Kolay Hamile Kalma Pozisyonları
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Kolay Hamile Kalma Pozisyonları

  Kolay Hamile Kalma Pozisyonları

  Gebelik süreci bazı çiftlerde planlı bir eylem olurken bazı çiftler de tamamen sürpriz bir şekilde gebelik sürecini başlatır. Planlı olarak bu süreci başlatan çiftler deneme öncesinde bazı testler yaptırır ve bu testlere göre hareket eder. Bu durumda bir sağlık problemi varsa önlem alınabilir. Bu durumda gebelik deneyenler için kolay hamile kalma pozisyonları da  merak edilen bir konudur. Çünkü cinsel ilişki sırasında spermin yumurta ile buluşması çok önemlidir. Bu süreçte doğru pozisyon kullanıldığında  gebelik süreci daha kolay hale gelebilir.

  Çiftler cinsel ilişki anında özellikle boşalma sırasında doğru pozisyonda olmadığında sperm boşa akıp gidebilir. Bu yüzden uzmanların cinsel ilişki için önerdikleri bazı pozisyonların daha kolay gebeliği sağlayabileceği düşünülüyor. Bu pozisyonların gebeliği kolaylaştırmasındaki temel amaç tamamen spermin sorunsuz bir şekilde dışarı akmadan yumurtaya ulaşmasını kolaylaştırmasıdır. Çiftler bu pozisyonlardan uygun olanları deneyerek gebelik sürecinde daha etkili sonuç alabilir. Tabii her pozisyonda spermin yumurta ile birleşmesi adına özel bir dikkat gerekiyor.

  Kolay hamile kalma pozisyonları nelerdir?

  Uzmanlara göre hamile kalmak için pozisyonlar deneme faydalı bir süreçtir. Bazı uzmanlar da kolay hamile kalma pozisyonları olmadığını düşünüyor. Ancak uzmanlar genellikle fizik kurallarına göre doğru pozisyonun hamile kalmada bir yardımcı işlevi olduğunu söylüyorlar. İşte sizlere bu süreçte yardımcı olabilecek pozisyonlar;

  • Misyoner

  Erkeğin üstte, kadının ise altta bulunduğu pozisyondur. En bilindik hamile kalma pozisyonu olarak nitelendirilebilir. Bu pozisyonda kadının beli yüksekliği az olan bir yastıkla desteklendiğinde spermler yer çekimi etkisiyle daha kolay hareket şansı  bulabilir. Bu pozisyon çiftlerin sık başvurduğu bir yöntemdir.

  • Köpek (doggie) stili

  Bu pozisyonda kadın dizinin üzerine arkası dönük şekilde çıkar. Erkek de arkasından vajinaya erişim sağlayabileceği bir pozisyondadır. Kadın mutlaka elleriyle destek alarak durmalıdır. Bu pozisyonda penis yumurta kanalına yakın bir pozisyondadır. Bu sayede spermler daha kısa bir yoldan yumurtalara ulaşabilir.

  • Bacaklar omuzda kalça havada

  Bu pozisyonda kadın sırt üstü yazar vaziyettedir. Erkek ise dizlerinin üzerinde durur. Kadınların bacağı erkeğin omuzlarında yer alır. Bu sayede bacak ve omuzlar arasında belirli bir açı ortaya çıkar. Söz konuş açı spermlerin yer çekiminin de desteğiyle daha rahat ilerleyerek amacına ulaşmasını sağlar.

  • Kadının bacakları omuzda erkeğin bacakları düz

  Bu pozisyonda kadının bacakları erkeğin omuzlarındadır. Kadın ise sırt üstü yatıyor şekilde olur. Erkeğin bacakları da düz olmalı ve kadının üzerine uzanarak vajinaya erişim sağlamalıdır. Kadının bacaklarının omuzda olduğu tüm pozisyonların kolay hamile kalma pozisyonları olduğu söyleniyor.

  • Kaşık pozisyonu

  Bu pozisyon ismini çiftlerin kaşığa benzer şekilde durmasıyla ortaya çıkıyor. Çiftler pozisyonu aldığında üst üste iki kaşığa benzer.  Kadınlar yan uzandıktan sonra erkeklerde arka taraftan kadını kavrar ve vajinaya erişim sağlar. Bu pozisyonda kadının üst tarafta kalan bacağını yukarıya doğru kaldırması gerekir. Bu süreçte yastık kullanılırsa daha konforlu olur. Böylece sperm yumurtalara daha kısa sürede ulaşabilir.

  • Kalça havada mide yerde stili

  Bu pozisyonda kadın yüz üstü yatar. Midesi de yere temas edebilecek  şekilde uzanmalıdır. Daha sonra kalçasını da yukarıya doğru kaldırır. Bu süreçte yastık kullanılması önerilir. Kalça havada ve mide yerde olduğu pozisyonda erkek arka bölüme geçer ve  buradan vajinaya giriş yapar. Böylece sorunsuz olarak gebelik süreci başlayabilir.

  Cinsel ilişki pozisyonları hamile kalmayı kolaylaştırır mı?

  Kolay hamile kalma pozisyonları nelerdir?

  Çiftler çocuk sahibi olabilmek için genellikle uzmanlardan destek alıyorlar. Bu süreçte en önemli unsur her konuda dikkatli davranmak oluyor. Sperm ve yumurtaların birbirine kavuştuğu anda sağlıklı bir gebelik oluşabilir. Bu süreçte bilimsel ve fiziksel açıdan cinsel ilişki sırasında uygulanan pozisyonlar ile sperm ve yumurtanın birbirine kavuşma olasılığını çiftlerin yükseltmesi mümkün olabilir. Yani  kolay hamile kalma pozisyonları dediğimiz yöntemler bu konuda etkili olabilir.

  Cinsel ilişki anında erkeğin spermlerinden kadının vajinasına milyonlarca sperm gider. Dişi üreme sistemi içinde yolunu alan spermlerin bazıları vajinada etkisini yitirir. Ayrıca ölebilir ya da yavaşlama eğilimine girebilir. Kısaca milyonlarca spermden çok az bir bölümü yumurta kanalına girer.  Özetle sadece birkaç tane sperm yumurta hücresine ulaşabilir.

  Yumurta hücresine erişim sağlayan spermlerden bir tanesi yumurta içine başarılı bir şekilde girer ve döllenmeyi sağlar. Yani her cinsel ilişkiden sonra sperm ile yumurtanın birleşimi mümkün olmaz. Ancak çocuk yapma pozisyonları denen pozisyonlar ile spermin yumurtalara erişim sağlama süreci kolaylaştırılabilir. Bu durum başarılı gebelik olasılığını zirveye çıkarabilir. Bunun için doğru pozisyonları kullanmak çok önemlidir.

  Hamile kalmayı kolaylaştıracak öneriler

  Çiftler genellikle fazla cinsel ilişkiye girmenin hamilelik olasılığını arttırdığını söylüyor. Bu yüzden günde birden fazla veya her gün cinsel ilişkiye girilmesi yanlıştır. Aynı zamanda yeterli cinsel ilişkiye girmeme de döllenme olasılığını düşürür. Çiftlerin haftada en az 3 defa cinsel ilişkiye girmeleri öneriliyor. Kolay hamile kalma pozisyonları için bir takıntı oluşmasın. Ritim sağlayacak doğru pozisyonlarda cinsel ilişki deneyimi yaşayın.

  Sadece tam yumurtlama gününde cinsel ilişki denemeyin. Daha önceki süreçten itibaren cinsel ilişki sürecine başlayın. Tabii bu süreçte yumurtlama gününü iyi hesaplamalısınız. Bu süreçte bebek sahibi olmaya karar verdiyseniz hamile kalma pozisyonları size yardımcı olacaktır. Ancak 1 yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkide başarılı bir gebelik olmadıysa mutlaka bir uzmandan destek almanız gerekir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Sevgi avatarı

   Sevgi

   Merhabalar eşimle 4 şubat 2022’de ilişkiye girdik ve içe boşalma meydana geldi 6 şubat 2022 tarihinde adet olmam gerekli acaba hamile kalmış olabilir miyim cevap verirseniz sevinirim teşekkürler.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adetiniz en az bir hafta-on gün gecikirse test yapabilirsiniz, bu şekilde gebelik ihtimali olabilir.

  • Elif kurt avatarı

   Elif kurt

   Merhaba eylül ayında idrar enfeksiyonu kaptım. Dadın doğum doktorumun verdiği ilaçları kullandım ve adet gecikmesi yaşandı. Bu durumda hamile kalma ihtimalim var mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Her adet gecikmesi gebelikle alakalı değildir. Gebe kalma şüpheniz varsa, adet gecikmesinden 7-10 gün sonra test yapabilirsiniz.

  Bir yorum yazınız