GEBELİĞİN 23. HAFTASI
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  GEBELİĞİN 23. HAFTASI

  GEBELİĞİN 23. HAFTASI

  Gebelikte 23. Haftada Bebekte Olan Değişiklikler Nelerdir?

  Gebeliğin bu haftasında önceki haftalara göre orantısız bir vücuda sahip olan bebeğiniz, normale dönmeye başlamıştır. Vücudundaki oran, gün geçtikçe sağlansa da bu haftada bebeğinizin başı, vücudundan yine büyük görülecektir. Bebeğinizde bu haftada en önemli gelişmelerden bir tanesi orta kulağındaki işitme merkezinin gösterdiği ilerlemedir. Bebeğinizle artık konuşmaya başlayabilirsiniz. Henüz sizi anlayamasa da sesinizi tanıması için ilk adımları atabilirsiniz. Bebeğiniz, bu haftada daha fazla hareketlilik göstermeye başlayacaktır.

  Gebelikte 23. haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

  Gebelikte 23.haftaya gelindiğinde bebeğiniz, sizin beslenmenize gösterdiğiniz özen sayesinde yaklaşık olarak 31 cm boya, 550 gram ağırlığa ulaşmıştır.

  Gebelikte 23. Haftada Bebeğin Ultrason Görüntüsü Nasıldır?

  Her geçen gün gittikçe daha orantılı bir vücuda sahip olan bebeğinizin bu haftada hareketliliğini daha da fark edebilirsiniz. Ancak bebeğinizi kıvrılmış bir halde görürseniz şaşırmayın çünkü hareket alanı her geçen gün daha da darlaşmış ve mecburen sıkışmıştır rahim içerisinde.

  Gebelikte 23. Haftada Anne Adayındaki Değişiklikler Nelerdir?

  Gebelikte 23.haftada anne karnında bebeğin hareketliliği artık iyice arttığından sizler, hareketlerini takip edebilir, ne zaman uyuduğu ve uyandığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Kas dokunun gelişmeye başlaması ile bebeğinizin yumruk ve tekmeleri oldukça güçlenmiş, artık her hareketinde anne adayına acı vermeye başlamıştır. Bu dönemlerde karnınızda oluşan ağrıların rahim ve bel bölgesinden de yoğunlaştığını fark edebilirsiniz. Rahmin daha hızlı geliştiğini, rahim kanalı ve bağların bu hıza yetişmekte güçlük çektiğini var sayarsak karın bölgenizdeki ağrıların bir süre daha devam edeceğini anlayacağız. Gebelikte bu haftada anne adayının en çok dikkat etmesi gereken konulardan birisi psikolojisinin düzgün olmasıdır.  Ayrınca ileride yaşayacağınız olası kabızlık ve bağırsak problemlerine karşın bol bol meyve tüketmelisiniz. Sigara ve alkol kullanımını çoktan bırakmış olmalısınız ancak bu haftaya kadar devam eden böyle bir alışkanlığınız varsa hemen bırakmalısınız. Gebeliğin en tehlikeli evresine girmek üzeresiniz.

  Gebelikte 23. Haftada Baba Adayına Tavsiyeler

  Eşinizin en duygusal dönemlerinden birisini yaşadığı bu dönemde onun sürekli yanında olmanız gerekmektedir. Özellikle hızla artan kilolarından dolayı zaten psikolojisi alt üst olan eşinizin kilolarının zararsız olduğunu hissettirmelisiniz.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız