GEBELİĞİN 8. HAFTASI
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  GEBELİĞİN 8. HAFTASI

  GEBELİĞİN 8. HAFTASI

  Gebelikte 8. Haftada bebekteki değişiklikler nelerdir?

  Dirsekleri şekillenmeye başlayan bebeğin, ayak çentikleri de gelişim gösterir. Parmak ayrımları henüz yoktur ve birleşiktir. Dişlerinin oluşabilmesi adına damaklarında oyuklar yapılaşır. İleride buralarda beyaz dişler çıkacak ve ailesine heyecan verecektir. Bebeğin kemik yapısı her geçen gün güçlenmektedir. Annenin kalsiyum depolarını bozguna uğratan yaramazda artık kemikler sertleşecektir. Beslenebilmesi için göbek kordonu yardımcı olmakta ve damarlar sayesinde alması gereken her besin grubundan anneden takviye gelmektedir.

  Gebelikte 8. Haftada bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

  Artık bebeğiniz 1,5 cm uzunluğuna ulaşmış olmalıdır. Ölçümlenecek olursa gramsal açıdan 1 gram kadar olacağı tahmin edilir. Pirinç kadar olan bebeğin ultrasonda kalp atımını dinlemek anneye yeni heyecanlar yükleyecektir.

  Gebelikte 8. Haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

  8. hafta itibari ile görüntüsü aynen böyledir. Bebeğinizin görüntüsü her geçen gün embriyo görünümünden biraz daha uzaklaşmaktadır.

  Gebelikte 8. Haftada anne adayındaki değişiklikler nelerdir?

  Sekizinci haftaya gelmiş olan gebelik kabızlık gibi şikâyetlerle dolu olabilir. Beden ilk aylarda bebeğe alışmaya çalışırken oldukça güç zamanlar yaşar ve tepkime gösterir. Gebeliğin ikinci ayında bulantı ve aş erme olayları da gündemdedir. Sabah bulantı ile uyanmak oldukça zor ve uyku sorununa yol açacağı için gerginlik nedenidir. Çalışan anne adayları bu dönemde sıkıntı yaşayabilirler.

  Gebelikte 8. Hafta anneye duygu değişimleri yükleyebilir. Baba adayının rutin yaşantısına devam etmesi, anne üzerinde kimi zaman psikolojik baskı uyandırır. Gebeliğin en güç koşullarında mücadele vermek karşılığında, eşten destek bekleyen kadın için duygu yüklü günler yaşanır.

  Anne adayı düzenli olarak doktor muayenesine gitmeli ve aylık periyotlarda doktorunun tüm tavsiye ve önerilerini günü gününe uygulamalıdır.

  Gebelikte 8. Haftada baba adayına tavsiyeler

  Bu hafta eşiniz biraz daha duygusal olacaktır. Onun bu duygu dolu döneminde onu anlayıp onu mutlu edecek hoş sürprizler yapabilir ve eşinizin gönlünü hoşnut edebilirsiniz. Bazen ona hafif bir masaj, bazen ise hafif yürüyüşlerle onu kolayca motive edip mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız