Epiduralli Doğum
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.


  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Epiduralli Doğum

  Epiduralli Doğum

  Epiduralli doğum, normal doğumda ya da sezaryen sırasında ağrı hissini ortadan kaldırmak amacıyla özel bölgesel bir anestezi uygulamasına verilen isimdir. Bu işlem ağrısız doğum ya da prenses doğum isimleriyle de anılmaktadır. Bu işlem sırasında anne adayı genel anesteziye maruz kalmaz. Yani doğum sırasında anne uyanıktır ve yaşanan süreci tamamen algılayabilecek bilinçtedir. Normal doğumu tercih eden kadınların en sık tercih ettiği yöntemler arasında bulunur.

  Doğum ağrısı kadınların daha önce tatmadıkları bir ağrı çeşididir. Çok yönlü yapısına ek olarak şiddeti de fazladır. Kadınlar bu ağrının yaşadıkları en şiddetli ağrı olduğunu belirtmektedir. Bu ağrı doğum sırasında kadınların acı çekmesine, fizyolojik olarak strese girmelerine ve yorgun düşmelerine yol açar.

  Uygulama sırasında ilacın etkisinin ne kadar süreceği ve miktarı tamamen doğumun gidişatına göre şekillenir. Temel amaç anne adayının kasılmaları hissedecek ancak acı hissini yaşamayacak duruma gelmesidir.  Bu işlem sırasında doğum ağrılarının çekilebilir bir seviyeye gelmesine çalışılır. Doğum sırasında ilacın dozu uzmanlar tarafından gerekli olması durumunda arttırılabilir.

  İlginizi çekebilir: Ağrısız Doğum Nedir?

  Epiduralli doğum nasıl yapılır?

  Epiduralli doğum sırasında çok ince bir kateter kullanılır. Bu kateter yardımıyla bel bölgesinden giriş yapılır ve gerekli olan bölgeye anestezik ilaçlar verilerek lokal bir anestezi uygulanır. Anne adayı ilaç etkisini göstermeye başladıktan sonra baskı ve dokunmaları hissedebilir. Hissedilmeyen tek unsur acıdır. Hatta anne adayları anestezi etkisinde kalkıp yürüyebilir. İşlem ameliyathane ortamında uygulanmaktadır.

  Anestezi işlemine başlamadan evvel anestezi hakkında anne adayına kısaca bilgiler verilir ve bu konudaki tüm şüpheleri giderilir. İşlemin başlaması için anne adayı yan yatar ya da oturur pozisyonda bölge belirlenir. Daha sonra belden iğne girişi olacak alan antiseptik madde yardımıyla temizlenerek steril bir örtüyle kapatılır.

  Bu işlemin ardından cilt altı çok ince bir iğne  yardımıyla uyuşturularak epiduralli iğnenin gireceği sıradaki ağrı hissi azaltılır.  Daha sonra işlem yapılan bölgeye kateter yerleştirilerek ilaç uygulanır. İşlem sırasında anne adayının hareket etmemesi gerekir.

  Yumuşak bir maddeden yapılan kateterin dışarıda kalan  bölümü özel flaster yardımıyla sırt boyunca sabitlenir. Daha sonra doğum sırasında otomatik pompalar kullanılarak belirli doz ilaç verilebilir. Doğumun gidişatına göre ilacın dozu değişebilir.

  Normal doğumda epiduralli doğum yöntemi kullanılıyorsa kateter yerleştirildikten 10-15 dakika sonra anne adayı kasılmaları hisseder ve ağrı hissi ortadan kalkar.  Doğum süresi uzarsa ya da ilacın etkisi azalarak ağrı hissi başlarsa ek doz uygulanır. Sırta yerleştirilen kateter doğumdan sonra hemen çıkarılabileceği gibi ağrı hissine karşı 48 saat kadar bekletilebilir. Kateter yerleştirme işlemi de acısız ve kısa süreli bir uygulamadır.

  Epiduralli doğum avantajları nelerdir?

  Epiduralli doğum son yıllarda normal doğumun yanında sezaryen doğumlarda da sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.  Bu işlemin birçok avantajı bulunmaktadır;

  • Normal doğum yapmak isteyen anne adayları için en güvenilir yöntemdir.
  • Anne adayının doğum sırasında tüm ağrılarının ortadan kalkmasını sağlar. Doz ayarı yapılabildiği için doğru zamanda uygulandığında doğum süresi hızlanabilir.
  • Doğum sonrasında hemen ayağa kalkarak yürümeye başlanabilir.
  • Anne adayı doğum sırasında sersemlemez, kendini yorgun hissetme ve bağırsak hareketleri sekteye uğramaz.
  • Anne adayı doğum ağrısı konusunda rahat olduğu için psikolojik açıdan normal doğum şansını arttırır.
  • Doğumdan sonra anne ve bebek buluşması çok kısa sürede olur. Bu da ten bağının kurulmasına olumlu katkı sağlar.
  • Bu alanda profesyonel bir ekip tarafından yapıldığında işlem sonrasında baş ağrısı şikayeti %1 civarındadır.
  • Doğumda doğum kesisi açılması gerekiyorsa bu işlemin yapılması ve tamir edilmesi sırasında duyulan ağrı da hissedilmez.
  • Sezaryen ameliyatlarda takılan kateter üzerinden verilen ilacın dozu arttırılarak genel anesteziye gerek kalmadan uyanık şekilde ameliyat tamamlanabilir.

  Epiduralli doğum riskleri nelerdir?

  Her doğumda olduğu gibi epiduralli doğum sırasında da bazı yan etkiler ve riskler söz konusudur. Anne adayının çabası ve doğumu gerçekleştiren ekibin tecrübesi sayesinde bu riskler en aza iner.

  Epiduralli doğum riskleri şu şekildedir;

  • En çok karşılaşılan yan etki tansiyonun düşmesidir. Doğum öncesinde sıvı takviyesi yapılarak ve tansiyon takip edilerek bu yan etki kontrol altına alınabilir.
  • Gebelik döneminde yüksek derecede kilo alan anne adaylarında ya da bel bölgesinde bazı sorunlar olan anne adaylarında epiduralli doğumu uygulamak zor olabilir.
  • Anne adayı doğum sırasında ağrı hissedebilir.
  • İşlem sırasında uygulanan iğne omirilik sıvısına girebilir. Bu durum spinal anestezi oluşturabilir ve anne adayının belden aşağısı uyuşabilir. Sonrasında bağ ağrısı şikayetleri ortaya çıkar.
  • Anne adayı işlem sırasında hareket ederse baş ağrısı şikayeti görülebilir. Sıvı tüketimi ve kafein barındıran içecekler sonrasında sırt üstü pozisyonda dinlenerek baş ağrısı geçirilebilir.  15 gün içinde baş ağrısı geçecektir.
  • Doğumun ikinci evresi uzayabilir.
  • Anne adaylarında çok nadir de olsa idrar yapma sırasında bazı şikayetler oluşabilir.
  • Kateter takılan bölgede enfeksiyon görülebilir. Enfeksiyon durumunda gerekli tedavi doktor tarafından uygulanır.
  • Hastalarda bazı hafif alerjik reaksiyonlar gözlenebilir. Bölgesel olarak geçici kaşıntı gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Hafif alerjik reaksiyonlar birkaç saat içinde geçecektir.
  • Anne adaylarında bacaklarda güçsüzlük ya da idrar tutamama gibi çok nadir olan nörolojik komplikasyonlar görülebilir. Bu ihtimal ortalama 200- 250 binde bir olarak ortaya çıkmaktadır.

  Profesyonel bir kadın doğum uzmanı ve ekip tarafından epiduralli doğum sorunsuz şekilde gerçekleşecektir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

   Bir yorum yazınız