Yerleşme Kanaması Nedir, Ağrılı Olur mu?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Yerleşme Kanaması Nedir, Ağrılı Olur mu?

  Yerleşme Kanaması Nedir, Ağrılı Olur mu?

  Yerleşme kanaması, kadınlarda adet döneminden 2-5 gün evvel ortaya çıkan, leke olarak görülen kahverengi ya da pembe tonlarında yaşanan kanamaya verilen isimdir. Bu durum halk arasında “üstüne görme” olarak da ifade edilmektedir.

  Kadınlarda yerleşme kanaması yaşanırken genellikle bir ağrı ortaya çıkmaz. Bazı kadınlarda adet sancısına benzeyen hafif ağrılar görüldüğü de bilinmektedir. Yerleşme kanamasına bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar kısa sürelidir. Bu süreçte uzun süreli ağrıların görülmesi başka sorunların olduğunu işaret edecektir.

  Anne adayında genel olarak yerleşme kanaması sırasında ağrı ve sancı hissi ve şikayeti olmaz. Çok nadir de olsa hafif sızı şeklinde bir ağrı şikayeti olabilir. Bu süreçte ortaya çıkan ağrı hissi anne adayının acı eşiğiyle de yakından alakalıdır. Acı eşiği düşük olan kadınlarda fetüs yerleşirken hafif düzeyde ağrı ya da sızı ortaya çıkabilir.

  Acı eşiği yüksek olan anne adaylarında fetüs yerleşmesi sırasında acı ve ağrı şikayeti görülmez. Bu süreçte ağrı oluşması durumunda birkaç saat sonra kendiliğinden geçecektir.

  Yerleşme kanaması şikayetleri nelerdir?

  Kadınlarda yerleşme kanamasıyla birlikte farklı şikayetler olması da olasıdır. Bu dönemde genellikle kadınlarda göğüs bölgesinde hassasiyet artışı ve karın bölgesinde şişlik hissi ortaya çıkabilir. Yerleşme kanamasında görülebilecek şikayetler şu şekilde olabilir;

  • Beklenmeyen sıcak basması
  • İştahsızlık durumu yaşama
  • Daha asabi bir ruh haline bürünme
  • Vücut ısısının yükselmeye başlaması
  • İdrara daha sık çıkmaya başlama
  • Kabızlık ve diğer sindirim sistemi sorunlarının yaşanması
  • Ciltte yağlanmada artış
  • Cildin yağlanmasına bağlı olarak sivilce ve akne gibi cilt problemlerinin görülmesi
  • Sürekli yorgun ve halsiz hissetme gibi şikayetler görülmektedir.

  Gebelik döneminde kadınlarda sık değişimler yaşandığı için hormon dengesizliklerine bağlı olarak yukarıdaki şikayetler çok olasıdır.

  Yerleşme kanaması kaç gün sürer?

  Anne adaylarında döllenme işleminin gerçekleşmesinden sonra yerleşme kanaması gerçekleşir. Ancak bu kanama her zaman aynı sürede sürmez ya da kanama miktarı kişiye göre değişebilir. Yerleşme kanaması anne adaylarında genellikle 3-5 saat arasında sürmektedir. Bu kanama hafif lekelenme şeklinde ortaya çıkmaktadır.

  Bu kanama süreci bazı kadınlarda lekelenme olarak 2-3 gün kadar sürebilir.  Kadınlarda kanama üç gün sürse de şiddetli olmadığı sürece bir sorun teşkil etmemektedir. Adet dönemindekine benzeyen yoğun bir kanama olması durumunda veya şiddetli kanamaya ek olarak ağrı da varsa bu kanama düşük kanaması da olabilir.

  Kadınlarda gebelik sürecinin ilk 3 ayında düşük olma olasılığı vardır. Bu yüzden şiddetli kanama olması durumunda hamilelik dönemindeki anne adayları hemen bir uzmana başvurmalıdır. Şiddetli ağrı ve yoğun kanamanın sebebi farklı da olabilir. Bu durumda doktor gerekli incelemeyi yapar ve  tedavi planlaması yapar. Gebelik döneminin başlangıcında görülen yerleşme kanaması 1-3 gün arasında sürebilir. Bu süre tamamen anne adayına göre değişecektir.

  Bu bilgi işinize yarayabilir: Hamileyken Üstüne Görme Nedir?

  Yerleşme kanaması ne renk olur?

  yerleşme kanaması

  Yerleşme kanaması ya da fetüs yerleşmesine bağlı olarak görülecek kanamanın ayırt edilebilmesi için kullanılan yöntemlerden biri de kanamanın rengidir. Bazı durumlarda kanın rengini dikkate almak ayırt etmede yetersiz olabilir. Adet dönemi içinde kadınlarda kanın rengi parlak kırmızımsı şekilde olur. Adet döneminin sonuna doğru kanamanın rengi kahverengi tonlarına gelmektedir. Gebelik döneminde ortaya çıkan yerleşme kanamasında kanın rengi daha soluk ve pembeye yakın bir tonda ortaya çıkar. Bazı kadınlarda bu kanama kahverengi tonlarında da ortaya çıkabilir.

  Yerleşme kanamasında yaşanan kanamanın daha yoğum kıvamda olduğu bilinmektedir. Adet döneminde ortaya çıkan kanama akışkan özelliğe sahiptir. Kanın rengini tek başına dikkate almak yanlış olacaktır. Adet kanaması ile yerleşme kanamasını ayırt etmek için kanın rengi yanında kıvamı da dikkate alınabilir. Korunmasız cinsel ilişki yaşayanlar bu durumda gebelik testi yaptırabilir.

  Yerleşme kanaması nasıl oluşur?

  Baba adayından gelen spermler ile anne adayından gelen yumurtanın döllenmesi sonucunda embriyo ortaya çıkar. Daha sonra bu yapı rahim içine doğru yol almaya başlar.  Süreç içinde rahim duvarı belirli bir kalınlığa geldiğinde embriyo rahme tutunarak gebelik oluşmaktadır.

  Salgı miktarının fazla olduğu embriyolarda ya da kanlanan embriyolarda hafif düzeyde pembe veya kahverengi tonlarında yerleşme kanaması yaşanmaktadır. Söz konusu kanamanın ayırt ediciliği ise adet döneminden 2-5 gün önce görülmesidir. Adet sürecinde yaşanan kanamadan daha kısa süreli, daha az miktarda ve farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır.

  Yerleşme kanaması ile adet kanaması farkları nelerdir?

  Yerleşme kanaması sadece hamilelik döneminde ortaya çıkan bir kanamadır. Anne adayları adet kanaması ile yerleşme kanamasını karıştırabilmektedir. Kadınlarda yerleşme kanaması olmadığında normal adet döngüsü içinde rahim duvarında pul pul şekilde dökülmeler gözlemlenebilir. Bu durum adet kanaması olduğu için gebeliğin başarılı olmadığını göstermektedir.

  Yerleşme kanaması ile adet kanaması arasındaki farklar şu şekildedir;

  • Yerleşme kanamasının rengi daha soluk pembe veya kahverengi olacaktır. Adet kanamasının rengi ise canlı kırmızı olarak görülmektedir.
  • Yerleşme kanamasında koyu bir kıvam bulunur. Ayrıca bu kanama akıntı kıvamında görülmektedir. Adet kanamasında ise akışkan bir yapı bulunur.
  • Yerleşme kanamasının süresi 3 saat ile 3 gün arasında değişmektedir. Adet kanaması ise kadınlarda 10 güne kadar uzayabilir.
  • Yerleşme kanaması anne adaylarında adet döneminden önce gerçekleşmektedir. Adet kanaması ise kadınlarda adet düzensizliği yoksa her ay belirli bir düzen içinde yaşanmaktadır.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Neslihan sivri avatarı

   Neslihan sivri

   Merhabalar, biz bebek sahibi olmak istiyoruz. Düzenli adet dönemi yaşıyordum, hiç gecikme olmazdı bu sefer iki gün geçti, üçüncü gün ilk kanamam geldi. Adet mi yerleşme kanaması mı acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yerleşme kanaması beklediğiniz adet döneminden önce gelir. Gebelik şüpheniz varsa bir sonraki döngünüz en az 1 hafta kadar gecikirse test yaparak öğrenebilirsiniz.

  • Feyza Nur avatarı

   Feyza Nur

   Reglim biteli bir hafta oldu bugün hafif kahverengiye kayan kan geliyor ve çok sıvı biçimde hamile değilimdir değil mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gördüyseniz gebelik yok demektir çünkü rahim içi adetle beraber atılır.

  • İsimsizzzz avatarı

   İsimsizzzz

   Adetimden iki gün önce pembe ve kahverengi akıntı geldi ve bundan sonra adetim iki gün sürdü sebebi hamilelik mi acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir sonraki adet döngünüz gecikirse test yapıp öğrenebilirsiniz.

  • Zeynep deve avatarı

   Zeynep deve

   Benim adetim bu ayın sekizindeydi üç gün geçti ve bugün saat 05.50 sıralarında hiçbir ağrı olmadan kahverengi bir kanama oldu bunun nedeni ne olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa adetiniz en az 1 hafta gecikirse test yaparak öğrenebilirsiniz. Kahverengi lekelenmeler devam ederse muayene olarak nedenini öğrenebilirsiniz.

  • şekerci avatarı

   şekerci

   30’unda regl oldum 7’sinde bitti ve 8’inde ilişkiye girmeye basladım ve dün bir de bugün kahverengi lekelenmelerim oluyor kasıklarımda ağrı da var? Sizce hamile olabilir miyim hocam?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir sonraki adet döngünüz en az bir hafta gecikirse test yaparak öğrenebilirsiniz.

  • Didem aslan avatarı

   Didem aslan

   Adetim normale göre çok kısa sürdü ve bittikten hemen sonrasında ilişkiye girdim içeriye boşalım olmadı.
   İlişkiden 7 gün sonra tekrar adetim geldi hamile olma riskim var mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir sonraki adet zamanınız en az 1 hafta kadar gecikirse test yaparak öğrenebilirsiniz.

  • diyane dag avatarı

   diyane dag

   Adetime 3 gün var bugün pembemsi kahverengi adet gibi 3 4 saat böyle bir sey aktı hamile miyimm acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adetiniz en az 1 hafta gecikirse test yapabilirsiniz.

  • Zeynep ata avatarı

   Zeynep ata

   Adet günüme 5 gün kala pembe leke geldi durdu 5 gün sonra yani adet günümde kahverengi leke oluştu gün boyu bu neyin belirtisi acaba

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Muayene olmadan nedenini bilemeyiz.

  • Esra Gürel avatarı

   Esra Gürel

   Regl günüme 10 gün varken kahverengi lekelenme oldu bir daha bir şey olmadı adet sancım gibi bazen sancı ve kramplar olabiliyor acaba gebelik testini ne zaman yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adet tarihi en az bir hafta gecikirse test yapabilirsiniz.

  • nazan canpolat avatarı

   nazan canpolat

   hocam adetime altı gün vardı ve dünden beri damla şeklinde kahverengiye yakın lekenmeler oluyor ve sol kasık tarafımda arada ağrılar oluyor nedendir acaba

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa beklediğiniz adet tarihi gecikirse test yapabilirsiniz yoksa da muayene olarak öğrenebilirsiniz birden çok nedeni olabilir.

  • Nnnn avatarı

   Nnnn

   Merhabalar, bebek sahibi olmak istiyoruz. Düzenli bir adet sürecim oluyor, gecikme durumu olmuyor günü gününe geliyor sürekli ama bu sefer 2 gün önce geldi ve 2. günden sonra adet görmedim 2. gün kesildi.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik için bir hafta kadar daha gecikirse idrar ya da kan testi yapabilirsiniz.

  • Burcu Yıldırım avatarı

   Burcu Yıldırım

   Merhabalar, ben en son 14 Kasım’da regl oldum ve bu gün kanamam oldu ama çok az miktarda geldi koyu kahverengi olarak ve ped taktım, sonradan rengi açık pembe renge döndü ama hala az ve kesik kesik kanamam oluyor acaba yerleşme kanaması mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yerleşme kanaması adetten önce olur, birkaç gün sürer. Beklediğiniz adet tarihi en az 1 hafta gecikirse test yapıp öğrenebilirsiniz.

  • Emine baytar avatarı

   Emine baytar

   Merhaba benim adetim 1 hafta gecikti, 2 gündür kahverengi lekeler görüyorum normal mi acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa test yapabilirsiniz, nedenini muayene olarak öğrenebilirsiniz.

  • Zeynep Yilmaz avatarı

   Zeynep Yilmaz

   Adet günüme 8 gün var bugün pembemsi iki damla kadar bir lekelenme oldu başka olmadı bebek de düşünüyoruz acaba hamile olabilir miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adetiniz en az 1 hafta kadar gecikirse test yapabilirsiniz.

  • fatma hanım avatarı

   fatma hanım

   Merhaba hocam, biz bebek düşünüyoruz, adetim biter bitmez korunmasız ilişki yaptık ve şu an adetime 11 gün var ve benden pembe kıvamlı akıntı geldi; bu yerleşme kanaması olabilir mi? Yerleşme kanaması için çok mu erken?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yerleşme kanaması beklediğiniz adetten birkaç gün önce kokusuz, pembe, açık pembe, kahverengi şekilde gelebilir.

  • Tuğçe gök avatarı

   Tuğçe gök

   Merhabalar ben 20 kasımda adet oldum ve 5 gün sürdü fakat doğum kontrol hapı da kulanıyordum normalde bu ayin 18’inde adet olmam gerekiyordu fakat ayin 14’ünde yerleşme kanamasına benzer kahverengi kanama oldu fakat bu kanama çok oldu kasıklarımda da çok ağrı var ve adet ağrısı gibi belimde ağrı var iki gündür kanamam var ilkinde kahverengiydi yavaş yavaş kırmızı oluyo daha önceden de bir dış gebelik bi de 2 haftalık düşük yaptım ve yumurtalıklarımda birden fazla çikolata kisti var acaba hamile olup da düşük mü yaptım çünkü bütün hamilelik belirtileri de vardı.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adet tarihi gecikirse test yaparak öğrenebilirsiniz.

  • Elif gökçe avatarı

   Elif gökçe

   Merhabalar hocam adet günüm 3 gündür geçiyor sadece kahverengi lekelenme oldu nedenini öğrenebilir miyim ?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden bilemem, biraz daha bekleyiniz sevgiler.

  • Sinem Başaran avatarı

   Sinem Başaran

   Merhaba korunmasız ilişkim var 11 kasımda adet oldum 5 gün sürüyor ardından 19 gün sonra 5 Aralık’ta adet şeklinde oldu pembemsi lekelenme şeklinde daha sonra 2. Gün bu kan biraz arttı biraz kırmızılık oluştu daha sonra kahverengi lekelenmeye döndü 3 gün bu şekilde oldu 4. Gün artık damla şeklinde peceteye geliyordu . Bir hafta sonra idrar testi yaptım negatif hamile olabilir miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebe olsanız testinizde belli olurdu, yerleşme kanaması beklenen adetten önce olur.

  • Fatma tuz avatarı

   Fatma tuz

   Yerleşme kanaması kırmızı ağrılı ve yoğun olur mu ? 19 Kasım’da ilişkiye girdim 17 Aralık’ta kan testi yaptım negatif çıktı sizce kan testine güvenmeli miyim nolur beni bilgilendirin

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yerleşme kanaması adet gibi olmaz.

  • Altintas Gızem avatarı

   Altintas Gızem

   Merhabalar bir sorum olacaktı ben en son 10.11.21 adet gördüm 10.12.21 3 gün boyunca lekelemeli adet gördüm kahverengiydi kırmızı değildi ben o zaman kaçıncı haftada hamile oluyorum hocam çünkü doktorum çocuk göremediğini söyledi ve ultrasonun üstünde 7 haftalık hamile olduğum yazıyo ama lekelemeye göre benim hesabım 3 hafta yardımcı olur musunuz lütfen

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Tam vaktini bilemeyiz Gizem, sevgiler.

  • Ceren avatarı

   Ceren

   Merhabalar, ben ertesi gün hapı kullandım 1 hafta sonra kahverengi akıntı başladı 3 gündür sürüyor. Normal reglime ise 10 gün var daha. Bu yerleşme kanaması mı acaba yoksa hapın yan etkisi mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Hapın etkisi olabilir, adetiniz gecikirse en az 1 hafta kadar test yapabilirsiniz.

  • Kader avatarı

   Kader

   İyi günler doktor hanım ben pikos hastasıyım doktor muayenesinde geç ovulasyon olduğu yumurtam olduğu tespit edildi adetten iki gün önce de yumurtlama döneminde eşimle ilişkiye girdim 4 gün sonra soluk renkte lekelenme oldu ara ara lekelenme devam ediyor adetim 3 gün gecikti hamile miyim ?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adetiniz en az 1 hafta gecikirse test yapıp öğrenebilirsiniz.

  • Aaaa avatarı

   Aaaa

   Düzenli bir adet dönemim var.
   20. Günümde hemen olurum.
   Bu ayda öyle oldu 16’sında adet oldum 25’ine kadar sürdü. 25’inin gecesinde korunmasız ilişkiye girdim.27’sine kadar normal düzeyde her zaman ki gibi akıntım gelmeye devam etti fakat 27’sinin gecesinde lekelenmeler meydana gelip ertesi güne kadar sürdü sebebi ne olabilir daha önce hiç başıma gelmedi. Teşekkürler ❤

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Nedenini bilemeyiz fakat gebelik belirtisi bu kadar erken olmaz, sevgiler.

  • Hilal Şahin avatarı

   Hilal Şahin

   Merhabalar hocam benim adetime 8 gün kala pembe lekeler geldi 2-3 damla ve şu an kahverengi lekeler de geliyor korunmasız ilişkiye girdim 3 gündür sürüyor adetime şu an 5 gün var sizce hamilelik olabilir mi ?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adetiniz gecikirse 1 hafta veya daha fazla test yapıp öğrenebilirsiniz.

  • Deniz Erincik avatarı

   Deniz Erincik

   Geçen ay adetten önce iki saat adetten hemen sonra ise yaklaşık üç gün kadar kahverengi kanamam oldu ve bugün sağ kasığımla beraber dizime kadar ağrı var adet sancısı gibi ama adetime daha 14 gün var hamilelik belirtisi olabilir mi ?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gördüyseniz gebelik yok demektir.

  • Nisa AYDIN avatarı

   Nisa AYDIN

   Merhaba adet kanım 5 gün gecikti ve 5 günün sonunda kahverengi yapışkan katı bir akıntı geldi sizce bu nedir ?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Muayene etmeden bilmek mümkün değil.

  • Rumeysa avatarı

   Rumeysa

   Merhaba hocam. Reglim bittikten sonra ilişkiye girdim ve içeri boşalma oldu. 5-6 saat sonra pembemsi kanamam oldu. Yerleşme kanaması olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yerleşme kanaması ilişkinin olduğu gün olmaz.

  • Semra Pekduru avatarı

   Semra Pekduru

   İyi akşamlar hocam, 3 – 4 gündür kahverengi lekelenmelerim oluyor adetime iki gün var test yaptım silik çıktı ve ben test yapmadan önce alerji iğnesi vuruldum adını bilmiyorum bunun bir zararı olma olasılığı ile ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyim ? Saygılar

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Testi adetiniz en az 1 hafta gecikirse tekrarlayabilirsiniz.

  • Büşra avatarı

   Büşra

   Hamilelik belirtilerim vardı bazen halsizlik sık idrara çıkma mide bulantısı kısmen istifra etmek kabızlık gibi. Günümü 1 gün geçti 2. günün ortalarında fazla olmamakla beraber kanamam oldu. Regl kanaması mı yerleşme kanaması mı çözemedim yardımcı olur musunuz.Teşekkürler.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yerleşme kanaması beklenilen adetten önce olur.

  • Fatma Aydoğdu avatarı

   Fatma Aydoğdu

   Merhaba hocam ben 30 Kasım’da hastalandım 3 Aralıkta bittim ayın 13’ünde kan testi verdim değerim 0.1 çıktı sonra Aralık sonu hastalanmadım 1 gün geciktim baktım değerim 31 Aralık 694 çıktı doktora gittim kese zor gördü alttan muayane etti hafif ağrı ve ara ara kanamam oldu az ilaç kullanıyorum 3 gün oldu geçmedi normal mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden neden olduğunu bilemem, süreci takip eden doktorunuza danışmanız daha sağlıklı olacaktır.

  • Medine eroğlu avatarı

   Medine eroğlu

   Merhaba hocam düzenli bir şekilde adet olurdum ama bu sefer 1 hafta gecikme oldu. Sonra hafif karın ağrısıyla ve göğüs ağrısıyla kahverengi pembemsi akıntı geldi ilk 2 gün böyle sürdü.Sonra normal adete döndü şimdi adetim bitmeye yakın yine kahverengi akıntı geliyor ve 1 hafta oldu normalde temizlenmem gerekiyordu. Bu ilk defa böyle oldu ve adetim boyunca mide bulantıları oluyor şişkinlik falan acaba hamile miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gördüyseniz gebelik yok demektir.

  • İsimsiz avatarı

   İsimsiz

   Eşimle birlikte oldum 2 gün sonra adetim geldi. Şimdi ise adetime daha 1 hafta varken kahverengi kanamalar oluyor. Sebebi hamilelik olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adet dönemi en az 1 hafta gecikirse kan ya da idrar testi yaparak öğrenebilirsiniz.

  • Sevda avatarı

   Sevda

   Merhaba, ilişkide prezervatif yırtılması sonucu eşim içime boşaldı. İlişkiden yaklaşık iki saat sonra ertesi gün hapı kullandım. Bu durumdan 9 gün sonra adet olmam gerekirken 7 gün sonra hafif kanamalarım başladı. Yerleşme kanaması olma ihtimali var mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Hapın etkisi olabilir, yerleşme kanaması bu kadar erken göstermez kendisini.

  • Tuğba Gün avatarı

   Tuğba Gün

   Merhaba doktor hanım. 21 Aralık’ta adet oldum 1 hafta sürdü düzenli adet dönemim var. Sonra 6 Ocakta 3 günlük hafif lekelenme tarzı kanamam oldu ve bu 3 günlük sürede aşırı ishal de oldum ve sonra ikiside kesildi. Sonraki adet zamanıma 12 gün daha var sizce hamile olma ihtimalim var mı ?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adetiniz en az 1 hafta gecikirse idrar ya da kan testi yaparak öğrenebilirsiniz.

  • Nazan Yüce avatarı

   Nazan Yüce

   Merhaba adet görmeden önceki gün ilişkiye girdim sonraki gün adet oldum. Geçen ayın 8’inde adet görmüştüm bu ayın 9’unda adet oldum. Fakat kanamam her zamanki gibi çok değil biraz az geliyor. İlişkide içime boşalma olmadı. Normal bir adet süreci midir yoksa yerleşme kanaması mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gördüyseniz gebelik yok demektir.

  • MELİSA ALGUL avatarı

   MELİSA ALGUL

   MERHABA DOKTOR HANIM BEN YAŞADIĞIM İLİŞKİ SONRASINDA ERTESİ GÜN HAPI KULLANDIM İKİ GÜN SONRASINDA TEKRAR EŞİMLE BİR İLİŞKİ YAŞADIK ERTESİ GÜN HAPININ BU İLİŞKİYİDE KORUMA İHTİMALİ VAR MIDIR ÇÜNKÜ 2-3 GÜN KORUR DİYE BİŞEY VAR YA.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Youtube drayseduman kanalımda ertesi gün hapları videomu izleyebilirsiniz.

  • Merve çoban avatarı

   Merve çoban

   Merhabalar ben adet dönemimden 3 gün önce korunmasız ilişkiye girdim 3 gün sonra az şekilde kanama oldu ama rengi farklıydı ve 3 gün sürdü hamile miyimdir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Hamilelik bu kadar erken belirti vermez, bir sonraki döngünüzü bekleyip test yapabilirsiniz.

  • Helin Kara avatarı

   Helin Kara

   Merhaba Hocam biz eşimle bebek düşünüyoruz yumurtlama takvimine göre ilerliyoruz bu ay ilk kez adetimden 5 gün önce kahverengi lekelenme oldu kesildi ertesi günü pembe kan geldi tekrar kesildi bu süreçte kasık ve genital bölgemde çok ağrım vardı bunlardan 2 gün sonra şiddetli kanamam ve ufak parçalar gelmeye başladı ağrım kesildi normalde adetim 6 gün sürerken 3 günde kesildi kanamamın ilk günü kan testi verdim negatif çıktı ve kasıklarımda tekrardan ağrı başladı. Kist olma durumu ya da gebelik durumu olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir sonraki döngünüz en az 1 hafta gecikirse test yapabilirsiniz, kist mi gebelik mi buradan bilemeyiz muayene olabilirsiniz.

  • Yıldız Fındık avatarı

   Yıldız Fındık

   Merhaba adetim gecikti 9 gün kan testi yaptım negatif çıktı 21 gün oldu bugün ara ara az bir şekilde kahverengi pembe bir akıntı ve sol kasıkta hafif ağrı batma var göğüste şişlik sertleşme vardı bugün göğüs ucunda sızı hissediyorum sizce nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Muayene etmeden nedenini bilemeyiz, doktora görünmeniz faydalı olabilir.

  • Özlem Cerci avatarı

   Özlem Cerci

   Selamlar benim son adet başlangıcım 26.11.21 hamile olduğumu öğrendim kese var ama kalp atışı hala yok ve adet kanaması gibi kanamam oldu iki gündür, 7 haftayı doldurdu. Sizce 2 hafta daha beklemeli miyim, kalp atışı olacak mı? Aldırmak istemiyorum.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi görmeden süreçle ilgili tavsiyede bulunmam maalesef sağlıklı olmaz.

  • Canan yllllll avatarı

   Canan yllllll

   Merhaba. Benim ilişkiden 2 gün sonra hafif bir kanamam geldi yerleşme kanaması gibi daha sonra gelmedi 2 hafta sonra adet tarihimde adet oldum. Sizce bu dikkat etmediğim için düşük gibi bir olasılık mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yerleşme kanaması bu kadar erken olmaz, adet gördüyseniz gebelik yok demektir.

  • Sema Demir avatarı

   Sema Demir

   Merhaba ben yeni evliyim ve yaşım 24. Sabahları mide bulantısı, fazla uyuma, yorgunluk, karnımda ve kasıklarımda aralarda hafif ağrı şikayetlerim var. 9-11-17-22-23 Temmuz tarihlerinde korunmasız ilişkiye girdim. Dün erken gebelik testi yaptım sonuç negatif çıktı. 6 gün sonra regl olacağım. Hamile olabilir miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi söz konusu olursa gebelik test yapabilirsiniz. Erken yapılan testler yanıltıcı olur.

  • Nurr avatarı

   Nurr

   Adetimden 1 hafta önce pembemsi akıntı geldi. Arkasından da koyu kahve bir akıntı geldi ve bu renk koyu kırmızıya döndü (siyahımsı). Hamile olmuş olabilir miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Hamilelik şüpheniz varsa, beklediğiniz adetiniz 7-10 gün gecikmesi durumunda test yapabilirsiniz.

  • Şeyma blbl avatarı

   Şeyma blbl

   Bugünle beraber 7 gündür regl olmadım. Dün hafif bir kanamam oldu. Regl dönemim gibi değil çok çok az. Hamile olabilir miyim? Bu yerleşme kanaması mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Hamilelikten şüpheleniyorsanız gebelik testi yaptırabilirsiniz.

  • Semanur kaya avatarı

   Semanur kaya

   Merhaba ben en son 13 ağustos adet gördüm adetim 6 gün sürer. Bittikten 16 gün sonra eşimle ilişkiye girdim 3 gün sonra kasığımda ve belimde ağrı oluştu. Bununla beraber pembemsi ve kahve rengi lekelenme ara ara geldi. Çok fazla da değildi. 3 gün sürdü. Eylül ayının şuan 15’indeyiz ve ben 3 gün geciktim. Ara sıra kasık ağrım ve bel ağrım oluyor ama mide bulantısı, halsizlik vs gebelik belirtileri yok. Hamile kalmış olabilir miyim? Teşekkürler.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik ile ilgili şüpheniz varsa, adet gecikmesinin 7. gününden sonra test yaptırabilirsiniz.

  • Aybuke avatarı

   Aybuke

   Merhaba, reglim bir hafta gecikti ve kasığımda, belimde ağrılar oldu. Sadece iki gün sürdü. Baş dönmesi, yemek yiyememe, yediğim takdirde mide bulantısı oldu ve ateşlenir gibi oldum. Bugün de lavaboda kahverengi-pembe tarzında leke gibi bir şey gördüm. Ne olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • K.G avatarı

   K.G

   Merhaba
   Regl 1’inde oldum. 5’inde bitti. 24’ünden şuana kadar da kahverengi lekeler görüyorum. Nedendir acaba hamile olabilir miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Nedenini sizi görmeden bilemiyorum. Gebelik şüpheniz varsa; bir sonraki adet tarihinizi bekleyiniz. 1 hafta 10 gün kadar gecikirseniz test yapabilirsiniz.

  • Hilal O avatarı

   Hilal O

   Adetime 4 gün var. 2 gündür çok az lekelenme oldu. İdrar testi yaptım, negatif çıktı. Sizce testi erken mi yapmışımdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik testi yapmak için, beklediğiniz adetinizin 7-10 gecikmesi durumunda test yaparsanız daha doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. Erken yapılan testler yanıltıcı olabilir.

  • Semanur avatarı

   Semanur

   Benim adetime üç gün kala kahverengi bir kanama geldi ve iki haftaya yakındır göğüs uçlarımda ve kasık, karın bölgelerimde kısa kısa kramplar oluyor. 3 gün içinde az az gelip kesildi. Hamile olabilir miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa, beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi durumunda test yapabilirsiniz.

  • Leyla taner avatarı

   Leyla taner

   Hocam gebelikte, her ay adet günlerinde pıhtılı ve ağrılı kanama olur mu?
   Yoksa adet kanaması mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Normal şartlarda gebelik döneminde ağrılı adet kanaması gerçekleşmez. Gebeyken ağrılı bir kanama yaşıyorsanız doktorunuza muayene olunuz.

  • Isimsizz avatarı

   Isimsizz

   Merhaba benim reglim 12 gün gecikti, şu an 13. gündeyim. Dün çok az bir kahverengimsi leke geldi ve sonra devam etmedi. 3 gün önce evde gebelik testi yaptığımda çizgi vardı ama 2. çizgi silikti . Hamile olabilir miyim sizce?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik testlerinde bir tam bir silik çizgi olması gebelik olduğu anlamına gelebilir. Daha kesin bir sonuç almak için kas testi yaptırabilirsiniz.

  • Hülya avatarı

   Hülya

   Merhaba. Düzenli adet oluyorum. Bu ay ayın 14’ünde az bir kanama geldi ve sonra hiç gelmedi. Bugün ayın 30’u, bugün de az kanama geldi. Evde test pozitif çıktı. Doğru mudur?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Evde yaptığınız test pozitif ise hamile olabilirsiniz. Kan testi daha doğru sonuç verecektir.

  • Alya erin avatarı

   Alya erin

   Merhabalar Hocam, adetime dört gün kala yaklaşık gündür kahverengi ve hafif pembe leke şeklinde aralıklı lekelenmem oldu. Üçüncü gününde kanda beta baktım ve sonuç sıfır çıktı. Gebe kalmış olabilir miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi halinde test yapabilirsiniz. Erken yapılan gebelik testleri yanıltıcı olabilir.

  • Helin avatarı

   Helin

   Adetten 5 gün önce pembemsi parçalar geldi. Hamilelik testi yaptırmak gerekir mi? Yaptırsam da kan testinde çıkar mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa, beklediğiniz adetinizin en azından 7 gün kadar gecikmesi durumunda test yapabilirsiniz.

  • Helin avatarı

   Helin

   Merhabalar hocam. Ben gecen ay 20/01 de adet gördüm. Hiç gecikme olmazdı, hep 1 hafta öncesinden olurdu. Bu şubat ayı için 4 gün gecikme oldu. 24/02 hala olmadı adetim ama bugün biraz hafif pembeleşme, bir de kahverengi lekeler var. Pek anlamadım.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet döneminde gecikmeler yaşanabilir. 21 günden kısa 35 günden uzun olan adet döngüleri adet düzensizliği olarak değerlendirilir.

  • Peril öcala avatarı

   Peril öcala

   Merhaba,
   Adetim 9 gün gecikti ve idrar testlerinde hep silik çıktı. Kan testi yaptırdım. Pozitif çıktı fakat kanamam oldu. Adet mi yerleşme mi bilmiyorum. Rengi hem adet hem yerleşme gibi.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Görmeden bilemiyorum.

  • İlknur Bingöl avatarı

   İlknur Bingöl

   Hocam yukarda ve videonuzda detaylı bir şekilde açıklamanıza rağmen bu kadar soruya sabırla cevap verdiğiniz için sizi tebrik ediyorum. Bende sıkıntılı bir süreçteyim ama videonuz gayet açıklayıcı çok teşekkür ederim emeğinize sağlık 🥰

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

  • Türkan Mammadova avatarı

   Türkan Mammadova

   Merhaba adetim 23 gün gecikti ve 6 gündür ara sıra kahverengi koyu leke var. Dün akşamdan sancım başladı. İlk başta adet sancısı sandım ama kanamam olmadı. Geçen ay da 16 gün geciktiği için test yaptırmadım ama lekelenme de yoktu. Doktorum strese bağlı dedi. Aşı yaptırdım tutmadı. Hiç bir sıkıntım da yok bütün testler yapıldı. Bu kez hamile kalmış olabilir miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Hamilelik şüpheniz varsa test yapabilirsiniz. Test yapmadan bunu bilmemiz mümkün değil.

  • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

   Op. Dr. Ayşe Duman

   Adet düzensizliği için bir kadın doğum uzmanına muayene olabilirsiniz.

  • Sena kırlan avatarı

   Sena kırlan

   Hocam merhabalar.
   Regl dönemime 5 gün var ve kahverengi, pembe renk tonlarında lekelenme oldu.
   Kramp ve mide bulantım da var.
   Kan testi verdim 0.01 çıktı.
   Bu doğru mudur yoksa regl dönemim gecikirse mi test yaptırmam lazım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Regl döneminiz 7-10 gün kadar gecikirse test yaptırmanız daha doğru olur.

  • Bahar Sarı avatarı

   Bahar Sarı

   Adetimden 7 gün önce kanamam oldu ve ertesi gün kesildi. Adetim de 6 gün gecikti. Hamile olabilir miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa test yapmanız gerekir.

  • Aslı yolvur avatarı

   Aslı yolvur

   13 Haziranda reglimin 4. günü ilişki yaşandı. Herhangi bir boşalma olmadı. 20 gün sonra akışkan kahverengi bir kan geldi ve kısa sürdü. Şu an reglim 6 gün gecikti. Sizce hamile miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa test yapabilirsiniz.

  Bir yorum yazınız