Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi

  Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi

  Kadınlarda adet kanaması her ay yaşanan rutin bir durumdur.Her ay yumurtlama döngüsüyle gebeliğe hazırlanan rahim iç dokusu gebelik oluşmazsa kanamalı bir şekilde dökülmeye başlar ki adet kanaması dediğimiz durum budur.. Bu durumda adet kanamasının miktarı ve içeriği aylara göre farklı olabilir. Bu süreçte kanamanın miktarı ya da pıhtılaşma durumu her zaman farklı olabilir. Bazı dönemlerde kadınların adet kanaması ile birlikte ciğer gibi parça (pıhtılaşmış kan) gelebilir. Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi kadınlar için endişe verici bir durumdur.

  Kadınlarda adet döneminde kanda pıhtılaşma olması her zaman olağan bir durumdur. Kanamanın yoğun olduğu günlerde kandaki pıhtılaşmalar ve parça şeklinde kan gelmesi çok yaygın bir durumdur. Bu şikayetler belirli zamanlarda olabileceği gibi çok yaygın olarak da görülmeye başlayabilir. Arada görülen ya da bir kez yaşanan adet döneminde parça gelmesi endişe vermesin. Ancak çok sık hale geldiğinde ve yoğun oluyorsa dikkate alınması gerekir. Adet döneminde ciğer gibi et parçaları geliyorsa hemen bir kadın doğum uzmanı ile görüşmek gerekir.

  Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi tehlikeli mi?

  Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi kadınlar için endişe verici bir durum olmaktadır.  Kadınlarda adet kanaması genel olarak parça şeklinde değil de koyu bir akıntı halinde yaşanabilir. Bu durumda kadınlarda pıhtılaşma görülür ve ciğer gibi parça gelmesi pıhtılaşma formunda yaşanır. Söz konusu nedene bağlı olarak da adet döneminde ciğer gibi parça geliyor olabilir. 

  Kadınların adet döneminde yaşadıkları ciğer gibi parça gelmesi genellikle normal bir durumdur. Genellik gelen parçaların  patolojik olarak değerlendirilmesi için  farklı belirtiler de olması gerekiyor. Kadınların belirli bir dönemde adet kanamasının ciğer gibi parçalı olması yaşanabiliyor. 

  Adet dönemi içinde özellikle kanamanın en yoğun olduğu günlerde ciğer gibi parça gelmesi şeklinde görülen kan pıhtıları açık ve koyu kırmızı tonlarda olur. Bu dönemde kalınlaşan rahim iç dokusu atılmakta, rahim bir sonraki döngüye hazırlanmaktadır. Kadınlarda bu durum doğum sonrası lohusa döneminde de yaşanabilir.

  Ciğer gibi parça gelme süreci ciddi şikayetlere yol açıyorsa ve sık hale geldiyse tehlikeli olur. Bu durumda kadın doğum uzmanları ile görüşmek doğru olur. Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumu altta yatan nedene göre değişiklik gösterir. Bu durumda gerekli incelemelerin yapılması ve hasta öyküsünün dinlenmesi sürecin tehlikeli olup olmadığına karar vermede etkili olur.

  Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi neden olur?

  Adet Döneminde Parça Et Gelmesi

  Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi fazla kanama ve fazla kanda  pıhtılaşma olduğunu ortaya koyar. Adet dönemi içindeki kadının içinde yer alan kanın boşaltılamadığı anlarda pıhtılaşma şikayetleri ortaya çıkarabilir.  Bu durumda kan pıhtılı olacak şekilde dışarı atılmaktadır. Bu süreçte yaşanan kanamanın rengi de kırmızı olabilir. Bazı durumlarda ise kanın rengi daha koyu tonlara dönüşebilir.  Kadınlarda adet döneminde yaşanan parçalı kanamanın nedeni fazla kanın pıhtılaşmasıdır. Parça çok büyük ise altta yatan neden miyom, rahim içi polipler, rahim içi iltihabı yumurtalık kisti gibi problemler olabilir.

  Erken gebelik döneminde gebelik sağlıklı bir şekilde başlamadıysa vücut kendiliğinden gebeliği bitirir ve mevcut embriyo parçalanarak vücuttan dışarı atılır. Yani gebelik başladıysa ve sizin bu durumdan haberiniz yoksa gelen ciğer gibi parça düşük olabilir. Kadınlarda adet kanaması sanılarak gelen parçalı kanamanın düşük olması çok yaygın bir durumdur. Bu süreçte kesin tanı için mutlaka bir uzman doktora görünmek gerekir.

  Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi genellikle  miyom, polip ve adenomyosize  bağlı olarak görülür. Miyom oluşumlarının boyutu tehlikeli bir hal aldığında kan pıhtısı görülür ve ciddi düzeyde ağrı şikayetleriyle birlikte ortaya çıkar. Bu süreçte kan pıhtısının boyutuna da bakmak gerekiyor. Kan pıhtısı küçük boyutlu olursa genellikle bir problem yaratmaz. Ancak büyük olan pıhtılarda mutlaka gerekli önlemler alınmalıdır. Ağrılı şekilde yani adet ağrısından çok daha dayanılmaz bir ağrı ile parçalı kanama olursa altta yatan nedene bakılmalı ve hemen tedavi süreci başlatılmalıdır.

  Nedir bu miyom: Miyom Nedir, Belirtileri Nelerdir?

  Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi nasıl geçer?

  Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi söz konusu ise hemen bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeniz gerekir. Bu süreçte ciddi bir problem olup olmadığını anlamak için diğer semptomlara da bakılması gerekir. Bu süreçte kan pıhtısı şikayetleri uzun süre devam ediyorsa ve ciddi bir kansızlık varsa gerekli tedavi uygulanır.

  Adet dönemi içinde gelen parçalı kanamalara karşı altta yatan neden belirlenmeden bir tedavi uygulamak doğru olmaz. Altta yatan neden bakılır ve daha sonra tedavi süreci başlatılır. Kanamayı kesmek için tavsiye ilaçlar tavsiye yöntemler bazen kanamayı kesilsede çoğu zaman sorunu çözmek için yeterli olmaz ve hasta uzun süre kansızlık lada uğraşmak zorunda kalır.Bu nedenle jinekolog muayenesi sonucu doğru tedaviyi planlamak   gerekir.

  Adet dönemi dışında haberiniz olmadan düşük yaşanmasına bağlı parça gelirse bu durumda hemen gerekli tespit yapılmalı ve içeride kalabilecek parçalara karşı da önlem alınmalıdır. Erken gebelik döneminde yaşanan düşüklerde içeride kalan parçalar olması durumunda hemen gerekli önlemler alınmalı ve parçalar içeriden çekilmelidir. 

  Adet dönemi içinde bir kez yaşanan ciğer gibi parça gelmesi durumlarında bir önlem almaya gerek yoktur. Bu süreçte bir dahaki adet dönemi devam edip etmeyeceğini izlemek doğru adım olacaktır.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Mehtap Delice avatarı

   Mehtap Delice

   Hayırlı geceler doktor hanım. Benim şikayetim; adet dönemim 10 günden fazla oldu. Bu gün de ciğer gibi iki parmağım kalınlığında parça geldi. Bu durum neden olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Kübra gul avatarı

   Kübra gul

   Hocam 7 gün düzenli olarak adet oluyorum ama her olduğum ay avuç avuç parça, ciğer gibi pıhtı geliyor. Doktora gittim. Her türlü muayeneyi yaptı. Hiç bir şey olmadığını, normal olduğunu söyledi ama her ay avuç avuç pıhtı geliyor. Üstelik ağrım da fazlasıyla var. Ne olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Semanur Demircan avatarı

   Semanur Demircan

   Merhaba hocam adetim 10 günü geçiyor ve şiddetli ağrılı geçiriyorum. El büyüklüğünden fazla et parçası düşürüyorum sıklıkla. Ne önerirsiniz? Ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Semra İğdeci avatarı

   Semra İğdeci

   Merhaba hocam adetim 8 gün geçti. Sadece bel ağrım vardı ve hala var. 4 parmak büyüklüğünde pıhtı düştü. Hemen arkasından çok yoğun kanamam oldu. 1 saat sonra normale döndü yine. Sadece biraz bel ağrım var. Kasığım, karnım ağrımıyor. Neden oldu acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Ayşe yilmaz avatarı

   Ayşe yilmaz

   Hocam annem 82 yaşında. Rahimden parça parça pıhtı ve kan geliyor. Rahim ağzı kanseri değil test yaptırdık. 2 ayrı kadın doğum doktoru gördü ama bir şey bulamadılar. Sizce ne olabilir? Teşekkürler.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yorum yapabilmek için muayene etmem gerekir.

  • Zeynep ayaz avatarı

   Zeynep ayaz

   Merhaba Ayşe hanım. 2 çocuk annesiyim. 1 ayda 2 defa regl oluyorum ve ceviz büyüklüğünde ciğer gibi et geliyor. Pedi taktığımda 10 tane vardı. Kanamam çok fazla. Sizce nedeni nedir? Lütfen bana cevap verin.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Zeynep güneş avatarı

   Zeynep güneş

   Hocam merhaba,
   Doğum kontrol hapı kullanıyor olmama rağmen gününden erken kanamam başladı. Fakat regl kanamasından çok kahverengi pıhtı ve kesik kesik kan tortusu gibi. Ama normal reglim henüz başlamadı. Daha önceden böyle bir problemle karşılaşmamıştım. Nedeni ne olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Nedenini bilebilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  Bir yorum yazınız