Yerleşme Kanaması Nedir, Ağrılı Olur mu?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Yerleşme Kanaması Nedir, Ağrılı Olur mu?

  Yerleşme Kanaması Nedir, Ağrılı Olur mu?

  Yerleşme kanaması, kadınlarda adet döneminden 2-5 gün evvel ortaya çıkan, leke olarak görülen kahverengi ya da pembe tonlarında yaşanan kanamaya verilen isimdir. Bu durum halk arasında “üstüne görme” olarak da ifade edilmektedir.

  Kadınlarda yerleşme kanaması yaşanırken genellikle bir ağrı ortaya çıkmaz. Bazı kadınlarda adet sancısına benzeyen hafif ağrılar görüldüğü de bilinmektedir. Yerleşme kanamasına bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar kısa sürelidir. Bu süreçte uzun süreli ağrıların görülmesi başka sorunların olduğunu işaret edecektir.

  Anne adayında genel olarak yerleşme kanaması sırasında ağrı ve sancı hissi ve şikayeti olmaz. Çok nadir de olsa hafif sızı şeklinde bir ağrı şikayeti olabilir. Bu süreçte ortaya çıkan ağrı hissi anne adayının acı eşiğiyle de yakından alakalıdır. Acı eşiği düşük olan kadınlarda fetüs yerleşirken hafif düzeyde ağrı ya da sızı ortaya çıkabilir.

  Acı eşiği yüksek olan anne adaylarında fetüs yerleşmesi sırasında acı ve ağrı şikayeti görülmez. Bu süreçte ağrı oluşması durumunda birkaç saat sonra kendiliğinden geçecektir.

  Yerleşme kanaması şikayetleri nelerdir?

  Kadınlarda yerleşme kanamasıyla birlikte farklı şikayetler olması da olasıdır. Bu dönemde genellikle kadınlarda göğüs bölgesinde hassasiyet artışı ve karın bölgesinde şişlik hissi ortaya çıkabilir. Yerleşme kanamasında görülebilecek şikayetler şu şekilde olabilir;

  • Beklenmeyen sıcak basması
  • İştahsızlık durumu yaşama
  • Daha asabi bir ruh haline bürünme
  • Vücut ısısının yükselmeye başlaması
  • İdrara daha sık çıkmaya başlama
  • Kabızlık ve diğer sindirim sistemi sorunlarının yaşanması
  • Ciltte yağlanmada artış
  • Cildin yağlanmasına bağlı olarak sivilce ve akne gibi cilt problemlerinin görülmesi
  • Sürekli yorgun ve halsiz hissetme gibi şikayetler görülmektedir.

  Gebelik döneminde kadınlarda sık değişimler yaşandığı için hormon dengesizliklerine bağlı olarak yukarıdaki şikayetler çok olasıdır.

  Yerleşme kanaması kaç gün sürer?

  Anne adaylarında döllenme işleminin gerçekleşmesinden sonra yerleşme kanaması gerçekleşir. Ancak bu kanama her zaman aynı sürede sürmez ya da kanama miktarı kişiye göre değişebilir. Yerleşme kanaması anne adaylarında genellikle 3-5 saat arasında sürmektedir. Bu kanama hafif lekelenme şeklinde ortaya çıkmaktadır.

  Bu kanama süreci bazı kadınlarda lekelenme olarak 2-3 gün kadar sürebilir.  Kadınlarda kanama üç gün sürse de şiddetli olmadığı sürece bir sorun teşkil etmemektedir. Adet dönemindekine benzeyen yoğun bir kanama olması durumunda veya şiddetli kanamaya ek olarak ağrı da varsa bu kanama düşük kanaması da olabilir.

  Kadınlarda gebelik sürecinin ilk 3 ayında düşük olma olasılığı vardır. Bu yüzden şiddetli kanama olması durumunda hamilelik dönemindeki anne adayları hemen bir uzmana başvurmalıdır. Şiddetli ağrı ve yoğun kanamanın sebebi farklı da olabilir. Bu durumda doktor gerekli incelemeyi yapar ve  tedavi planlaması yapar. Gebelik döneminin başlangıcında görülen yerleşme kanaması 1-3 gün arasında sürebilir. Bu süre tamamen anne adayına göre değişecektir.

  Bu bilgi işinize yarayabilir: Hamileyken Üstüne Görme Nedir?

  Yerleşme kanaması ne renk olur?

  yerleşme kanaması

  Yerleşme kanaması ya da fetüs yerleşmesine bağlı olarak görülecek kanamanın ayırt edilebilmesi için kullanılan yöntemlerden biri de kanamanın rengidir. Bazı durumlarda kanın rengini dikkate almak ayırt etmede yetersiz olabilir. Adet dönemi içinde kadınlarda kanın rengi parlak kırmızımsı şekilde olur. Adet döneminin sonuna doğru kanamanın rengi kahverengi tonlarına gelmektedir. Gebelik döneminde ortaya çıkan yerleşme kanamasında kanın rengi daha soluk ve pembeye yakın bir tonda ortaya çıkar. Bazı kadınlarda bu kanama kahverengi tonlarında da ortaya çıkabilir.

  Yerleşme kanamasında yaşanan kanamanın daha yoğum kıvamda olduğu bilinmektedir. Adet döneminde ortaya çıkan kanama akışkan özelliğe sahiptir. Kanın rengini tek başına dikkate almak yanlış olacaktır. Adet kanaması ile yerleşme kanamasını ayırt etmek için kanın rengi yanında kıvamı da dikkate alınabilir. Korunmasız cinsel ilişki yaşayanlar bu durumda gebelik testi yaptırabilir.

  Yerleşme kanaması nasıl oluşur?

  Baba adayından gelen spermler ile anne adayından gelen yumurtanın döllenmesi sonucunda embriyo ortaya çıkar. Daha sonra bu yapı rahim içine doğru yol almaya başlar.  Süreç içinde rahim duvarı belirli bir kalınlığa geldiğinde embriyo rahme tutunarak gebelik oluşmaktadır.

  Salgı miktarının fazla olduğu embriyolarda ya da kanlanan embriyolarda hafif düzeyde pembe veya kahverengi tonlarında yerleşme kanaması yaşanmaktadır. Söz konusu kanamanın ayırt ediciliği ise adet döneminden 2-5 gün önce görülmesidir. Adet sürecinde yaşanan kanamadan daha kısa süreli, daha az miktarda ve farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır.

  Yerleşme kanaması ile adet kanaması farkları nelerdir?

  Yerleşme kanaması sadece hamilelik döneminde ortaya çıkan bir kanamadır. Anne adayları adet kanaması ile yerleşme kanamasını karıştırabilmektedir. Kadınlarda yerleşme kanaması olmadığında normal adet döngüsü içinde rahim duvarında pul pul şekilde dökülmeler gözlemlenebilir. Bu durum adet kanaması olduğu için gebeliğin başarılı olmadığını göstermektedir.

  Yerleşme kanaması ile adet kanaması arasındaki farklar şu şekildedir;

  • Yerleşme kanamasının rengi daha soluk pembe veya kahverengi olacaktır. Adet kanamasının rengi ise canlı kırmızı olarak görülmektedir.
  • Yerleşme kanamasında koyu bir kıvam bulunur. Ayrıca bu kanama akıntı kıvamında görülmektedir. Adet kanamasında ise akışkan bir yapı bulunur.
  • Yerleşme kanamasının süresi 3 saat ile 3 gün arasında değişmektedir. Adet kanaması ise kadınlarda 10 güne kadar uzayabilir.
  • Yerleşme kanaması anne adaylarında adet döneminden önce gerçekleşmektedir. Adet kanaması ise kadınlarda adet düzensizliği yoksa her ay belirli bir düzen içinde yaşanmaktadır.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız