GEBELİĞİN 27. HAFTASI
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  GEBELİĞİN 27. HAFTASI

  GEBELİĞİN 27. HAFTASI

  Gebelikte 27.haftada bebekte görülecek değişiklikler nelerdir?

  Bebeğiniz, bu haftada göz hareketlerini yerine getirmeye başlamış, gözlerini açıp kapatmayı öğrenmiştir. Bebeğinizin beyni olgunlaşma sürecini hızla sürdürmektedir. Özellikle de sese duyarlılığı artmış, yüksek ses olan anlarda hareketliliğini fazlalaştırmıştır. Bebeğinizin hatta tüm bebeklerin meşhur ve çok tatlı olan alışkanlıklarından birisi olan parmaklarını emme alışkanlığı, bu haftalarda artmış bu sayede çene gelişimlerini de hızlandırmaya yardımcı olacak bir duruma gelmiştir. Bu haftalarda bebeğiniz, erken doğum ile dünyaya gelse yaşama şansı ortalama %70dir. Bebeğinizin, ses gibi faktörler olmadığı zamanlarda artık kendi uyku düzenini kurduğunu hareketlerinin kesilmesinden anlayabilirsiniz. Bu haftada sese vereceği tepki, kulağındaki verniks tabakasından dolayı çok aşırı olmamaktadır. Bu haftada bebeğinizde gelişen ve duyu organlarımızla rahatça algılayabileceğimiz diğer bir şey de; kalp atışlarının güçlenmesidir. Öyle ki; karnınıza kulağını dayayan birisi rahatlıkla bebeğin kalp atışlarını duyabilir.

  Gebelikte 27. Haftada bebeğinizin kilosu ve boyu ne kadardır?

  Gebeliğin son evresine girilmeden önceki haftada bebeğinizin boyu 38 cm, kilosu ise 900 gram civarındadır.

  Gebelikte 27.haftada ultrason görüntüsü

  Bu haftada yapılacak olan ultrasonografide bebeğinizin mimiklerini belirli belirsiz fark edebilirsiniz.

  Gebelikte 27.haftada anne adayında görülecek değişiklikler nelerdir?

  İlerleyen haftalarda sıklıkla yaşayacağınız uyku ve solunum problemleri, bu haftada kendisini hissettirmeye başlamıştır. Akciğerleriniz, rahim ve karındaki büyümenin başlaması ile tam olarak hava ile dolmayacak ve bundan dolayı nefes almakta zorluk çekeceksiniz. Rahmin göğüs kafesinden aldığı baskıdan dolayı akciğerlerinize gitmeyen hava, sizleri sıklıkla ıkınma ve öksürme gibi eylemleri gerçekleştirme yönünde eğilimlere sevk edecektir. Bu haftada dikkat etmeniz gereken husus, nefes alıp verirken sık aralıklarla az az hava almayı denemenizdir. Sağlıklı gebeliklerde birkaç hafta sonra daha da hızlanacak olan kilo alma olayları, bu haftadan kendisini hissettirecektir.

  Gebelikte 27.haftada baba adayına tavsiye

  Anne adayının ilgiye ihtiyacı olduğunu unutmadan sakin bir şekilde doğum çantanızı hazırlamayı planlayabilirsiniz.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız