GEBELİĞİN 2. HAFTASI
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  GEBELİĞİN 2. HAFTASI

  GEBELİĞİN 2. HAFTASI

  Gebelikte 2. Hafta da gebelik yoktur!

  Bu hafta itibariyle de anne adayı henüz yeni adet müddeti bitmiş ya da son günleri olabilir. Anne adayının yumurtalıkları büyük bir faaliyetle yumurta üretme gayretindeler. Bütün bunlar olurken baba adayı da hazırdır. Bu hafta itibari ile birleşme gerçekleşebilir ve anne adayı şayet, hiç bir önlem alınmadı ve sağlıklı bir beraberlik yaşandı ise anne adayı gebe kalabilir. Tabi bütün bu gelişmeler olurken anne adayının vücudunda hummalı bir çalışma başlar.

  Anne adayı için gebeliğin 2. Haftası:

  Döllenme oluşuyor ve yumurta hücresi yavaş yavaş embriyoya dönüşüyor. Embriyo annesine tutunmaya çalışırken henüz gebelikten bahsedebilmek için çok erkendir. Eğer planlı şekilde gebelik gerçekleşmişse her açıdan çok daha iyidir. Folik asit kullanımının gebelikten üç ay kadar önce başlanmış olması anneye de bebeğe de faydalar sağlayacaktır. Çünkü kadın bedeni yaratılış olarak bebeğe ev sahipliği yapacak yetide olmasına karşın, koruyucu- kollayıcı beden için bu vitaminin depolanması fayda getirecektir. Kadın için bebek bekleme aşaması yenidünyanın aralanmasıdır. İleride bulantı- kusma yaşanması halinde anne vücudu daha fazla vitamine ihtiyaç duyarak bir takım zorluklarla karşılaşabilecektir. Demir, folik asit gibi vitaminler anne bedenini güçlendirecek ve daha dirençli hale getirecektir.

  Gebeliğin 2. Haftasında anne henüz gebe kaldığının farkında olmadan hiçbir belirti yaşamaksızın normal hayatını sürdürüyor olacaktır.  Bulantı, aş erme, kabızlık, baş dönmeleri ilerleyen haftalarda açığa çıkacak ve anne adet gecikmesi yaşadığı dönemde gebeliğin artık farkını yaşayacaktır…

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız