GEBELİĞİN 24. HAFTASI
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  GEBELİĞİN 24. HAFTASI

  GEBELİĞİN 24. HAFTASI

  Gebelikte 24. haftada Bebekte Olan Değişiklikler Nelerdir?

  Bir önceki haftada annenin aldığı besinler doğrultusunda bebeğin kas ve kemik dokusunun gelişeceğinden söz etmiştik. Bu haftada da anne adayının beslenmesiyle paralel olarak bebeğin kas ve kemik dokusu gelişimini devam ettirmektedir. Kaslarının ve kemiklerinin güçlenmesi ile birlikte bir önceki haftaya nazaran daha sert ve sıklıkla tekmelerini hissedeceksiniz. Bu dönemlerde bebeğin kemik gelişiminin daha sağlıklı ve hızlı olması için kalsiyum almaya özen göstermelisiniz. Normal şartlarda bu dönemde kalsiyum almanız dolaylı yollardan aslında size daha faydalıdır. Çünkü siz kalsiyum takviyesi yapmasanız dahi bebeğiniz sizin kemiklerinizin ihtiyacı olan kalsiyum ile kendi kemiklerini güçlendirecektir. Bu durumda kalsiyum eksikliğinden anne adayının kemiklerinin güçsüz kalmaması için kalsiyum almaya devam etmelidir. Bu haftada algıları çok daha kuvvetlenen bebeğiniz, artık tam bir birey olma yolunda hızla ilerlemektedir.

  Gebelikte 24. Haftada Bebeğin Boyu ve Kilosu Ne Kadardır?

  Her geçen gün biraz daha uzayan ve kilo alan bebeğiniz bu haftada yaklaşık olarak 650 gram ağırlığında, 32cm boyundadır. Bu haftalarda anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir husus, her insanın metabolizmasının farklı olması nedeniyle bebeğin normal ağırlık ve boyundan daha az rakamlarda seyretmesinin moral bozmamasıdır.

  Gebelikte 24. Haftada Bebeğin Ultrason Görüntüsü Nasıldır?

  Bu haftalarda bebeğin kemik yapısı daha hızlı geliştiğinden omuzları ve başı daha net ortaya çıkmıştır. Ayrıca bebeğin göz kapaklarının geliştiğini, açıp kapatma teşebbüsünde bulunduğunu göreceksiniz.

  Gebelikte 24. Haftada Anne Adayındaki Değişiklikler Nelerdir?

  Gebelikte 24.haftada anne adaylarından şeker testi istenmektedir. Bu durum, annede şeker hastalığının gebelikle birlikte salgılanan hormonlar yüzünden oluşup oluşmadığının kontrolünün sağlanması içindir. Anne adayının enerji ve güç bakımından istenilen düzeyde olması için bu haftalarda beslenmesine daha da özen göstermesi gerekmektedir. Çünkü bebek, her hafta biraz daha ağırlaşmakta ve gebelikte en ağır evre olan üçüncü evreye gün geçtikçe yaklaşılmaktadır. Anne adayının bu haftalarda ani hareketlerden, ağır eşyaları kaldırmaktan kaçınması gerekmektedir. Bu haftalar, düşük riskinin en yüksek olduğu dönemlerden birisidir.

  Gebelikte 24. Haftada Baba Adayına Tavsiyeler

  Baba adayının gebeliğin en tehlikeli evresi olan 3.evreye girilmeden önceki birkaç haftada anneye psikolojik olarak destek olması gerekmektedir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız