İlk Adetten Sonra İkinci Adet Ne Zaman Olur?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  İlk Adetten Sonra İkinci Adet Ne Zaman Olur?

  İlk Adetten Sonra İkinci Adet Ne Zaman Olur?

  Kadınlarda iki adet kanaması arasında geçen süre adet döngüsü olarak adlandırılmaktadır. İlk adet kanamasının olmasından sonra ikinci döngü ile arasında en az 21 gün en çok ise 45 gün geçmelidir. Bu dönem arasında 21 günden kısa olan ya da 45 gün üzerinde süren adet döngüsü de olabilir. İlk adet döneminden sonra ikinci adet arasındaki gün sayısı bu döngü içinde olmayabilir.

  Genç kızlarda yeni adet olduğunda düzensiz dönemler görülür. Genellikle adet döneminin düzene girebilmesi için 1-3 yıl arasında beklemek gerekebilir. Üç yıla kadar olan dönemlerde düzensizlik normal kabul edilmektedir.  Adet dönemine erken giren kızlarda daha geç girenlere göre düzene girme süreci daha hızlı olacaktır.

  Genellikle genç kızlarda adet düzeninin dengeye girmesi 1-2 yıl olarak görülmektedir.   Bu yüzden ilk adetten sonra ikinci adetin ne zaman olacağına dair net bir bilgi vermek yanlış olacaktır. Çünkü bu dönemde düzensizlik olması ve adet süreci arasının birçok etmene bağlı olması fikir yürütmeye engeldir.  Ayrıca ilk adet ile ikinci adet arasındaki süre de kişiden kişiye değişebilecek bir durumdur.

  İkinci adet kanaması ilk adetle aynı mı olur?

  İlk adet kanaması ile ikinci adet kanaması arasında benzerlikler olabileceği gibi farklılıklar da görülebilir. Adet dönemine giren kadınlarda progesteron ve östrojen hormonu salınımı başlar. Bu hormonların belirli bir seviyeye ulaşması gerekir. Bu süreç içinde adet düzensizliği meydana gelir. Buna bağlı olarak ilk adet kanaması ile ikinci adet kanamasında farklılıklar oluşabilir.

  İlk adet kanamasında yaşanan süreç ikinci adet döneminde hormonal değişiklikler ve farklı faktörlere göre değişebilir. Genellikle ilk ve ikinci adet kanaması birbirine benzemektedir. Adet kanamasının süresi ve diğer etmenler birbirine benzeyen süreçlerde ilerlemektedir. İki adet arasında farklılıklar olması ilk etapta endişelenmeniz gereken bir durum değildir.

  İkinci adette ilk adetten daha uzun sürer mi?

  Her kadında belirli bir adet düzeni vardır. Adet döngüsü arasındaki süre, adet kanamasının sürdüğü gün sayısı, adet dönemindeki ağrı ve kanama düzeyi gibi durumlar benzemektedir. Genellikle her kadında adet süreci aynı gün sürmektedir. Ancak ilk dönemlerde adet döngüsü düzene oturana kadar 3 yıla kadar düzensizlik olabilir.

  İkinci adetin ilk adetten daha uzun süreceği ya da daha kısa süreceği gibi bir bilgi yanlış olacaktır. Adet kanaması normal şartlarda 3-7 gün arasında sürmektedir. Bazı kadınlarda 3 günden az ya da 7 günden fazla da sürebilmektedir. İlk adet kanaması ile ikinci adet kanamasının gün sayısı aynı olabileceği gibi farklı da olabilir.

  Genç kızlarda adet kanamasının belirli bir düzene oturması gereken süre içinde gün değişiklikleri normal kabul edilmektedir. 3 yıldan sonra adet günü farklı olursa belirli bir sorun olduğu düşünülebilir.

  Bu içeriğimizi okudunuz mu: Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?

  İkinci adette kanama miktarı değişir mi?

  ikinci adette kanama miktarı değişir mi?

  Her kadında adet süreci kendine has olduğu için kanama miktarı da farklı olacaktır. Bir kadında bir adet döneminde ortalama 30-40 ml arası kanama olacaktır. Bu oran daha düşük olabileceği gibi daha yüksek de olabilir.  Ancak genellikle 40 ml civarında bir kanama görülmektedir.

  İlk adet kanamasında da ülkemizde bu değerlerde kanama olmaktadır. İkinci adette kanama miktarı değişebilir. İlk dönemlerde adet düzensizlikleri görüldüğü için genç kızlarda adet döngüsü belirli bir düzene oturana kadar kanama miktarı da birbirinden çok farklı olabilir.

  Her durumda ilk veya ikinci adette toplam kanama miktarı 80 ml üzerinde görülürse hemen bir uzmana başvurulması gerekir. Bu düzeyin üzerinde yaşanan kanama çok yüksek olarak kabul edilir ve altında bir sebep olabilir. Bu durumda altta yatan hastalığa yönelik tetkikler yapılarak erken önlem alınabilir. İlk ve ikinci adette kanama miktarı fazla olursa genç kızlar yorgun düşebilir. Bu durumda enerji verecek bir beslenme düzeni oluşturulması önerilmektedir.

  Bunu okumanızı öneriyoruz: Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

  İlk adetten sonra ikinci adet gecikmesi ne anlama gelir?

  İlk adet kanaması görülmeye başladıktan sonra kızlarda doğurganlık yeteneği başlamış demektir.  Bu dönemden sonra artık ikinci adet dönemi beklenir. İkinci adetin görülmesi için normal olarak kabul edilen üst sınır 45 gündür. Ancak genç kızlarda ilk 3 yıl içinde adet düzensizliği görüldüğü için ikinci adet gecikebilir.

  Genç kızlarda 2-3 yıla kadar belirli aralarda adet görülmemesi ya da adet görme süresinin uzaması endişelenecek bir durum değildir. Vücut gerekli fırsatları elde ettiğinde adet döngüsü normale dönmeye başlayacaktır.  İkinci adetin gecikmesi uzmanlar tarafından normal kabul edilen ve endişe gerektirmeyen bir durumdur.

  Adet döngüsü nasıl takip edilir?

  İlk adetten sonra ikinci adet döngüsü ve diğer adet döngülerini not alarak takip edebilirsiniz. Genç kızlarda adet döngüsünün düzene oturma süresi değişir. Bu yüzden sürekli olarak adet döneminin not edilmesi gerekmektedir. Zaten gün sayısı ve adetin süresi aynı olmaya başladığında adet döngüsünün belirli bir düzene oturduğu anlaşılacaktır.

  Adet döngüsünde takip edebilmek için adetin ilk günü ve adet kanamasının sürdüğü gün sayısı not edilmelidir. Bunu bir not defterine yapabileceğiniz gibi bir takvim de kullanabilirsiniz. Adet döngüsünü takip edebilmek için en pratik ve etkili yöntem mobil telefonlarda özel olarak geliştirilen uygulamaları kullanmak olacaktır.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Kadriye seyhan avatarı

   Kadriye seyhan

   Merhaba hocam kızım 2010 doğumlu ve ilk adetini 2021 Ağustos 25’de oldu. Henüz 2. adetini görmedi. Endişenmeli miyim? Yaşıtlarına göre zayıf, kısa bir çocuk ve prematüre doğan bir çocuk.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Endişelenmeyiniz henüz yeni zamanla düzelecektir.

  • Hasibe Baylan avatarı

   Hasibe Baylan

   Merhaba hocam kızım 12 yaşında ve geçen ay ilk kez adet gördü.Fakat 1 ay içerisinde 2 hafta ve 1’er hafta arayla tekrar adet gördü. Corona virüsten dolayı her sabah kekik çayı demleyip içiriyorum. Bu onu tetikler mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bu kadar sık kanama görüyorsa bir muayene olması sürecin sağlıklı ilerlemesi açısından daha iyi olur.

  • Didem kaçar avatarı

   Didem kaçar

   Merhaba kızım 2009 doğumlu 31.08.2021 ilk adetini oldu. İlkinde kanaması oldu ama geçen 4 aylık sürede ( her ay 4 gün oluyor ) sadece kahverengi leke şeklinde ) normal mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Muayene olursa neden olduğu daha net anlaşılır.

  • türk avatarı

   türk

   Hocam selamlar, kızım 2007 Ekim doğumlu. İlk regl tarihi 2021 Ağustos. Sonrasında bir kere daha oldu. Tekrar olmadı. Sizce normal mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Regl başlangıçlarında düzensizlikler olabilir muayene ile daha sağlıklı bir netice alırsınız.

  • Papatya avatarı

   Papatya

   Hocam selamlar, benim ilk regl tarihim 2018. Regl süreleri 1-3 yıl arasında düzene girmesi gerekir yazmışsınız yazınızda. Benim hâlâ düzene girmedi. Bu normal mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Hala düzensizlik devam ediyorsa bir muayene olmanız faydalı olur.

  • Beyhan avatarı

   Beyhan

   Benim kızım 17.02.2020 yılında oldu ilk adetini 5 ay düzenli oldu ondan sonra âdet hale olmadı acaba normal mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Başlangıçlarda düzensizlikler olabilir, bir müddet daha bu şekilde devam ederse muayeneye götürebilirsiniz nedenini anlamak için.

  • Güler kaçmaz avatarı

   Güler kaçmaz

   Merhaba kızım 19 Kasım 2010 doğumlu ilk adetini 4 Şubat 2022’de oldu ablalarına göre 1 yıl erken oldu normal bir durummu.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Herkeste farklı seyredebilir döngü.

  • Kadriye Isik avatarı

   Kadriye Isik

   Kızım 2011 doğumlu. 10 şubatta ilk kez adet oldu kahverengi olarak. 2 günde bitti. Çok az bir kahverengi akıntı olarak geldi. Şimdi ikinci adetini olması gerek ama olmadı. En geç ne zaman olur?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba,
    İlk kez regl olan gençlerde başlarda düzen olmaması görülen bir durum. 3 ile 5 yıl içerisinde herhangi bir sağlık problemi olmazsa adeti düzene girecektir. Sevgiler 🌸

  • Arzu Okat avatarı

   Arzu Okat

   Merhaba hocam, kızım 11 yaşında, geçen sene aralık ayında regl oldu. 2 ay düzenli oldu, sonrasında ara ara 15 arayla 1 gün ya da 2 gün damla damla geldi. Şimdi de olmuyor. Bu normal mi acaba? Şimdiden teşekkür ederim cevap için.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba,

    Regl olmaya başlayan gençlerde reglin düzene girmesi 3 yılı bulabiliyor. Farklı bir şikayeti olmadığı sürece regl düzensizliği normaldir.

  • Hilâl er avatarı

   Hilâl er

   Merhaba, benim kızım 2010 doğumlu. 2021 martta ilk adet oldu. 1 sene düzenli oldu diyebilirim. Ama en son bu yılın şubat ayında oldu. Başka da olmadı.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba,

    ilk kez regl olan gençlerde reglin düzene girmesi 3 yılı bulabiliyor. Farklı bir şikayeti olmadığı sürece adet düzensizliği ilk 3 yıl normaldir.

  • Sibel Aydoğdu avatarı

   Sibel Aydoğdu

   Hocam merhaba, benim kızım da ilk adeti 10 ekimde oldu, henüz ikinciyi olmadı. Sizce endişelenecek bir durum var mı? Liseye Giriş Sınavı’mız var bu sene, stres etkiliyor olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Regl olmaya başlayan gençlerde reglin düzene girmesi 3 seneyi bulabiliyor. Farklı bir şikâyeti olmadığı sürece başlarda düzensizlik normaldir.

  • Hasret Almaz avatarı

   Hasret Almaz

   Hocam, kız kardeşim bu yıl ilk adetini oldu ve 10 günde 1 kez adet görüyor. Bu normal mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet olduktan sonra ilk 3 yıl düzensizlik olması farklı bir şikayeti olmadığı sürece normaldir.

  • Alina haciyeva avatarı

   Alina haciyeva

   Merhaba hocam, benim adetim 29 haziranda oldu, 4 temmuza kadar sürdü. Şimdi 3 ağustos, hâlâ adet olmadım. Adet gecikmesi mi yaşıyorum yoksa vakti değil mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    3 ağustos gecikme sayılabilecek bir tarih değil. Daha uzun süre gecikme yaşadıysanız hekime görünmenizde fayda var.

  • Eda avatarı

   Eda

   Hocam iyi günler. Kızım ilk adetini Kasım 2021’de oldu. İlk altı ay düzenli bir şekilde oldu ama üç aydır adet olmuyor. Bu durum normal mi? Sadece az bir şekilde kahverengi akıntı oluyor. Adet mi değil mi bilmiyorum. Ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet görülen ilk yıllarda düzensizlik yaşanabilir.

  • Gül Erkan avatarı

   Gül Erkan

   Hocam kızım 2010 doğumlu ve 14 temmuzda ilk kez adet gördü. Fakat 2 aydır adet olmadı. Endişem şu ki erken ergenlikten dolayı bir süre iğne kullandık onun etkisi midir? Doktora gitmeli miyiz?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Regl görmeye başlanan ilk yıllarda adetin düzensiz olması normaldir.

  • Betülll avatarı

   Betülll

   Hocam, kızım 29.12.2008 doğumlu. İlk adetini şubat ayında oldu ve 8 ay geçmesine rağmen 2.yi olmadı. Kan değerleri falan normal ama zayıf. Boy 161, kg 37

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet olunan ilk birkaç yıl düzensizlik olması normaldir.

  • Esra şen avatarı

   Esra şen

   Merhaba hocam. Kızım 2009 eylül doğumlu. İlk adetini 25 temmuz 2022’de ikinci adetini 25 ağustosta oldu. İki ay sonra bir gün leke geldi ve tekrar adet görmedi. Normal midir? Hekime başvurmalı mıyım? Teşekkürler.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet görmeye başlanılan ilk yıllarda adet düzensizliği yaşanması normaldir.

  • Asuman Keçioğlu avatarı

   Asuman Keçioğlu

   Merhaba kızım 2012 doğumlu 2. adet döneminde çok az kanaması vardı ve bugün 1 ay olmadan küçük bir kanama geçirdi. Ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet görülen ilk yıllarda düzensizlik olması normaldir.

  • Asya SÖYLEMEZ avatarı

   Asya SÖYLEMEZ

   Hocam merhaba. Kardeşim 2012 doğumlu ve ilk adetini 12.06.2023 de gördü. Daha sonrasında 30 gün sonra tekrar adet gördü ve şimdi ise 43 gün geçmesine rağmen adet olmadı. Annem onun yeni düzene girdiğinden dolayı vs olduğunu söylüyor. Sizce ne yapmalıyız?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet olunan ilk yıllarda adetlerde düzensizlik olması normaldir.

  Bir yorum yazınız