Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği

  Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği

  Kadınlarda doğumdan sonra adet düzensizliği yaşanması çok görülen bir durumdur.  Çiçeği burnunda anneler için doğumun ardından adet görmeye başlama süresi kişiye göre değişmektedir. Annenin fiziksel durumu, sağlık durumu gibi birçok unsur bu süreyi değiştirmektedir.

  Gebelik dönemi içinde anne adayları adet kanaması yaşamazlar. Bir gebeliğin kesin olduğunu ortaya koyan önemli belirtilerden biri de adet kanamasının olmamasıdır. Doğum gerçekleştikten sonra ilk adet görme konusunda yaşanan sorunlar sıklıkla görülmektedir.

  Anneler doğum tamamlandıktan sonra adet kanaması yaşamadıklarında bir sorun olduğunu düşünebilirler. Ancak doğum bittikten sonra yaşanan adet düzensizliği endişe edecek bir durum değildir. Kadınların doğum sonrası adet düzensizliği yaşaması çok olağandır.

  Annelerin doğumdan sonra bebeği emzirme durumuna göre tekrar adet döneminin başlaması doğrudan ilişkilidir. Doğum sonrası adet kanaması hızlı bir şekilde geri döndüyse ve doğum işlemi vajinal olarak yapıldıysa ilk adet kanamasında tampon kullanılmaması önerilmektedir. Doğum sonrası ilk adet döneminin ne zaman başlayacağı konusunda net bir bilgi verilemez, çünkü bu süre kişiden kişiye değişecektir.

  Doğumdan sonra adet kanaması ne zaman olur?

  Yeni annelerin önemli bir bölümü doğumdan sonra hemen adet olmayacaktır. Doğum sonrası adet düzensizliği endişe verse de anne adaylarının korkması gereken bir durum değildir. Yeni doğan bir kadında adet kanamasının yeniden başlaması 8-16 hafta arasında sürecektir. Ancak anne adayı bebeğini emziriyorsa bu süre daha uzun olabilir.

  Bazı bebekler doğum sonrası sadece anne sütüyle beslenmektedir. Bu durumda anne adaylarında ilk 6 ay boyunca adet kanamasının başlamayacağı da bilinmelidir. Bu süreçte adet kanaması gören kadınlar olsa da bu süreç düzensiz olarak gerçekleşecektir. Söz konusu durum anne adaylarını telaşlandırmamalıdır. Çünkü her annede doğum sonrası adet kanaması düzensiz başlasa da bir süre sonra düzene girecektir.

  Doğumdan sonra bazı annelerde adet kanaması 15-18 aya kadar başlamayabilir. Bebeğini hiç emzirmeyen anne adaylarında ise 4-8 hafta içinde adet kanaması başlayabilir. Doğumdan sonra adet düzensizliği birçok değişkene bağlı olarak yaşanır. Anne adayının emzirme sıklığı, bebeğini emzirdiği süre ve bebeğe ek besin verilme durumu gibi birçok unsur süreci etkilemektedir.

  Doğumdan sonra adet düzensizliğinde ne zaman doktora gidilmeli?

  Doğumdan sonra adet düzensizliğinde ne zaman doktora gidilmeli?

  Doğumdan sonra ilk olarak yaşanan bir lohusalık dönemi bulunuyor. Bu dönem birçok anne için yorucu ve yıpratıcı bir süreçtir. Her doğum yapan kadın lohusalık dönemi bittiğinde doktoruna görünerek jinekolojik muayene olmalıdır. Bu süreçte smear aldırma ve korunma yöntemleri hakkında detaylı bilgi edinilmelidir.

  Doğumdan sonra adet düzensizliği yaşanması normaldir, ancak annelerde adet uzun süre başlamıyorsa ve kanama başladıktan sonra adet düzeni en az 6-8 ay geçmesine rağmen oturma eğilimi göstermiyorsa bir uzmandan yardım almak gerekir.

  Doğum sonrası adet düzensizliği konusunda bir sorunu olmayan anneler de yılda en az bir defa jinekolojik muayene olmalıdır. Anneler bu süreçte çocuğunu emzirmemesine karşın adet düzensizliği yaşamaya devam ediyorsa ya da emzirme dönemi içinde şiddetli kanama şikayetleri varsa doktora başvurulması önemlidir.

  Doğumdan sonra adet düzensizliği neden olur?

  Gebelik dönemi sonrasında doğumun ardından adet dönemlerinin nasıl şekilleneceği birçok kadının merak ettiği bir konudur. Gebelikten sonra adet dönemlerinde bazı küçük farklılıklar olabilir. Bu durum kadınlar için endişe  verici olsa da birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir.

  Doğum sonrası adet kanamasının başlama zamanı emzirme durumuyla direkt ilişkilidir. Doğum yapan ve bebeğini emziren annelerde daha geç adet döngüsünün başladığı bilinmektedir. Ayrıca emzirmeyen annelerde bu sürenin daha kısa olduğu bilinmektedir.

  Annelerde emzirme süreci devam ettikçe adet kanaması gecikecektir. Çünkü anne  bebeğini emzirmeyi sürdürdükçe salgılanan hormonların adet kanamasını engelleyici özellikte olmasıdır. Annelerde gerekli olan anne sütünün üretilmesi için salgılanan hormon prolaktindir. Bu hormonlar üreme hormonunun baskılanmasına yol açabilir.  Bu durumda döllenme için gerekli olan yumurtlama işlemi gerçekleşmez.

  Yumurta üretimi gerçekleşmeye başlamadan adet döngüsü olmaz. Anne bebeğini düzenli olarak emziriyorsa adet kanamasının devam etmesi çok normal bir durumdur.

  Doğumdan sonra adet kanaması ne zaman düzene girer?

  Yeni annelerde doğumdan sonra adet düzensizliği ne zaman biteceği merak konusudur. Birçok anne doğum sonrası adetlerinin ne zaman düzene gireceğini araştırmaktadır. Doğum tamamlandığında adet kanamalarının başlaması biraz zaman alır. Annelerde bebeğin emzirilme durumu adet kanamasının ne zaman düzene gireceğini belirleyicidir.

  Bebeğini emzirmeyen annelerde 4-8 hafta içinde doğum sonrası tekrar adet başlar.  Ancak bebeğini emziren annelerde bu süre 1 yıla kadar çıkabilir. Adet döngüsünün başlaması demek hemen düzene oturacağını göstermez. Anne adayları doğumdan sonra adet kanamaları başlayınca bir süre daha düzensiz gidebilir. Birkaç ay sonra hormon dengesi de oturduğunda annelerin adet kanamaları tekrar düzene girecektir.

  Buraya bakabilirsiniz: Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

  Doğumdan sonra ilk adet nasıl olur?

  Anne adayları doğumdan sonra ilk adet kanamasının nasıl olacağını da merak etmektedir. Annelerde  doğum sonrası ilk adet kanaması genellikle kesik kesik olacak şekilde birkaç gün sürmektedir. Adet kanamasında kan miktarı normale göre daha az olur.

  Annelerin doğumdan sonra ilk adet kanamasında kan miktarı çok fazlaysa doktora başvurulması gerekir. Annelerde doğumdan sonra ilk adette kasık ağrısı eskisi gibi olacaktır. Bazı annelerde daha şiddetli bir ağrı görülme olasılığı da yüksektir.

  Dismenore – Ağrılı Adet Görme Nedir?

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız