Uzayan Sümüksü Adet Kanaması
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Uzayan Sümüksü Adet Kanaması

  Uzayan Sümüksü Adet Kanaması

  Adet kanaması kadınlarda her dönem görülen ve doğurganlık yeteneğinin devam ettiğini gösteren sağlıklı bir süreçtir. Yumurtlama döneminde yumurta sperm ile birleşmezse vücutta parçalanır ve kalan parçalar kanama şeklinde dışarı atılır. Adet kanamasının rengi ve tonu bellidir. Kanlar hafif akışkan yapıda olur. Ancak en çok görülen değişiklikler arasında uzayan sümüksü adet kanaması bulunur.

  Kadınlar adet kanaması döneminde normalden farklı olarak kan sümüksü ve uzayan yapıda geldiğinde endişe duyabilirler. Bu durumda ilk etapta bir uzmana görünmeye gerek yoktur. Çünkü adet kanı akarken araya servikal mukus salgısı karışır. Bu salgı uzayan sümüksü yapıdadır. Bu durum gerçekleştiğinde aynı zamanda kan açık renge gelir ve kaygan his sağlar.

  Regl kanı servikal salgılar ile her zaman birleşebilir. Bu durum bir sağlık sorunu olduğunu göstermez. Uzayan sümüksü adet kanaması yaşanırsa rahim ağzı salgıları veya serviks salgıların adet kanı ile birleşerek vücuttan dışarı çıktığı düşünülmelidir. Bu durum ara ara birçok kadında görülebilecek bir sağlık sorunu olarak kabul edilir.

  Uzayan sümüksü adet kanaması neden olur?

  Kadınların belirli dönemlerde adet kanamalarında belirli değişiklikler olmaktadır. Bu durumlar arasında serviks dokunun ya da rahim içi salgıların adet kanına karışması da yaygın görülen bir durumdur. Uzayan sümüksü adet kanaması kadınlarda belirli zamanlarda bir veya iki adet döneminde görülebilir. Uzayan sümüksü adet kanaması nedenleri kesin olarak belli değildir. Çünkü belirli dönemlerde kadınlarda serviks doku vücuttan dışarı atılabilir. Bu durumda adet kanına karışan doku kanın rengini açar ve tonunu da daha katı ve sümüksü bir yapıya getirebilir. Bunun dışında rahim için salgılar da adet kanına karışabilir. Bu durum da nedenleri belli olmayan bir süreçtir.

  Uzayan sümüksü adet kanaması yaşayan kadınlar için sadece süreci beklemek yeterli olur. Bu durumda yine de çok endişe duyarsanız doktorunuz ile görüşebilirsiniz. Bu durumu ortadan kaldırmak için bir tedaviye ihtiyaç yoktur. Kendi kendine adet kanamasının geçmesini beklemek yeterli olur. Daha sonraki dönemde adet kanı renk ve kıvam açısından aynı seviyeye dönecektir.

  Bu içerikte değerli: Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

  Uzayan sümüksü adet kanaması özellikleri nelerdir?

  Uzayan sümüksü adet kanaması nedenleri

  Adet kanamasında her dönemde farklılıklar ortaya çıkabilir. Genel olarak adet kanının yapısı farklı hale gelse de bu durum normal olarak kabul edilir. Çok nadir olarak bazı durumlarda anormal kabul edilerek inceleme yapılması gerekebilir. Uzayan sümüksü adet kanaması genellikle normal olarak görülmelidir.

  Sümüksü yapıdaki adet kanında bazı özellikler de söz konusudur. Adet kanaması sümüksü bir kıvam aldığında bu durum rahim ağzındaki salgılar veya serviks salgılarının adet kanı ile birleştiği ve vücuttan dışarı atıldığı anlaşılır. Kadınlarda vajina içinde servikal mukus normal olarak vardır. Adet kanı ile karışırsa bu kan kaygan ve açık renkli bir tona döner. Kayganlık hissi yanında kan aynı zamanda jöle kıvamına gelecektir.

  Adet kanamasına rahim içi salgılar karıştığında kanın yapısı ve dokusu belirgin olarak değişir. Ancak bu ton ve doku ne kadar salgı karıştığına bağlı olarak değişebilir. Her salgı türünde adet kanı farklı özelliklere sahip olabilir. Adet kanamasında uzayacak şekilde sümüksü bir yapı varsa serviks dokunun karıştığını anlayabilirsiniz.

  Uzayan sümüksü adet kanaması tehlikeli mi?

  Kadınlarda adet dönemleri genellikle belirli bir düzen içinde gider. Bu nedenle de özellikle düzenli ve aynı şekilde yaşanan kanamalar kadınların bu durum dışına çıkıldığında endişe duymasına yol açar. Kadınlarda adet kanının dokusu, rengi ya da süresi değiştiğinde hemen bir endişe durumu ortaya çıkar. Bu durumlardan bir tanesi de uzayan sümüksü adet kanaması olmaktadır. Kadınlar bir adında yarı akışkan ve kahverengi tonlarında yaşanan kanamalardan sonra açık tonlu ve daha sümüksü yapıda bir kan gördüklerinde sorun olduğunu düşünebilirler.

  Birçok kadın daha önce yaşamadıysa böyle bir durumu tehlikeli olarak görebilir. Ancak kadınlarda uzayan sümüksü adet kanaması her zaman yaşanabilecek bir durumdur. Bu nedende bir tehlike olarak algılamak yanlış olacaktır. Her kadın belirli dönemlerde bu şekilde bir durum ile karşı karşıya kalabilir. Kadınların rahim içindeki salgıların adet kanaması sırasında dışarı kanla birlikte atılması adet kanamasındaki tonun uzayan sümüksü bir yapıya bürünmesine yol açar.

  Bakmak isterseniz: Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?

  Uzayan sümüksü adet kanaması döngüyü etkiler mi?

  Adet döngüsü kadınlarda çok çeşitli durumlara bağlı olarak etkilenebilir. Kadınlarda uzayan sümüksü bir adet kanaması varsa bu durumun döngüye olan etkisi de soru işaretidir. Bu konuda uzmanların açıklamaları dikkate alınırsa uzayan sümüksü adet kanamasının döngüyü etkilemediği görülecektir. Yani kadınların bir adet döneminde bu durumu yaşaması adet arasındaki döngü süresine veya kanama süresine hiçbir etkisi yoktur.

  Bir kadında sümüksü adet kanaması ile birlikte döngüde bir bozulma olduğunda bu durumun altında yatan neden başka olacaktır. Zaten bir döneme mahsus olarak adet döngüsü bozulursa bu normal kabul edilebilir. Ancak bu durum birden fazla yaşandıysa mutlaka bir inceleme yapılmalı ve profesyonel bir destek alınmalıdır. Adet döngüsündeki bozulmalar kesinlikle uzayan sümüksü adet kanaması ile ilişkilendirilemez. Bu durumun altında yatan başka bir neden olabilir. Bu durumda detaylı bir inceleme yapılmalı ve adet döngüsünü bozan durum incelenmelidir. Her kadında belirli dönemlerde değişken sürelerde adet kanaması serviks doku ile karışabilir.

   

  Sıkça Sorulan Sorular

  Bu durum yaşandığında bir iki kere olursa sorun yoktur. Ancak çok daha fazla görülürse altta bir nedene bakmak için kadın doğum uzmanına görülebilir.

  Uzayan sümüksü adet kanaması genellikle bir hastalığın habercisi değildir. Bu durum sık yaşanırsa altta yatan neden araştırılmalıdır.

  Uzayan sümüksü adet kanaması yaşanırsa bir şey yapılmaz. Bu durumda sadece kanama sürecini takip etmek gerekir. Kan kötü kokulu olmadığı sürece normaldir.

  Uzayan sümüksü adet kanaması rengi net olarak belli olmaz. Altta yatan diğer durumlara göre adet kanının rengi, dokusu ve tonu değişiklik gösterebilir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız