Adet Sancısına Doğal Çözümler Nelerdir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Adet Sancısına Doğal Çözümler Nelerdir?

  Adet Sancısına Doğal Çözümler Nelerdir?

  Adet sancısı, yumurtlama dönemi içine giren her kadının yaşadığı bir durumdur.  Bu ağrı kramp şeklinde ortaya çıkar. Bu ağrıyı yaşayan kadınlar günlük hayat içinde rutin aktivitelerini gerçekleştirmekte zorlanır.  Adet döngüsünde son derece doğal bir ağrı olan adet sancısı, şiddetli olarak kendini göstermesi sebebiyle adet sancısına doğal çözüm her kadın tarafından merak edilmektedir.

  Her kadında adet sancısı farklı şiddettedir. Bazı kadınlar çok az az ağrı yaşarken bazı kadınlarda da dayanılmaz şiddette olur. Regl döneminde ortaya çıkan ağrılar uykusuzluk gibi sorunları da beraberinde getirir.  Yapılan bir araştırmaya göre her dört kadından biri adet sancısının günlük hayatını olumsuz yönde etkilediğini belirtmektedir.

  Şimdi, adet sancısına doğal çözümler hakkında bazı bilgiler verelim;

  • Tarçınlı Süt Deneyin

  Pek bilinmese de sabahları içilen bir bardak tarçınlı süt kalsiyum açısından zengin olduğu için yaşadığınız kramplara karşı rahatlatıcıdır. Tarçının tercih edilmesinin nedenlerinden biri de tatlı isteğinizi tarçınla bastırmanızdır.  Sütün şişkinlik yapma tehlikesine karşı laktozsuz süt tüketebilirsiniz.

  • Bol Bol Egzersiz Yapın

  Adet döneminde düzenli egzersiz kramplara karşı çok etkilidir. Bu dönemde kaslarının rahatlatacak her aktivite size faydalı olur. Adet sancısını engellemek için orta ve hafif tempoda yürüyüşlere yaparak kaslarınızı rahatlatabilirsiniz.

  • Bol Su İçin

  Adet döneminde ortaya çıkan sancılar kramp şeklinde olur. Bu dönemde kadınlar bol bol su tüketmelidir. Ortalama 3 litre kadar su tükettiğinizde krampların şiddeti azalabilir.

  • Yağlı Balık Tüketin

  Adet sancısının azalması için yağlı balıkların tüketimi önerilmektedir. Özellikle somon gibi balıklar Omega 3 ve D vitamin yönünden zengindir ve bu sayede krampla sancıların şiddetinin azalmasına yardımcı olur. Ancak balıkları buğulama ya da ızgara yöntemiyle tüketmelisiniz.

  • Bitter Çikolata Yiyin

  Adet sancısına doğal çözüm arıyorsanız bitter çikolata da sizlere yardımcı olacaktır. Adet döneminde tatlı krizi kadınların en çok karşısına çıkan durumlardan biridir. Adet döneminde kalori değeri yüksek tatlılar yemek istemeyebilirsiniz. Buna karşı bitter çikolata tüketerek antioksidan etkisi sayesinde hem mutlu olabilir hem de kaslarınız  gevşediği için rahatlayabilirsiniz. Bitter çikolata ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacak bir üründür.

  • Muz Tüketin

  Adet sancısı yaşıyorsanız özellikle egzersizden önce kramp sorunu yaşamamak adına muz tüketmelisiniz. Muz adet sancısına karşı en çok tavsiye edilen besinler arasındadır. Günde bir tane muz yerseniz adet döneminde kramplarınız büyük oranda azalacaktır.

  • Sıcak Su Torbası Uygulayın

  Sıcak su torbası uyguladığınızda kan akışını rahatlatacağı için sancılarınızın azalmasına yardımcı olur. Karın bölgenize sıcak su torbası uygularsanız adet sancısından kurtulabilirsiniz. Direkt cildinizle temas eden sıcak su torbası yanık oluşmasına yol açabilir. Sıcak su torbasını kıyafet üzerinden uygulamanız önerilmektedir.

  • Ilık Duş Alın

  Duş yorgunluk ve birçok rahatsızlık karşısında rahatlatıcı etkisiyle adet sancısına doğal çözüm olacak bir işlemdir.  Ilık bir suyla duş alırsanız kaslarınız gevşer ve yaşadığınız ağrıdan kurtulabilirsiniz.  Adet döneminde elinizden geldiğince duş almaya çalışın.

  • Uzanarak Rahat Pozisyonlara Geçiş Yapın

  Adet sancısı yaşayacağınızı hissettiğiniz zaman direkt olarak rahat bir pozisyonda uzanın. Uzanarak kaslarınızın rahatlamasını sağlayabilir ve yaşayacağınız ağrının şiddetini azaltabilirsiniz.

  • Dikkatinizi Başka Yöne Çekin

  Bazı kadınlar adet sancısı yaşadığında ilaç kullanmayı doğru bulmuyor. Bu yüzden de adet sancısı yaşadığınız zaman ağrı kesici kullanmak istemiyorsanız dikkatinizi başka bir yöne çekebilirsiniz. Farklı işlerle uğraşarak ağrınızı unutmaya çalışabilirsiniz. Bu durumda ağrı sizi rahatsız etse de şiddetinin daha az olduğunu düşünebilirsiniz.

  • Zencefil Çayı Yapın

  Adet ağrısına doğal çözüm olacak bilimsel bir yöntem istiyorsanız zencefil çayı tüketebilirsiniz. Zencefil bilimsel olarak adet ağrısına yol açan hormonlara iyi gelir. Her gün ortalama 2 bardak zencefil çayı tüketerek adet ağrısından kurtulabilirsiniz.

  • Rezene Çayı Tüketin

  Rezene çayı kas ağrısı ve mide ağrısı durumunda çok faydalı bir bitkidir. Bebeklerde dahi önerilen bu üründe zencefil çayı sizi çekmiyorsa rezene çayı alternatif bir çözüm olabilir. Bu yolla ağrılarınızın doğal bir şekilde dindirebilirsiniz.

  • Pekmez İçin

  Pekmezin içinde mineral ve vitaminler sayesinde sancıların şiddetini azaltıcı bir etki ortaya çıkacaktır. Adet döneminde kan yapan özelliğiyle pekmez adet ağrısından kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Adet döneminde sabah kahvaltısında düzenli olarak pekmez tüketmeye çalışın.

  • Lavanta Yağını Deneyin

  Cilt ve saç bakımında lavanta yağı çok tercih edilen bir üründür.  Adet döneminizde antiseptik özelliği olan lavanta çayı adet sancılarınızı yatıştırmada etkilidir. Duş alırken lavanta ekleyerek adet sancılarının şiddetini azaltabilirsiniz.

  • Susam Tüketin

  Susam adet sancısına doğal çözüm olarak çok az bilinen bir besindir.  Susamın damarlarınızı rahatlatıcı etkisi vardır. Bu sayede kan akışınız daha düzenli hale gelir. Bu da dolaylı olarak adet sancısını ve krampları ortadan kaldırır. Biraz susamı suda birkaç saat bekletin ve sonra tüketin. Adet döneminiz boyunca bu yöntemi tekrarlayabilirsiniz.

  • Kişniş Tohumu Kaynatın

  Kişniş adet sancılarına karşı çok etkili bir koruyucudur. Adet sancısı yaşadığınızda bir cezvede kişniş tohumu kaynatın.  Yumuşayan kişniş tohumunu tüketerek adet sancılarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.  Adet sancısı yaşayanlar için çok önerilen bir yöntemdir.

  Adet sancısına doğal ve bitkisel çok sayıda çözüm bulabilirsiniz. Adet sancısı şiddetli olan kadınlar ilaç kullanmayı tercih etmiyorsa doğal yöntemler sayesinde adet döneminde yaşadıkları şiddetli sancılardan kısa süre içinde kurtulabilirler.

  Buraya da bakmanızda fayda var: Adet Sancısına Bitkisel Çözüm

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız