Adet Döneminde Vajinada Yanma
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Adet Döneminde Vajinada Yanma

  Adet Döneminde Vajinada Yanma

  Vajina bölgesi çok hassas bir bölgedir. Bu bölgede öncelikle PH değerlerinde bir değişim olması ya da tahriş oluşması sonucunda öncelikle kaşıntı görülür. Kaşıntı sonrasında da zaman içinde yanma hissi ortaya çıkar. Vajinada yanma normal bir zamanda görülebileceği gibi adet döneminde vajinada yanma da görülebilir. Hafif düzeyde kaşıntı ve yanma şikayetleri rahatsız etmese de şiddeti arttıkça yaşam konforunu düşürmeye başlar.

  Adet döneminde vajinada uzun süre yanma ve kaşıntı olduğunda kötü koku ve akıntı da eşlik edebilir. Bu durumda mutlaka bir uzmandan destek almak gerekir. Vajinada yanmalar genellikle vajina enfeksiyonu, iltihap ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklar sebepli olabilir. Bunun yanında farklı nedenlere bağlı da adet kanaması halinde vajina bölgesinde yanma olabilir. Aynı zamanda günlük pedler ve vajinanın PH yapısını bozacak kimyasal temizleyiciler ile duş jeli de bu duruma yol açabilir.

  Vajinada yanma şikayetleri cinsel ilişki sırasında olabileceği gibi adet dönemi öncesinde ya da adet dönemi içinde ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık sadece idrar yaparken ortaya çıkıyorsa sistit hastalığı alt neden olabilir.

  Adet döneminde vajinada yanma neden olur?

  Adet dönemi içinde vajinada ortaya çıkan tahriş ve iltihap gibi durumlara bağlı olarak yanma şikayetleri ortaya çıkar. Bunun yanında ciddi enfeksiyonlara bağlı olarak da yanma şikayetleri oluşabilir. Vajina yanması ile birlikte idrarda yanma, vajina akıntısı gibi durumlar da görülür. Vajinada ortaya çıkan yanmalar altta yatan bir problemin habercisi olabilir.

  Adet döneminde vajinada yanma nedenleri şöyle sıralanabilir;

  • Vajina tahrişi

  Vajinaya teması olan kimyasal maddeler ya da farklı maddeler tahriş olmasına yol açar ve bu bölgede yanma hissi oluşur. Vajina yanması deri soyulması, vajinada batma, ağrı ve sızlama ile birlikte şiddetli kaşıntıyla görülebilir.

  • Bakteriyel vajinozis

  Vajina bölgesinde onlarca yararlı bakteri yaşar. Bazı bakteriler vajina bölgesinin PH dengesine korur ve enfeksiyonu engeller. Ancak vajina dengesi bozulursa zararlı bakteriler de ortaya çıkabilir. Adet döneminde beyaz renkli ve gri akıntı, ağrı ile kaşıntı ve kötü koku ile birlikte vajinada yanma hissi ortaya çıkar.

  • Mantar enfeksiyonları

  Vajina bölgesinde bazı mantar çeşitleri enfeksiyona yol açabilir. Candida isimli mantarlar en yaygın olarak vajinada yanmaya yol açmaktadır. Ek olarak vajinal kaşıntı ve kızarıklık ile birlikte idrar anında ağrı ve yanma şikayetleri de oluşturur. Ayrıca beyaz vajinal akıntı şikayetleri de görülür.

  • İdrar yolu enfeksiyonu

  Adet döneminde vajinada yanma idrar yolu enfeksiyona bağlı olarak da görülebilir. Böbrek, idrar torbası ve üreter üzerinden enfeksiyon şikayetleri vajinada yanmaya yol açabilir. Aynı zamanda sık idrara çıkma, ağrı, kötü koku, bulanık idrar, alt karın ağrısı, halsizlik gibi semptomlara da yol açar.

  • Trikomoniyaz

  Cinsel ilişki sırasında taşıyıcı olan kişiden geçen bir parazit olarak tanımlanabilir. Cinsel yolla bulaşan bu hastalık her zaman semptom göstermez. Ancak vajinada yanma ile birlikte hassasiyet ve kızarıklık da oluşturur. Aynı zamanda şeffaf, beyaz sarı ve yeşil kökü kokulu akıntılara da yol açabilir.

  • Bel soğukluğu

  Neisseria Gonrrhoeae isimli bakteriye bağlı görülen bir hastalıktır. Kadın üreme sisteminde fallop, rahim içi, serviks gibi bölgelerde yer alabilir. Bu en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasındadır. İdrarda ve vajinada yanma, vajinal akıntı gibi şikayetler oluşturur.

  • Klamidya

  Chlamydia Trachomatis isimli bakteriye bağlı olan enfeksiyon olan klamidya bakteriyi taşıyan kişide cinsel yolla temas ile geçer. Genellikle belirti göstermez. Ancak vajinada yanma ile birlikte vajina akıntı, idrar halinde ağrı gibi şikayetler de oluşturur.

  • Genital Herpes

  Bu virüsü taşıyan kişi ile temas halinde geçen bir bakteridir. Bu bakteri yaygın bir hastalıktır ve kadınlarda enfeksiyon riski fazla olur. Bu virüs hayat boyunca vücutta kalır ve aktif dönemlerinde belirtiler görülür. Vajinada yanma ile birlikte vajinal kaşıntı ve akıntıda farklılık ortaya çıkarır. Kesin bir tedavisi yoktur.

  • Menopozun yaklaşması

  Menopoz dönemi içinde kadınlarda çok sayıda değişiklik ve hormonal denge bozuklukları olur. Bu durum vajina sağlığını ciddi derecede etkiler. Menopoz döneminin yaklaşmasıyla kadınlarda adet kanaması ve cinsel ilişki halinde vajinada yanma şikayetleri ortaya çıkar. Adet döneminin sona ermesi ile birlikte bu sıkıntı sürekli hale gelir.

  Adet döneminde vajinada yanma nasıl geçer?

  Adet döneminde vajinada kaşıntı ve yanma

  Adet döneminde vajinada yanma hissi öncelikle altta yatan nedene göre tedavi edilir. Kişiye altta yatan neden belirlendikten sonra bir tedavi süreci başlatılır. Öncelikle temel amaç yanma hissinin hafiflemesi ve geçmesidir. İlk olarak vajina bölgesine soğuk uygulaması önerilir. Bunun için evde uygulamada yapılır. 

  Aynı zamanda hastaların pamuklu ve dar olmayan iç çamaşırları giymesi önerilir. Buna ek olarak bölgenin her zaman tahrişe karşı korunması gerekir. Kokulu tuvalet kağıdı ve sabun ile vajinayı tahriş edecek her üründen uzak durmak gerekir.

  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen adet döneminde vajinal yanma olursa altta yatan nedene göre bir tedavi uygulanır. Enfeksiyon ve bakteriye dayalı bir tedavi uygulandığında yanma şikayetleri de ortadan kalkar. İlk olarak vajinada yanmaya sebep olan duruma bakmak ve daha sonra üreme sağlığını koruyacak tedaviler uygulamak gerekir. Adet döneminde vajinada yanma şikayetleri sürekli hale geldiyse mutlaka uzman bir hekimden destek almak gerekir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız