Aşırı Adet Kanaması Nedenleri
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Aşırı Adet Kanaması Nedenleri

  Aşırı Adet Kanaması Nedenleri

  Aşırı adet kanaması Menoraji olarak da isimlendirilmektedir. Bir adet kanaması sürecinde kaybedilen kan miktarı herkeste farklı olur. Bazı kadınlarda adet kanaması miktarı fazla olabilir.  Aşırı adet görme durumu adet ağrısı gibi şikayetlerle de ortaya çıkabilir.

  Kadınlarda birkaç adet döneminde aşırı kanama olması durumunda Menoraji tanısı koyulabilir.  Aşırı adet kanaması gören kadınların %50’sinde altta yatan bir neden yoktur. Aşırı adet kanaması nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Rahim ağzı ya da rahim içinde ortaya çıkan iyi huylu polipler görülmesi
  • Rahim içindeki dokunun dışarı çıkarak pelvis, karın ya da vücudun başka bölümlerine yayılmaya başlaması
  • Rahim içinde adet ağrısına da yol açan ve kanserli olmayan miyomlar
  • Rahim içine spiral yerleştirilmesi (Bu durumda kan kaybı %60’ye kadar artabilmektedir.)
  • Kronik olarak görülen pelvik enflamatuar hastalıklar
  • Kasık ağrısı, ateş, cinsel ilişki sonrası ve adet döngüsünde kanamaya yol açan pelvis enfeksiyonları görülmesi
  • Yumurtalıklarda çok sayıda kist oluşumu olan polikistik over sendromu varlığı
  • Yorgunluk, kabız, soğuk görme, cilt değişikliği gibi durumlara yol açan tiroid bezlerinin olduğundan daha az çalışması durumu
  • Karaciğer ya da böbrek hastalıkları
  • Rahim kanserinin görülmesi gibi durumlar  aşırı adet kanaması nedenleri olabilir.

  Aşırı adet kanamasının altında her zaman bir sorun olacağına işaret yoktur. Bazı durumlarda kadınlarda normal olarak da adet kanaması miktarı yüksek olabilir.

  Aşırı adet kanamasına yol açan tedaviler nelerdir?

  Kişinin gördüğü bazı tedaviler aşırı adet kanaması nedenleri arasında olabilir.  Kanın pıhtılaşmasını azaltmaya yönelik kullanılan antikoagülan ilaçlar aşırı adet kanamasına yol açabilir. Bunun yanında kanser tedavisi olan kemoterapide kullanılan ilaçlar da adet kanamasının miktarını arttırabilir.

  Kadınlar çocuk sahibi olmayı düşünmüyorsa çocuk sahibi olmamak adına tüpleri bağlatma operasyonu yaptırabilmektedir. Bu durumda aşırı adet görme durumu olabilir. Tüpleri bağlatmanın aşırı adet görme nedeni olmadığına yönelik bilimsel araştırmalar da bulunur.

  İlginizi çekebilir: Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?

  Aşırı adet kanaması belirtileri

  Aşırı adet kanaması belirtileri

  Aşırı adet kanaması belirli belirtilerle kendini gösterebilir. Bu belirtiler bazı kadınlarda belirgin olabileceği gibi bazı kadınlarda da hiç görünmeyebilir.

  Aşırı adet kanaması belirtileri şu şekildedir;

  • Kansızlık olarak da nitelendirilen anemi görülmesi
  • Adet dönemi içinde fazla yorgunluk hissi
  • Adet döneminde çarpıntıların artması
  • Nefes almakta zorlanma ve nefes tıkanması şikayetleri
  • Yüzün normalden daha soluk bir hale gelmesi
  • Baş dönmesi şikayetlerinde artış
  • Normalden daha fazla ped kullanmaya başlama
  • İç çamaşırı ya da gece uyurken nevresime kan bulaşması
  • Adet dönemi içinde bayılma gibi durumlar belirtiler arasındadır.

  Aşırı adet kanamasından hastanın kendisi adet düzenini bildiği için şüphelenmeye başlayacaktır.

  Adet döneminde ne kadar kan kaybedilir?

  Kadınlarda bir adet dönemi boyunca kaybedilen kan miktarı kişiye göre değişecektir. Bu yüzden bir kadında aşırı adet kanaması tanımlaması zor olacaktır.  Yapılan araştırmalara göre bir adet kanaması içinde 60-80 ml miktarından daha yüksek kan kaybı olursa aşırı adet kanaması olarak nitelendirilir.

  Bir adet dönemi içinde kadınlarda ortalama 30-50 ml kan kan kaybı olmaktadır. Kadınlarda genellikle 80 ml miktarından daha az kan kaybı görülmektedir. Bir kadında aşırı adet miktarını ölçebilmek zor olur. Genellikle adet döngüsü düzene girmiş olan kadınlarda adet kanaması konusunda bir fikir vardır. Bu yüzden miktarın artması ve azalması durumunda kişi kendisi bunu anlayabilir.

  Adet kanaması günlük yaşamı olumsuz etkilemeye başladığında ve normalden çok daha fazla olmaya başladıysa mutlaka bir doktora görünmek gerekir.  Adet dönemi içinde normalden çok daha fazla ped kullanıldığında, çamaşırlarda ya da yatakta kan bulaşması gibi durumlarda  adet kanamasının aşırı olduğu anlaşılabilmektedir. Bu durum birkaç adet dönemi devam ediyorsa bir uzmana görünmek doğru olacaktır.

  Aşırı adet kanaması tanısı nasıl konur?

  Aşırı adet kanaması tanısı için detaylı bir muayene yapılması gerekir. Öncelikle aşırı kanamaya yol açan potansiyel nedenler belirlenir ve bu durumu ortaya çıkarmak için birkaç inceleme ve test yapılacaktır.  Aşırı adet kanamasında öncelikle genel kontrol yapılmaktadır. Daha sonra hastanın aşırı adet kanaması konusunda tıbbi geçmişi dinlenir.

  Fiziksel muayene yapıldıktan sonra adet tarihi de doktora net olarak belirtilmelidir. Aşırı adet kanamasının altında yatan diğer nedenlere yönelik servikal tarama testi, kan testi, vajinal ultrason,  endometrial biyopsi gibi incelemeler de uygulanabilir. Aşırı adet kanaması nedenleri tanıda kullanılacak inceleme yönteminin değişmesine yol açar.

  Aşırı adet kanaması tedavisi

  Aşırı adet kanaması tedavisi adet kanamasının çok olmasına neden olan duruma göre değişmektedir.  Genellikle aşırı adet kanamasında ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavide hormon tedavisi, antibiyotik ya da prostaglandin inhibitörleri uygulanmaktadır.

  Aşırı adet kanamasının engellenmesi için cerrahi işlem de uygulanabilir. Cerrahi işlem dilatasyon ya da küretaj olarak adlandırılmaktadır. Bu işlem sırasında rahimden doku alınır. Son derece kısa ve pratik bir tedavidir.

  Adet döngüsünün düzenlenmesi için doğum kontrolü ya da oral kontraseptifler de kullanılmaktadır. Bu yöntem aşırı ve uzun süreli adet kanaması şikayetlerini ortadan kaldırmakta etkilidir. Progesteron hormonu hormon dengesizliğini düzeltme yanında aşırı adet kanamasının da azalmasını sağlayacaktır. Bu yüzden oral yolla progesteron takviyesi de uygulanabilir.

  Aşırı adet kanaması tümör, polip, fibroid gibi yapılarak bağlı olarak görülüyorsa cerrahi bir işlemle bu yapılar rahim içinden çıkartılır. Altta yatan farklı bir hastalık varsa aşırı adet kanaması tedavisi için söz konusu rahatsızlığa göre bir tedavi planı uygulanacaktır.

  Mutlaka okuyun: Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Zarife avatarı

   Zarife

   Merhabalar hocam bu ay adetimde pıhtılaşma ve ciğer gibi küçük dökülme oldu sebebi nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir çok farklı sebebi olabilir sizi görmeden bilemem.

  • Arzu ileri avatarı

   Arzu ileri

   Merhaba Ayşe hanım. Bugün adetimin üçüncü günü. Sabah sanki çeşmeyi açmışım gibi durmadan kanamam geldi. Tuvalete zor yetiştim. 41 yaşındayım. Ayda iki kez adet oluyorum. Acaba menopoza mı gireceğim? Yoksa başka bir sebep var mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Ebru avatarı

   Ebru

   Hocam ben bir aydır sürekli adet görüyorum. Acaba bunun nedeni ne olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir aydır devam eden kanama adet kanaması değildir. Muayene etmeden nedenini bilemiyorum. Bir Kadın Hastalıkları Uzmanına muayene olmanızı tavsiye ederim.

  • Gül Sökmen avatarı

   Gül Sökmen

   İyi günler hocam pıhtılı ve aşırı yoğun adet kanamam var ve anemim var. Adetimle ilgisi olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet günlerinizde aşırı kanamanız varsa bu anemiye sebep olabilir.

  • Yeşim marhan avatarı

   Yeşim marhan

   2 hafta önce mirena takıldı. 4 gün önce adet oldum. İlk 2 gün normalinden az ve ağrısızdı ama bu 2 gündür büyük parça pıhtılar ve yoğun kanamam var. Yaklaşık 2 litre kan gitti. Kasıklarım, karnım, belim feci şekilde ağrıyor. Yataktan çıkamıyorum. 4 gün sonra randevum var. Beklemeli miyim? Yoksa bir acile gitmeli miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Geçmiş olsun. Çok ciddi bir kanamanız varsa beklemeden acile gitmelisiniz.

  • Ayşe çardakbaşı avatarı

   Ayşe çardakbaşı

   Spiral taktırdım ve 2 haftadır yoğun şekilde kanamam oluyor. Acaba adet kesici haplar bulunur mu ve kanamamı keser mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır.

  • Aynur hanım avatarı

   Aynur hanım

   Ayşe hanım merhaba. 46 yaşındayım. Son zamanlarda 2-3 ayda bir adet görmeye başladım ve yoğun bir kanama oluyor. Sebebi ne olabilir? Sormak istedim. Teşekkürler.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sebebini bilebilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  Bir yorum yazınız