GEBELİĞİN 26. HAFTASI
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  GEBELİĞİN 26. HAFTASI

  GEBELİĞİN 26. HAFTASI

  Gebelikte 26. Haftada bebekte görülecek değişiklikler nelerdir?

  Bebeğinizin göz kapakları açılıp kapanıyor, gözde mevcut olan retina tabakası gelişimini tamamlamaya çalışıyor ve gözün yapısı tam anlamıyla oluşmaya başlıyor. Bu hafta içerisinde bebeğinizin göz rengi de belli olmaya başlamıştır. Tüm bunlara rağmen bebeğin göz renginin net olarak ortaya çıkması ise doğumu takip eden birkaç ayı bulacaktır. Birkaç hafta önce başlayan akciğer gelişimi, hızla devam etmektedir. Bu haftalarda en çok dikkat çeken gelişmeler, bebeğin ses ve ışığa olan duyarlılığının başlamış olmasıdır. Bebeğiniz, anne karnında bulunduğunuz ortamdaki ses ve ışığı algılayabilmekte, sese ve ışığa bağlı olarak hareketlilik göstermektedir. Bunu denemek için karnınıza bebeğin fark edebileceği şekilde tutacağınız ışıktan sonra hareketlerini izleyebilirsiniz. Işığı tutmanızla hareketleri artacak, rahime aşırı derecede baskı yapacaktır.

  Gebelikte 26. Haftada bebeğinizin boyu ve kilosu ne kadardır?

  Gelişimini hızla devam ettiren bebeğinizin bu haftada ortalama olarak 35 cm civarında ve 750 gram ağırlığında olması beklenmektedir.

  Gebelikte 26.haftada ultrason görüntüsü

  Bu haftada bebeğinizin gelişmeye başlayan uzuvları az da olsa fark edilmektedir.

  Gebelikte 26. Haftada anne adayında görülecek değişiklikler nelerdir?

  Anne adayının vücudunda özellikle ayaklarında ve karın bölgesinde şişlikler oluşabilir. Karnınızdaki bebeğin verdiği ağırlık ve özellikle de biraz yoğun bir gün geçirdi iseniz bu ağırlığa en çok maruz kalan ayaklarınızda aşırı derecede şişmeler görebilirsiniz. Ayaklarınızda meydana gelen şişmeler, kan dolaşımınızın yeterince hızlı olmadığına işaret etmektedir.  Bebeğin normalden biraz daha fazla hareketli olması, kaburgalarınıza ve belinize bir kuvvet uygulayacağından bu bölgelerde de ağrılar oluşturabilir. Bu haftalarda uykunuzun tadını çıkarmalısınız. İleriki haftalarda bebeğiniz size uyuma fırsatı tanımayacaktır. Yalancı doğum ağrıları adı verilen birden bire başlayan ağrılar sizi korkutmasın ancak bu ağrılar sürekli ve yoğun olarak yaşanıyorsa doktorunuza görünmenizde büyük fayda vardır. Çünkü bu ağrılar, ilerleyen haftalarda erken doğum belirtisi olarak karşınıza çıkacaktır.  Bu haftalarda meydana gelecek kanamalar, rahmin genişlemesinden kaynaklı olabileceği gibi farklı komplikasyonlar da oluşturabilir. Bundan dolayı özellikle açık kan rengi kanamaların görülmesi durumunda hemen uzmanınıza başvurmanız gerekmektedir.

  Gebelikte 26. Haftada baba adayına tavsiye

  Doğuma her geçen gün yaklaşıldığı için baba adayı, doğum ile ilgili fiziksel hazırlıkları tamamlamalıdır

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız