GEBELİĞİN 5. HAFTASI
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  GEBELİĞİN 5. HAFTASI

  Görsel bulunamadı

  Gebelikte 5. Haftada bebekteki değişiklikler nelerdir?

  Artık bir ayını doldurmuş olan minik, ultrason yöntemi ile bulgulanabilir. Bu haftada dış gebelik riskine ve diğer tüm olumsuz faktörlere karşılık bebeğin ultrason görüntüsü ve kalp atışları duyumsanmak istenir. Kanda ve idrarda bakılabilecek gebelik hormonu ile pozitif sonuca erişmek, gebeliğin kesin koşulda normal seyirli olduğunu ifade edemez. Bu açıdan kadın doğum uzmanı görüntülemek, kesesini görmek ve kalp atımlarını duyabilmek ister…

  Gebelikte 5. Haftada bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

  Embriyonun boyu bu haftada 1 ila 3 mm kadar olacaktır. Belirli bir gram bilgisi ölçümlemek mümkün değildir. Doğuma kadar 3000 gramdan fazla olması beklenecek yeni canlı inanılmaz şekilde küçüktür ve kilo tayini yapılamayacaktır. Duyumsanabilecek kalp atımı hekime en değerli bilgiyi verir…

  Gebelikte 5. Haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

  Gebelikte 5. Haftada  bebeğin ultrason görüntüsü aynen böyledir.

  Gebelikte 5. Haftada anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

  Anne beklediği regl gecikmesi, asi tavırlar, hassas göğüsler ve koku değişim hissi ile gebeliğini anlayabilecek aşamaya ulaşır. Artık vücutta salgılanan hormon onu etkisi altına almaya başlar. Bu aşamada kanda bakılacak hcg hormon tayini ile gebelik rapor edilebilir.

  Bu hafta itibari ile anne adayı hamile olup olmadığını net bir şekilde öğrenecektir. Bu haftanın sonunda çoğu gebede inatçı sabah bulantıları başlar. Halsizlik veren, yorgunluk uyuklama hissi yaşatan aşamalar başlar. Bebek, annesinden beslenmeyi plasenta oluşuncaya değin geçici bağlarla gerçekleştirir. Bu bakımdan plasenta oluşumuna kadar anne adayları daha güç zamanlar yaşarlar. Alınacak vitamin ilaçları son derece fayda sağlayacaktır.

  Anne adaylarının genelinin zor geçirdiği ilk 3 ay dönemine girmek üzeredir. Bu sebeple yoğun baş dönmeleri hafif hafif kokulardan rahatsız olmak gibi aşerme belirtileri yavaş yavaş gelmekte anne adayı da bu durumdan biraz rahatsız olmaktadır.

  Gebelikte 5. Hafta itibari ile baba adayına tavsiyeler

  Eşiniz kendisinin de anlam veremediği ve hiç bir zaman veremeyeceği bir sürece girmektedir. Siz onu bu süreçte yalnız bırakmamalısınız.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız