Hipnozla Doğum
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Hipnozla Doğum

  Hipnozla Doğum

  Hipnozla doğum, anne adayının doğum sırasında kendini daha rahat hissetmesi için doğum sırasında hipnoz yönteminin kullanılmasıdır. Bu yöntem doğal yollardan çocuğunu dünyaya getirmek isteyen anne adayları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Doğum sırasında anne adayının gevşemesi, nefeslerini düzenli şekilde tutabilmesi ve çocuğuyla daha rahat bağ kurabilmesi için hipnoz yöntemi doğum sırasında kullanılabilir.

  Son yıllarda Angelina Jolie, Özgü Namal, Megan Markle gibi birçok ünlü tarafından tercih edilen bu doğum yöntemi bu sayede daha popüler hale gelmiştir. Doğum alanında normal doğuma olan yönelimin artmasına paralel olarak doğum koçluğu gibi yeni kavramlar hayatımıza girdi. Doğum sırasında anne adayları korku ve kaygı duyarlar.  Buna bağlı olarak doğum hakkında bazı negatif tutumlar gelişebilir.

  Anne adayları önceden psikolojik olarak doğuma hazırlanırsa ve doğum anında gerekli psikolojik alt yapı sağlanırsa normal doğum çok rahat bir şekilde yapılabilir. Hipnoz yöntemiyle negatif algıyı ortadan kaldırmak ve doğum işleminin insanlığın en başından beri kadınların gerçekleştirdiği sağlıklı bir eylem olduğunu kavratabilmek mümkündür. Anne adayı doğum sırasında kendini rahat hissederse doğum süreci  daha rahat geçecektir.

  Hipnozla doğum nasıl yapılır?

  Hipnozla doğum, normal doğum süreci içinde kullanılan ek bir terapi olarak nitelendirilebilir. Doğum öncesinde anne adayları gerek çevreden duydukları bazı olumsuz düşünceler gerekse de bu konudaki deneyim eksikliği sebebiyle doğum konusunda kaygı duyabilirler. Buna bağlı olarak doğumun yapılacağı gün psikolojik olarak süreçten olumsuz etkilenebilirler.

  Doğum sırasında kendini rahat hissetmek isteyen ve sancı yaşamak istemeyenler için en çok tercih edilen yöntemlerden biri de hipnozla doğumdur.  Bu yöntem anne adaylarının doğuma rahat, korkusuz ve öz güveni yüksek olarak girmelerini sağlar. Bu doğumun en iyi yanı ise anne adayının ağrı kesici kullanmaması ve sancı sorunu olmadan doğumun gerçekleşmesidir.

  Doğum sırasında hipnoz yönteminin kullanmasıyla bedenin gevşemesi sağlanır. Anne adayının rahatlayarak dinginliğe ulaşmaya başlamasıyla bedendeki tüm kasların gevşemesi gerçekleşir. Bu süreçte doğum kanalında açılma olur ve bebek çok düşük kasılmalar sonucunda rahat hareket edebilir. Böylece doğum son derece rahat bir şekilde gerçekleşir.

  Hipnoz yöntemi doğum terapisi olarak gebeliğin belirli döneminde uygulanmaktadır. Özellikle hamilelik döneminin ikinci yarısında birkaç seans şeklinde uygulanır. Bu seanslarda anne adayının korkusu ve kaygısı üzerine gidilir. Anne adayı bu süreçte doğum kasılmalarına karşı ne yapacağını bilir. Ayrıca stres oluşması durumunda gevşemeye yönelik egzersizler yapmayı öğrenir. Ayrıca doğum anına yönelik nefes egzersizleri de hipnoz  yöntemi gerçekleştirilir.

  Hipnozla doğum yapılırken anne ıkınmadan dahi doğru nefes kontrolü sayesinde iyice açık hale gelen kanaldan bebek kolayca gelir. Tüm süresi boyunca doğum kanalı gevşek olduğu için doğum çok sorunsuz geçer. Doğumun başladığı andan itibaren gerçekleştirilen hipnoz sayesinde ağrı ve anksiyet büyük oranda ortadan kalkar.

  Yapılan araştırmalar hem hipnoz işlemlerinin hem de empati yapabilmenin ağrı algısını yendiğini ortaya koymaktadır.  Bu yöntemde kullanılan hipnotik etki anestezi etkisi arttırır, iyileşme sürecini kolaylaştırır, yaşamsal işaretlerin sabit kalmasını sağlar ve komplikasyonları ortadan kaldırır. Birçok anne adayı normal doğum sürecinin ağrıdan uzak geçmesi için hipnotik doğum tercih etmektedir.

  Hipnozla doğum yapmanın avantajları nelerdir?

  hipnozla doğum

  Gebelik sürecinde anne adayları genel olarak stresli anlar geçirir. Ancak bu dönemde stresten uzaklaşabilmek anne adayları için çok önemlidir. Bunu başarabilen anne adayları gebelik boyunca kendine güvenir ve hiçbir endişe yaşamaz. Motivasyon sürekli yüksek tutarsa anne doğuma psikolojik olarak hazırlanabilir.

  Anne adayı kendini ne kadar rahat hissederse bebek de bu durumdan olumlu etkilenecektir. Bebek için hem gelişim hem de doğum süreci açısından çok sağlıklı geçen bir doğum deneyimi yaşayabilirsiniz.

  Doğum sırasında anne adayları için kan kaybı da büyük sorunlar arasındadır. Ancak normal doğumlarda hipnoz yöntemi kullanılırsa kan kaybı da en aza inebilir.   Anne adayları birkaç saat içinde kendi işlerini görebilecek hale gelebilirler. Normal doğumlarda kan kaybı çok olduğunda anne adaylarının kendini toparlaması zor olabilir.

  İlk doğum deneyimi anne adayları için çok zorlu geçen bir süreçtir. Özellikle doğumunu normal gerçekleştirmek isteyen anne adayları için ilk deneyimde stres en yüksek seviyededir. Hipnozla doğum yapmayı tercih edenler ilk doğum deneyimlerinde kendilerini rahat hissedebilirler.

  Hipnozla doğum aşamaları nelerdir?

  Hipnozla doğum aşamalarında temel amaç anne adayının doğumu rahat geçirmeye odaklanmasıdır. Anne adayları bu sayede hem gebelik sürecini hem de doğum sürecini stresten uzak geçirebilirler. Hipnozla doğum aşamaları şu aşamalardan meydana gelir;

  • Doğum korkularının yıkılması: 

  Geleneksel bir algı olan doğumun sancılı olacağı görüşü bilinçaltında yıkılır.  Doğumun acısız bir işlem olabileceği anlaşılır.

  Doğum Korkusu Nedir? Doğum Korkusunu Yenmenin Yolları Nelerdir?

  • Gebelikteki olumsuzlukların giderilmesi:

  Hipnoz desteğinde ilk amaç gebelik sürecinde anne adayının yaşadığı bulantı, kusma gibi olumsuzluklara karşı önlem almaktır. Bunu çok pratik bazı egzersizlerle gerçekleştirmek mümkündür.

  • Mutlu doğum algısına ikna:

  Anne adaylarının gebelik sürecini ve doğumu rahat geçirmesi için mutlu doğum algısına ikna olması ve bunu bilinçaltına yerleştirmesi gerekir.

  • İlk sancının atlatılabilmesi:

  Anne adayları için en stresli dönemlerden biri ilk sancının stressiz atlatabilmesidir.  Anne adayları ilk sancı geldiği anda huzurlu bir ruh haline geçebilmeyi öğrenmelidir. Hipnozla doğumda bu mümkündür.

  Hipnoz yöntemi normal doğum sürecinde anne adayları için çok etkili bir yöntemdir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız