GEBELİĞİN 22. HAFTASI
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  GEBELİĞİN 22. HAFTASI

  GEBELİĞİN 22. HAFTASI

  Gebelikte 22. Haftada bebekte oluşan değişiklikler nelerdir?

  Bebeğinizin burun delikleri ile göz kapakları fazlaca belirmiştir. Kirpik yapısı ile kaş yapısı tamamına yakın oluşmuştur. İleride tek kendisine ait olacak parmak izi ise sabitlenmiş ve tamamen oluşmuştur. Kendi etrafında dönebilen, nefes alış verişi yapabilen, gülen, parmak emen, idrar bırakabilen ve sesleri işitebilen bir canlıdır. Doğuma kadar her haftanın ayrı bir özelliği vardır. Anne karnında kaldığı her gün yeni kazanımlar elde etmektedir.

  Gebelikte 22. Haftada bebeğinizin kilosu ve boyu ne kadardır?

  30 cm. ye kadar boy uzunluğu olması beklenen bebeğin baş ile popo mesafesi ise 20 cm dir. Boyu ise ultrason ile takibinde 430 gram kadar olduğu saptanır. Tüm bebekler için net bir rakam verilemeyecek, ancak ortalama değerler üzerinden sapma oluşturulacaktır. Gerekli zamanlarda yapılan taramalar, gebelik testleri ile gelişim tablosu değerlendirilerek gebelik adına yorumlar daha net yapılabilecektir.

  Gebelikte 22. Haftada bebeğinizin ultrason görüntüsü nasıldır?

  Bu hafta itibari ile bebeğinizin ultrason görüntüsü aynen gördüğünüz gibidir.

  Gebelikte 22. Haftada anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

  Anne adayı gebeliğin başlangıcından bu güne ortalama olarak 6 kg. kadar almış olacaktır. Gebe kıyafetine geçiş yapmış, dış dünyadan fazlaca algılanır gebelik sürecine ulaşmıştır. Yüksek ihtimalle cinsiyet tayini yapılmış ve evde bebek odası hazırlıkları başlamıştır.

  Gebelikte uyku problemleri ve kötü rüyaların görülmeye başlandığı dönem olabilir. Bu süreçte rüyada bebeğe ya da aileden çok sevilen bir yakının başına kötü bir şey gelmiş kabusları başlayabilir. Bu konu için çok evham yapmamak gerekir ve her gebe bu tip kötü uyku problemi ile karşılaşabilir unutulmamalıdır.

  Gebelikte 22. Haftada baba adayına tavsiyeler nelerdir?

  Dikkat!!!

  Sayın baba adayları sizde de gebelik belirtileri var mı?

  Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar ve önemli anketler sonucunda eşleri hamile erkeklerin %50 sini aşkın kısmında hamilelik belirtileri görülmektedir. Aş erme, halsizlik, nefes darlığı gibi eşlerinden etkilenen beylerde ciddi oranda hamilelik belirtileri görülmektedir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız