Tampon Kullanımı Zararlı mı?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Tampon Kullanımı Zararlı mı?

  Tampon Kullanımı Zararlı mı?

  Adet dönemi kadınlar için her açıdan rahatsızlık verici ve yaşam konforunu düşüren bir süreç oluyor. Kadınların önemli bir bölümü adet kanamaları için ped kullanmayı tercih ediyorlar. Ancak önemli bir oranda tampon kullanan kadın da var. Bu yöntemi birçok kişi hijyenik pede göre çok daha konforlu bir uygulama olarak görüyor. Bu süreçte tampon kullanımı zararlı mı sorusu birçok kadın için araştırma konusu haline geliyor.

  Adet dönemi içinde tampon kullanımı hijyen kurallarına uyulduğunda hiçbir zararı olmayan bir durumdur. Burada önemli olan nokta tamponun takılma ve çıkarılma öncesi ellerin yıkanarak hijyenin sağlanmasıdır. Bunun yanında ip bölümü koptuysa kullanmamak gerekir.  Aynı zamanda tampon paketi açıldıktan sonra hiçbir yere teması olmadan direkt vajinal bölgeye takılmalıdır.  Söz konusu durumlara uyulduğunda tamponun kullanımında bir olumsuzluk yaşanmaz. Bu ürünler sadece adet dönemi içinde kullanılırsa çok iyi olur. Akıntı gibi durumlarda tampon kullanımı önerilmemektedir. Birçok kadın doğru tekniklerle tamponu çok hijyenik bir şekilde zarar görmeden adet kanamaları olduğunda kullanmaktadır.

  Tampon kullanımı sağlıklı mı?

  Son yıllarda hijyenik pedlere alternatif olarak tampon kullanımı da çok yaygın hale gelmeye başladı. Yeni duyan kadınlar ve genç kızlar ise tampon kullanımının sağlıklı olup olmadığını merak ediyor. Öncelikle tampon belirli noktalara dikkat edildiğinde sağlıklı olarak görülebilecek bir uygulamadır. Tampon kullanan kadınlar adet dönemleri içinde çok daha rahat hareket edebiliyor. Tamponlarda sızıntı olasılığı pedlere göre çok daha düşük oluyor. Bu sayede yaşam konforu adet dönemi içinde de bir nebze olsun artıyor.

  Kadınların önemli bir bölümü tampon kullanımı ile kıyafet seçiminin de çok daha rahat olduğunu da bildiriyorlar. Aynı zamanda köktü koku gibi problemler yaşamaktan kaçınan kadınlar da adet dönemi içinde bu problemleri yaşamıyorlar. Tamponlar açısından diğer bir sağlık konusu da tuvalet sırasında bir problem yaratıp yaratmadığı oluyor. Adet dönemi içinde tampon kullanan kadınlarda büyük veya küçük tuvaleti yapma açısından bir zorluk ya da hijyen riski de bulunmuyor. Yani tamponu da zorluk yaşamadan kullanabiliyorsunuz.

  Bakireler tamponu kullanabilir mi?

  tampon kullanımı

  Adet dönemi içinde tampon kullanımı konusunda bakirelerin de büyük soru işaretleri oluyor.  Ancak bakire olan kişilerde bu ürünlerin kullanılması pek de önerilmiyor. Bunun sebebi ise kızlık zarının hassas olmasa da tampon kullanımına bağlı olarak yırtılma olasılığının olmasıdır. Kızlık zarı aslında çok daha korunaklı bir bölge olarak bilinse de bu olasılık her zaman söz konusu olabilir. Tamponlar da pamuktan üretiliyor ve çok yumuşak bir dokuya sahip oluyor. Yine de tamponlar zar bütünlüğünü olumsu etkileyebiliyor. Bu nedenle bakire olan kişiler içinde hijyenik ped kullanımı daha doğru bir tercih olarak görülüyor. Tabii bu konuda bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum olmadığını da belirtmek gerekiyor.

  Kızlık zarında bulunan hymen dokusu tamponu takıp çıkarırken ya da kullanırken zarar görebilir. Bu durumda kızlık zarının yırtılması durumları yaşanır. Buna bağlı olarak titiz bir şekilde kullanan kişiler de oluyor. Hatta bazı tamponlar bakireler için özel olarak üretiliyor. Ancak yine de kızlık zarı için bir tehlike unsuru olarak görülüyor.

  Unutulan vajinal tampon zararlı mıdır?

  Tampon kullanımında en önemli nokta tamponda hijyeni korumak ve sıklıkla değiştirmek olmalıdır. Vajinal bölgede unutulan tampon çok uzun süre bu bölgede kaldığında bazı problemler ortaya çıkıyor. Bu süreçte toksik şok sendromu en yaygın görülen problemlerden oluyor. Bu durum ilerleyen boyutta hayati tehlikeye dahi yol açabiliyor. Kadınların kullandıkları vajinal tamponu en az 3-4 saat ara ile değiştirmelidir. Bu durumda tampon kullanımı zararlı mı sorusu unutulduğunda evet olacaktır.

  Yüksek ateş, baş ağrısı, cilt kızarıklığı, mide bulantısı ve ishal, boğaz ve eklem ağrısı ve bilinçte bulanıklık belirtileri ile bu sendrom ortaya çıkabilir.  Bu durumda hemen bir sağlık kuruluşu ile görüşmek doğru olur.

  Tampon kullanımı kimler için uygun değildir?

  Tampon kullanımı öncelikle vajinal enfeksiyon şikayetleri olan kadınlar için uygun değildir. Bu durumda hijyen problemleri ortaya çıkabilir. Aynı zamanda geçmişte kullanan sonrasında da vücutta alerjik reaksiyonlar geçiren kişiler de kullanılmamalıdır. Bunun yanında eş zamanlı olarak birden çok sayıda tampon kesinlikle kullanılmamalıdır.

  Vajinal bölgesine etki eden bir sağlık problemi olanlar adet döneminde tampon kullanımı konusunda mutlaka bir uzmanla görüşmelidir. Bunun yanında bakire olan kadınlarda da tampon kullanımı önerilmemektedir. Tüm bunlar dışında adet dönemleri içinde olmak koşuluyla tüm kadınlar sorunsuz bir şekilde tampon kullanabilirler. Tabii hijyene mutlaka önem verilmesi gerekmektedir.

  Tampon nasıl takılır?

  Tampon kullanımı zararlı mı sorusu doğru kullanım için geçerli değildir. Öncelikle tampon kullanırken hijyene dikkat edilmesi çok önemlidir. Kadınlar kullanmadan önce ellerini yıkamalıdır.  Aynı zamanda tamponlar klozete oturma pozisyonunda ya da ayakta takılabilir. Ancak klozet üzerinde çok daha rahat takıldığı biliniyor.

  Tampon takılırken arka bölümdeki ip emniyeti kontrol edilmelidir. İp kopmuşsa ve ürün çok kolay çıkıyorsa kullanılmamalıdır. İlk kullanımlarda pelvis kasları kasılması görülebilir ve bu duruma sakince alışılmalıdır. Tampon kullanılırken ip kısmı kesinlikle vajina dışında kalmalıdır.

  Tüm bunlara uyulduğunda tampon kullanımının sağlık ve hijyen açısından hiçbir zararı ve olumsuz bir yanı bulunmaz.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız