GEBELİĞİN 1. HAFTASI
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  GEBELİĞİN 1. HAFTASI

  GEBELİĞİN 1. HAFTASI

  Gebelikte 1. Haftada gebelik var mıdır?

  Henüz gebelik yoktur. Çiftler henüz karar verme aşamasındadırlar. Uzmanlar,  anne adayının henüz adetinin ilk gününü gebeliğin 1. Günü olarak kabul etmişler ve adet gördüğü haftayı da gebeliğin 1. Haftası olarak kabul etmişlerdir. Buna göre anne adayı âdetinden temizlendikten sonra gebeliği planlayacak ve çiftlerin zamanında birlikte olması ile ancak bir sonraki adet müddetinin gecikmesi sonucunda yapacakları gebelik testi ile sonuç alacaklardır. Gebelikte 1. Hafta da ancak gebelik beklentisi içinde olan çiftlerden anne adayının yumurtlama döneminde sağlıklı yumurtlaması ve yumurtaların çıkacağı yolculukta herhangi bir engelle karşılaşmaması (tüplerin tıkalı olması gibi) erkek adayında da sperm kalitesinde ve sayısında her hangi bir sorun olmaması ile beraber sağlıklı beraberlikleri sonrasında gebelik beklentisi içerisine girilebilir. Gebelikte 1. Haftada sadece gebelik nasıl oluşur sorusuna cevap aranır ve bahsedilecekse ilk 1.aydan bahsedilebilir.

  Bebeğin anne karnında birinci haftası:

  İlk hafta sperm hücresi yumurta hücresine ulaşmak için yolculuğa çıkar. Eğer gebelik oluşabilecek koşullar tamamsa spermler yolculuk boyunca sağlıklı ilerleyerek yumurta hücresine ulaşır. Tek bir sperm yumurtayı dölleyebilecek ve sonra hızla çevresinde adeta kalkan oluşturacaktır. Böylelikle başka spermler erişemeyecek ve birinci gelmiş baba hücresi artık yumurtayı döllemiş olacaktır. Bu süreç cinsel birleşme sonrasında birkaç günde son bulacak ve artık ilk tohum hayat bulabilmek için hızla bölünmeye başlayacaktır…

  Gebeliğin 1. Haftası anne için değişim:

  Anne korunmasız ilişki yaşayıp, henüz 1. Ayda gebeliği planlıyorsa bile embriyo oluşum safhasını anlayamayacaktır. Bedende içsel olarak büyük kazan kaynasa da dış dünyada hiçbir kıpırtı yoktur. Ancak gebe kalabilme hayali ile adet gününü beklemek ve rutin zaman geçirmek zorundadır. Tüp bebek tedavilerinde bile embriyo transferinden sonra 12-14 gün kadar sonra gebelik testi yapılabilmektedir. Yani ortalama olarak korunmasız cinsel ilişki ile eğer döllenme meydana gelebilecekse birkaç gün spermin yolculuğu sürecek ve embriyonun varlığında kana karışacak hormon ( beta hcg hormonu ) ölçümü için adet gecikmesi beklenecektir.

  Gebeliğin birinci haftasından bahsedebilmek için henüz fikir sahibi olunamayacaktır. Ancak ilerleyen her hafta toplam gebelik sürecinde oldukça önemlidir. Başlangıç haftasından sonra gelişimin tamamlanabilmesi için yaklaşık olarak 39 haftaya daha ihtiyaç olacaktır. Dünyaya gelecek yeni canlının ilk haftası varlığının temelidir…

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız