Adet Sancısına Bitkisel Çözüm
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Adet Sancısına Bitkisel Çözüm

  Adet Sancısına Bitkisel Çözüm

  Adet sancısı kadınlar için regl döneminin ilk belirtileri arasındadır. Özellikle regl dönemi içinde ilk gün birçok kadın şiddetli olarak hisseder. Daha sonraki günler azalsa da bazı kadınlarda uzun süre boyunca adet sancısı şiddetli görülür.  Bazı kadınlarda bu sancı tahammül edilemeyecek seviyede olacaktır. Bu durumda adet sancısının geçmesi için bitkisel çözümler aranabilir.

  Adet sancısı şiddetli olan ancak ilaç kullanmak istemeyen kadınlar adet sancısına bitkisel çözüm arayabilirler. Adet sancınız yaklaşıyorsa ve yine şiddetli ağrılarla birlikte kramplar yaşamak sizi korkutuyorsa bitkisel çözümler bu süreçte sizlere çok yardımcı olacaktır. Bu yazımızda adet sancısına doğal çözüm olacak etkili birçok yöntemi sizlerle paylaşacağız.

  Adet sancısına bitkisel çözümler nelerdir?

  Son zamanlarda tıp dünyasının da hızla yöneldiği alternatif tıp uygulamalarında bitkisel çözümler öne çıkıyor. Adet sancısına karşı da çok sayıda bitkisel çözüm vardır. Bu yöntemleri uygulayarak kolayca adet sancısından sizler de kurtulabilirsiniz. Bazıları bilinen, bazıları da ilk defa duyacağınız adet sancısına bitkisel çözümler şu şekildedir;

  • Keten tohumu

  Keten tohumu esansiyel yağ asidi bakımından oldukça zengin bir üründür. Adet sancısı yaşayanlar için çok etkili bir dindiricidir. Progesteron hormon seviyesinin dengelenmesinde etkilidir.  Bu sayede gündelik hayatınızı olumsuz etkileyen adet sancılarınızdan kurtulabilirsiniz. Adet sancısı başladığı anda birkaç yemek kaşığı keten tohumu tüketerek ağrılarla mücadele edebilirsiniz. Keten tohumunu tek başına yemekte zorlanıyorsanız salatanıza koyabilir ya da yoğurdunuzun içine ekleyebilirsiniz.

  • Maydanoz

  Maydanoz içinde miristik ve apiol bileşenlerini barındırır. Bu iki bileşen sayesinde adet sancılarına doğal çözüm bulabilirsiniz. Adet döngünüzün düzene girmesinde de etkili bir yeşilliktir. Adet sancısını yoğun olarak yaşayan kadınların çok tercih ettiği bir bitkisel yöntemdir. 1 su bardağı taze maydanoza sıcak su döküp birkaç dakika bekledikten sonra süzerek çay olarak içebilirsiniz.  Adet döneminin ilk günlerinde şiddetli ağrılara karşı günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

  • Papatya çayı

  Papatya çayı rahatlatıcı etkiye sahip bir çaydır. Özellikle uykusuzluğa iyi geldiği için kadınlar tarafından yoğun olarak tüketilir. Papatya çayının adet sancılarını hafifletme etkisi de vardır. Çayın antispazmodik ve anti-inflamatuar özelliği sayesinde adet sancısına en etkili bitkisel çözümlerden biri olduğunu belirtelim. 1 bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı kurutulmuş papatyayı koyduktan sonra biraz demlenmesini bekleyin.  Daha sonra limon ve bal ekleyerek tüketin. Adet döneminden bir süre önce başlayarak her gün 1-2 bardak içerek adet sancılarından kurtulabilirsiniz.

  • Rezene çayı

  Rezene çayı da adet sancılarını azaltmada çok etkili bir bitkisel yöntemdir. Adet döneminin daha konforlu geçirmek isteyen kadınlar adet sancısı hissetmeye başlamadan evvel kaynamış bardak suya bir tatlı kaşığı rezene tohumu atıp kaynatarak tüketebilirler.  Adet döneminden birkaç gün önce düzenli yapmaya başlarsanız etkisini daha iyi görebilirsiniz. Kas ağrılarına da iyi gelen rezene bebekler için de yoğun olarak önerilen bir bitkisel çözümdür.

  • Tarçın

  Tarçın baharatı daha çok mutfakta yemekleri ve tatlıları lezzetlendirmek için kullanılır. Çok az bilinse de tarçın da adet sancısına faydalı olan bir üründür. Demir ve kalsiyum açısından zengin olduğu için adet sancısının azalmasına yardımcı olur. Bir bardak sıcak su içine bir tatlı kaşığı toz tarçın ekleyerek biraz demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Bal ilave ederek tüketirseniz  daha rahat içebilirsiniz.

  • Zencefil

  Adet sancısına bitkisel çözüm olarak zencefili de kullanabilirsiniz. Adet sancısı yaşadığınızda prostaglandin bileşeni sayesinde bu sorundan kurtulabilirsiniz. Taze zencefili rendeledikten sonra bir bardak suya atarak kaynatın daha sonra limon ve balla birlikte lezzet katarak tükettiğinizde adet sancılarınızdan kurtulabilirsiniz.

  • Kişniş tohumu

  Kişniş otu adet sancılarına karşı az bilinen ancak çok yüksek bir etki gösteren bitkisel çözümlerden biridir. Kişniş tohumunu kaynatarak adet sancılarınızdan kurtulabilirsiniz.  Midenizi rahatlatan kişniş tohumu aynı zamanda krampların etkisini de ortadan kaldıracaktır.

  • Lavanta çayı

  Adet döneminde ağrıların olması uyku düzeninizi bozabilir. Uyku düzeniniz bozulduğundan ağrıların etkisini daha fazla görebilirsiniz. Ağrıları daha az hissedebilmek için adet döneminde dinlenmeli ve uykunuzu almalısınız. Sancılar uyumanızı zorlaştırıyorsa lavanta çayı çok doğru bir bitkisel çözüm olacaktır.  Lavanta çayını tüketerek adet sancısından kurtulmayı deneyebilirsiniz.

  • Fesleğen

  Fesleğen de adet döneminde sancılara karşı tüketebileceğiniz bir bitkisel çözümdür. Adet sancısına bitkisel çözüm olan fesleğeni bir bardak su içinde kaynatabilirsiniz. Daha sonra biraz soğumasını bekleyin. Bu tüketimi adet dönemi boyunca yaparsanız adet sancılarının hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

  • Kırmızı meyve çayları

  Adet sancısına karşı kırmızı meyve çayları da rahatlatıcı etkiye sahiptir. Antioksidan özellikleri sayesinde ahududu, kuşburnu, kızılcık ve yaban mersini gibi kırmızı meyve çayları rahatlatıcı etkiye sahiptir. Bu çayları düzenli olarak tüketirseniz krampların şiddeti belirgin şekilde azalacaktır.

  • Nane limon çayı

  Nane limon çayı adet sancısını dolaylı olarak engeller. Bu çay düzenli tüketimde şişkinlik, gaz ve bulantılarınızı ortadan kaldırır. Şişkinlik ve gazınız olmadığında adet sancısı yaşama olasılığınız ya da ağrınızın şiddeti düşer. Düzenli olarak adet döneminde nane limon çayı tüketebilirsiniz.

  Adet sancısına bitkisel çözüm olarak sunduğumuz yöntemlerin tamamı yoğun olarak kullanılan yöntemlerdir. Bu yöntemlerden birini ya da birkaçını adet sancınız şiddetlendiği zaman tercih edebilirsiniz. Ağrı yaşadığınızda daha önce denemediğiniz bitkisel yöntemlerin de etkilerini görmek için radikal kararlar alabilirsiniz.

  Burayı da okuyun: Adet Sancısına Doğal Çözümler Nelerdir?

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız