GEBELİĞİN 7. HAFTASI
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  GEBELİĞİN 7. HAFTASI

  GEBELİĞİN 7. HAFTASI

  Gebelikte 7. Haftada bebekteki değişiklikler nelerdir?

  Bebek artık şekil almaya başlar. Kolları bacakları oluşum aşamasındadır. Bu organlara ait şuan için ayrım söz konusu değildir. Gelecek haftalarda kol ve bacak ayrımı olacak organlar uzamaya başlayacaktır. Omurga kısmı, beyin kısmı, karaciğer ve dahası bağırsaklar, böbrekler gelişmeye başlamıştır. Cinsiyet tayini yapabilmek mümkün değildir. Hangi cinse ait bebek ise bu organı da oluşum aşamasına geçerek, ilerleyen haftalarda daha belirgin hale gelecektir.

  Gebelikte 7. Haftada bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

  Sadece pirinç tanesi gibi ifade edilebilecek bir aşamadadır. Gramsal bilgi verilemeyecekken toplam bütünlüğü ortalama 7-8 mm kadardır.

  Gebelikte 7. Haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

  Gebelikte 7. Hafta itibari ile bebeğin ultrason görüntüsü aynen böyledir. Bu görüntü pirinç tanesinden biraz büyüktür.

  Gebelikte 7 haftada anne adayındaki değişiklikler nelerdir?

  Kokulara karşı gelişen tiksinme duygusu hat safhadadır. Bununla beraber bulantı kusma anneyi yorar. Bulantı ve kusmanın en yoğun olduğu haftalardan biridir. Sonrasında halsizlik açığa çıkarak baş ağrıları yaşanmasına neden olabilir. Mümkünse tuzlu gıdalarla beslenip ağır yiyeceklerle mide zorlanmamalıdır. Kusma karşısında su takviyesi yapabilmek önemlidir. Aksi halde beden çok fazla yorulup halsiz kalacaktır.

  Gebeliğin ilk haftalarında idrar değişimleri de gözlemlenebilir. Daha sık idrara çıkmak ve kabızlık gibi şikayetler anne adayını yorabilir. Meyve ve sebze tüketimi gereğince karşılanmaya çalışılmalı ve vitamin tabletleri ihmal edilmemelidir. Karşıt halde demir depoları fakirleşip zor gebeliğe neden olabilecektir.

  Gebelikte en müzmin sıkıntılardan birisi de göğüs gerginlikleridir. Gerilen göğse dokunmak, sutyen kullanabilmek zorlayabilir. Bunun için sutyenden vazgeçmek yerine bir beden büyük çamaşır alarak göğüsleri rahatlatmak gerekir.

  Gebelikte 7. Hafta baba adayına yapılacak tavsiyeler nelerdir?

  Bu hafta eşinizin en çok zorlandığı haftalardan biridir. Neredeyse her şeyden nefret eden birine bile dönüşebilmektedir. Böyle bir sinirlilik, huysuzluk hali oluşumunda onu alttan almalı, incitmemeli kırmamalıdır. Eşinizi çevresindekilerden korumalı ve gerilmemesi için özen göstermelisiniz. Yapacağı ne varsa siz yapmalı ve onun dinlenmesini  bir şekilde sağlamalısınız.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız