GEBELİĞİN 6. HAFTASI
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  GEBELİĞİN 6. HAFTASI

  GEBELİĞİN 6. HAFTASI

  Gebelikte 6. Haftada bebekteki değişiklikler nelerdir?

  Bebeğiniz çok hızlı gelişmektedir. Sindirim sistemi yapılanması başlamıştır. Minicik bedeni içinde solunumu üstlenecek organların yapımı da başlanmıştır. Bu haftada kulaklar, ağız boşluğu ve kulak boşlukları hafifçe belirir. Henüz sadece bir şemadır. Beyin gelişimine ait ipuçları vardır. Daha ilk haftalarda yeni canlıya ait bacak, kol gibi organlarında belirmeye başladığı görülür.

  Gebelikte 6. Haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

  Boyutu ortalama 4 ya da 6 mm. kadardır. Henüz bir madde büyüklüğü ile eşleyebilmek mümkün değildir. Gramsal açıdan bilgi verecek miktara ulaşamamıştır.

  Gebelikte 6. Haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

  Artık ultrasonda bebeğin atan kalbi görülüp, duyulabilinmektedir. Henüz ritmik olmasa bile atan bir kalp varlığını gösterir. Bebeğin 6. Hafta itibari ile görüntüsü aynen böyledir.

  Gebelikte 6. Haftada anne adayındaki değişiklikler nelerdir?

  Çoğu gebe 6. Haftada inatçı bulantı ve kusma nöbetleri ile boğuşur. Yemek yiyebilmek mucize gibidir. Ansızın bulantı, ardından kusma gebeliğin ilk üç aylık döneminde en yoğun yaşanan şikayetlerdir. Sıvı kaybına karşın sulu gıdalar alabilmek önemlidir. Aç karnına mideden sarı renkli safra çıkması gebeleri korkutmamalıdır. Bu boş midenin dışarı çıkarabileceği doğal bir salgıdır. Ancak aşırı kusma halsizlik ve baş dönmeleri yaşanıyorsa kontrollü olabilmek adına jinekologla görüşmek gerekebilir. Çünkü beden sıvı kaybı ile çok güç anlar yaşayabilir. Serum ile su tuz dengesi sağlanması gerekebilir. Rutininde gebeler bu süreçleri evde dinlenerek ve yağsız beslenerek atlatabilirler. Gebeliğin altıncı haftasında artık kanıksanmış bir hamilelik süreci devam edip gider…

  Gebelikte 6. Haftada baba adayına yapılacak tavsiyeler

  Gebelikte 6. hafta itibari ile artık eşiniz ve siz net bir şekilde bir bebeğiniz olacağını bilmektesiniz. Bu dönemde eşinizin aşerme sorunları ve mide bulantılarından ötürü bir hayli zorlanmaktadır. Bu süreçte siz eşinize yardımcı olun ve onu üzmeyin. Eşinizde stres yapmasına neden olacak tüm etkenleri ortadan kaldırmaya çalışın ve gerilmemesine dikkat edin. Onun yapacağı işleri siz yapmaya çalışın.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız