik testi yapılmadan birkaç gün önce kanama olur. Burada anne adaylarının en çok yaptıkları hata gebeliğin oluşmadığını düşünerek ilaçları bırakmaktır. Ancak bu kanamalar embriyonun rahme tutunması için gelişen doğal süreçlerdir.

  Gebelik döneminde anne adaylarının yaşadığı kanamalar genelde düşük tehlikesi olarak dikkate alınmaktadır. Gebeliğin en başında gerçekleşen hafif düzeydeki lekelenmeler genelde gebeliğin ilk belirtileri arasında olan standart bulgulardır.

  Bebek beklediğinizi öğrendiğiniz anda hassas ve tedbirli olmaya başlamanız gerekiyor. Çünkü bebeğinizin dünyaya gelmesi tamamen sizin yaptığınız uygulamalara bağlıdır.  Yaşanan lekelenme olayları sizi endişelendirse de ilk dönemlerde yaşanması durumunda normal gebelik belirtisi olarak algılanması daha doğru olur. Burada ayırt etmek için üstüne görme belirtilerini bilmeniz gerekir.

  Bu içeriğimize de mutlaka okuyun: Yerleşme Kanaması Nedir, Ağrılı Olur mu?

  Hamileyken üstüne görme belirtileri nelerdir?

  Birçok gebelik sürecinde görülen yerleşme kanamaları için belli belirtiler size açıklayıcı olacaktır. Bu belirtilerin önemli bir bölümü regl öncesindeki belirtilerle benzemektedir. Gebeliğin ilk belirtilerinden olan yerleşme kanaması belirtilerinin şiddeti çok hafif olur. Bu belirtiler şu şekildedir;

  • Göğüslerde hassasiyet oluşumu
  • Kabız, ishal gibi sindirim sistemi sorunları
  • Halsizlik hissi
  • Karın bölgesinde yaşanan hafif düzeydeki kramplar
  • Hafif düzeyde baş ağrısı
  • Mide bulantıları
  • İştahtan kesilme
  • İdrara çıkmada sıklaşma
  • Vücut ısısının yükselmesi
  • Ruh halinin aniden değişmeye başlaması

  Saydığımız belirtiler gebeliğin ilk belirtileri olarak karşımıza çıkar. Ancak adet belirtilerinden ayırt edilmesi gerekir. Tam emin olmadığınız durumlarda doktorunuza başvurabilirsiniz.

  Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

  Üstüne görme nasıl olur?

  üstüne görme

  Yumurta ve spermin tüplerde birleşmesi sonucunda döllenmeyle oluşan embriyo rahim içine doğru gitmeye başlar. Rahim duvarı kalınlaştığında embriyo rahim bölgesine tutunur. Tutunma sırasında rahimin iç tabakası daha kalın hale gelir. Bu bölgede yoğun bir salgı yer alır.  Ayrıca rahim bölgesinde bu süreçte kanlanma artar. Bu yüzden de embriyonun tutunması sürecinde bu bölümden hafif pembe ya da kahverengi bir kan gelmektedir.

  Embriyo yerleşirken salgı yanında kan da dışarı akabilir. Bu durum embriyonun rahim bölgesine tutunması kanaması olarak da kabul edilir. Bu kanamanın temel özelliği ise beklenmeyen bir anda gerçekleşmesidir. Bu durum regl döneminden 2-5 gün kadar önce olur.  Ayrıca regl kanamasından farkı az miktarda ve daha kısa süreli yaşanmasıdır. 1-3 gün arasında leke şeklinde azalarak devam eder. Yerleşme kanaması yaşayan anne adaylarının pet kullanması gerekmez. Genelde regl anlarından farklı bir durum olduğu için kadınlar üstüne görme sorunu yaşadıklarını anlayabilirler. Bu durum anne adayları tarafından son derece normal karşılanır.

  Üstüne görme ne kadar sürer?

  Üstüne görme kanaması embriyonun rahim bölgesine tutunması sürecinde kılcal damarlardan bazılarının patlamasına bağlı olarak gerçekleşir. Bu yüzden de çok uzun süren ve yoğun olan bir kanama değildir. Bu  kanama genel olarak 1-2 gün sürer. Hafif lekelenme ya da akıntı olarak görülür. Daha uzun ve yoğun bir kanama yaşıyorsanız  altında başka bir sebep olabilir. Bu durumda mutlaka bir uzmana danışmanız gerekir.

  Üstüne görme zararlı mı?

  Üstüne görme sorunu yaşayan anne adayları hamilelik sürecinin en başında yaşanan bu sorunun bebeklerine zarar verdiğini düşünebilir. Birçok anne adayı da bu durumun çok ciddi olduğuna inanır.  Ancak bu endişelerin hepsi yersiz olacaktır. Her ne kadar her hamile anne adayında üstüne görme sorunu olmasa da yaşanması anında da çok normal ve olağan bir olay olarak kabul edilmektedir.

  Anne adayı yerleşme kanaması yaşıyorsa bu durumda embriyonun rahim tutunmasının gerçekleştiğini gösterir. Bu süreç hem anne adayı hem de bebek için tehlikesizdir. Ancak bu durum dışında olan vajinal kanamalar iyi ayırt edilmelidir. Şüpheli bir durumda hemen doktorunuza başvurmanız doğru olur.

  Üstüne görme ile adet kanaması nasıl ayırt edilir?

  Üstüne görme ile adet dönemleri karışabilir. Hamilelikten haberi olmayan kadınlar bu lekelenmeleri regl kaynaklı olarak düşünür. Bu yüzden de gebelik daha geç fark edilir. Belli özellikleri sayesinde üstüne görme ile adet kanaması kolayca ayırt edilebilir. Bu farklar şu şekildedir;

  • Adet kanaması 5-7 gün sürerken üstüne görme birkaç saat ya da birkaç günde biter.
  • Regl dönemi 28 günde bir olurken yerleşme kanaması regl döneminde birkaç gün önce olur.
  • Regl kanaması yoğun, pıhtılı ve parlak yapıya sahipken üstüne görmede yoğunluk düşük, miktar az, renk çok açık ya da çok koyudur.
  • Regl döneminde kasıklarda kramp oluşurken üstüne görmede hafif ve belirsiz kanamalar olur
  • Üstüne görme yaşayan kadınların HCG hormonu vücutta artar.

  Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?

  Üstüne görme neden olur?

  Üstüne görme her gebelikte yaşanmaz. Ancak her dört hamile kadından 1’inde kesinlikle meydana gelir.  Döllenme gerçekleştikten sonra embriyonun yaşayabilmesi için rahim içi duvarına tutunması gerekir. Bu işlem gerçekleşirken embriyo rahim duvarına yerleşmesine bağlı olarak bazı hareketleriyle kılcal damar çatlamasına yol açar.

  Üstüne görmenin olmasının nedeni ise hareketlere bağlı olarak rahim iç duvarındaki kılcal damarların patlaması ve kanamasıdır.  Gebelik sürecinin en başında düşük belirtisi, dış gebelik belirtisi, rahim kisti ya da timörü, vajinal enfeksiyonlar da üstüne görme dışında düşünülen alternatifler olmalıdır.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Bahar pamuk avatarı

   Bahar pamuk

   Merhaba, eşimle 4 gün önce korunmasız ilişkiye girdik. 2 gün önce karın ağrım, mide bulantıları, baş ağrısı, göğüs hassasiyeti ve dün akıntım gelmeye basladı. Bugün de kahverengi kanamam var. Hamile miyim? Lütfen yardımcı olur musunuz?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet döneminiz beklediğiniz tarihten 1 hafta kadar gecikirse test yaparak öğrenebilirsiniz.

  • Damla avatarı

   Damla

   Hocam merhaba ben 27 aralıkta bır ılıskı yasadım.sonrasında 17 ocakta adet oldum. Diğer adetim ıse 10 subat. Boşalma olmamıştı ama yine de evde bir gün arayla iki test yaptım negatif cıktı.Bu ay henüz adet olmadım hamilelik söz konusu olabilir mi acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    27 Aralık’ta yaşadığınız ilişkiden sonra üzerine 2 adet gördüyseniz gebelik yok demektir.

  • Arzum gülüm avatarı

   Arzum gülüm

   Merhaba heray 22 sinde düzenli adet görüyorum bu ay 3 gün gecikmem var fakat regl olmam gereken gün hafif kahverengi akıntım oldu 2 gündür az şekilde pedimde görüyorum üstüne görme dedikleri böyle bir şey midir bilemedim kaç gün daha beklemeliyim test için acaba ?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adetiniz en az bir hafta gecikirse test yaparak öğrenebilirsiniz.

  • Sultan saglam avatarı

   Sultan saglam

   Normalde düzenli adet görüyorum ve 6 gün sürüyor bu ay hap kullanmaya başladım ve adetim bir buçuk gün sürdü kesildi ve yoğun olmadım neden olabilir acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Hap kaynaklı olabilir. Muayene olarak öğrenmeniz daha iyi olacaktır.

  • Serpil avatarı

   Serpil

   Merhabalar, benim çok az olmakla beraber 3 gündür koyu renkli kanamam var hamile miyim bilmiyorum test yaptırmalı mıyım yoksa birkaç gün daha beklemeli miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adetiniz gecikirse test yapıp öğrenebilirsiniz. Koyu renkli kanamalarınız 10 günü geçerse muayene olmanız sağlıklı olur.

  • Gönül avatarı

   Gönül

   Hocam merhaba Ekim ayında 18’inde adet gördüm ve şimdi bu ay iki gün aşağı attığı için adet görmedim ama adetimden bir kaç gün önce koyu lekelenme oldu ve bu zamana kadar adet görmedim akıntım oldu test yaptım bir buçuk hafta önce çıkmadı ve 15 gün gecikme yaşadım şimdi kasıklarda hafif ağrı ve yine koyu lekelenme var sizce nedir hocam bana yardımcı olur musunuz?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Tekrar kan ya da idrar testi yaptırabilirsiniz.

  • Eda nur tezcan avatarı

   Eda nur tezcan

   Merhaba hocam, 16 aylık evliyim hamile kalmak istiyorum. İlaç tedavisi oluyordum, her ay düzenli adetim vardı. Bu ay adetimden 5 gün önce leke geldi. Neden acaba az az geliyor hocam, bilgi verebilir misiniz?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba, muayene olmadan nedenini bilemeyiz. Adetiniz en az 1 hafta kadar gecikirse gebelik testi yapabilirsiniz.

  • Aylin avatarı

   Aylin

   Regl tarihim ayın 10’u yalnız ayın 7’sinde sadece kahverengi hafif bir leke geldi sonra hiç
   bir şey olmadı. Ayın 9’unda ise peçeteme geldi sebebi nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Muayene etmeden neden oldğunu bilemeyiz.

  • Zeynep kıran avatarı

   Zeynep kıran

   Hocam ben adet düzensizliği için doğum kontrol hapı kullanıyorum. İlacın son günlerine doğru hamilelik belirtilerim çıktı. İlaçtan 5 gün sonra lekelenme oldu, sadece bir damla koyu renk gelmişti. Diğer gün normal adet kanaması gibi artmıştı ama normale göre rengi çok açıktı. Bugün 3. günüm ve hiç adet ağrısı çekmedim. Normalde çok ağrım olurdu. Hamile olma şansım var mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İdrar ya da kan testi yaptırarak öğrenebilirsiniz.

  • Melis akar avatarı

   Melis akar

   Merhaba yeni evliyim ve reglim 17 gün gecikti test yaptım negatif çıktı yeni evli olduğum için mi böyle düzensiz oluyor 4. Ayım teşekkür ederim simdiden

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    17 gün gecikmesi sonrası testiniz negatif çıktıysa gebelik yok demektir, gecikmesinin birçok nedeni olabilir muayene olabilirsiniz.

  • Nursel Keskin avatarı

   Nursel Keskin

   Merhaba. Daha önce hiç başıma gelmeyen bir şey yaşadım. Adet günümden 5 gün önce (bana göre erkendi) kremsi akıntıyla karışık kahverengi damlalar geldi. Adet başladı sandım. 1,5 gün boyunca başka hiçbir kanama lekelenme olmadı. Şimdi adet başlangıcı gibi kahverengi yoğun kanama başladı. Daha önce hiç böyle olmazdı kahverengi akıntıdan sonra kanama başlar ve normal adet sürecini yaşardım. Aradaki 1,5 gün hiç kanama olmaması ve ilk başta gelen sümüksü kahverengi damlalar üstüne görmeyi düşündürttü. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda Ayşe hanım? Şimdiden teşekkür ederim.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Üstüne görme beklediğiniz adetten önce gelen ortalama 3-4 gün süren ağrısız, pembe,koyu pembe,kırmızı ufak lekelenmeler şeklinde gelir.Sonrasında adet gördüyseniz gebelik yok demektir.

  • Ayşe avatarı

   Ayşe

   Hamilelikte kesin bir sonuç almak için mutlaka adetten 1 hafta gecikme mi olması gerekiyor? Adetten önce sonuç alamıyor muyuz?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Hayır adetiniz gecikirse test yaparak sonuç alabilirsiniz.

  • Fatma avatarı

   Fatma

   Merhaba.13 Ekim’de eşimle ilişki yaşadık 17’sinde adet oldum daha sonra 18 Kasım’da adet oldum bu ay henüz adet olmadım 10 gün gecikti bunun hakkında bilgi verir misiniz?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelikten şüpheleniyorsanız adet gördüğünüz için pek mümkün değil gecikme nedenini buradan bilemeyiz daha da gecikir düzensizleşirse muayene olarak öğrenebilirsiniz.

  • Ayşe avatarı

   Ayşe

   Merhaba hocam. 2021 yılında 10 kasımda kanamalı bir şekilde, 1 aylık gebeliğim düşükle sonuçlandı. Eşim yurt dışında çalıştığı için 5 ayda bir gelip 2 hafta kalıp gidiyor. Bebek sahibi olmak istiyoruz ama her geliş gidişinde bütün hamilelik belirtilerini yaşamama rağmen adet günümden ya bir kaç gün önce ya da bir kaç gün sonra siyahımsı kanamam oluyor. İki gün sürüyor. Bunun nedeni ne olabilir hocam?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Geçmiş olsun. Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Menekşe avatarı

   Menekşe

   19 Hazirandan itibaren eşimle hamilelik için iki günde bir ilişki yaşadık. Adetim 15 gün gecikti ve ben de test yaptım. Beta hcg 0,1 çıktı. Üç gün sonra tekrar yaptım bu sefer 1,20 çıktı. Hemen akşamında adet oldum ama sadece 3 gün sürdü. Normalde adetim 6 gün sürer. Sizce hamile olma olasılığım var mı? Tekrar test yapmalı mıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Normal şartlarda, regl olduysanız hamile değilsinizdir.

  • Hatıce sertkaya avatarı

   Hatıce sertkaya

   28 temmuz da ilişki yaşadım. 29 temmuzda koyu kırmızı şeklinde kanamam geldi. 1 aylık evliyim. Bunun nedenini öğrenebilir miyim hocam? Teşekkürler 😊

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Rümeysa avatarı

   Rümeysa

   Hocam adetime 3 gün var. Dün iki kez kanamam oldu koyu renkte, sonra kesildi. Dünden beri daha adet olmadım. Kasıklarımda ağrı var.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi görmeden nedenini bilemiyorum.

  • Ebru avatarı

   Ebru

   Hocam 4 aylık evliyim ve bebek istiyorum. 4-5 gün sonra adet olmam gerekiyor. Dün kahve tonlarında kanamam oldu. Bugün de hem pembe hem kahve ara ara kan geliyor. Hamile olabilir miyim? Ne zaman idrar testi yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi durumunda test yapabilirsiniz. Erken yapılan testler yanıltıcı olabilir.

  • Ece yılmaz avatarı

   Ece yılmaz

   Adet görüyorum ama normalden fazla kan geliyor. Adetten önce hamilelik belirtileri gösterdiğimi düşünüyordum. Hamile olma ihtimalim var mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Regl olduysanız hamile değilsinizdir.

  • Merve turku avatarı

   Merve turku

   Merhabalar, ben 1 buçuk aydır korunmasız ilişki yaşıyorum ve adetime 1 hafta kala kahverengi bir leke gördüm. Kendimce yerleşme kanaması olduğunu düşündüm ama 3 gün öncesi normalde adet günümdü. Daha yeni bugün tekrar leke gürdüm. Gebelik var mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa, beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi halinde test yapabilirsiniz.

  • Ahmet Keskin avatarı

   Ahmet Keskin

   Merhabalar kız arkadaşımla reglinden 3-4 gün önce bir korunmasız ilişki yaşadım. İçine boşalma gibi bir şey yaşanmadı. Hamile olma ihtimali var mı? Cevaplarsanız çok mutlu olurum ve kız arkadaşımın yumurtlama dönemi dışında bir ilişkiydi bu.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet öncesi 1 haftalık süreçte yaşanılan beraberliklerden, genel olarak gebelik beklemiyoruz.

  • Haticee avatarı

   Haticee

   İyi akşamlar hocam. Ayın 21’inde gün boyu çamurumsu bir leke peçeteme geldi. Sonra 2 gün süren bir kanamam oldu ve tekrar 1-2 gün leke geldi ve bitti.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden yorum yapamıyorum.

  • Gözde çoban avatarı

   Gözde çoban

   Merhabalar hocam geçen ayın 18’inde adet oldum. Bu ay 16’sında, 18’inde ve 19’unda hafif pembe ve kırmızı lekelenme oldu. Ayın 18’inde kan verip gebelik testi yaptırdım ve 1.20 çıktı. Ama adetim hala daha gelmiyor. 1 sene boyunca düzenli adet oluyorum. Hiç geç geldiği olmadı. Testi tekrar etmem gerekiyor mu? Ya da gerekiyorsa ne zaman yaptırmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik testlerini, beklediğiniz adetinizin 7-10 gün kadar gecikmesi durumunda yaptırmanız daha doğru olur.

  • Sinem Aydın avatarı

   Sinem Aydın

   Merhaba hocam. 7 aylık evliyim adetim. 2 gün gecikti. Normalde hiç şaşmaz, gününde gelir ve sancılı olur. 2 gün sonra ağrısız sancısız kan geliyor. Regl gibi yoğun geçirmiyorum. Hamilelik olma ihtimali nedir sizce?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Regl döneminin süresi değişiklik gösterebilir. Gebelik şüpheniz varsa beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi durumunda test yapabilirsiniz.

  • İsimsiz avatarı

   İsimsiz

   Hocam merhaba, en son 8 kasımda bir cinsel birlikteliğim oldu. Daha sonrasında 3 kez düzenli olarak regl oldum ama son reglim biteli 10 gün kadar oluyor ve bittiğinden beri göğüslerim hassas, sol kasığım ağrıyor. Test de yaptım ve sonuç negatif. Gebelik mümkün müdür? İnternette çok fazla hamile iken regl olanları okudum.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Son cinsel birlikteliğinizin üzerine 3 kez regl olduysanız ve gebelik testiniz negatif çıktıysa hamile değilsinizdir.

  • Ceyda yıldırım avatarı

   Ceyda yıldırım

   Merhaba hocam. Adetim 8 gün gecikti ve evde test yaptım. Sonuç pozitif çıktı. Test yaptıktan 8 gün sonra da kanamam oldu ama normal adet kanaması gibi değil, az az oldu. 5 gün devam etti. Gebelik var mıdır acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik durumunu öğrenmek için kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Sevda nikolova avatarı

   Sevda nikolova

   Hocam benim beklediğim adetim 5 gün gecikti. Sonra pembe renk hafif lekelenme oldu. Sizce hamile miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adetiniz 7-10 gün gecikirse kan testi yaptırarak gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

  • Nur ay avatarı

   Nur ay

   Regl iken ilişki yaşadım ve korunmasız bir ilişkiydi. 15 gün geçti. Hafif karın ağrılarım oluyor. Hamile olabilir miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Regl döneminde yaşanılan cinsel birlikteliklerden teorik olarak gebelik beklemiyoruz.

  Bir yorum yazınız