GEBELİĞİN 9. HAFTASI
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  GEBELİĞİN 9. HAFTASI

  GEBELİĞİN 9. HAFTASI

  Gebelikte 9. Haftada bebekte oluşan değişiklikler nelerdir?

  Dokuzuncu haftaya erişen anne karnındaki bebeğin kıkırdak dokusu oluşmaya başlamıştır. Dili, gözleri, kemik yapısı oluşmaya başlar. Bitişik olan parmaklar henüz ayrılmamış ve ördek ayağı görünümündedir. Cinsiyet tayini bu haftalarda yapılamayacak lakin hangi cins ise üreme organları gelişimi başlayacaktır. Bebeğin şimdiye kadar dışarıda olan bağırsak yapısı artık karın içine doğru yol alır. Bundan böyle amniyon sıvısı içebilecektir. Şayet ultrason ile bebeğe hareketsel bir işlem uygulanırsa bebek tepki verebilecek ve hareketlenebilecektir. Dokuzuncu haftaya ulaşmış minikte retina, kalp kapakları ile burun uç kısmı da oluşmaya başlamıştır.

  Gebelikte 9. Haftada bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

  9. hafta itibari ile bebeğinizin ağırlığı ortalama olarak 2 gram olması beklenirken uzunluğu da 2 cm kadardır. Artık bebeğiniz bu hafta itibarı ile embriyonik dönem ile anılmayacaktır. Onuncu haftasından sonra bebek artık fetal döneme geçiş yapmış olacaktır. Alacağı yeni isim ise fetüs olacaktır.

  Gebelikte 9. Hafta da bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

  Bu hafta itibari ile bebeğin ultrason görüntüsü aynen böyledir. Bebeğiniz artık bir insan yavrusu görünümünü almıştır.

  Gebelikte 9. Haftada anne adayındaki değişiklikler nelerdir?

  Anne adayı üçüncü ayın içerisine girmiş ve gebeliği fazlasıyla ilan edilmiştir. Bulantı ve kusma nöbetleri devam ederken halsizlik de yaşanıyor olacaktır. Anne adayı çalışıyor ise daha hafif işlerle ilgilenerek kendisini çok yormamalıdır. Topuklu ayakkabı, dar kıyafet kullanmayarak ağırlık merkezini eşitleyip, denge kayıplarına izin vermemelidir. Henüz gebeliğin düşük ile sonlanma ihtimali olunan riskli dönem içerisinde olunacaktır. Aş erme döneminin ise sonlarına yaklaşılmaktadır. Bu hafta itibari ile doktorunuz sizden bir takım testler isteyebilir. Düzenli olarak doktor kontrolleri hem bebeğiniz için hem sizin için oldukça sağlıklı bir girişim olucaktır.

  Gebeliğin 9. Haftasını yaşayan anne uyuklama sıkıntısı ve yoğun baş ağrısı nöbetleri de yaşayabilir…

  Gebelikte 9. Haftada baba adayına tavsiyeler

  Bu hafta itibari ile eşinizin her işine sizin koşturmanız gerektiği fikrine alışmalısınız. Çünkü bebeğiniz her geçen gün daha da büyümekte ve anne adayının işi zorlaşmaktadır.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız