GEBELİĞİN 4. HAFTASI
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  GEBELİĞİN 4. HAFTASI

  Görsel bulunamadı

  Gebelikte 4. Haftada bebekteki değişiklikler nelerdir?

  Birleşimden sonra yumurta hücresi etrafını kalınlaştırmış ve başka spermlerin girişine izin vermeyecek hale erişmiştir. 4. Haftaya erişen bu oluşum artık bölünerek çoğalmaya başlar. Haftalar geçtikçe inanılmaz değişimin yaşanacağı bu yapı blastotosist aşamasına erişir. Artık bu haliyle rahimde en konforlu ortamı algılayarak oraya yerleşir. Bebek için en konforlu alan anne rahminin emniyetli bölgesi arka duvardır. Yaratılıştan gelen ilahi güçle bu kısma erişerek daha emniyetli bir alanda gelişmesine devam eder.

  Gebelikte 4. Haftada bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

  Bu hafta için henüz bebekten söz etmek doğru değildir. Dolayısıyla ne kilodan ne de boydan bahsedebiliriz.

  Gebelikte 4. Haftada anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

  Gebe olup olmadığını her kadın hissetmeyebilir. Fakat yine de anne adayının vücudunda hafif değişiklikler oluşmaktadır. Örneğin; göğüslerde hassasiyet başlar, göğüs uçlarının rengi koyulaşmaya başlar.

  Her kadın için gebeliğin bu erken haftası aynı olmayabilir. Tecrübeli kadınlarca bu haftada test yapılmadan de değişimler sezinlenebilir. Daha önce gebeliği deneyimleyen bir kadın, hassasiyet, koku algısındaki değişimle gebe olabileceğini hissedebilir. Ancak daha çok adet gecikmesi yaşanacak zamanda hamilelik daha yaygın anlaşılır. Bu zaman içinde bu haftanın sonları ortalama zamanlardır. En çok kadınlar gebe olduğunu hamileliğin beşinci haftasına ulaşmışken test ile raporlamaktadır.

  Anne için gebeliğin 4. Haftası artık ufaktan ufağa değişimlerin başladığı haftadır. Bu haftanın sonuna doğru sabah erken saatlerinde bulantı ile uyanma nadir olarak görülebilecek belirtidir. Baskın kokuların daha keskin algılanır hale gelmesi, baskın lezzetlerin bir anda kötü tat gibi algılanması kimi zaman dördüncü haftada başlayabilir. Anemik anne adayları için bu erken zamanlar baş dönmesi ve baş ağrısı ile de varlığını bildirebilir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız